Društvo
LOKOMOTIVE GUTAJU MILIONE! “Željeznice RS” uduplale gubitak
“Željeznice RS” (ŽRS) 2023. godinu završile su sa gubitkom od 40,87 miliona maraka, što je skoro duplo više u odnosu na godinu ranije kada je minus na računu tog preduzeća iznosio 22,60 miliona.
Navedeno je to u finansijskom izvještaju o poslovanju ovog javnog preduzeća koji je objavljen na Banjalučkoj berzi u kojem stoji i da je akumulirani gubitak na kraju 2023. godine dostigao iznos od 277,88 miliona maraka.
Ukupni prihodi ŽRS značajno sa pali lani i to sa 66,79 miliona maraka koliko su iznosili 2022. godine na 54 miliona koliko su evidentirani na kraju 2023. godine.
U tom domenu zabilježen je pad prihoda od pruženih usluga kako na domaćem tako i na inostranom tržištu.
Kada je riječ o rashodima oni su na kraju prošle godine iznosili 96,22 miliona maraka i povećani su u odnosu na godinu ranije kada su “težili” 91,06 miliona.
Najviše novca kao i do sada preduzeće je izdvojilo za troškove plata, naknada plata i ostalih ličnih primanja. Izdaci za te namjene takođe su povećani u odnosu na 2022. godinu.
– Za ove troškove lani je otišlo 45,77 miliona maraka, a godinu ranije 41,85 miliona – navedeno je u finansijskom izvještaju.
Sa druge strane, smanjen je i prosječan broj zaposlenih po osnovu stanja na kraju mjeseca u “Željeznicama RS”. Prema tim podacima, “Željeznice” lani su imale 1.903 radnika, a godinu ranije 1.964 zaposlena.
Dugoročne obaveze prema presjeku stanja na kraju prošle godine ovog javnog preduzeća bilježe pad, dok kratkoročne sa druge strane imaju tempo rasta.
– Dugoročne obaveze ŽRS na kraju 2023. iznosile su 61,28 miliona maraka i manje su za 6,35 miliona u odnosu na kraj 2022. godine – stoji u finansijskom izvještaju.
Kada je riječ o kratkoročnim obavezama one su na kraju 2023. težile 275,95 miliona maraka i veće su za 7,57 miliona maraka u odnosu na stanje krajem 2022. godine, prenosi Glas Srpske.
ŽRS se trenutno nalaze u procesu restrukturisanja koji je počeo 2017. godine, odnosno kada je Svjetska banka u decembru te godine odobrila kredit za taj projekat u iznosu od 51,3 miliona evra. Rok za završetak restrukturiranja do sada je u više navrata pomjeren, a kao posljednji rok za završetak tog posla određen je kraj 2024. godine.
– Nakon što smo završili sa procjenom imovine sada slijedi procedura pretvaranja duga u kapital. Time bi trebalo da bude i završena sva priča u vezi sa restrukturiranjem ovog javnog preduzeća – kazao je ranije “Glasu” direktor “Željeznica” Slađan Jović i dodao da bi proces restrukturiranja nakon više pomjeranja rokova trebalo konačno da bude završen krajem ove godine. Do tada bi, naglašava Jović, u sklopu ŽRS trebalo da budu osnovana i tri posebna zasebna preduzeća, odnosno za prevoz putnika, kargo i infrastrukturu.
Imovina
Slađan Jović rekao je da je u sklopu restrukturiranja “Željeznica” imovina tog javnog preduzeća procijenjena na 300 miliona maraka.
– To je prvi put da su procjenitelji izašli na teren od kada je osnovano ovo javno preduzeće od 1992. godine i utvrdili koliko ono zaista vrijedi – rekao je Jović.
Društvo
VREMENSKA PROGNOZA! Pretežno sunčano vrijeme
U većini krajeva u Bosni i Hercegovini se očekuje pretežno sunčano vrijeme.
Tokom jutra i dijela prijepodneva biće umjereno do pretežno oblačno, na jugu sunčanije. Uz rijeke i po kotlinama moguća je magla i niska oblačnost, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
U nastavku dana biće sve sunčanije i toplije, ponegdje će se magla duže zadržati uz hladnije vrijeme u tim mjestima. Uveče se očekuje postepeno naoblačenje sa sjevera, koje će se u narednoj noći širiti ka svim krajevima, bez padavina.
Duvaće slab vjetar, uveče u višim predjelima u Krajini i umjeren i promjenljiv ili južnih smjerova.
Minimalna temperatura vazduha biće od jedan do četiri, na jugu do šest, u višim predjelima od minus dva stepena, dok će maksimalna dnevna biti od 11 do 16, u mjestima s maglom od sedam stepeni Celzijusovih.
Društvo
JOŠ NEMA ZIME? Meteorolozi u ovim danima najavljuju ČAK 17 stepeni!
Prave zime neće biti zasigurno ni u narednim danima decembra, jer prema najavama meteorologa, naredni dani donijeće neočekivano toplo vrijeme, pa će živa u termometrima ići i do 17 stepeni.
Poznati meteorolog Nedim Sladić napisao je na svom Facebook profilu da “o vremenu nema ništa previše da se kaže”.
“Prave zime nema do polovine decembra. I to najmanje”, rekao je on.
Ponedjeljak
Iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda navode da se danas, u ponedjeljak, očekuje tokom dana postepeno razvedravanje uz sunčane periode.
“Na jugu sunčano i najtoplije. Uveče umjereno do pretežno oblačno, na jugu vedro. Vjetar slab i promjenljiv, u Hercegovini slaba do umjerena bura. Maksimalna temperatura vazduha od osam do 12, na jugu do 16, u mjestima sa maglom od četiri stepena”, naveli su oni.
Utorak
Pretežno sunčano i toplije, pogotovo na jugu i planinama očekuje se i u utorak.
“Oko rijeka i po kotlinama na sjeveru i istoku česta magla koja će se ponegdje zadržavati tokom cijelog dana uz hladnije vrijeme. Minimalna temperatura vazduha od jedan do šest stepeni, u višim predjelima od minus dva. Maksimalna temperatura vazduha od devet do 16, u mjestima sa maglom od četiri stepena Celzijusova”, stoji u prognozi.
Srijeda
Pretežno sunčano uz malu do umjerenu oblačnost i toplije pogotovo na jugu i planinama biće u srijedu.
“Oko rijeka i po kotlinama na sjeveru i istoku česta magla koja će se ponegdje zadržavati tokom cijelog dana uz hladnije vrijeme. Minimalna temperatura vazduha od nula do pet, na jugu do osam. Maksimalna temperatura vazduha od devet do 17, u mjestima sa maglom od četiri”, kažu meteorolozi.
Četvrtak
Na sjeveru i istoku, pogotovo oko rijeka i po kotlinama česta magla i niska oblačnost uz hladnije vrijeme.
“U ostalim predjelima sunčanije i toplo. Minimalna temperatura vazduha od minus jedan do četiri, na jugu do osam. Maksimalna temperatura vazduha od devet do 17, u mjestima sa maglom od tri stepena”, ističu mteorolozi.
Društvo
PONOVO VAN POGONA! TE Ugljevik ponovo nije na mreži
Termoelektrana Ugljevik od sinoć, 7. decembra, je van pogona, a prema informacijama koje su objavljene u medijima, do izlaska van mreže je došlo zbog ponovnog nedostatka uglja.
Ova informacija potvrđena je ATV-u.
Kako piše ovaj medij, Termoelektrana Ugljevik je van mreže od sinoć u 23.57 časova.
Podsjećamo, ovo nije prvi put da je Termoelektrana Ugljevik u ovoj godini van mreže.
Tada je smijenjena i kompletna uprava RiTE Ugljevik.
Gubitak
Podsjećamo, Rudnik i Termoelektrana Ugljevik (RiTE) na kraju septembra 2025. godine imali su poslovni gubitak od 22.571.502 KM.
Međutim, rukovodstvo ugljevičkog preduzeća, iako je jasno da se radi o enormnom gubitku, uspjelo je da za godinu dana smanji ukupni dug za više od sedam miliona maraka, jer je 30. septembra 2024. godine minus iznosio 29,9 miliona KM, govore zvanični podaci.
Povezane vijesti:
Žarko Novaković novi direktor RiTE Ugljevik, smijenjena kompletna uprava
Termoelektrana Ugljevik van pogona, šta je razlog
“Uz racionalno poslovanje, naravno da se trudimo da smanjimo troškove”, rekao je tadašnji vršilac dužnosti direktora RiTE Ugljevik Diko Cvijetinović.
Gubitak od 22,5 miliona KM samo je slijed onoga sa čime se unazad godinama suočava ovo javno preduzeće.
Milionski sporovi sa Slovencima zbog kojih će do kraja rada morati trećinu proizvedene električne energije slati u tu državu, protesti radnika, a onda i neuspješan povratak koncesije od strane “Comsar Energy Group Limited”, gurnuli su ovo preduzeće u ambis iz koga se svim silama pokušavaju izvući.
-
Politika5 sati agoDODIK POBJESNIO NAKON PORAZA U PRIJEDORU, razbio telefon o zid pa poručio “JE*AĆU IM MAMICU”
-
Politika5 sati agoMINIĆ “PITAJTE ĐOKIĆA”, ĐOKIĆ “PITAJTE PETROVIĆA”, Petrović “Samo da nam je izgurati do 1. APRILA”?
-
Svijet2 dana agoFON DER LAJEN: Sastanak o korištenju ruske imovine završen bez rezultata
-
Svijet2 dana agoŽESTOKA OSVETA RUSIJE: Izvedeni SNAŽNI UDARI, odjekuju eksplozije, ljudi se kriju
-
Društvo2 dana agoŠTA KAŽU GRAĐANI? U potrazi za zlatom u Jezeru buše tokom noći i pod reflektorima
-
Banjaluka2 dana agoSTANIVUKOVIĆ POZIRAO SA LEPOM BRENOM NAKON SPEKTAKLA: “Banjaluka zaslužuje da se ovo veče ponovi”
-
Svijet2 dana agoVIDEO ZA KOJI JE TEŠKO POVJEROVATI DA JE PRAVI: U Rumuniji snimljen “prvi leteći automobil”
-
Region3 dana agoMASOVNA POTRAGA U MEĐIMURJU: Naoružani ubica Josip Oršuš i dalje u bijegu
