Connect with us

Politika

VUKOMANOVIĆ “Vladajuća koalicija ZNALA JE JOŠ PROŠLE GODINE da će na izbore po ŠMITOVOM ZAKONU”

Nakon dva dana zasjedanja, juče je prekinuta 9. redovna sjednica NSRS i biće nastavljena naredni utorak. U dosadašnjem dijelu sjednice usvojeno je niz zakona, ali ne i Deklaracija o protivljenju otvaranju rudnika litijuma na teritoriji opštine Lopare. O ovim temama N1 je razgovarao sa poslanikom PDP-a u NSRS Tanjom Vukomanović, ali i o tome u koliko finansijskoj duobiozi je Republika Srpska.

Zbog čega nije bilo zasjedanja danas, nego će sjednica biti nastavljena tek u utorak?

Na početku ovog mandata bila je praksa da četvrtak bude dan za glasanje. Prekidanje sjednice u četvrtak je bilo dogovoreno na Kolegiju prije 10-ak dana. Nije bilo iznenađenje.

Tokom sjednice imali ste raspravu sa premijerom Radovanom Viškovićem. Je li ponudio odgovore na vaša pitanja o dugovanju prema poljoprivrednicima, ali i o zaustavljanju niza značajnih projekata?

On je ponudio odgovore, ali ja do danas nisam dobila potvrdu da je tako. Ministar poljoprivrede je prije nekoliko dana sam rekao da Vlada duguje 70-ak miliona poljoprivrednicima, rekao je to kao da se radi o 70 KM. Imamo informaciju da je Vlada dužna dobavljačima 500 miliona i izvođačima radova nekoliko stotina miliona zbog čega su mnogi radovi prekinut. Pitala sam premijera kada planira Vlada da izmiri te dugove, on je rekao da Republika Srpska ne duguje nikome i da su dugovanja izmirena te da, ako ima nekog duga, da su to fakture koje su stigle prije nekoliko dana. Tražila sam odgovor da li je to tako. Mislim da to nažalost nije istina.

Višković stabilnost sistema dokazuje time kako su u aprilu penzionerima isplaćene dvije penzije, izbjegavajući da kaže kako je jedna od njih majska i da je samo isplaćena nekoliko dana prije roka, zbog praznika. Jesu li to stvari kojima se treba hvaliti?

Ako smo došli do toga da se hvalimo nečim što treba da se podrazumijeva da se isplaćuje redovno i da se penzioneri ne pitaju da li će dobiti penziju, to je posao Vlade koji se podrazumijeva, ne da se hvali. To bilo kao da se trgovac ili neki drugi radnik saki dan hvali da je došao na vrijeme na posao. To se podrazumijeva, niko ih ne pita. Ali ako smo došli do toga da se mora naglašavati da su osnovne stvari izmirene, onda znači da smo itekako u teškoj situaciji i da je RS duboko zaglibila u finansijske probleme.

Očigledno vladajući ne odustaju od iskopavanja litijuma na Majevici. Juče odbačena Deklaracija ih neće zaustaviti u tome. Mogu li ih zaustaviti građani?

Jučer je u NSRS odbačena narodna incijativa, odnosno deklaracija građana, očigledno su većina njih zastapali interese tih investitora. Porazno mi je da su u raspravi o iskopavanju litijuma učestvovali samo opozicioni poslanici. O problemiam grđana, stanovnika Lopara poslanici iz vladajućih stranaka nisu imali potrebu da diskutuju niti da iskažu stav. To nam govori da je ovaj posao unaprijed dogovoren i da se s razlogom ćutali.

Kako se dogodilo da se na Majevici duže od 20 godina obaljaju geološka istraživanja, a da to građani i lokalna vlast ne znaju?

Ili su to radili mimo propisa i zakona ili tako da niko od građana ne zna. Ima i do toga što mještani Lopara nisu znali šta je litijum i da su shvatili kada je krenula frka i istraživanje u Srbiji. To otvara sumnju da se radi o nečemu nelegalnom. Kada se isplati penzija oni se hvale na sva zvona, a kamoli kada se radi o tako velikoj investiciji. Nemamo dokaze da će to biti dobra investicija, argumetni govore da će iskopavanje litija ostaviti velike posljedice po stanovništvo Semberije, a s obzirom na to da se podzemne vode ulijevaju u Savu i Drinu, to znači da posljedice mogu doći kroz cijelu RS. Otvara sumnju i da su same koncesije i dozvole davane pod velom tajne, a stanovništvo dovedeno pred svršen čin.

Zatražili ste odgovor zašto je Ministarstvo prodice omladine i sporta RS bez obrazloženja odustalo od Zakona o zaštiti od nasilja u porodici i nasilja nad ženama u kome se prvi put spominje i termin femicid. Šta kažu iz ministarstva?

Iz ministarstva ne kažu ništa. Niko nije odgovorio. Inicijativa se pojavila prošle godine kada smo imali niz ubistava i femicida, čim se u javnosti smirila priča povukli su se. Pojedinci su bili glasni govoreći kako im smeta riječ femicid jer je strana, da će to da ugrozi srpski jezik i tradicionalne porodične vrijednosti. To je tužno i porazno.

Zato je tu Zakon o kriminalizaciji klevete, ali i onaj o agentima stranog uticaja, koji je pomjeren za kraj aktuelne sjednice NSRS. Hoće li vladajući ipak odustati od ovog zakona?

Njima je bilo važnije da zaštite sebe od novianra nego što štite žene od nasilja u porodici. Ne znam hoće li odustati, ali nadam se da tamo sjedi neko pametan ko će ih uputiti kakve sve posljedice donosi.

Kako vlast objašnjava da ona, kada prima donacije iz drugih država, nije agent stranog uticaja?

Imamo doancije od strane raznih organizacija širom svijeta koje su donirale Banjaluci i RS, mnogi vrtići su izgrađeni upravo donacijama stranih ambasada, škole, lijekove su nam kupovali u koroni, utiču na opšte bolje u ovoj zemlji… Izgleda da se ovdje ne gleda racionalno već je cilj da se ušutkaju pojedini ljudi da se njima ne suprotstavljaju. Vidimo da su spremni da žrtvuju sve drugo zarad ličnog cilja i vlastite sigurnosti.

Ovih dana u fokusu javnosti su i lokalni oktobarski izbori. Vladajući u RS ponovo krive opoziciju što će na izbore po Šmitovom zakonu?

Vladajuća koalicija na čelu s Dodikom je, sigurna sam, znala još prošle godine da će izaći po Izbornom zakonu BiH, odnosno Šmitovom. Trebao im je izgovor. Jedini krivac zašto izlazimo po zakonu koji su nametnula osoba koja nije priznata u RS je vladajuća koalicija. Smiješno je svima. Dodiku, odnosno vladajućoj koaliciji, pred svake izbore treba neka tema kojom će se baviti jer su svjesni da građanima ne mogu ponuditi bolje plate, penzije i standard. Njima treba tema da kažu da oni nas štite, uglavnom od opozicionih političara koji tobože ruše Republiku Srpsku i koja ne bi postojala bez vladajućih.

Kada je riječ o lokalnim izborima, u RS će očito najveća borba biti u Banjaluci. Povećava se broj kandidata. Trenutno ih je četiri. Hoće li opozicija, podijeljena u nekoliko kolona, prepustiti pobjedu SNSD-u?

Uvijek je opasnost kada je u pitanju nesloga opozicije. U Banjaluci uopšte više nije upitno ko će biti prvo mjesto jer aktuelni gradonačelnik po istraživanjima nema konkurenciju. Opozicija će zadržati Banjaluku, Draško Stanivuković će zadržati mandat bez obzira na broj kandidata.

Je li vam neobično to što je dr Vlado Đajić koji je dugo tražio opoziv Stanivukovića, potpisivao peticije, sebe unaprijed proglašavao najboljim kandidatom za gradonačelnika – naprasno odustao od kandidature?

Sama djela dr Đajića govore zašto nije kandidat. Sam je svjestan da ne može biti kandidat. Niko takvog čovjeka ne želi da vidi na tako odgovornom mjestu. S druge strane, imamo katastrofalne rezultate UKC RS. Vjerujem da mu niko ne bio ponudio tu funkciju, čak i njegova stranke iz koje sam čula da nije bio ni opcija.

Nakon oktobarskih lokalnih, slijede i unutarstranački izbori u PDP-u. Koga vidite kao budućeg lidera stranke čiji ste član?

Mislim da je malo preuranjeno. Ono što znam da je PDP rasadnik mladih lica i nove politike. Jednog dana na čelu PDP-a vidim Draška Stanivukovića, ali je preuranjeno da sada kažem šta će biti nakon ovih lokalnih izbora.

N1

Politika

“PRIJEDORPUTEVI” uhvatili u laži Radovana Viškovića

“Prijedorputevi” demantuju predsjednika Vlade Republike Srpske Radovana Viškovića da je tokom sjednice NSRS, odgovarajući na poslanička pitanja iznio netačne tvrdnje o toj kompaniji, tačnije vezano za realizaciju projekta i ugovora „Rekonstrukcija magistralnog puła dionica Gacko — Tjentište, poddionica Desivoje — Vrba, u dužini od 3,6 km” potpisanog sa JP “Putevi RS”.

Višković je, kako navode, rekao:

“Zaista su se nekorektno ponijeli, za godinu i po dana nisu ni došli na radilište da počnu da rade iako su imali validan potpisan ugovor, a onda su nakon godinu i po dana samo iz njima poznatih razloga rekli mi odustajemo od ugovora, da je to bila špekulativna njihova radnja zato što su išli na tender sa izrazito niskim cijenama samo da bi oni dobili posao, a kad su vidjeli da ne mogu izvesti radove onda su čekali godinu i po dana i odustali od tendera”.

Međutim iz “Prijedorputeva” Viškoviću odgovaraju da su drugačije činjenice oko realizacije ovog projekta:

– Dana 02.09.2020. godine, dobili smo odluku broj “02-01-JN-3247/20” o izboru najpovoljnijeg ponudača. Od tog dana naša finansijska i tehnička služba je već počela sa pripremama na realizaciji svojih obaveza, u składu sa zahtjevima iz ponude.

Dana 18.1 1. 2020. godine potpisan je ugovor o izvođenju radova, broj 02-03-GP-5537/20. Nakon potpisa ugovora pristupili smo obezbjedenju potrebnih garancija i izrade tehničke dokumentacije a što je bila obaveza izvodača radova po osnovu ponude i ugovora, zatim nabavci potrebnog materijala i ostałim aktivnostima vezanih za pripremne radnje.

Ugovor do danas nije realizovan iz jednog prostog razloga jer je utvđeno da projekat nije dobro urađen, odnosno zbog nedostataka u projektno-tehničkoj dokumentaciji. Navedeni nedostaci se odnose na to da smo po projektu kao izvodači radova trebali otpočeti izvođenje radova na dijelu trase na kojoj nisu riješeni imovinsko pravni odnosi. Zbog toga se navedeni projekat trebao dopuniti, odnosno izmjeniti u smislu promjene trase puta, a štoje za posljedicu ima izmjenu UT usłova, lokacijskih usłova i gradevinske dozvole na osnovu koje se izvode radovi, saopštavaju iz Prijedorputeva.

Dalje otkrivaju da, koliko im je poznato, navedeni nedostaci na projektno-tehničkoj dokumentaciji nisu ni do danas otklonjeni, niti su riješeni imovinsko pravni odnosi na ugovorenoj trasi puta, tako da projekat nije ni mogao biti završen.

“Svi ovi navedeni propusti investitora doveli su kasnije i do toga da finansijska sredstva za realizaciju projekta nisu više bila operativna. Ugovor sa JP Putevi RS do dana nije raskinut niti sa jedne strane. Takode, napominjemo da zbog dugogodišnje dobre i uspješne saradnje sa JP Putevi RS nismo aktivirali opciju napłate potraživanja i izgubljene dobiti iako je ugovorom bila definisana i ta mogućnost za izvodača”, navode iz Prijedorputeva.

Na kraju konstatuju da oni kao izvodač radova ni na koji način nisu uticali na činjenicu zašto ovaj projekat nije realizovan, a “najmanje da smo se u svemu tome ponijeli nekorektno i špekulativno kako navodi premijer Višković u svom obraćanju”, kaže se u dopisu koji potpisuje direktor preduzeća Radenko Crnogorac.

(BN)

Nastavi čitati

Politika

VUKOMANOVIĆ BEZ DLAKE NA JEZIKU: Vlast ignoriše roditelje-njegovatelje, a hitno uvodi pomoćnu policiju zbog Dodika!

Borba roditelja-njegovatelja za osnovna prava u Republici Srpskoj traje godinama, ali i dalje nailazi na zid birokratije i političke nezainteresovanosti. Istovremeno, vlast hitno usvaja zakone o pomoćnoj policiji, dok se problemi građana guraju u drugi plan. O tome zašto institucije ignorišu najranjivije, da li uvođenje pomoćnog sastava policije ima političku pozadinu, te koliko se zapravo u Narodnoj skupštini čuje glas građana – razgovarali smo s poslanicom Tanjom Vukomanović.

Zalažete se za poboljšanje prava roditelja njegovatelja u Republici Srpskoj. Dokle je stigla ova priča?

Problem i borba traju godinama, ali nažalost još uvijek je na početku. Roditelji su predali inicijativu za izmjene Zakona o socijalnoj zaštiti, tražeći da se ukine diskriminatorska odredba po kojoj naknada prestaje kad dijete napuni 30 godina, kao da invaliditet ima rok trajanja. Takođe, traže da ne moraju birati između brige o djetetu i njegovog obrazovanja, jer ako dijete ode par sati u školu ili dnevni centar, roditelj automatski gubi pravo na naknadu, kao da preostalih 22 sata u danu ne postoje. A znamo da postoje i da su najteži. Ovo nije zakon koji puno košta, niti se odnosi na hiljade ljudi, ali se odnosi na one kojima se ne smije uskraćivati podrška.

Zašto je važno da NSRS da punu podršku roditeljima-njegovateljima i ispuni njihove zahtjeve?

Zato što su poslanici, ma koliko neki pokušavali da zaborave, tu zbog građana. Ne zbog stranačkih šefova. Na dan kada su roditelji predavali inicijativu, svi su bili pozvani, a izašla je samo opozicija. I to sve govori. Ovo nije političko pitanje. Ovo je pitanje pristojnosti, ljudskih prava i empatije.Znam da ima poslanika u vlasti koji podržavaju ovo inucijativu, ako neko ne smije da kaže šta misli, ni to nije problem zakona, nego društva u kojem se sve svodi na poslušnost. Ovaj zakon ne treba ni opoziciji, ni vlasti, treba roditeljima koji danonoćno brinu o svojoj djeci. Ako u Vladi Republike Srpske ima razuma i ljudskosti, ova nepravda će biti ispravljena.

U Republici Srpskoj uvodi se pomoćni sastav policije. Šta to konkretno znači?

Obrazloženje je široko, spominju se poplave, požari, koncerti, pa čak i epidemije. Navodno nedostaje kadra, pa će se to “popuniti” pomoćnim sastavom za koga još ne znamo kako bi se punio, jer to u zakonu nema. Pitanje je zašto se ne ide redovnim putem zapošljavanja? Ako je bezbjednost prioritet, zašto nije bila i prije dvije godine? I prije godinu? I prije tri mjeseca? Zašto danas i to po hitnom postupku. Zakon se uvodi po hitnom postupku, a onda ostavlja rok od šest mjeseci za podzakonske akte. Znači hitno je sad, ali tek će da se vidi da li će se ikad primijeniti. Bojim se da gledamo još jedan politički manevar, a ne stvarno jačanje institucija.

Zašto se baš sada uvodi ovaj pomoćni sastav policije?

Imamo pravo da sumnjamo da je zbog presude, jer sve u ovoj zemlji mora da se dešava kad je gospodin Dodik u fokusu. Kad njemu zatreba zaštita, diže se nivo bezbjednosti. Mi smo u šali govorili da će, s obzirom na to da se sve prolagođava njemu, kad on ode u penziju biti najbolje penzionerima, jer će imati najveće penzije u region. Kao što sada kao predsjedmik ima najveći budžet u region i kao što je sada kada mu je ugrožena bezbjednost mi najviše ulažemo u policiju.

Imajući u vidu trenutno stanje u RS, probleme sa kojima se suočavaju penzioneri, roditelji njegovatelji i druge kategorije stanovništva – da li je potrebno da se uvodi pomoćni sastav policije?

Vlast je odavno izgubila osjećaj za prioritete. Ako treba kupiti automobil ili helikopter za nekog funkcionera to je „urgentno“. Ako roditelj-njegovatelj godinama čeka da mu se prizna osnovno pravo, to može da čeka. Sve što se sada gura u fokus: migranti, granice, pomoćna policija – služi da se ne govori o stvarnim problemima: o propasti javnih preduzeća, o zdravstvu, cijenama, o odlasku ljudi. Oni ne upravljaju državom, oni upravljaju pažnjom građana, vladaju strahom i stalnim podjelama.

Građani su se okupili ispred NS RS da zaštite Majevicu od rudarenja litijuma. Da li očekujete da ta inicijativa dobije podršku u Skupštini?

Od te Skupštine više ništa ne očekujem. Tamo sjede ljudi koji su ju;e izbacili kolegu iz sale, glasali da se on udalji zbog nečegao što se desilo prije 3 dana, i to mimo svih pravila Poslovnika. A isto tako, nisu glasali za dnevni red da se održi posebna sjednica o stanju u javnim preduzećima. Dakle, šta će biti s rudarenjima? Biće onako kako im kaže njihov šef, bez obzira na štetu po prirodu, zdravlje i budućnost. I da, još uvijek zadržavam pravo da vjerujem da među njima postoji bar neko kome je stalo, ali kad pogledamo dosadašnje glasanje, čini mi se da je to nada koja izumire. Međutim, bez obzira na odluke vlasti, uvijek ćemo biti podrška građanima koji štite prirodne resurse i ne dozvoljavaju rasprodaju Republike Srpske i uništavanje prirodnih bogastava.

Pred poslanicima je zakon o zaštiti stanovništva od duvanskih proizvoda. Šta očekujete od tog zakona?

Dobro je da zakon uopšte postoji, ali ne trebamo da glumimo da će riješiti problem. Prva stvar koju treba urediti jeste – djeca. Elektronske cigarete u šarenim pakovanjima, sa privjescima i poklonima, stoje ispred škola i prodaju se kao da su igračke. I sve to reklamiraju influenseri, pod parolom „zdravije pušenje“, a to što ne postoji. Problem je i što se ni sadašnji zakon ne poštuje. Idite bilo gdje tokom velikog odmora, djeca bez problema kupuju cigarete. One stoje uz žvake i bombone, kao da su dio ponude za užinu. Elektronske cigarete su nova epidemija, a mi smo je dočekali potpuno nespremni. Zakon mora da bude konkretan, precizan i primjenjiv, ne deklarativan. Dobro je da se krenulo u ovom pravcu, ali ima tu još mnogo posla, ako je cilj stvarna zaštita zdravlja stanovnika.

Buka

Nastavi čitati

Politika

VANREDNO STANJE U IRB-u: Novi direktor krenuo u reviziju

Novi vršilac dužnosti direktora Investiciono – razvojne banke (IRB) Republike Srpske Boris Knežević produžio je radno vrijeme za sve rukovodioce, direktore svih sektora, ali i izvršne direktore do 18:00 časova zbog revizije poslovanja, koju inače provodi lično on.

Odluka je izazvala pravu pometnju među zaposlenima koji su ostali zatečeni njegovim namjerama, piše Capital.

Iz IRB-a navode da Knežević reviziju obavlja nakon 18 časova kada završi sa svima i dobije informacije nakon čega vrši analizu dostavljene dokumentacije u skladu sa Zakonom o računovodstvu i finansijama Republike Srpske

Dodaju da je kvalifikovan jer ima znanje ovlašćenog sudskog vještaka i licenciranog internog revizora iz oblasti bankarstva.

„Dodatna olakšavajuća okolnost je ta što je v.d. direktora, preuzimanjem dužnosti, zatekao i proces eksterne revizije, koji je još u toku, što mu omogućava brzinu u radu i kvalitet informacija“, stoji u odgovoru IRB-a.

Oni tvrde da ostali radnici rade kao i do sata, od osam do 16:00 časova.

Podsjećamo, Knežević je na čelo IRB-a došao nakon što je prethodni vršilac dužnosti direktora Srđan Jovanović podnio ostavku.

Nastavi čitati

Aktuelno