Svijet
OBNOVA HILANDARA PRI KRAJU! Svjetionik pravoslavlja dobija novi sjaj

Uprkos povremenim zvucima mašina, ništa ne može narušiti duhovni mir i snagu molitive hilandarskih monaha, čiji bogoslužbeni krug neprekidno traje već 825 godina.
Skela i ograđeni prostor gradilišta oko Igumenarije i Dohije gotovo su neprimjetni za vjernike iako se nalaze uz sam ulaz u crkvu, zadužbinu kralja Milutina, to jest njenu zapadnu pripratu sazidanu po nalogu kneza Lazara.
Dohija je nekad bila podrum i služila kao magacin, a kasnije su izrađeni i njeni viši dijelovi i postala je dio Igumenarije, konaka za igumane manastira.
Radovi na obnovi spoljašnjeg dijela manastira trebalo bi da budu gotovi ove godine do manastirske slave Vavedenje 4. decembra, ali će manji dio unutrašnjih radovi ostati za sljedeću godinu.
Hilandar godišnje posjeti i do 15.000 ljudi, hodočasnika i turista, kao i sveštenika i monaha, kako bi se poklonili svetogorskoj svetinji koju su osnovali Stefan Nemanja i njegov sin Sveti Sava.
Oni su 1199. godine obnovili postojeću zapuštenu crkvu Vavedenja Presvete Bogorodice, na čijem je mjestu kralj Milutin podigao svoju zadužbinu koja je završena početkom 14. vijeka.
Prostor Milutinove crkve podijeljen je na oltar, naos i pripratu, a specifično je, između ostalog, da je to jedina crkva na Svetoj Gori koja ima vrata na pevnicama, kao i to što se u prvoj Lazarevoj priprati nalazi jedinstvena freska Miloša Obilića.
Hilandar ima nešto više od 50 monaha i iskušenika i svakog dana ugosti oko 100 vjernika i posjetilaca, a obezbjeđuje u svojim objektima smještaj i za 70 do 80 radnika koji na raznim poslovima pomažu manastiru.
Čak i oni koji dolaze u tu svetinju iz turističkih razloga, ne ostaju ravnodušni i u povratku kažu da su, ipak, bili iz vjerskih razloga, jer su tu pronašli mir i osjetili nešto što do tada nikad nisu.
Vjernici najviše dolaze iz Srbije, regiona i gotovo svih dijelova svijeta, doživljavajući posjetu Hilandaru, kako kažu, kao vrhunac vjerskog života i kao mjesto koje svaki Srbin tokom života mora bar jednom da posjeti iz duhovnih razloga i iz poštovanja prema slavnim precima.
Vjernici tvrde da nijedan čovjek poslije Hilandara više nije isti jer su tokom ili poslije posjete doživjeli duhovni preobražaj.
Mladić Dimitrije Živković iz Zvečana kaže da je prvi put u Hilandaru i da je došao sa ocem koji tu dolazi već godinama.
Naglasio je da se fenomenalno osjeća u Hilandaru i da će se potruditi što češće da dolazi, kao i da je bio u mnogim manastirima na KiM, ali da je Hilandar poseban.
“Ovaj manastir je poseban za srpski narod, a i samim tim što nije u Srbiji treba malo da se potrudimo da bismo došli”, rekao je on.
Srbi iz dijaspore, ali i svi drugi koji dolaze u Hilandar, kažu da ih posjeta toj svetinji podsjeća na poreklo i napaja nacionalnim i duhovnim identitetom.
Milan Đorđević iz Kosovske Mitrovice, koji već 20 godina živi u Nirnbergu u Njemačkoj, kaže da nije prvi put u Hilandaru i da tu dolazi kako bi se napajao pravoslavljem.
“Jako je važno da dolazimo na ovakvo mesto, kako bismo resetovali način života i napunili baterije. Kod naših ljudi iz dijaspore postoji velika želja da dođu. Trudimo se da dolazimo kad god možemo i dolazićemo”, rekao je on.
Na pitanje zašto je Hilandar za njega jedinstveno mjesto, kaže da je četvrti put u toj svetinji i da za njega molitve, ispovijest i pričešćivanje, kao i razgovor sa hilandarskim duhovnicima, znači duhovno prosvjetljenje.
“Pruža hranu našoj duši bez koje ne možemo dalje ma šta mi mislili o tome”, dodao je Đorđević.
Saša Tomić iz Nirnberga, rodom iz Veluća kod Trstenika, kaže da je prvi put došao u Hilandar i da je to za njega jedinstvena srpska svetinja.
“Ovo je naša najveća svetinja. Došli smo da se pomolimo Bogu, unutra je neki jedinstveni mir, bio sam u puno manastira ali ovako nešto je neopisivo. Svaki Srbin bi trebalo bar jednom da dođe da vidi ovo”, rekao je on.
Dodaje da redovno ide u crkvu u Nirnbergu i da je upravo crkva mjesto koje spaja Srbe u dijaspori.
“Nema veze ko je odakle, svi idemo u istu ckrvu. Ona je mesto našeg okupljanja za praznike i u drugim prilikama, za naša druženja. Tu nastaju prijateljstva i kumstva. Deca idu u crkveni folklor, tako da nam crkva mnogo znači. Sa crkvom organizujemo i neka druga putovanja”, naglasio je Tomić.
Željko Gligorević iz Zvornika u Republici Srpskoj kaže da je treći put u posjeti Hilandaru i ističe da taj manastir puno znači za svakog Srbina pravoslavca jer je jedna od kolijevki naše duhovnosti.
Navodi da je taj manastir jedinstven zbog našeg velikog svetitelja Svetog Save i poručuje da svaki Srbin pravoslavac treba da dođe u Hilandar i osjeti “susret zemaljskog i nebeskog carstva”.
Hilandarski monasi tradicionalnim načinom života i dubokom predanošću molitvi, u duhovnoj zajednici sa svetima, nadilaze granice materijalnog i već tu žive u predvorju carstva Božijeg.
Monasi zbog fokusiranosti na molitvu, kako za svoje spasenje tako i svih drugih, kao i duhovno usavršavanje, mnogim posjetiocima djeluju odsutno i pomalo negostoprimljivo, iako su u svakom trenutku spremni da izađu u susret kada im se neko obrati.
Kada neko dođe u Hilandar, gdje je svaki pedalj osvećen i isijava energijom molitve, bez mobilnog telefona i interneta, “izvuče” se iz savremenog života, dublje zagleda u sebe i usmjeri ka duhovnom.
Najvažnija ikona u Hilandaru i jedna od najpoštovanijih u cijelom pravoslavlju je ikona Bogorodice Trojeručice, pred kojom su se desila mnogobrojna čuda i pred kojom vernici bez izuzetka čine velike metanije – zemne poklone.
Ikona je poznata po tome što se pred njom dogodilo čudesno iscjeljenje sirijskog monaha i teologa iz osmog vijeka Jovana Damaskina kome je odsječena ruka, koji je iz blagodarnosti prema Bogorodici i radi podsjećanja na čudo dao da se na donjoj lijevoj strani doda srebrna ruka na ikoni.
O mnogobrojnim iscjeljenjima do današnjice svjedoči vredan nakit na ikoni koji su darivali vjernici u znak zahvalnosti. Hilandar ima ukupno 1.436 ikona i ima jednu od najvrednijih zbirki ikona na Svetoj Gori.
U riznici Hilandara su i druge čudotvorne ikone iz vizantijskog perioda, veliki broj rukopisnih povelja srednjovekovnih vladara i unikatnih rukopisnih knjiga, a biblioteka manastira je najznačajnija stara srpska biblioteka.
Jedna od nezaobilaznih svetinja u manastiru gdje se okupljaju vernici jeste i bunar Svetog Save, a nalazi se ispod prozora gdje se upokojio Stefan Nemanja, sveti Simeon Mirotočivi. Sveti Sava je pronašao vodu tokom gradnje manastira.
Vjeruje se da će kada čudotvorna vinova loza Simeona Mirotočivog prestane da rađa, to biti znak da je došao kraj vremena.
Monasi kada imaju redovan bogoslužbeni ciklus provode u crkvi najmanje osam do devet sati dnevno, a kada su veliki crkveni praznici i više.
Pored toga monasi obavljaju i razne poslove u manastiru za koje imaju poslušanje.
U ljetnjem periodu prva služba (polunoćnica) počinje u četiri sata ujutru. Liturgija je u nastavku i počinje oko sedam sati. Zimi služba počinje u dva sata ujutru, a tokom jeseni i proljeća u tri sata.
Monasi računaju da novi dan počinje sa zalaskom Sunca, to jest večernjom službom, koja ljeti počinje u 17 časova, nakon čega slijedi večera, poslije koje se služi povečerje. Ima pet osnovnih bogosluženja, a to su polunoćnica, jutrenje, časovi, liturgija, večernje i povečerje.
Po vizantijskom računanju vremena razlika u odnosu na naše vrijeme može biti između šest sati zimi i četiri sata ljeti.
Crkvenjak nakon što zazvoni pola sata prije službe, obilazi oko crkve jednom udarajući u klepelo, nakon čega počinje prva služba – polunoćnica.
Poslije te službe počinje jutrenje koje je složenije u odnosu na jutarnje službe u crkvama van manastira i podrazumijeva čitanje svetih tekstova i paljenje svetiljke na velikim čiracima.
Slijedi liturgija tokom koje se u vidu žrtve prinose Bogu hljeb i vino koji se putem molitve pretvaraju u tijelo i krv Gospoda Isusa Hrista za pričešće vjernika.
Nakon liturgije slijedi prvi od dva dnevna obroka u trpezariji. Kada se monasi i vjernici smjeste u trpezariji, iguman udara o zvonce na šta svi ustaju i nakon molitve svi se prekrste i počinju da jedu.
Jedan od monaha dok se objeduje, sa amvona – predikaonice koja se nalazi uz zapadni zid prostorije, čita najčešće žitije svetitelja. Van velikih postova redovno se posti ponedjeljkom, srijedom i petkom, kada se kuva na vodi i ne služi se vino.
Prva trpeza je oko osam sati tokom ljeta, a zimi oko šest, dok je drugi obrok poslije večernje službe oko 18 časova ili 16 sati zimi.
Tokom Velikog posta od ponedjeljka do petka je samo jedna trpeza, a subotom i nedjeljom dva obroka sa hranom spremljenom na ulju.
Hilandar je jedini od ukupno 20 manastira na Svetoj Gori, autonomnoj zajednici pravoslavnih monaha, koji ima podršku ljekara 24 sata dnevno, koje obezbjeđuje Hilandarsko ljekarsko društvo. Oni se smjenjuju na sedam dana i obično u paru dolaze ljekar i tehničar.
Na usluzi Hilandaru je i sanitetsko vozilo, kao i jedan vatrogasni kamion koji je stalno pored manastirskog kompleksa.
Najrazorniji požar na Hilandaru izbio je u noći između 3. i 4. marta 2004. godine, kada je uništeno i teško oštećeno 5.897 metara kvadratnih ili skoro 55 odsto korisne površine i manastirskih zdanja.
Požar je počeo nešto nakon jedan sat po ponoći u jednom od dimnjaka sjeverozapadnog konaka Igumenarija i susjednom objektu Dohija.
Ubrzo se požar, zahvativši suvu drvenu krovnu konstrukciju pokrivenu kamenim pokrivačem, proširio i na cijelu sjevernu stranu manastirskog kompleksa sve do crkve Svetih Arhangela i pirga Svetog Save.
Hilandar je četvrti po redu u hijerarhiji svetogorskih manastira i jedan od najznačajnijih duhovnih i kulturnih središta srpskog naroda.
Svijet
VELIKI UDARAC ZA TRAMPA, Evropljani masovno otkazuju putovanja: “Uništio je REPUTACIJU SAD za samo 2 mjeseca”

Evropljani masovno otkazuju putovanja u Ameriku.
Broj evropskih putnika koji posjećuju Sjedinjene Države naglo je opao zbog političkih i ekonomskih tenzija i straha od neprijateljske granične politike predsjednika Donalda Trampa, koja sada prijeti najprofitabilnijim svjetskim avio-kompanijama, piše Fajnenšel tajms.
Broj posjetilaca iz Zapadne Evrope koji su proveli najmanje jednu noć u SAD u martu opao je za 17 odsto u odnosu na isti period prošle godine, pokazuju podaci američke Uprave za međunarodnu trgovinu (ITA).
Prema analizi Fajnenšel tajmsa, putovanja iz nekih zemalja, uključujući Irsku, Norvešku i Njemačku, pala su za više od 20 odsto.
Ozbiljna prijetnja američkom turizmu
Ovaj trend predstavlja ozbiljnu pretnju za američku turističku industriju, koja čini 2,5 odsto BDP-a. Neke avio-kompanije i hotelske grupe već upozoravaju na pad potražnje za transatlantskim letovima i na “negativan utisak” koji se širi o putovanju u SAD. Ukupan broj inostranih posjetilaca opao je za 12 odsto u martu u odnosu na prošlu godinu, što je najveći pad od marta 2021, kada je sektor putovanja i dalje bio teško pogođen pandemijskim ograničenjima, pokazuju podaci UIO.
“Tramp je uništio reputaciju SAD za samo dva mjeseca, što se može vidjeti u padu putovanja iz EU u SAD”, rekao je Pol Ingliš, suosnivač putničke platforme Kajak. “To nije samo još jedan udarac američkoj ekonomiji, već i reputacionoj šteti koju će generacije teško popraviti.
Adam Saks, predsjednik istraživačke firme Tourism Economics, primetio je da je pad možda djelimično posljedica ranijeg Uskrsa prošle godine, ali je dodao: “Podaci sa aerodroma i kopnenih prelaza sa Kanadom jasno pokazuju da se nešto dešava… i to je reakcija na Trampa. ”
Najprofitabilnije rute na svijetu
Transatlantske rute su među najprofitabilnijim na svijetu, a avio-kompanije su zabilježile veliku potražnju nakon pandemije, posebno za premium sjedištima.
Virdžin Atlantik je prošle nedjelje upozorio na “umjereni” pad potražnje američkih putnika za letovima preko Atlantika, dok je izvršni direktor Er Frans-KLM Ben Smit rekao da je kompanija morala da smanji cijene karata za ekonomiju zbog “blagog usporavanja tržišta”.
Međutim, Britiš ervejz (u vlasništvu IAG) i američki Delta erlajns rekli su da za sada ne vide pad interesovanja.
Uspjeh avio-kompanija je usko povezan sa opštim stanjem ekonomije, pošto potrošači često odlažu putovanja u vremenima kada se plaše recesije. Analitičari Barklisa rekli su ove nedjelje da su i dalje zabrinuti zbog transatlantskih ruta, za koje očekuju da će “nagli pad profitabilnosti” postati stvarnost.
Značajno je opao broj ljetnjih rezervacija evropskih turista
Naren Šaam, izvršni direktor platforme za onlajn rezervacije putovanja Omio, rekao je da je stopa otkazivanja putovanja u SAD u prvom kvartalu bila 16 odsto veća nego prošle godine – sa posebno visokim udjelom otkazivanja među putnicima iz Velike Britanije, Njemačke i Francuske, gdje je otkazano čak 40 odsto rezervacija.
Izvršni direktor francuskog hotelskog giganta Accor, Sebastien Bazin, rekao je za Bloomberg da su izvještaji o zadržavanju turista na američkoj granici stvorili “loš utisak” o putovanju u SAD. Pad međunarodnih dolazaka u SAD dodatno naglašava ekonomski rizik koji proizilazi iz agresivnije granične politike pod Trampom.
“Granice se više ne djeluju sigurno”
Predsjednik Delte Glen Hauenštajn rekao je da je avio-kompanija zabilježila “značajan” pad rezervacija iz Kanade, što ju je navelo da obustavi svoje finansijske projekcije za ovu godinu. Glorija Sink, umjetnica i autorka iz Notingema u Engleskoj, rekla je da je otkazala putovanje u San Francisko u maju nakon što je pročitala izvještaje o zadržavanju turista.
“Granice se više ne djeluju sigurno”, rekla je Sink, koja je transrodna osoba i kaže da se plaši “neželjenog fokusa” zbog svog identiteta. “Ne znam da li ću se ikada više vratiti, iskreno.”
Putovanja iz Kanade, važnog izvora turista za zimske destinacije u SAD, takođe su u opadanju. Las Vegas je prošle godine ugostio 1,4 miliona Kanađana – četvrtinu svih međunarodnih posjetilaca grada.
“Neću posjetiti SAD dok je Tramp na vlasti”
Turistička ekonomija, koja je ranije prognozirala povećanje međunarodnih dolazaka od 9 odsto, revidirala je svoju prognozu prošle nedjelje zbog Trampove najave novih tarifa – sada očekuje pad od 9,4 odsto.
Saks je kao problem naveo Trampovu agresivnu retoriku prema EU, Grenlandu i Kanadi. “Ovo su sve nepotrebne greške, ali imaju ogroman uticaj na percepciju SAD – a samim tim i na turizam.”
Trampove tarife i raspuštanje američke razvojne agencije USAID naveli su penzionera Pola Haringtona, Britanca koji živi u Parizu, da otkaže putovanje u Vašington sledeće godine.
“Sada kontaktiram američke prijatelje da me posjete u Parizu”, rekao je Harington.”Neću posetiti SAD dok je Tramp na vlasti.”
Svijet
Rusija i SAD mogu imati normalne odnose? EVO ŠTA KAŽE MOSKVA!

Potencijal za napredak u odnosima između Rusije i SAD uvijek postoji. Nema ničeg lošeg u time da dvije zemlje imaju normalne odnose, rekao je ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov na Diplomatskom forumu u Antaliji.
– Rusija i SAD razmatraju mogućnosti za realizaciju zajedničkih projekata. To je bio prijedlog Vašingtona i Rusija ga nije odbila – rekao je on.
Šef ruske diplomatije je rekao i da Vašington razumije da je neophodno donijeti odluke koje se tiču teritorijalnih pitanja u kontekstu rješavanja ukrajinske krize.
– Što se tiče teritorija želim da istaknem jednu važnu stvar – mi se brinemo ne za teritorije već za ljude. Ljude koji žive na tim teritorijama, čiji su preci vjekovima živjeli tamo, koji su osnivali gradove poput Odese, gradili puteve, luke, fabrike. Ljude koji su živjeli tamo gde im danas uskraćuju sva ljudska prava – rekao je Lavrov.
Prema riječima ruskog ministra, politika administracije DŽozefa Bajdena s ciljem izolacije Rusije bila je, blago rečeno, glupa.
Lavrov je istakao i da su svi napori evroatlantskih struktura usmjereni su na pripreme za novi rat, Njemačka, Francuska i Velika Britanija su predvodnici.
Evropljani, kako je rekao, ne govore o neutralnim mirovnjacima, već njihove snage treba da štite nacistički režim u Kijevu.
Prema njegovim riječima, evropske strukture koje su oformljene da bi očuvale bezbjednost doživjele su krah.
– Evropska unija je sada dio evroatlantske politike koja nesumnjivo podrazumijeva stavljanje na raspolaganje svoje teritorije za planove NATO u cilju širenja na istok, na jug… OEBS je bio formiran kao evroatlantska struktura i sve te strukture su doživjele neuspjeh. One nisu bile u stanju da ojačaju bezbjednost i stabilnost – rekao je Lavrov.
Svijet
OGLASILA SE BIJELA KUĆA: Putin i američki izaslanik razgovarali duže od četiri sata

Ruski predsjednik Vladimir Putin i specijalni izaslanik američkog predsednika Stiven Vitkof razgovarali su juče u Sankt Peterburgu o uslovima za postizanje mira u Ukrajini, saopštio je Kremlj.
U saopštenju se navodi da je sastanak Putina i Vitkofa u zgradi Predsjedničke biblioteke u Sankt Peterburgu trajao oko 4,5 sati, prenijela je agencija RIA Novosti.
Bijela kuća je saopštila da je Vitkofova posjeta Rusiji još jedan korak ka prekidu vatre u Ukrajini koji treba da dovede do postizanja mirovnog sporazuma, prenosi RTS.
Istovremeno, Rojters je objavio, pozivajući se na američke zvaničnike, da je Vitkof rekao američkom predsjedniku Donaldu Trampu poslije sastanka sa generalnim direktorom Ruskog fonda za direktna ulaganja (RFIF) Kirilom Dmitrijevim prošle sedmice da bi najbrži način za prekid vatre u Ukrajini bio priznavanje kontrole Rusije nad četiri nova regiona.
Zvaničnici su naveli da se na sastanku protiv Vitkofove teze izjasnio specijalni izaslanik predsjednika SAD Kit Kelog.
-
Hronika2 dana ago
ZAKONI NSRS NE VAŽE? Velika akcija SIPA-e u Banjaluci, ASISTIRA IM MUP SRPSKE, u toku su privođenja
-
Politika3 dana ago
OD ODBORNIKA SDS-A DO NOVOG LICA PDP-A! Predrag Kukolj prešao u Partiju demokratskog progresa
-
Politika2 dana ago
ZAOKRET KOJI OSTAVLJA BEZ TEKSTA! Dodik spreman da zamrzne sporne zakone u NSRS?
-
Banjaluka2 dana ago
“RADILI SMO U NEMOGUĆIM USLOVIMA”: Savić Banjac otkriva kako su preživjeli najteže izazove
-
Politika2 dana ago
CVIJANOVIĆEVA UPOZORAVA: “Biću prinuđena da zatražim zaštitu”, apel Soreki i Barbu da ne produbljuju krizu
-
Politika2 dana ago
STIGLO NE! Stranke “trojke” odbile Dodikov poziv za razgovor
-
Politika3 dana ago
PREKINUT MU KONTAKT SA PORODICOM! Radovana Karadžića optužili da planira bijeg!?
-
Svijet3 dana ago
NOVI ZAOKRET! Tramp pauzira carine svima osim Kini, NJIMA POVEĆAVA NA ČAK 125 POSTO