Connect with us

Svijet

U SLUČAJU SUKOBA SA RUSIJOM, NATO bi se našao u velikom problemu! Evo o čemu je riječ

Evropske članice NATO-a imaju problema pri regrutaciji novih snaga i mogle bi se suočiti sa poteškoćama u mobilizaciji u slučaju sukoba sa Rusijom, piše britanski dnevnik “Fajnenšel tajms”.

Prema navodima lista, evropske članice Alijanse zvanično imaju 1,9 miliona vojnog osoblja i, prema pretpostavkama, to bi trebalo da bude dovoljno za sukob sa ruskim oružanim snagama.

Međutim, u realnosti, Evropljani imaju problem sa privlačenjem više od 300.000 dodatnih snaga u sklopu novih odbrambenih planova.
List nije objavio razlog za potrebu mobilizacije tog broja vojnika, ali su u julu prošle godine lideri NATO-a odobrili planove za razmještanje 300.000 vojnika u slučaju sukoba.

“Fajnenšel tajms” piše da najviše problema sa nedostatkom osoblja imaju armije NJemačke, Velike Britanije, Francuske i Italije. NJemačka ima 180.000 vojnika i nedostaje im najmanje još 20.000 za ispunjenje uslova koje je iznio NATO.

Britanija u protekloj deceniji nije ispunila svoje godišnje ciljeve za regrutaciju i prošle godine kopnene snage su smanjenje za 4.000. Od 2014. godine broj francuskih snaga smanjen je za više od 16.000 ljudi, a kod Italijana za više od 39.000.

Svijet

MAKRON PONOVO “NAGRABUSIO!” Brižit ga ponizila pred svima (VIDEO)

Francuski predsjednik Emanuel Makron i njegova supruga Brižit stigli su u Britaniju, u trodnevnu državnu posjetu.

Goste iz Francuske, predsjednika Emanuela Makrona i njegovu suprugu Brižit, dočekali su brojni britanski zvaničnici, predvođeni princom i princezom od Velsa.

Vilijam i Kejt su imali zadatak da zamijene kralja Čarlsa, kojem je u toku prethodne večeri pukao kapilar u oku.

I, dok je prva dama Francuske silazila niz stepenice iz aviona, suprug joj je pružio ruku u namjeri da joj pomogne.

Ali, gospođa Makron je ga je izignorisala i sišla je držeći se za ogradu, dok je njegova ruka ostala da “visi u vazduhu”.

Potom je prišao princezi Kejt i poljubio joj je ruku.

Nekoliko minuta kasnije, Makronovi su viđeni u automobilu kako čekaju da napuste aerodrom i upute se u Vindzor, gdje ih je čekao kraljevski bračni par – kralj Čarls i kraljica Kamilu.

Prema pisanju Dejli mejla, Makronovi su djelovali izuzetno “hladno” – Brižit nijednom nije pogledala supruga, već je izvadila mobilni iz tašne i sve vrijeme je gledala u svoj telefon.

Novi skandal, kako su ovaj incident nazvali britanski mediji usljedio je nakon što je Brižit izazvala buru u maju kada je grubo “odgurnula” lice svog muža objema rukama prije nego što su se iskrcali iz aviona u Vijetnamu.

I dok su se svjetski mediji pitali: “Šamar ili svađa?”, francuski predsjednik je skandal nazvao šalom.

Šala ili šamar, tek incident je ušao u anale.

Nastavi čitati

Svijet

NOVI DETALJI O KINESKOM LASERSKOM NAPADU: “Bez razloga i bez prethodnog kontakta”

Njemački avion, raspoređen za pomorski nadzor u Crvenom moru, “bez razloga i bez prethodnog kontakta” je bio “napadnut laserom” od strane kineskog ratnog broda tokom rutinske misije, objasnio je portparol Saveznog ministarstva odbrane.

Kineski ratni brod je ranije nekoliko puta viđen u tom području.

Prema riječima portparola ministarstva, avion pogođen laserom je takozvana multisenzorska platforma (MSP).

Avion učestvuje u misiji EUNAVFOR Aspides od prošlog oktobra i, kao “leteće oko” misije, daje značajan doprinos izviđanju područja na širokom području. Podaci koje je MSP dobio “značajno doprinose komandi misije i uključenih partnera”, objasnio je portparol, prenosi Focus.

Dodao je da MSP-om upravlja civilni pružatelj usluga. Međutim, osoblje njemačke vojske uključeno je u angažovanje aviona.

Misija EUNAVFOR Aspides, koju predvodi EU, namijenjena je zaštiti važne trgovačke rute kroz Crveno more od napada jemenske milicije Hutija, koja tamo napada teretne brodove od početka rata u Gazi u oktobru 2023.

Nastavi čitati

Svijet

Rusi opkolili Konstantinovku: “DOBRODOŠLI U PAKAO”

Snimak drona koji je “New York Times” dobio na uvid pokazuje koliko su teški uslovi u kojima ukrajinski vojnici pokušavaju obraniti Konstantinovku.

Grad se nalazi na udaru ruske ljetne ofanzive u Donjeckoj oblasti, gdje su ruske snage posljednjih mjeseci ostvarile najveći teritorijalni napredak od 2022. godine.

Rusija sada kontroliše više od dvije trećine Donjecka. Ali, da bi zauzela ostatak, mora osvojiti gradove koji su još pod ukrajinskom kontrolom i ključni su za vojnu logistiku.

Zato je Konstantinovka jedan od glavnih ciljeva. Ona je južni ulaz u lanac gradova koji čine zadnju veću obrambenu liniju Ukrajine u Donjecku. Ako padne, gotovo svi gradovi sjevernije biće na dometu ruskih dronova. Time bi Moskva bila korak bliže svom cilju – potpunom osvajanju Donjecke oblasti.

Ruske snage stvorile su džep dubok 16 kilometara oko ukrajinskih jedinica koje brane Konstantinovku, djelimično ih opkolivši s istoka, juga i zapada. Svaki pokret unutar tog područja ruski dronovi prate danonoćno, kažu ukrajinski vojnici i oficiri.

Jedinice su često zarobljene sedmicama bez rotacije i bez mogućnosti da se ranjeni evakuišu.

“Izuzetno je teško dostaviti zalihe, zamijeniti vojnike – zapravo bilo šta napraviti”, rekao je Makas, oficir iz 12. brigade Azov, prenosi Index.hr.

Ukrajina se priprema za mogući konačni ruski napad na Konstantinovku, iako bi se borbe mogle otegnuti mjesecima. Pitanje je hoće li Rusija napasti direktno, kao u Bahmutu 2023, ili će pokušati zatvoriti obruč i prisiliti Ukrajince na povlačenje, kao što je učinila u Avdejevki prošle godine.

U svakom slučaju, ukrajinski vojnici kažu da Rusija sada ima veliku prednost jer koristi dronove u puno većem obimu nego prije.

“Prije su mogli pogoditi ciljeve unutar dva-tri kilometra”, rekao je Oleksandr, komandant jedinice iz 93. brigade koja upravlja bespilotnim vozilima.

“Sada udaraju svakih 10 do 20 minuta, i to na udaljenosti od 15 kilometara od prve linije. Sve unutar tog područja se uništava”, dodaje on.

Kad ih se pita što je promijenilo situaciju, svi ukrajinski vojnici navode isti naziv: Rubikon – elitna ruska jedinica za dronove.

Ove godine istakli su se u ruskoj Kurskoj oblasti, gdje su spriječili ukrajinsko napredovanje stalnim napadima na glavnu cestu snabdijevanja. U proljeće su premješteni kod Konstantinovke i primijenili istu taktiku: sistemski napadaju ceste, vozila i antene.

“Igra se promijenila kad su oni stigli”, rekla je Rebeka Maciorovski, američka volonterka koja vodi medicinsku jedinicu u 53. mehanizovanoj brigadi Ukrajine.

Napadi oko Konstantinovke toliko su česti da ukrajinski vojnici više ni ne izlaze iz svojih skloništa.

“Šalimo se da je odlazak na WC sada gotovo herojski čin”, rekao je Mikola, vojnik koji se bori jugoistočno od grada.

Guverner Donjecke oblasti prošlog je mjeseca pozvao stanovnike na evakuaciju, rekavši da je to “pitanje preživljavanja”.

Ali ruska nadmoć u vazduhu sve više otežava evakuaciju nekoliko hiljada civila koji su ostali u Konstantinovki, nekadašnjem gradu od 70.000 stanovnika.

Put kojim se dolazi do Konstantinovke puna je ožiljaka ruskih napada – izgorjeli automobili i razrušene zgrade. Na jednom dijelu razapeta je mreža koja bi trebala zaustaviti dronove. Na ulazu u grad sjeverne strane stoji natpis: “Dobrodošli u pakao.”

Ruske snage često masovno bombarduju gradove kako bi oslabili ukrajinsku obranu prije napada. Makas, oficir iz 12. brigade Azov, rekao je da ne vjeruje da će Rusija napasti Konstantinovku direktno i tako rizikovati ulične borbe. Smatra da će je pokušati zaobići, napredujući sa sjevera s obje strane džepa koji su stvorili, prije nego što zatvore obruč oko grada.

“Ovo je pravi pakao”, opisuju ukrajinski vojnici stanje oko grada.

Nastavi čitati

Aktuelno