Connect with us

Politika

IMA LOGIKE Trebaju li maloljetnici u BiH glasati na izborima?

Mnogi smatraju da bi i u BiH trebalo razmatrati, odnosno uvesti pravo glasa i starijim maloljetnicima.

ada bi se takva praksa uvela kod nas, ne bismo bili usamljen primjer, jer je izlazak na birališta već dozvoljen u pojedinim evropskim zemljama.

Naime, na ovogodišnjim izborima za Evropski parlament, u Njemačkoj, Austriji, Belgiji, Malti i Grčkoj prvi put su pravo glasa imale osobe ispod 18 godina.

U Grčkoj je starosna granica spuštena na 17 godina, a u preostale četiri zemlje na 16.

Prema riječima stručnjaka, da bi se to kod nas omogućilo, neophodna je izmjena propisa, što uopšte nije obiman posao. Naprotiv, u pitanju je tek par manjih korekcija.

Bivši član Centralne izborne komisije BiH, Vehid Šehić kaže da kod nas nije razmatrana mogućnost uvođenja maloljetnika u proces glasanja, ali da treba napraviti analizu.

– Činjenica je da mladi ljudi ranije sazrijevaju nego moja ili generacija poslije mene. Razlog za to su društvene mreže, dostupnost informacija na mnoge načine. Međutim, mi nismo još uvijek zreli kao birači da glasamo po svojoj savjesti i izbornoj volji, onako kako mi smatramo, nego je kod nas ipak još uvijek podanički mentalitet prema nekoj političkoj stranci i glas se daje onako “bjanko” – naveo je Šehić.

Ima logike

Druga stvar, dodao je, ne možemo se mi porediti s Njemačkom, gdje nema silnih kršenja zakonitosti provedbenih akata, kao što je to slučaj kod nas.

– Ali treba razmišljati o tome da li trebaju glasati maloljetnici sa 16 ili 17 godina. Ako bi se odlučivalo o tome, prema mom mišljenju, ima logike da to bude sa 16 godina. Može se o tome razmišljati. Mi smo između sebe razgovarali o tome da li bi trebalo to predložiti, ali mi moramo urediti ambijent za izbore, da se ne dešavaju stvari koje su se dešavale, treba što više ljudski faktor zamijeniti novim tehnologijama. Ali, sigurno će doći i to vrijeme, o tome razmišljaju i mnoge druge zemlje, koliko sam ja upoznat – ističe Šehić.

Politička analitičarka Tanja Topić smatra da je dobro za demokratizaciju društva i osvješćivanje značaja participacije u političkom i društvenom životu mlade ljude što ranije uključiti u izborni proces.

– Prvi politički koraci koji uključuju pravo glasa, učinjeni i prije 18. ljeta, bili bi i u BiH dobar početak promišljanja politike, nadajući se da im političko buntovništvo čini korak naprijed prije nego što ih političke stranke pretvore u poslušne stranačke vojnike odgojene da misle glavom partijskog šefa – ističe Topićeva za Nezavisne novine.

Tu su, dodaje ona, od neprocjenjive vrijednosti uloga medija i akademske zajednice, koji će taj prostor mladim ljudima otvoriti na pravi način, ali i društvo pripremiti da bude otvoreno za njih i njihovo učestvovanje u izbornom procesu.

– Time bi se sistemski gradila participativna politička kultura i odgovornost svakog pojedinca prema društvu – zaključuje Topićeva.

Gordana Rajić, ombudsman za djecu Republike Srpske, kaže da je pravo na participaciju zagarantovano UN konvencijom o pravima djeteta, a u najjednostavnijem smislu znači da djeca imaju pravo da odlučuju o pitanjima koja ih se tiču, odnosno da iznesu svoje mišljenje i stav o određenim temama.

– Izborni zakon je na nivou BiH i takav je da ne prepoznaje djecu, čak ni u smislu njihove zloupotrebe u političke svrhe, što je apsurd. Moramo prvo da poradimo na tim osnovnim stvarima – ističe Rajićeva.

Djecu je, ističe, prvo potrebno zaštititi od zloupotreba, a onda im omogućiti i pravo glasa.

– Ono što je problem jeste da mladi nisu uključeni u kreiranje predizbornih programa, iako bi trebalo da imaju takvu mogućnost. Potrebno im je to omogućiti, a onda, ako već učestvuju u tome, imalo bi smisla i njihovo glasanje – poručuje Rajićeva u izjavi za Nezavisne novine.

Kada je riječ o Evropi, dakle, u nekoliko zemalja se može glasati već sa 16 godina, a pojedini stručnjaci kažu da je starenje stanovništva dovelo do toga da se politika sve više vodi za penzionere i da bi, kao balans, možda trebalo da glasaju i djeca od 14 godina.

Politika

DODIK SRPSKU OSTAVIO U RUKAMA HRVATA Davora Pranjića! Dok je na bolovanju NEMUŠTI potpredsjednik ga mijenja

Dok se predsjednik Republike Srpske, Milorad Dodik nalazi na postoperativnom oporavku zbog čega nije u mogućnosti da obavlja svoje predsjedničke niti druge dužnosti, svoja ovlaštenja prenio je na potpredsjednika iz reda hrvatskog naroda Davora Pranjića, saznaje Srpskainfo.

Time su pale u vodu ranije spekulacije da će Dodika, u slučaju spriječenosti da obavlja predsjedničke dužnosti, mijenjati predsjednik parlamenta Srpske, Nenad Stevandić.

Da je Dodik ovlaštenja prenio na potpredsjednika iz reda hrvatskog naroda vidljivo je iz Službenog glasnika Republike Srpske, od 12. decembra ove godine, u kojem je objavljen Ukaz o proglašenju Zakona o podsticajima u privredi Republike Srpske, a koji je potpisao Pranjić.

– Na osnovu Ustava Republike Srpske i Odluke broj: 01-010-4433/24, od 6. decembra 2024. godine, potpredsjednik Republike donosi Ukaz o proglašenju Zakona o podsticajima u privredi Republike Srpske.

Proglašavam Zakon o podsticajima u privredi Republike Srpske, koji je Narodna skupština Republike Srpske usvojila na 12. redovnoj sjednici, održanoj 28. novembra ove godine, a Vijeće naroda 9. decembra 2024. godine konstatovalo da se usvojeni Zakon o podsticajima u privredi Republike Srpske ne odnosi na vitalni nacionalni interes nijednog od konstitutivnih naroda u Republici Srpskoj, čime su se ispunili formalno-pravni uslovi za donošenje ukaza – navodi se u Ukazu objavljenom u Službenom glasniku, koji je, po Dodikovom ovlaštenju, potpisao potpredsjednik Davor Pranjić.

 

 

Podsjećamo, Dodik je operisan 9. decembra u privatnoj klinici u Beogradu.

Ljekari su saopštili da je operativni zahvat na želucu i jednjaku bio komplikovan, ali je protekao uspješno.

(Srpskainfo) Foto: BN

Nastavi čitati

Politika

HOSPITALIZOVAN NERMIN NIKŠIĆ! Mora na hitnu operaciju

Premijer Federacije Bosne i Hercegovine Nermin Nikšić hitno mora biti operisan zbog komplikacija na slijepom crijevu.

Ova informacija potvrđena je za Klix.ba iz Vlade FBiH, a premijeru su se bolovi javili u četvrtak uveče. Nikšić se osjeća dobro i stabilan je, ali je zbog mogućih daljih komplikacija predložen hitan operativni zahvat na Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu.

Operacija će biti izvršena tokom dana, a riječ je o rutinskom zahvatu koji ne zahtijeva oporavak duži od nekoliko sedmica.

Nekoliko političara u BiH bilo je u posljednjih nekoliko sedmica podvrgnuto operativnim zahvatima.

Milorad Dodik, predsjedndik Republike Srpske, operisan je u Beogradu zbog problema sa želucem i jednjakom, a na Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu operisan je i predsjednik SDA Bakir Izetbegović.

Njemu je, kao što je ranije navedeno, urađena procedura kateterizacije srca.

Nastavi čitati

Politika

DRINIĆ O SNSD-u “U pamet se, gospodo! Ne zaboravite da je SVAKA MUKA ZAVREMENA, A SRAMOTA ZAVIJEKA”

Odbornik u Skupštini grada Banjaluka, Nebojša Drinić, oštro je kritikovao ponašanje predsjednika Skupštine Ljube Ninkovića, optužujući ga za nerad i ignorisanje ključnih problema grada. Prema Driniću, Ninković gotovo dvije godine bojkotuje sjednice, nanoseći direktnu štetu svim građanima Banjaluke.

„Predsjednik Skupštine grada Ljubo Ninković, dokazani neradnik, već gotovo dvije godine bojkotuje sjednice, nanoseći najveću štetu građanima Banjaluke. Klasikni uhljeb, vrlo vješt u političkim presvlačenjima, frkće od bijesa čim se spomene zakazivanje sjednice ili odluka gradonačelnika za razvoj Banjaluke, ali mu plata od 5.000 KM nije mrska. Voli ‘hljeb bez motike’,“ rekao je Drinić.

Drinić je istakao da Banjaluka ne može napredovati dok se pojedinci ponašaju neodgovorno i brinu samo o svojim interesima.

„Njiva hoće motiku. Banjaluka je naša kuća u kojoj moramo svi da radimo za dobrobit našeg naroda. Ljubo i oni kojima je obraz iza leđa ne brinu za poskupljenje struje. Neka njima sija kao u Las Vegasu, a narod koji ne može da plaća velike račune može da provodi praznike uz svijeće!“ upozorio je Drinić.

Na kraju, Drinić je pozvao sve funkcionere da se trgnu i počnu odgovorno obavljati svoj posao:
„U pamet se, gospodo! Ne zaboravite da je ‘svaka muka zavremena, a sramota zavijeka’!“

Nastavi čitati

Aktuelno