Društvo
Njemačka traži duplo više radnika s naših prostora, KVOTA DOSTIGLA ČAK 50.000

Njemačka je podigla kvotu radnika u sklopu pravila za zapadni Balkan, pa je od juna 2024. godine kvota udvostručena sa 25.000 radnika godišnje na 50.000 radnika.
Prema novim, izmijenjenim pravilima, radnicima će biti omogućeno da dođu u Njemačku bez potrebe da pokažu diplome, ali ostaje dosadašnji uslov da za dobijanje vize moraju pokazati ugovor o radu s njemačkim preduzećem. Kroz ovaj program posao u Njemačkoj mogu dobiti i niskokvalifikovani radnici, pogotovo u branšama koje su posebno teško pogođene nestašicom radnika u Njemačkoj, što se najviše odnosi na građevinu, ugostiteljstvo, sortiranje pošiljki i slične djelatnosti.
Iako je ovo dobra vijest za nekvalifikovane radnike, koji u Njemačku žele putem Pravila za zapadni Balkan, i stručnu radnu snagu, koja se u Njemačku na posao želi zaputiti u skladu s novim zakonom o zapošljavanju stručne radne snage, kao i za njemačke poslodavce, ovo je loša vijest za privrede regiona zapadnog Balkana, zato što bi mogla dovesti do dodatnog iseljavanja. Samo preko uredbe za zapadni Balkan u naredne četiri godine region može napustiti do 200.000 radnika. Da bi se to spriječilo bilo bi neophodno da domaće političke elite pokrenu reformske procese i aktiviraju sredstva iz Plana za rast za zapadni Balkan, koji predviđa pomoć u dovođenju stranih investitora u BiH i ostale zemlje regiona. I to bi bila dobra vijest za Njemačku jer bi, umjesto da u Njemačkoj moraju radnika plaćati 2.000 do 3.000 evra mjesečno, to u matičnim zemljama mogli činiti za manje novca.
Osim ove posebne uredbe za zapadni Balkan, u Njemačkoj će od sada biti olakšan dolazak kvalifikovane radne snage, a nova pravila radnicima omogućavaju da u Njemačkoj posao mogu tražiti i do godinu dana.
Nensi Fezer, ministarka unutrašnjih poslova Njemačke, je nedavno prilikom rasprave u Bundestagu povodom seta zakona koji treba da olakšaju useljenje u Njemačku rekla da se radi o mjerama za ublažavanje krize izazvane nestašicom radne snage u Njemačkoj. U sklopu ovog programa ljudi mogu podnijeti zahtjev za dobijanje “Karte šanse” ako govore njemački jezik i imaju barem dvogodišnju zanatsku školu u Njemačkoj ili barem diplomu trogodišnje srednje škole u zemlji porijekla. Napomene radi, ova odredba se ne odnosi na Pravilo za zapadni Balkan o kojem smo govorili na početku, već se odnosi na poseban set zakona o zapošljavanju kvalifikovane radne snage u Njemačkoj.
U Ministarstvu spoljnih poslova Njemačke potvrđuju ova nova pravila i ističu da ona važe od 1. juna.
“Potrebno je da vaš budući poslodavac zatraži odobrenje od Federalnog zavoda za zapošljavanje prije nego što zakažete termin za podnošenje zahtjeva za vizu. Čim vaš budući poslodavac dobije prethodno odobrenje od Federalnog zavoda za zapošljavanje, možete zakazati termin i podnijeti zahtjev za vizu. Ovo eliminiše proces lutrije i dobićete termin u kancelariji za izdavanje vize u roku od nekoliko nedjelja. Finalno izvlačenje će se održati u maju za datume u junu 2024”, navode oni.
Društvo
OGLASILI SE NAFTAŠI: Za koji dan CIJENA GORIVA opet ide dolje, pogledajte koliko će koštati litar

Zbog pada cijena naftnih derivata, gorivo će u Srpskoj za koji dan ponovo pojeftiniti.
Kako nam je potvrđeno u Grupaciji za promet naftom i naftnim derivatima pri Privrednoj komori Srpske, litar dizela i benzina bi, u prosjeku, mogao da bude jeftiniji za 3 do 5 feninga.
Trenutno, litar dizela u prosjeku košta od 2,34 do 2,39, a litar benzina od 2,35 do 2,41 KM.
Do pojeftinjena naftnih derivata u svijetu došlo je zbog zaoštravanja trgovinskog rata između SAD i Kine, te bojazni od izbijanja recesije.
To se odrazilo i na kretanje cijena goriva na našem tržištu, koje određeno vrijeme bilježe pad.
Podsjetimo, cijene goriva na domaćim benzinskim pumpama unazad nešto više od tri sedmice pale su za oko 15 feninga po litru.
Društvo
RAJANER PRIJETI POVLAČENJEM? Takse iz BiH mogu ukinuti letove!

Odluka o naplati naknade od tri marke po putniku u odlasku ponovo je na snazi od 1. aprila.
Osim avio-kompanijama koje to plaćaju, takse ne odgovaraju ni aerodromima u Bosni i Hercegovini, jer, kako ističu, ova odluka će im otežati pregovore sa novim kompanijama i o novim destinacijama.
Jedna od avio-kompanija kojoj zasigurno ne odgovara povratak taksi jeste “Rajaner”, koji je upravo zbog njih prije dvije godine ukinuo svoje letove sa tuzlanskog aerodroma.
Sada, kada su takse vraćene, a ova velika avio-kompanija uvela brojne nove letove s Aerodroma Sarajevo, stiglo je i upozorenje Savjetu ministara BiH.
“Ako sarajevski aerodrom želi da nastavi da privlači ulaganja ‘Ryanaira’, uključujući i potencijalno baziranje aviona, mora ostati konkurentan u odnosu na zemlje kao što su Albanija, Mađarska, Italija i Švedska, koje ukidaju vazdušne takse i smanjuju troškove pristupa kako bi obezbijedile rast saobraćaja. ‘Ryanair’ poziva Savjet ministara Bosne i Hercegovine da povuče odluku o ponovnom uvođenju avio-taksi kako bi podržao dalji razvoj avio-saobraćaja i turizma u zemlji i kako bi se njenim građanima omogućio pristup najpovoljnijim avio-kartama u Evropi”, istakla je Alicja Vojcik-Gołebiovska, šefica komunikacija za CEE i Baltik u “Rajaneru”.
Osim iz Sarajeva, “Rajaner” leti još i sa banjalučkog aerodroma i to na šest destinacija, a prema riječima Valentine Kecman, vršioca dužnosti direktora “Aerodroma Republike Srpske”, vraćanje taksi ugroziće dalju ekspanziju linija.
“Ugroziće dalje pregovore za ekspanziju na nove destinacije i uvećanje broja rotacija na trenutnim destinacijama. To je sigurno. Da li će ‘Ryanair’ ostati ili otići sa bh. tržišta, značiće to da li će takse ostati ili će biti novi moratorijum. Mi smo se nadali da ćemo uspjeti da produžimo moratorijum, jer statistika i kalkulacije do kojih smo došli u prethodnih godinu dana jeste da moratorijum od jednu godinu nije od velikog benefita za avio-kompanije iz razloga što im trebaju do tri godine da razrade neku novu destinaciju kako bi ona bila profitabilna za avio-kompaniju. To znači da je godina dana moratorijuma bila beneficija, ali nije dovoljno”, rekla je ona za “Nezavisne novine”.
Kako je dodala, po ovom pitanju u prethodnom periodu su imali niz sastanaka sa Edinom Fortom, ministrom komunikacija i transporta u Savjetu ministara, kao i predstavnicima Direkcije za civilno vazduhoplovstvo BiH.
Prema njenim riječima, aerodromi trenutno pregovaraju sa “Ryanairom” kako bi našli zajednički dogovor.
“Ovo nas zaista jeste dovelo do stagnacije sa pregovorima iz razloga što smo mi imali osnovu za pregovore za nove destinacije. Prethodnih mjeseci ‘Ryanair’ je čekao ishod ove odluke, odnosno da li će biti produžen moratorijum i to je nešto što nas je dovelo do ljetne sezone bez novih destinacija. Izuzetno je teško ispregovarati novu avio-kompaniju, novog low-costera na nekoj destinaciji iz razloga što low-costeri idu na već provjerene države. Kada neki low-coster uđe na teritoriju neke države, onda mnogo lakše idu pregovori”, ističe Kecmanova.
Marko Đuzel, direktor Međunarodnog aerodroma Mostar, kaže da će ova odluka otežati aerodromima u BiH, ali ističe da su oni ipak u malo drugačijem položaju.
“To je najveći problem niskotarifnim kompanijama. Poslije kovida došlo je do trenda da su niskotarifne kompanije, umjesto malih aerodroma, zauzele velike aerodrome, a mali aerodromi uzimaju klasične prevoznike. Vjerovatno će oni koji imaju niskotarifne prevoznike otežati pregovore i zadržavanje letova. Mi imamo klasične prevoznike i nama će to nanijeti minimalnu ili nikakvu štetu”, kaže Đuzel.
Društvo
ANALITIČARI SLUTE UZROKE: Drastično pada broj radnika u FBiH,

Prema podacima Poreske uprave FBiH, broj zaposlenih u Federaciji Bosne i Hercegovine je za tri mjeseca manji za 8.649.
Kako se navodi u ovim podacima, broj zaposlenih smanjen je za 4.589 u januaru, za 1.733 u februaru i za 2.327 u martu.
“U decembru 2024. godine bilo je 551.452 zaposlenih, a na kraju marta ove godine taj broj je pao na 542.803”, stoji u podacima federalne Poreske uprave.
Federalni mediji pišu da privreda trpi velike posljedice Vlade FBiH o nametima na poslodavce usljed podizanja minimalne plate sa 619 KM na 1.000 KM.
Takođe, efekti ovoga se održavaju na novčani tok, finansijske obaveze kompanija, finansijski rezultat koji će na kraju trpjeti, a što će tek biti poznato kada budu objavljeni izvještaji o poslovanju.
Centralna banka BiH je navela ranije da je enorman rast minimalne plate i nameta privredi rezultirao rastom inflacije.
Tako je inflacija u decembru 2024. godine iznosila 2,2 odsto, dok je u februaru ove skočila na 3,5 odsto.
Ipak, Centralna banka BiH predviđa inflaciju za ovu godinu od 4,2 odsto.
Prema posljednjim podacima Federalnog zavoda za statistiku, ukupna industrijska proizvodnja u FBiH je u februaru 2025. godine u odnosu na prethodnu godinu manja za šest odsto.
Ono na šta su pojedini analitičari upozoravali jeste i uvođenje neradne nedjelje u lokalnim zajednicama, što, kako oni kažu, drastično smanjuje promet trgovina.
Admir Čavalić, ekonomista i predsjednik Odbora za ekonomsku i finansijsku politiku Predstavničkog doma Parlamenta FBiH, koji je ranije upozoravao da će doći do smanjenja broja zaposlenih, kaže da pretpostavlja da je veći broj od navedenog dobio otkaz, ali da su to sve pokrili novozaposleni.
“Mi ne znamo strukturu zaposlenosti. Pretpostavljam da su desetine hiljada radnika dobile otkaze, ali struktura djelatnosti bi pokazala da li je to zbog zabrane rada nedjeljom ili doprinosa. Ukoliko je došlo do drastičnih otkaza u trgovini, onda je jasno da je to zbog zabrane rada nedjeljom. Ako je u sektorima u kojima su tradicionalno niske plate, onda je to zbog povećanja minimalne plate”, objašnjava Čavalić za “Nezavisne novine“.
Prema njegovim riječima, ovo je prvi put nakon pet godina da Federacija BiH u prvom kvartalu ima pad broja zaposlenih.
“Čak i u pandemiji smo imali pad zaposlenih u drugom kvartalu. Ove godine imamo pad i u januaru, i u februaru, i u martu. Neki osnovni razlozi zašto je došlo do toga jesu visoka opterećenja za privredu, zabrana rada nedjeljom, niz nekih pogrešnih odluka kao što je izostanak fiskalne ili bilo kakve druge reforme, te druge geopolitičke krize, kao što je recesija u Njemačkoj”, istakao je Čavalić.
Na pitanje kakve podatke očekuje u narednom periodu, Čavalić odgovara da, ukoliko ne bude još jednog spuštanja stope doprinosa, doći će do daljeg pada zaposlenosti u FBiH.
-
Hronika2 dana ago
ZAKONI NSRS NE VAŽE? Velika akcija SIPA-e u Banjaluci, ASISTIRA IM MUP SRPSKE, u toku su privođenja
-
Politika3 dana ago
OD ODBORNIKA SDS-A DO NOVOG LICA PDP-A! Predrag Kukolj prešao u Partiju demokratskog progresa
-
Politika2 dana ago
ZAOKRET KOJI OSTAVLJA BEZ TEKSTA! Dodik spreman da zamrzne sporne zakone u NSRS?
-
Banjaluka2 dana ago
“RADILI SMO U NEMOGUĆIM USLOVIMA”: Savić Banjac otkriva kako su preživjeli najteže izazove
-
Politika2 dana ago
CVIJANOVIĆEVA UPOZORAVA: “Biću prinuđena da zatražim zaštitu”, apel Soreki i Barbu da ne produbljuju krizu
-
Politika2 dana ago
STIGLO NE! Stranke “trojke” odbile Dodikov poziv za razgovor
-
Politika2 dana ago
PREKINUT MU KONTAKT SA PORODICOM! Radovana Karadžića optužili da planira bijeg!?
-
Svijet3 dana ago
NOVI ZAOKRET! Tramp pauzira carine svima osim Kini, NJIMA POVEĆAVA NA ČAK 125 POSTO