Banjaluka
BANJALUČKO NASELJE PRVI PUT OD SVOG POSTANKA dobija gradsku vodu

Banjalučko prigradsko naselje Ponir nalazi se na nadmorskoj visini od 600 do 700m. Otkada postoji ovo naselje, mještani nikada nisu imali redovno vodosnabdijevanje iz gradskog vodovoda. Za vodu su koristili lokalne izvore, koji tokom ljetnjih mjeseci gotovo u potpunosti presuše.
Sada će u njihovim kućama po prvi put iz česme poteći voda iz javnog vodovoda.
“Otkad postojimo imamo problem sa vodom. Ovo je visinska zona gdje izvori nestaju u ljetnom periodu. Po nekoliko mjeseci nema vode, tako da se snalazi kako ko umije”, kaže mještanin Ponira Nikola Ćurlić, dodajući da se nekada voda donosila na ramenima ili na konjima sa velike udaljenosti. “Voda se nosila na štapu na koji se nabace dvije kante, sa svake strane ili na konjima, sa izvora koji su udaljeni nekoliko stotina metara ili kilometar. U zadnje vrijeme izlazila nam je u susret gradska uprava koja je cisternom dopremala vodu, pa se nekako premoštavalo”, kazao je Ćurčić o tome kako su se mještani ovog sela do sada snabdijevali vodom.
“Postaćemo i mi građani prvog reda kao i svi ostali. Tri stvari u životu moraš da imaš: vodu, struju i put, da bi mogao da opstaneš i da živiš tamo gdje bi volio, a voliš tamo gdje si se rodio”, kazao je mještanin Nikola Ćurlić.
Danas je za predstavnike Gradske uprave i za novinare upriličen obilazak završnih radova na izgradnji rezervoara koji će sa najviše kvote u Poniru snabdijevati ovo naselje, ali i naselja koja se nalaze u nižim visinskim zonama.
Obzirom da se radi o izazovnom terenu, nepristupačnom za teške mašine, gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković objasnio je šta je sve bilo potrebno obezbijediti kako bi se ovaj projekat mogao realizovati.
“Za ovaj projekat bilo je potrebno stvoriti hiljade predusolova. Nijedan uslov se ne stvara ako se vi grčevito za to ne izborite. Ovo je veoma je izazovan projekat zato što su naselja na različitim visinskim zonama, i ima puno uvala, kotlina, koje morate na različite načine da tretirate. Probijate šume, nasipate dionice puta, sve to da biste mogli graditi. Morate i obezbijediti novac, bilo je potrebno pronaći više stotina hiljada maraka, samo da mehanizacija dolazi. Džaba što je projekat u vrijednosti 2 miliona, kad bez tih 300 hiljada za puteve i sve drugo, ne možete graditi ova dva rezervoara, a struka je rekla da se to ovdje gradi, zato što je ovo najviša kvota”, pojasnio je gradonačelnik Banjaluke.

“Da svaki pedalj Banjaluke dobije vodu”
Ovaj projekat je dio širih napora da sva naselja u Banjaluci budu obuhvaćena vodosnabdijevanjem iz gradskog vodovoda.
“Cilj smo gotovo ostvarili u 90%, da svako naselje u našem predivnom gradu, svaki dio, svaki pedalj Banjaluke, bude pokriven vodom, da ima gradsku vodu i redovno vodosnabdijevanje. Da bismo to uradili, bilo je potrebno da uložimo i još uvijek ulažemo više desetina miliona maraka. Na teritoriji Bronzanog Majdana smo uložili više od 2 miliona i riješili problem redovnog vodosnabdijevanja. Slavićka će biti do kraja maja ili početka juna, za preko 150 domaćinstava. Isto važi za teritoriju Donjih Kola, ista situacija, 1.2 miliona i u tim dijelovima Banjaluke da ne bude da zimi ima vode, a ljeti nema. Uskoro završavamo i projekat u Racunama, Krupa na Vrbasu. Gotovo 1.7 miliona je uložene za vodosnabdijevanje u Jagarama, za više stotina domaćinstava na cijeloj toj teritoriji i sve kuće koje će se u budućnosti graditi imaće vodu. Tamo smo već podijelili besplatne vaučere”, objasnio je Stanivuković.
Da bi se voda dovela do Ponira bilo je potrebno prije toga dovesti je do sela Jagare.
“Bez Jagara ne može ni ovdje da dođe voda. Potrebno je da uradimo potisne cjevovode i sve drugo. Da bismo vodu danas dovukli ovdje, ovo je jedna od najvažnijih kvota, zato što dva rezervoara po 300 kubnih metara koje ćemo raditi na Poniru sa preko 14km vodovodnih sistema, investicijom više od 2 miliona je neophodno da uradite da bi Ponir imao vodu, da bismo krakove puštali do Jagara, Debeljaka, Starčevice. To je trasa, da cijela ova teritorija ima vodu. Kada završimo ove radove, krakove možemo širiti ka Trešnjiku, ka Debeljacima i spuštati na različite visinske dijelove, naselja Starčevica, Potok, kuće koje se nalaze u rekreativnoj zoni Banj Brdo”, rekao je Stanivuković.
Govoreći o rokovima za završetak projekta, Stanivuković je rekao da je sa izvođačem dogovoren plan da do polovine septembra bude rok za podjelu besplatnih vaučera stanovništvu za priključak na vodovod.
“Vodovod će da očisti cijevi, da izvrši svu dezinfekciju i podijelimo vaučere. Dok ljudi budu pravili šahtove, mi puštamo vodu i susretnemo se polovinom septembra, da do kraja septembra voda teče na česmama vaših kuča. To je realan plan koji ćemo mi ispoštovati”, najavio je gradonačelnik, dodajući da se sa ovom investicijom ostvaruje cilj gradske uprave da do kraja 2024. godine svaki dio Banjaluke ima vodu.
Naredni prioritet biće kanalizaciona mreža sa kolektorima, najavio je Stanivuković.

Gradski menadžer koji vodi projekat vodosnabdijevanja Jagara, Bojan Kresojević podsjetio je da se projekat finansira iz sredstava Evropske unije.
“Od početka mandata do danas, završili smo 205km cjevovoda, što je najveći iskorak u odnosu na prethodne mandate. U okviru projekta vodosnabdijevanja Ponira, koji se finansira između ostalog iz sredstava Evropske unije, projekat Voda 3 će imati dodatnih 14km cjevovoda. Započeli smo radove u Šumarima, gdje ćemo imati 6-7km cjevovoda. Zajedno sa Racunama i započetim projektima, do 270km cjevovoda će biti do kraja 2024 godine, što nas dovodi do toga da 99 posto građana Banjaluke bude pokriveno gradskim sistemom snabdijevanja i to je nešto sa čime možemo biti ponosni”, kazao je Kresojević.

“Želimo da građani ne žive samo u centru, već i u ovoj prelijepoj prirodi”
Pored samog vodovoda, mještani Ponira dobiće i dodatnu infrastrukturu.
“Prethodni petak smo imali posjetu Evropske delegacije koji imaju obavezu da vrše nadzor nad realizacijom projekta koji oni finansiraju i ono što smo im rekli jeste da za nas najveći nadzor i ispit su građani. Iz tog razloga, mi se trudimo da dinamika bude mnogo bolja i mnogo brža od planirane. Nakon obilaska, oni su potvrdili da je dinamika iznad očekivane”, kazao je gradski menadžer.

Ovim projektom građanima Banjaluke omogućeno je da i van uže gradske zone imaju sve uslove za život.
“Ovo je jedan od primjera projekata koje finansira EU a koji pokazuje da se može raditi kvalitetno. Ne samo što ćemo obezbijediti 14km cjevovoda, 2 bazena od 300 kubika, već ćemo obezbijediti i pristupne puteve, za šta je izdvojeno 350 hiljada KM. Mještani Ponira će tako imati i dodatnu uslugu, dodatnu infrastrukturu. Na taj način ćemo ovu prelijepu prirodu, koja se nalazi na 700m nadmorske visine, učiniti još atraktivnijom. Mi želimo da građani ne žive samo u centru, već u prelijepoj prirodi, a ovaj projekat podržava takve aktivnosti”, rekao je Kresojević.
Buka
Banjaluka
OTVOREN SAJAM ZANIMANJA: “Prilika za mlade da dobiju podršku u profesionalnom usmjeravanju”

U cilju upoznavanja učenika završnih razreda sa strukama i zanimanjima u banjalučkim obrazovnim ustanovama, sa fokusom na zanimanja koja su potrebna privredi i ove godine u Domu omladine otvoren je „Sajam zanimanja 2025“.
Dvodnevni sajam otvorila je projekt menadžer Grada Milada Šukalo koja je istakla da je Sajam odlična prilika za mlade ljude da dobiju podršku u profesionalnom usmjeravanju.
-Naš obrazovni sistem treba ozbiljne reforme i dok čekamo te reforme moramo uraditi sve što je u našoj moći da promovišemo profesionalnu orijentaciju, uskladimo potrebe tržišta rada sa našim obrazovnim usmjerenjima koje imamo u školama i veliki je broj izazova koja su na ovom polju. Upravo zbog toga zahvalni smo našoj Gradskoj razvojnoj agenciji i drugim partnerima na organizaciji ovakvog događaja – kazala je Šukalo.
Prema njenim riječima, činjenica je da nam nedostaje strukovnih zanimanja, da ono što imamo u školama nije usklađeno sa potrebama tržišta rada.
-Kao lokalna zajednica pokušavamo da stavimo fokus na ona zanimanja koja su nam neophodna, posebno potrebe u oblasti građevinskih zanimanja. Kao Grad smo uspjeli da obezbijedimo uslove da se ne smanji kota za upis u Građevinsku školu. Takođe, radimo projekte rušenja starog objekta Građevinske škole i izgradnje novog objekta, ali stavljamo i fokus na izgradnju Srednjoškolskog centra i Srednjoškolskog doma, novih objekata za Ugostiteljsku i Poljoprivrednu školu – naglasila je Šukalo i dodala da se očekuje i bolja saradnja sa republičkim institucijama.
Direktor Gradske razvojne agencije Neven Stanić istakao je da je Sajam zanimanja prilika da se sve srednje škole predstave učenicima završnih razreda osnovnih škola, ali i njihovim roditeljima.
-Tako će danas prvog dana Sajma biti održan i sat za roditelje, tokom kojeg će roditelji budućih srednjoškolaca imati priliku da razgovaraju o upisu i drugim temama sa predstavnicima srednjih škola. Kao novina ove godine, drugog dana Sajma je planirano održavanje okruglog stola, gdje će predstavnici Aktiva srednjih škola, Agencije i srednjih škola razgovarati o preduzetničkim temama mladih – kazao je Stanić.
Korisnost Sajma istakao je i potpredsjednik Unije poslodavaca Saša Trivić, koji je naveo da samo kvalitet i količina zanimanja i promjena zastarjelih profila mogu zadovoljiti potrebe tržišta.
-Djeci i roditeljima stalno treba objašnjavati šta učiti odnosno za šta se školovati, na šta svakako utiče i visina plate – kazao je Trivić.
Pomoćnik ministra za srednje obrazovanje i vaspitanje i vaspitanje odraslih Bojana Kos kazala je da je Ministarstvo prosvjete i kulture dalo saglasnost i podržalo oragnizaciju ovog važnog događaja tokom kojeg će učenici srednjih škola imati priliku da se upoznaju sa zanimanjima i strukama u srednjim školama u Banjoj Luci.
-U fazi objave je Pravilnik o planu upisu učenika u prvi razred srednjih škola u novoj školskoj godini i nakon što se isti objavi biće ažurirana aplikacija vodič kroz zanimanja – navela je ona i dodala da će u narednoj školskoj godini biti i dva nova ogledna zanimanja – avio-tehničar za vazduhoplovni motor u struci mašinstvo i forenzički tehničar, za kojim postoje potrebe i za šta su dobijena potrebna pozitivna mišljenja.
Banjaluka
STANIVUKOVIĆ “SNSD štiti bogate, nastavlja sa opstrukcijama, a GRAĐANE OSTAVLJA BEZ MILIONA”

SNSD nastavlja s opstrukcijama u Banjaluci, blokirajući projekte koji donose korist svim građanima, dok istovremeno štite interese krupnog kapitala. Najnoviji primjer je njihov plan da osnuju još jedno javno preduzeće – preduzeće za naplatu parkinga, čime bi se građani dodatno finansijski opteretili, a gradski budžet oštetio za milion KM godišnje!
Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković oštro je kritikovao ovaj potez, ističući da je SNSD-ova namjera jasna – stvaranje novih uhljebljenja za stranačke kadrove.
“Bizarno je koliko SNSD ulaže energije da oteža sav posao u gradu, plašeći se svih dobrih i korisnih projekata koje možemo realizovati na korist svih građana. Insistiraju na formiranju još jednog javnog preduzeća, iako trenutni sistem funkcioniše uredno. Šta to znači? Znači novog direktora, sekretara, izvršne direktore, pravnike, računovodstvo, nadzorni odbor – sve to na teret građana! Samo za plate bi se izdvajalo pola miliona KM godišnje, a ukupni troškovi bi dostigli nevjerovatnih milion KM!” – izjavio je Stanivuković.
Ali to nije sve! Dok SNSD blokira naplatu parkinga, što bi u budžet donijelo 8 miliona KM godišnje, oni istovremeno odbijaju da izglasaju povećanje cijena nepokretnosti po zonama, koje se nisu mijenjale još od 2016. godine. Na taj način omogućavaju investitorima da ostvaruju dodatne profite, a grad ostavljaju bez čak 3 miliona KM!
Ovim postupcima SNSD direktno ugrožava razvoj grada, uskraćujući sredstva za škole, vrtiće, puteve i infrastrukturu.
“Oni rade za nekol icinu privilegovanih, mi radimo za sve građane Banjaluke! I to je razlika između nas i njih!” – poručio je Stanivuković.
Banjaluka
Predstavnici Grada ODRŽALI SASTANAK sa predstavnicima Skupštine UDRUŽENJA ŽENA ŽRTAVA RATA Republike Srpske

Predstavnici Grada Banje Luke u Gradskoj upravi ugostili su Nadeždu Janković, predsjednicu Skupštine Udruženja žena žrtava rata Republike Srpske.
Tema za razgovor bilo je nekoliko, a kako je istakla portparol Adriana Basara, ova administracija na čelu da gradonačelnikom Draškom Stanivukovićem otvorena je za sve kvalitetne prijedloge, pogotovo za porodice poginulih boraca i civilnih žrtava Odbrambeno-otadžbinskog rata.
-Podsjećamo da je za vrijeme prvog mandata gradonačelnika Draška Stanivukovića zaposleno najmanje 15 djece poginulih boraca Vojske Republike Srpske, kao i da je Odjeljenje za boračko-invalidsku zaštitu Grada napravilo evidenciju djece poginulih boraca, te daje preporuku za njih prilikom zasnivanja radnog odnosa. Važno je istaći, da su osim Gradske uprave Banje Luke, pozitivno na preporuku zapošljavanja djece poginulih boraca i ratnih vojnih invalida odazvalo samo nekoliko privatnih kompanija – dodala je ona.
Poručila je i to kako će Grad i dalje podržavati i primjenjivati u praksi, a ne samo načelno kao većina institucija, sva ostvarena prava porodica poginulih boraca Vojske Republike Srpske, ratnih vojnih invalida, kao i porodica civilnih žrtava Odbrambeno-otadžbinskog rata.
Sastanku je prisustvovao i predstavnik Odjeljenja za boračko invalidsku zaštitu Radivoj Majstorović.
-
Politika2 dana ago
NE POMAŽU NI UCJENE, NI PRITISCI! Propao Dodikov poziv Srbima da napuste SIPA i Sud
-
Politika3 dana ago
DRINIĆ OSUDIO POLITIČKE PRITISKE! “SNSD se miješa u rad UDRUŽENJA PENZIONERA BANJALUKE”
-
Hronika1 dan ago
ORUŽANA PLJAČKA U BANJALUCI: U toku potraga za razbojnikom
-
Svijet1 dan ago
IZRAEL BOBARDOVAO BEJRUT,UBIJENO TROJE LJUDI! Testiraju krhko četvoromjesečno primirje
-
Svijet3 dana ago
TRAMP ZAPRIJETIO: “Biće bombardovanja”
-
Politika2 dana ago
DODIK BRANI OSUĐENU LE PEN! “Kao i u mom slučaju, presuda nije donesena zbog zakona – već zbog politike”
-
Politika1 dan ago
DODIK DAO 840.000 dolara za skidanje sankcija navodi HAARETZ
-
Banjaluka1 dan ago
“NINKOVIĆ NA APARATIMA”: I rukovodstvo Skupštine grada Banjaluka priznalo, POSLOVNIK NEUSTAVAN