Connect with us

Društvo

STIŽE RASHLAĐENJE: U prvom dijelu dana vruće, poslije podne moguće nepogode

U BiH danas se očekuje veoma toplo vrijeme, a poslije podne pljuskovi sa grmljavinom, na sjeveru i sjeveroistoku i obilnije padavine uz pojavu grada.

U prvom dijelu dana biće pretežno sunčano, kiša je moguća samo ponegdje na sjeveru. Popodne se očekuje veoma toplo vrijeme, uz povremenu kišu u svim predjelima osim u Hercegovini, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Očekuju se i pljuskovi sa grmljavinom, lokalno su moguće i nepogode uz obilnije padavine, jake udare vjetra, a ponegdje i pojavu grada, pretežno na sjeveru i sjeveroistoku.

Uveče će doći do razvedravanja, a u toku naredne noći očekuje se nova kiša na sjeverozapadu.

Duvaće slab do umjeren vjetar sjevernih smjerova, povremeno pri padavinama jak uz olujne udare, u Hercegovini slab do umjeren južni.

Maksimalna dnevna temperatura vazduha od 32 do 38, u višim predjelima od 28 stepeni Celzijusovih.

Temperatura vazduha u 7.00 časova: Sokolac 16, Han Pijesak, Rudo i Čemerno 18, Foča 19, Ribnik 20, Bileća 21, Mrkonjić Grad 22, Banjaluka, Doboj, Novi Grad i Prijedor 24, a Bijeljina i Trebinje 24 stepena Celzijusova.

Stanje na putevima
Saobraćaj se jutros na većini puteva u Republici Srpskoj i Federaciji BiH odvija bez zastoja i posebnih ograničenja, a vozačima se savjetuje da budu oprezni i da zbog visoke temperature duža putovanja planiraju rano ujutro ili kasno poslije podne, saopšteno je iz Auto-moto saveza Republike Srpske.

Povremena obustava saobraćaja sutra će biti na snazi na dijelu magistralnog puta Prijedor-Oštra Luka, do manastira Klisina u periodu od 9.00 do 11.30 časova zbog “Trke iz blok””.

Saobraćaj će sutra u potpunosto biti obustavljen u Kostajnici od 12.00 časova do 4.00 časa 24. juna zbog obilježavanja krsne slave opštine. Riječ je o magistralnom putu Kostajnica-Kozarska Dubica u ulicama Svetosavska i Ranka Šipke. Za vrijeme obustave, saobraćaj će se preusmjeriti na okolne ulice.

Saobraćaj je zbog neophodnih radova obustavljen na magistralnom putu Crna Rijeka-Jajce, te preusmjeren na put preko Mrkonjić Grada i Jezera.

Obustava saobraćaja je i u Prijedoru u Ulici kralja Aleksandra na dionici magistralnog puta Prijedor-Tukovi.

Na magistralnom putu Gacko-Tjentište, u mjestu Sastavci, zbog radova se vozi jednom trakom, uz moguće kratkotrajne zastoje.

Zbog postavljanja rasvjete u tunelu “Sijeračke stijene” izmijenjen je režim u odvijanju saobraćaja na dionici magistralnog puta Dobro Polje-Miljevina, kao i na auto-putu Gradiška-Banjaluka zbog radova na mostu “Bogdanovac”.

Zbog radova na magistralnom putu Nova Topola-Klašnice izmijenjen je režim u odvijanju saobraćaja, a do povremenih obustava dolazi i na regionalnom putu Doboj-Modriča u Kostajnici zbog miniranja u kamenolomu “Grapska-Kostajnica”. Režim saobraćaja izmijenjen je zbog radova i na magistralnom putnom pravcu Prijedor-Koprivna.

Saobraćaj će povremeno biti obustavljan na dionici magistralnog puta LJubogošta-Sumbulovac-Podromanija, na lokalitetu kamenoloma “Rogoušići” zbog izvođenja radova. Obustave će biti petominutne i trajaće do 19. jula.

Na lokalitetu Han Derventa u opštini Pale zbog minerskih radova dolazi do povremene obustave saobraćaja na dijelu magistralnog puta Podromanija-Donja LJubogošta.

Na dionici magistralnog puta Dobro Polje-Miljevina saobraćaj se odvija usporeno, jednom saobraćajnom trakom, naizmjeničnim propuštanjem vozila, a izmjene su zbog radova i na dionici magistralnog puta Han Pijesak-Sokolac.

Zbog oštećenja mosta na magistralnom putu Sastavci-Ustiprača saobraćaj se odvija jednom saobraćanom trakom. Na mostu se zabranjuje saobraćaj za vozila čija dozvoljena masa prelazi 12 tona.

Zbog rekonstrukcije dionice magistralnog puta Brod na Drini /Foča/-Hum /Šćepan Polje/ izmijenjen je režim u odvijanju saobraćaja sve do kraja godine.

Režim saobraćaja izmijenjen je na magistralnom putu dionica Rudanka-Doboj zbog uključivanja i isključivanja mehanizacije angažovane na izgradnji auto-puta na koridoru “Pet ce” od mosta Rudanka do tunela Putnikovo brdo dva. Radovi su produženi do kraja godine.

Klizišta usporavaju saobraćaj na magistralnom putnom pravcu Gradiška-Kozarska Dubica, na ulazu u Orahovu i na regionalnom putu Ukrina-Gornja Vijaka.

Na regionalnom putu Stanari-Rudanka, na prevoju LJeskove vode, zbog radova, saobraćaj se za putnička vozila odvija usporeno, dok se teretna vozila preusmjeravaju na alternativni pravac preko Jelaha.

Do povremene obustave saobraćaja, zbog izvođenja minerskih radova, dolazi na dionici magistralnog puta Trnovo-Miljevina u kanjonu rijeke Bistrice.

U Federaciji BiH sanacioni radovi su aktuelni na magistralnim putevima Lašva-Kaonik, Lukavac-Šićki Brod, Kladanj-Vlasenica /Gojsalići/, Jelah-Doboj /Karuše/ i Čevljanovići-Nišići. Na mjestima izvođenja radova saobraća se usporeno.

Na graničnim prelazima nema dužih zadržavanja.

Do kraja avgusta, za putnički saobraćaj u funkciji će biti granični prelaz Krstac, na putu Gacko-Nikšić.

Na graničnom prelazu Karakaj /kod Zvornika/ zabranjen je saobraćaj za vozila iznad pet tona najveće dozvoljene mase. Teretna vozila preusmjeravaju se na novi most Bratoljub u Bratuncu i na granični prelaz Rača, dok autobusi mogu koristiti prelaz Šepak.

Društvo

EVO U KOJIM SREDNJIM ŠKOLAMA ima slobodnih mjesta u drugom upisnom krugu

Prvi rok za upis u srednje škole završen je širom Srpske, a svršeni osnovci koji nisu uspjeli da se upišu tamo gdje su željeli imaju i drugu šansu. Najviše slobodnih mjesta ostalo je na trogodišnjim smjerovima poljoprivredne i ugostiteljske struke, koja se iz godine u godinu, zbog slabog interesovanja mladih, sve teže popunjavaju.

Većina malih maturanata uspjela je da izabere buduće zanimanje, a najkrcatije će na jesen, po svemu sudeći, biti učionice škola koje obrazuju đake u oblasti medicinske, metalske, saobraćajne i elektrostruke.

Svi oni koji su se našli ispod crte od ponedjeljka pa sve do 12. jula imaju rok da pronađu novo buduće zanimanje, a “Glas” je provjerio u kojim srednjim školama je ostalo slobodnih mjesta.

Direktor banjalučke Ugostiteljsko-trgovinsko turističke škole Boris Spasojević kaže da su u junskom roku od planiranih 180 uspjeli da upišu 132 učenika u šest odjeljenja prvih razreda.

– Najlošije interesovanje je za zanimanje konobar, gdje je upisano osam đaka, a mjesta ima za njih još 16. Takođe, za ugostiteljske tehničare ostalo je 15 nepopunjenih pozicija. Lani je konobar bio deficitarno zanimanje, što ove godine nije slučaj pa mislim da je to razlog slabog interesovanja. Đaci deficitarnih zanimanja imaju stipendiju, plaćen prevoz, što je određeni stimulans. Ove godine je kuvar deficitarno zanimanje i tu smo popunili dva odjeljenja, čak je desetak učenika ispod crte – rekao je Spasojević, koji se nada da će se u drugom upisnom roku situacija popraviti.

Upisnu kvotu nisu ispunili ni u Ugostiteljsko-ekonomskoj školi u Prijedoru.

– Ostalo nam je pet slobodnih mjesta u odjeljenju kuvara i sedam kod konobara, dok su ostala zanimanja popunjena. Veoma smo zadovoljni jer odavno nismo imali bolje rezultate u junskom upisnom roku. Najveće interesovanje vladalo je za poslovno-pravne tehničare i informatičare. Tu smo imali i dva učenika ispod crte – kazala je direktorica ove prijedorske škole Dražena Mršić.

Da mladi i dalje zaziru od zanata, uprkos velikoj potražnji na tržištu rada i visokim platama, potvrđuje i broj pristiglih prijava u banjalučku Poljoprivredu školu, koja je uspjela da popuni samo jedno odjeljenje veterinarskih tehničara, dok sva ostala zanimanja nisu ni blizu željenih kvota.

– U prehrambenim i poljoprivrednim tehničarima imamo po desetak upisanih đaka, a kad je riječ o zanatima, situacija je iznenađujuće loša. Istina je da nije bilo puno bolje ni ranijih godina, ali sada, na primjer, imamo samo troje djece koja se žele školovati za mesara i osam za pekara. Slabo interesovanje je i za nova zanimanja – agroturističkog tehničara i agrotehničara, gdje nam fali još desetak đaka da bismo mogli kombinovati odjeljenje – priča za “Glas” direktor Poljoprivredne škole Bojan Bakal.

Prema njegovim informacijama, u nekoliko banjalučkih srednjih škola ostalo je dosta đaka ispod crte pa se nada da će bar dio njih izabrati neko od poljoprivrednih zanimanja.

– Tržište vapi za dobrim zanatlijama, nema dobrog pekara, mesara, plate su zavidne, plus su to deficitarna zanimanja, za koja Republika daje subvencije i pored svega toga djecu moramo ubjeđivati da se upišu. Žao mi je što je tako – kazao je Bakal.

Ovakvi problemi, srećom, zaobilaze Tehničku školu u Gradišci. Direktor te obrazovne ustanove Vlado Tomić kaže za “Glas” da su upisali 144 učenika, koliko su i planirali, a bili su primorani da vrate dokumenta za desetak učenika koji su se našli ispod crte.

– Baš kao i prethodne četiri godine, tako i ove, uspjeli smo da popunimo sva mjesta u prvom upisnom roku. Najveće interesovanje je bilo za tehničara informacionih tehnologija, a znatno je porastao i interes za zanimanje mehatronike. Imamo konstantnu navalu đaka i smatram da su tome doprinijela nova zanimanja koja je naša škola uvela u obrazovni sistem Srpske – kazao je Tomić.

Na adresu Tehničke škole u Banjaluci stiglo je 440 svjedočanstava malih maturanata, a mjesta ima za 408 budućih srednjoškolaca.

– Prijava je više nego što imamo mjesta, s tim da za neka zanimanja ima đaka ispod crte, a kod nekih nismo popunili upisne kvote. Mjesto više tražilo se za zanimanja kao što su mašinski tehničari, operateri CNC tehnologija, tehničar logistike i špedicije, dok je lošije interesovanje za struku zavarivača. Razgovaraćemo sa roditeljima i djecom koja su ispod crte da vidimo žele li da se prebace na neki drugi smjer. Nastojaćemo da ih animiramo, jer nam je važno da obučavamo kadar za koji škola i postoji i da svim profesorima obezbijedimo pune norme – istakao je direktor ove obrazovne ustanove Vladimir Kuvalja.

Srednjoškolski centar “Petar Kočić” u Zvorniku slobodnih mjesta ima u gimnaziji i odjeljenju poslovno-informatičkih tehničara.

– Nije to mnogo, još po nekoliko slobodnih mjesta u svim smjerovima gimnazije i tom odjeljenju ekonomske struke. Zadovoljni smo ostvarenim rezultatima upisa, jer djeca rado biraju našu školu. Što se tiče Zvornika, mislim da više nema svršenih osnovaca koji bi ta mjesta mogli popuniti. Možda bude sporadičnih prijava u drugom roku od djece iz drugih sredina – rekla je direktorica SŠC “Petar Kočić” Biljana Pisić.

Pune učionice na jesen imaće bijeljinska Ekonomska škola, jer se ovog juna tražilo mjesto više.

– Upisali smo šest odjeljenja po 24 učenika i plan smo ispunili u potpunosti, čak smo imali ispod crte 47 učenika koji će sada konkurisati za druge škole. Đaci nas biraju zbog spoja praktičnih mogućnosti, sa našim zanimanjima su konkurentni na tržištu rada, a stiču i dovoljno znanja za nastavak školovanja – rekao je direktor Ekonomske škole u Bijeljini Duško Đurić.

Mjesta nema ni u srednjoj Saobraćajnoj i elektroškoli u Doboju. Direktor ove obrazovne ustanove Miroslav Topalović kaže da su upisali 144 učenika, koliko je bilo i previđeno.

– Najveće interesovanje vladalo je za tehničara informacionih tehnologija, tehničara računarstva i programiranja, kao i tehničara drumskog saobraćaja. Popunjeni su i trogodišnji smjerovi električara, auto-električara, vozača motornih vozila i rukovaoca građevinskim mašinama i kranovima. Đake privlače naša zanimanja, jer im garantuju brzo zaposlenje, kako ovdje tako i u zemljama zapadne Evrope. Doboj, kao saobraćajno čvorište, nudi mnogo poslovnih prilika, kada je riječ o saobraćajnoj struci – kazao je Topalović i dodao da, prema informacijama kojima raspolaže, slobodnih mjesta nema ni u Medicinskoj ni Tehničkoj školi u Doboju.

STATISTIKA
Prema podacima Zavoda za statistiku RS u školsku 2023/2024. godinu upisano je 34.825 učenika. Najviše đaka upisano je u stručne tehničke škole i to 23.024, zatim u gimnazije 6.011 te stručne škole 5.317 djece. U klupe umjetničkih škola prošle jeseni sjelo je 298 svršenih osnovaca, dok se u vjerske obrazovne ustanove upisalo 109 đaka.

Nastavi čitati

Društvo

VRUĆINE SMETAJU I KUĆNIM LJUBIMCIMA! Na šta vlasnici da obrate pažnju tokom tropskih dana

Tropski dani, vrućine i vlaga teško padaju i našim kućnim ljubimcima. Glavni savjet za vlasnike, kada su veoma visoke temperature, je da ne šetaju ljubimce u najtoplijem dijelu dana.

Na šta bi sve vlasnici trebalo da obrate pažnju tokom tropskih dana, za N1 govorila je veterinarka Olgica Dereta.

Kućne ljubimce vrućine pogađaju isto kao i nas, pa savjet vlasnicima da ih ne šetaju u najtoplijem dijelu dana i ne izlažu ih direktnoj sunčevoj svjetlosti, objasnila je veterinarka.
Prva stvar koja može da se dogodi je, kako objašnjava, sunčanica kada su direktno izloženi suncu, a druga toplotni udart i to se dešava kada vlasnici ostave ljubimca na 2 minuta automobilu i li ga ostave u nekoj neprovjetrenoj prostoriji.

Kada ljubimci ubrzanije dišu i pokušavaju da se rashlade signali su za vlasnike da reaguju i sklone životinju, da pokušaju da je rashlade, i daju joj vode.

Dodaje da ljubimcima kupanje prija i da nije loše na mjestima gde je to dozvoljeno.

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Izuzetno vruće, temperatura do 37 stepeni

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ sutra će biti sunčano i vruće, samo su ponegdje na sjeveru u popodnevnim časovima mogući prolazna kiša ili pljusak.

Duvaće slab do umjeren vjetar, južni do jugozapadni, na sjeveru uveče povremeno pojačan, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Jutarnja temperatura vazduha od 15 do 22, u višim predjelima od 12, a dnevna od 32 do 37, u višim predjelima od 25 stepeni Celzijusovih.

Nastavi čitati

Aktuelno