Connect with us

Politika

VUKOMANOVIĆ “Srpska gubi milione zbog koncesija, ALI GUBI I PRIRODNA BOGATSTVA”

Republika Srpska gubi milione zbog koncesionih ugovora, a pored novca gubi i prirodna bogatstva. To je jako neuređena oblast o kojoj građani nažalost malo znaju, dok ne dođe pred njihova vrata.

Rekla je ovo poslanik PDP u Narodnoj skupštini Republike Srpske, Tanja Vukomanović tokom diskusije o Izvještaju o radu i finansijskom izvještaju Komisije za koncesije Republike Srpske za 2023. godinu na Devetoj redovnoj sjednici.

– Čitajući sve što piše u Izvještaju i ono što govore mještani i ekolozi, možemo da vidimo da su ova komisija i ovi ugovori napravili puno veću štetu od koristi – rekla je ona.

Vukomanović dodaje da postoji mnogo primjera gdje se pokazalo da se ne sluša riječ građana i ekologa, te da se od pogodovanja krupnom kapitalu uništava priroda i budućnost ove zemlje.
-Ovdje se ne radi samo o novčanoj šteti, radi se o šteti po prirodu i životima stanovnika. Mještanka Mrkonjić grada je najbolje opisala ovo slikovito riječima “nas uništiše, sebe bogate” dok prelazi preko svoje uništene njive gdje je nekada sadila povrće i pojila stoku – istakla je Vukomanović.

Dodala je da je jedino dobro u ugovoru to što će se naplatiti malo više novca od koncesija jer, kako kaže, Srpska ima mizerne naknade, te da je potrebno dvije tri godine naplate da bi se pokrio jedan sudski spor.

– Postoji i problem netransparentnih ugovora, sumnjivih firmi sa po jednim radnikom, takođe i jednog vlasnika sa pet preduzeća, imamo primjer sa mini hidroelektranom i čuveni Slovenac koji je došao da kopa litijum i sad Elektroprivreda od njega otkupljuje koncesiju koju je on dobio za smiješan novac, a mi plaćamo 4 miliona KM – kazala je Vukomanović i dodala da postoje sporne dozvole, sporni ugovori, a Vlada u sve to ide bez sluha za mještane.

Vukomanović kaže da ljudima preko noći niču mašine i rudnici u dvorištima, a da njih za to niko ne pita.

– Ono što je ovdje najstrašnije jeste ekologija koja zbog rudarenja trpi u ovom svemu. Imamo nekoliko primjera gdje je potpuno uništena priroda, gdje se prema riječima mještana i ekologa ne poštuju ni vodne ni ekološke dozvole koje su firme dobile. Primjer za to je rudnik Medna kod Mrkonjić Grada gdje se zagađenje osjetilo čak 50 km okolo, pa stanovnici Sanskog Mosta i Ribnika takođe trpe. Ekolozi tvrde da ne postoje recipijenti za otpadne vode, nema kanalizacionog sliva, te da sve ide direktno u rijeku Sanu – istakla je ona.

Navela je još nekoliko primjera kao što su Bukova kosa kod Prijedora, Bistrica i Lopare koje su sada aktuelne.

– Mještani se bune, ističu da nisu prodali svoju zemlju, a rade im maltene u dvorištu. U Bukovoj kosi su čak počeli da buše iznad bazena koji napaja desetak domaćinstava. Kontrole rudnika gotovo da nema, priroda je uništena, dozvole se ne poštuju, a to u Izvještaju nema – istakla je Vukomanović.

Vukomanović je kritikovala kako se vlast odnosi prema prirodi citirajući načelnika Šipova Milana Kovača koji je rekao “imamo pet rijeka koje samo teku bezveze”.

– Tako se vjerovatno odnose prema svim pirodnim bogatstvima i ovdje u koncesijama se ne radi o korištenju nego iskorištavanju prirode Republike Srpske. U izvještaju piše da su koncesionari shvatili ozbiljnost provođenja zaštite životne sredine i zdravlja, oni valjda po zakonu imaju obavezu da poštuju propise i pravila koja su dobili u dozvolama i da se pridržavaju zakona. Ako ćemo mi da hvalimo da su oni “shvatili ozbiljno poštovanje mjera i propisa” onda imamo veliki problem. U zaključku izvještaja imamo rečenicu u kojoj piše “veliki broj koncesionara pridržava se ugovorenih obaveza”, šta je sa ostalima koji se ne pridržavaju? Ima li nekih sankcija? Znam da vi ne možete sankcionisati, ali možete to bar napisati u izvještaju – dodala je ona.

Vukomanović ističe da su u Srpskoj mnoge oblasti nakaradne, tako i ova i dodaje da je zemlja postala poligon za izvlačenje prirodnih bogatstava koje će izvoziti ko zna gdje i ko zna kome.

– Ova komisija bi imala smisla kada bismo imai ministarstvo i Vladu koja pazi kome daje dozvole i kada bi se svi pridržavali onoga što je propisano, ovako imamo samo suštinu bez forme i pogodujemo samo krupnom kapitalu na štetu građana Republike Srpske – zaključila je Vukomanović.

Politika

DUPLO VEĆI GUBICI U „ŠUMAMA SRPSKE“: Vukomanović poručila – „Nestajale i šume i novac, kao da je upravljao mađioničar!“

Jedini veći mađioničarski trik od toga bio bi da nestane i odgovornost, koja je ovdje više nego očigledna – kazala je Vukomanović.

Prema dostupnim podacima preduzeće “Šume Republike Srpske“ završilo je prvo polugodište 2025. godine sa gubitkom od šest miliona maraka, što je duplo više nego u istom periodu prošle godine.

Rekla je ovo poslanik PDP u Narodnoj skupštini Republike Srpske, Tanja Vukomanović, dodajući da činjenica da direktor nije mogao da demantuje ove navode pokazuje da, uprkos obećanim promjenama, „banda“ i dalje radi po svom.

– Ovo nije samo finansijski gubitak. Ovo je direktan rezultat načina na koji se upravlja javnim resursima i pokazatelj da najavljene promjene, kontrole i smjene, za sada, nisu dale nikakve stvarne rezultate – ističe Vukomanović.

Ona podsjeća da su najviši zvaničnici Republike Srpske već javno ukazivali na duboke probleme u ovom sistemu, od izjava predsjednika da u „Šumama“ rade „organizovane bande“, preko tvrdnji premijera o fiktivno zaposlenim radnicima, do obećanja direktora da će „Šume“ do Nove godine procvjetati.

– Desilo se upravo suprotno, gubitak je duplo veći, a niko nije odgovarao. Gdje su sankcije? Gdje je konačna crta između prazne političke retorike i stvarne odgovornosti? – pita Vukomanović.

Prema njenim riječima, realno je očekivati da jedno ovakvo preduzeće ne može biti reformisano za godinu dana, ali je takođe realno i da se politička i upravljačka odgovornost mogla utvrditi mnogo ranije.

– Bez odgovornosti nema ni oporavka. Dok god se ozbiljni finansijski gubici tretiraju kao tehničke greške, a ne kao posljedica lošeg i neodgovornog upravljanja, dok vlast izbjegava tematske sjednice na ovu temu, nema povjerenja ni u nove zakone, ni u nove ljude, ni u priče o reformama – poručila je Vukomanović.

Ona podsjeća da iako „Šume Republike Srpske“ upravljaju sa više od 1,3 miliona hektara šume, ovo javno preduzeće je kraj 2024. godine dočekalo sa gubitkom od 14 miliona KM, kratkoročnim obavezama od 100 miliona KM i dugovima prema dobavljačima od 27 miliona KM.

-Sudeći po rezultatima, izgleda da je „Šumama Srpske“ upravljao mađioničar, jer su nestajale i šume i novac. Jedini veći mađioničarski trik od toga bio bi da nestane i odgovornost, koja je ovdje više nego očigledna – zaključuje Vukomanović.

Nastavi čitati

Politika

Nove tehnologije na izborima uslov “trojke” za USVAJANJE BUDŽETA

Stranke “trojke”, odnosno SDP, NiP i Naša stranka, rekle su da neće podržati usvajanje budžeta ukoliko se u njemu ne osiguraju sredstva za nabavku skenera i opreme za izbore, a za šta je potrebno izdvojiti oko 112 miliona KM.

Ranije ovo nije ni spominjano kao uslov za usvajanje budžeta. “Trojki” je prvo bio sporan novac za “Viaduct”, a uslovljavanje se odnosilo i na obezbjeđivanje novca za sedam institucija kulture.

Zanimljivo, nove tehnologije na izborima postale su uslov nakon sve učestalijih spekulacija da će Kristijan Šmit nametnuti odluku koja podrazumijeva da se dio dobiti Centralne banke BiH proslijedi CIK-u kako bi na vrijeme mogao nabaviti opremu, odnosno nove tehnologije, a koje bi se primijenile na izborima 2026. godine.

“U vezi sa ponovljenim prijetnjama prvostepeno presuđenog secesioniste Dodika o novoj eskalaciji ako visoki predstavnik Šmit donese odluku o obaveznom budžetskom izdvajanju sredstava potrebnih za nabavku skenera i prateće opreme u cilju osiguranja transparentnih i poštenih izbora, želimo, kao stranke ‘trojke’ i Platforme koje čine najveći koalicioni politički blok u parlamentu BiH, jasno poručiti da nećemo glasati za budžet institucija BiH ako u istom ne budu sredstva neophodna za nabavku opreme koja će garantovati da će glasovi građana BiH biti zakonito i pošteno prebrojani, što je ujedno i prvi prioritet i imperativna obaveza iz Mišljenja EK za BiH”, saopštile su stranke “trojke”.

Inače, Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, još ranije je rekao da će u slučaju da Šmit nametne nove odluke doći do ponovne eskalacije krize u Bosni i Hercegovini.

Na njihovo saopštenje reagovao je i Srđan Amidžić, ministar finansija i trezora, koji je na svom nalogu na društvenoj mreži X naveo da jedan dan odbijaju da glasaju za budžet zbog “Viaducta”, drugi dan zbog “famoznih sedam institucija kulture”, a da sada kažu da je problem zapravo oprema za izbore.

“Ko zna šta će sljedeće izmisliti da bi opravdali blokadu zajedničkih institucija, dok istovremeno, licemjerno, optužuju druge za isto”, naveo je Amidžić.

Nastavi čitati

Politika

SARAJEVSKA STRUJA PROTIV PREDSJEDNIKA: U Bijeljini u nedjelju glasaju o povjerenju Miličeviću

Izvještajna Skupština SDS-a, na kojoj će predsjednik stranke Milan Miličević podnijeti izvještaj o svom radu i radu Predsjedništva, biće održana u nedjelju u Bijeljini, kada bi se trebalo odlučivati i o povjerenju lideru najjače opozicione stranke u Srpskoj.

Očekuje se dolazak oko 400 od ukupno 433 delegata iz cijele Republike Srpske, a posebno će biti zanimljiva jedna stvar – da li će moći glasati “ekipa” okupljena oko gradonačelnika Bijeljine Ljubiše Petrovića.

Sagovornik InfoBijeljine, upućen u stanje u ovoj stranci, kaže da među SDS-ovcima ima onih koji žele da vide leđa Miličeviću, ali i onih koji su mu lojalni.

“SDS iz Istočnog Sarajeva ima svoju ‘struju’ u kojoj je sedam narodnih poslanika u NSRS”, kaže sagovornik InfoBijeljine, te dodaje da oni ne podržavaju Miličevića.

Kako dalje tvrdi naš sagovornik, uz Miličevića je gradonačelnik Bijeljine Ljubiša Petrović, ali je upitno hoće li to biti od pomoći aktuelnom predsjedniku SDS-a.

“Petrović ima svojih 20 i nešto povjerenika, koje oni neće da priznaju, jer nije po Statutu. Po statutu oni treba da su članovi gradskog odbora SDS-a, dok Petrović još nema ni oformljen gradski odbor, on je još povjerenik za Bijeljinu”, pojašnjava naš sagovornik.

Kako dalje dodaje naš sagovornik, bijeljinski narodni poslanici Tomica Stojanović i Mirjana Orašanin su uz sarajevsku struju.

Funkcioner SDS-a, delegat u Domu naroda Parlamenta BiH, Želimir Nešković, kaže da će biti nekoliko tačaka u nedjelju na izvještajnoj sjednici Skupštine SDS-a, ali, kako dodaje, najvažnija se odnosi na Izvještaj o radu predsjednika stranke i Glavnog odbora.

“Broj delegata je 433, a koliko imam informaciju odziv je jako dobar i očekuje se oko 400 prisutnih na sjednici. Jedno veliko interesovanje iz svih dijelova Republike Srpske. Izvještaj o radu koji će iznijeti na Skupštini stranke Milan Miličević će praktično značiti da li on ima povjerenje delegata ili nema”, rekao je Nešković za InfoBijeljinu.

On vjeruje da će izvještaj biti usvojen.

“Kroz medije čujem da postoji različito mišljenje u tumačenju Statuta kada su u pitanju delegati iz gradskih i opštinskih odbora, ali vjerujem da će se to pitanje razjasniti na samoj sjednici SDS-a. Očekujem da Srpska demokratska stranka iz ove Skupštine izađe jača, stabilnija. Kada su u pitanju ovi članovi koji su u proteklom periodu govorili o nekoj novoj energiji, vjerujem da će SDS nakon sjednice biti jača i da će imati podršku te neke nove energije”, rekao je Nešković.

Kako god da se završi sjednica, kako dodaje, očekuje jedinstvo u stranci i 14. jula, u ponedjeljak, da svi istaknuti članovi sjednu za jedan sto i daju vjetar u leđa SDS-u, duvanjem u jedna jedra.

“U jednu činjenicu sam najsigurniji, a to je da niko nakon sjednice u nedjelju neće napustiti Srpsku demokratsku stranku i to je najvažnije”, poručio je Nešković.

Na pitanje novinara InfoBijeljine da li će glasanje u nedjelju biti tajno ili javno, Nešković navodi da Statut omogućava i jedno i drugo, te da će, kada je riječ o načinu glasanja, biti onako kako se dogovore delegati.

Mirjana Orašanin je, podsjetimo, prije nekoliko dana izjavila da je u SDS-u trenutno na dnevnom redu preispitivanje rada rukovodstva te stranke, jer je značajan dio funkcionera i članstva izrazio nezadovoljstvo radom Predsjedništva.

“Smatramo da tu ima manjka energije, odnosno da nedostaje energija koja može biti nosilac promjena 2026. godine. To je ono o čemu razgovaramo. Ne rušimo Miličevića, nego je nama cilj da SDS bude jača i bolja”, izjavila je Orašanin.

Nastavi čitati

Aktuelno