Connect with us

Svijet

OBNOVA HILANDARA PRI KRAJU! Svjetionik pravoslavlja dobija novi sjaj

U Hilandaru na Svetoj Gori u toku su završni unutrašnji radovi na obnovi Dohije, jednog od najstarijih manastirskih objekata, kao i spoljašnji građevinski radovi na susjednoj Igumenariji sa paraklisima Svetog Save i Svetog Dimitrija, odakle je krenuo požar 2004. godine i očekuje se da kompletna obnova bude završena krajem sljedeće godine.

Tada će svjetionik srpskog pravoslavlja zasijati novim sjajem za hodočasnike i posjetioce.

Uprkos povremenim zvucima mašina, ništa ne može narušiti duhovni mir i snagu molitive hilandarskih monaha, čiji bogoslužbeni krug neprekidno traje već 825 godina.

Skela i ograđeni prostor gradilišta oko Igumenarije i Dohije gotovo su  neprimjetni za vjernike iako se nalaze uz sam ulaz u crkvu, zadužbinu kralja Milutina, to jest njenu zapadnu pripratu sazidanu po nalogu kneza Lazara.

Dohija je nekad bila podrum i služila kao magacin, a kasnije su izrađeni i njeni viši dijelovi i postala je dio Igumenarije, konaka za igumane manastira.

Radovi na obnovi spoljašnjeg dijela manastira trebalo bi da budu gotovi ove godine do manastirske slave Vavedenje 4. decembra, ali će manji dio unutrašnjih radovi ostati za sljedeću godinu.

 

Hilandar godišnje posjeti i do 15.000 ljudi, hodočasnika i turista, kao i  sveštenika i monaha, kako bi se poklonili svetogorskoj svetinji koju su osnovali Stefan Nemanja i njegov sin Sveti Sava.

Oni su 1199. godine obnovili postojeću zapuštenu crkvu Vavedenja Presvete Bogorodice, na čijem je mjestu kralj Milutin podigao svoju zadužbinu koja je završena početkom 14. vijeka.

Prostor Milutinove crkve podijeljen je na oltar, naos i pripratu, a specifično je, između ostalog, da je to jedina crkva na Svetoj Gori koja ima vrata na pevnicama, kao i to što se u prvoj Lazarevoj priprati nalazi jedinstvena freska Miloša Obilića.

Hilandar ima nešto više od 50 monaha i iskušenika i svakog dana ugosti oko 100 vjernika i posjetilaca, a obezbjeđuje u svojim objektima  smještaj i za 70 do 80 radnika koji na raznim poslovima pomažu manastiru.

Čak i oni koji dolaze u tu svetinju iz turističkih razloga, ne ostaju  ravnodušni i u povratku kažu da su, ipak, bili iz vjerskih razloga, jer su tu pronašli mir i osjetili nešto što do tada nikad nisu.

Vjernici najviše dolaze iz Srbije, regiona i gotovo svih dijelova svijeta, doživljavajući posjetu Hilandaru, kako kažu, kao vrhunac vjerskog života i kao mjesto koje svaki Srbin tokom života mora bar jednom da posjeti iz duhovnih razloga i iz poštovanja prema slavnim precima.

 

Vjernici tvrde da nijedan čovjek poslije Hilandara više nije isti jer su tokom ili poslije posjete doživjeli duhovni preobražaj.

Mladić Dimitrije Živković iz Zvečana kaže da je prvi put u Hilandaru i da je došao sa ocem koji tu dolazi već godinama.

Naglasio je da se fenomenalno osjeća u Hilandaru i da će se potruditi što češće da dolazi, kao i da je bio u mnogim manastirima na KiM, ali da je Hilandar poseban.

“Ovaj manastir je poseban za srpski narod, a i samim tim što nije u Srbiji treba malo da se potrudimo da bismo došli”, rekao je on.

Srbi iz dijaspore, ali i svi drugi koji dolaze u Hilandar, kažu da ih  posjeta toj svetinji podsjeća na poreklo i napaja nacionalnim i duhovnim identitetom.

Milan Đorđević iz Kosovske Mitrovice, koji već 20 godina živi u  Nirnbergu u Njemačkoj, kaže da nije prvi put u Hilandaru i da tu dolazi kako bi se napajao pravoslavljem.

“Jako je važno da dolazimo na ovakvo mesto, kako bismo resetovali način života i napunili baterije. Kod naših ljudi iz dijaspore postoji velika želja da dođu. Trudimo se da dolazimo kad god možemo i dolazićemo”, rekao je on.

Na pitanje zašto je Hilandar za njega jedinstveno mjesto, kaže da je četvrti put u toj svetinji i da za njega molitve, ispovijest i pričešćivanje, kao i razgovor sa hilandarskim duhovnicima, znači duhovno prosvjetljenje.

“Pruža hranu našoj duši bez koje ne možemo dalje ma šta mi mislili o tome”, dodao je Đorđević.

Saša Tomić iz Nirnberga, rodom iz Veluća kod Trstenika, kaže da je prvi put došao u Hilandar i da je to za njega jedinstvena srpska svetinja.

“Ovo je naša najveća svetinja. Došli smo da se pomolimo Bogu, unutra je neki  jedinstveni mir, bio sam u puno manastira ali ovako nešto je neopisivo. Svaki Srbin bi trebalo bar jednom da dođe da vidi ovo”, rekao je on.

Dodaje da redovno ide u crkvu u Nirnbergu i da je upravo crkva mjesto koje spaja Srbe u dijaspori.

 

“Nema veze ko je odakle, svi idemo u istu ckrvu. Ona je mesto našeg  okupljanja za praznike i u drugim prilikama, za naša druženja. Tu nastaju  prijateljstva i kumstva. Deca idu u crkveni folklor, tako da nam crkva mnogo znači. Sa crkvom organizujemo i neka druga putovanja”, naglasio je Tomić.

Željko Gligorević iz Zvornika u Republici Srpskoj kaže da je treći put u posjeti Hilandaru i ističe da taj manastir puno znači za svakog Srbina pravoslavca jer je jedna od kolijevki naše duhovnosti.

Navodi da je taj manastir jedinstven zbog našeg velikog svetitelja Svetog Save i poručuje da svaki Srbin pravoslavac treba da dođe u Hilandar i osjeti “susret zemaljskog i nebeskog carstva”.

Hilandarski monasi tradicionalnim načinom života i dubokom predanošću molitvi, u duhovnoj zajednici sa svetima, nadilaze granice materijalnog i već tu žive u predvorju carstva Božijeg.

Monasi zbog fokusiranosti na molitvu, kako za svoje spasenje tako i  svih drugih, kao i duhovno usavršavanje, mnogim posjetiocima djeluju odsutno i pomalo negostoprimljivo, iako su u svakom trenutku spremni da izađu u susret kada im se neko obrati.

Kada neko dođe u Hilandar, gdje je svaki pedalj osvećen i isijava energijom molitve, bez mobilnog telefona i interneta, “izvuče” se iz  savremenog života, dublje zagleda u sebe i usmjeri ka duhovnom.

Najvažnija ikona u Hilandaru i jedna od najpoštovanijih u cijelom  pravoslavlju je ikona Bogorodice Trojeručice, pred kojom su se desila mnogobrojna čuda i pred kojom vernici bez izuzetka čine velike metanije – zemne poklone.

Ikona je poznata po tome što se pred njom dogodilo čudesno iscjeljenje sirijskog monaha i teologa iz osmog vijeka Jovana Damaskina kome je odsječena ruka, koji je iz blagodarnosti prema Bogorodici i radi podsjećanja na čudo dao da se na donjoj lijevoj strani doda srebrna ruka na ikoni.

O mnogobrojnim iscjeljenjima do današnjice svjedoči vredan nakit na ikoni koji su darivali vjernici u znak zahvalnosti. Hilandar ima ukupno 1.436 ikona i ima jednu od najvrednijih zbirki ikona na Svetoj Gori.

U riznici Hilandara su i druge čudotvorne ikone iz vizantijskog perioda, veliki broj rukopisnih povelja srednjovekovnih vladara i unikatnih rukopisnih knjiga, a biblioteka manastira je najznačajnija stara srpska biblioteka.

Jedna od nezaobilaznih svetinja u manastiru gdje se okupljaju vernici jeste i bunar Svetog Save, a nalazi se ispod prozora gdje se upokojio Stefan Nemanja, sveti Simeon Mirotočivi. Sveti Sava je pronašao vodu tokom gradnje manastira.

Vjeruje se da će kada čudotvorna vinova loza Simeona Mirotočivog prestane da rađa, to biti znak da je došao kraj vremena.

Monasi kada imaju redovan bogoslužbeni ciklus provode u crkvi  najmanje osam do devet sati dnevno, a kada su veliki crkveni praznici i više.

Pored toga monasi obavljaju i razne poslove u manastiru za koje imaju poslušanje.

U ljetnjem periodu prva služba (polunoćnica) počinje u četiri sata ujutru. Liturgija je u nastavku i počinje oko sedam sati. Zimi služba počinje u dva sata ujutru, a tokom jeseni i proljeća u tri sata.

Monasi računaju da novi dan počinje sa zalaskom Sunca, to jest  večernjom službom, koja ljeti počinje u 17 časova, nakon čega slijedi večera, poslije koje se služi povečerje. Ima pet osnovnih bogosluženja, a to su polunoćnica, jutrenje, časovi, liturgija, večernje i povečerje.

Po vizantijskom računanju vremena razlika u odnosu na naše vrijeme može biti između šest sati zimi i četiri sata ljeti.

Crkvenjak nakon što zazvoni pola sata prije službe, obilazi oko crkve jednom udarajući u klepelo, nakon čega počinje prva služba – polunoćnica.

Poslije te službe počinje jutrenje koje je složenije u odnosu na jutarnje službe u crkvama van manastira i podrazumijeva čitanje svetih tekstova i paljenje svetiljke na velikim čiracima.

Slijedi liturgija tokom koje se u vidu žrtve prinose Bogu hljeb i vino koji se putem molitve pretvaraju u tijelo i krv Gospoda Isusa Hrista za pričešće vjernika.

Nakon liturgije slijedi prvi od dva dnevna obroka u trpezariji. Kada se monasi i vjernici smjeste u trpezariji, iguman udara o zvonce na šta svi ustaju i nakon molitve svi se prekrste i počinju da jedu.

Jedan od monaha dok se objeduje, sa amvona – predikaonice koja se nalazi uz zapadni zid prostorije, čita najčešće žitije svetitelja. Van velikih postova redovno se posti ponedjeljkom, srijedom i petkom, kada se kuva na vodi i ne služi se vino.

Prva trpeza je oko osam sati tokom ljeta, a zimi oko šest, dok je drugi obrok poslije večernje službe oko 18 časova ili 16 sati zimi.

Tokom Velikog posta od ponedjeljka do petka je samo jedna trpeza, a subotom i nedjeljom dva obroka sa hranom spremljenom na ulju.

Hilandar je jedini od ukupno 20 manastira na Svetoj Gori, autonomnoj  zajednici pravoslavnih monaha, koji ima podršku ljekara 24 sata dnevno, koje obezbjeđuje Hilandarsko ljekarsko društvo. Oni se smjenjuju na sedam dana i obično u paru dolaze ljekar i tehničar.

Na usluzi Hilandaru je i sanitetsko vozilo, kao i jedan vatrogasni kamion koji je stalno pored manastirskog kompleksa.

Najrazorniji požar na Hilandaru izbio je u noći između 3. i 4. marta 2004. godine, kada je uništeno i teško oštećeno 5.897 metara kvadratnih ili skoro 55 odsto korisne površine i manastirskih zdanja.

Požar je počeo nešto nakon jedan sat po ponoći u jednom od dimnjaka sjeverozapadnog konaka Igumenarija i susjednom objektu Dohija.

Ubrzo se požar, zahvativši suvu drvenu krovnu konstrukciju pokrivenu kamenim pokrivačem, proširio i na cijelu sjevernu stranu manastirskog kompleksa sve do crkve Svetih Arhangela i pirga Svetog Save.

Hilandar je četvrti po redu u hijerarhiji svetogorskih manastira i jedan od najznačajnijih duhovnih i kulturnih središta srpskog naroda.

Svijet

NOVOOTKRIVENE FOTOGRAFIJE I VIDEO SNIMCI otkrivaju veze Trampa i Epstina

CNN je u utorak otkrio novootkrivene arhivirane video snimke i fotografije koje prikazuju vezu američkog predsjednika Donalda Trampa s osramoćenim finansijerom i seksualnim prestupnikom Džefrijem Epstinom.

U ekskluzivnom izvještaju objavili su fotografije Epstina na Trampovom vjenčanju s Marlom Maples 1993. u hotelu “Plaza” u Njujorku.

Snimak s modnog događaja Victoria’s Secreta u Njujorku 1999. prikazuje Trampa i Epstina kako se smiju i razgovaraju prije događaja na modnoj pisti, prema izvještaju.

Izvještaj je stigao u trenutku kada se pojačava istraga o Trampovim prošlim vezama s Epstinom. Nedavna odluka Ministarstva pravosuđa da zadrži dugo obećane dokumente vezane uz istragu o Epstinu izazvala je negativnu reakciju među nekima u Trampovom pokretu Make America Great Again (MAGA), gdje su se očekivala otkrića o navodnim Epstinovim saučesnicima.

Tramp je, kada ga je CNN pitao o fotografijama s vjenčanja, rekao: “Mora da se šalite”, prije nego što je više puta medij nazvao “lažnim vijestima” i spustio slušalicu.

Prema izvještaju, direktor komunikacija Bijele kuće Stivn Čung rekao je: “Ovo nisu ništa više od kontekstnih snimki bezopasnih videozapisa i slika široko posjećenih događaja kako bi se odvratno insinuiralo nešto zlokobno.”

“Činjenica je da ga je predsjednik izbacio iz svog kluba jer je bio čudak. Ovo nije ništa više od nastavka lažnih vijesti koje su izmislile demokrate i liberalni mediji”, rekao je Čung za CNN.

Epstin se ubio u svojoj zatvorskoj ćeliji u Njujorku u avgustu 2019. dok je čekao suđenje za optužbe za trgovinu ljudima u svrhu seksualnog iskorištavanja. Iako je njegova smrt proglašena samoubistvom, pojavio se val teorija zavjere zbog njegovih dobro dokumentovanih veza s poznatim i moćnim javnim osobama.

Savezni sudija u utorak je zvaničnicima Ministarstva pravosuđa dao sedam dana da dostave više informacija o tome zašto bi svjedočenje velike porote u slučaju Epstina trebalo biti otkriveno.

Odvojeno, predsjednik Zastupničkog doma Majk Džonson u utorak je najavio da će prevremeno zatvoriti dvoranu za avgustovsku pauzu, blokirajući demokratske napore da prisile na glasanje o objavljivanju istražnih dosjea o Epstinu, prenosi “Anadolija”.

Nastavi čitati

Svijet

UBRZAVA SE ROTACIJA ZEMLJE: Dani u julu i avgustu biće kraći

Rotacija Zemlje se ubrzava, zbog čega će neki dani u julu i avgustu biti kraći, objavili su naučnici i dodali da se radi o neprimjetnom dijelu vremena od 1,3 do 1,6 milisekundi.

Naučnici navode da će se 5. avgusta, kao što je to danas, Zemlja okretati malo brže, zbog čega će ti dani biti kraći za oko 1,3 do 1,6 milisekundi.

Istraživači Međunarodne službe za rotaciju Zemlje i referentne sisteme (IERS), uz podršku institucija poput Skripsovog instituta za okeanografiju, identifikovali su položaj Mjeseca kao ključni pokretač ove privremene promjene.

Kako su naveli, 10. jul je bio najkraći dan u godini do sada, trajao je 1,36 milisekundi manje od 24 sata.

Dužina dana je, navodi se, vrijeme potrebno planeti da se okrene oko svoje ose – u prosjeku 24 sata ili 86.400 sekundi, ali u stvarnosti, svaka rotacija je pomalo nepravilna zbog različitih faktora, kao što su gravitaciona sila Mjeseca, sezonske promjene u atmosferi i uticaj Zemljinog jezgra.

Kao rezultat toga, puna rotacija obično traje nešto manje ili nešto više od 86.400 sekundi – razlika od samo nekoliko milisekundi koja nema nikakav očigledan uticaj na svakodnevni život.

Ipak, ova odstupanja mogu, dugoročno gledano, da utiču na računare, satelite i telekomunikacije, zbog čega se od 1955. prate najpreciznijim atomskim satovima.

Oni broje oscilacije atoma koji se nalaze u vakuumskoj komori unutar samog sata kako bi izračunali trajanje dana sa najvećim stepenom preciznosti, a dobijeno vrijeme se naziva UTC ili koordinirano univerzalno vrijeme, koje se zasniva na oko 450 atomskih satova i predstavlja globalni standard za mjerenje vremena, kao i vrijeme na koje su podešeni svi naši telefoni i računari.

Astronomi takođe prate Zemljinu rotaciju – koristeći satelite koji provjeravaju položaj planete u odnosu na fiksne zvijezde, mogu da otkriju male razlike između vremena atomskih satova i vremena koje je Zemlji zapravo potrebno da završi punu rotaciju.

Prošle godine, 5. jula, Zemlja je imala najkraći dan ikada zabilježen od pojave atomskog sata prije 65 godina, sa 1,66 milisekundi manje od 24 sata.

“Od 1972. imamo trend nešto bržih dana. Ali, postoje fluktuacije. To je zapravo kao da pratite berzu. Postoje dugoročni trendovi, a zatim postoje vrhunci i padovi”, izjavio je Dankan Egnju sa Skripsovog instituta za okeanografiju i istraživač geofizičar na Univerzitetu Kalifornije u San Dijegu.

Nakon decenija relativno spore rotacije, 1972. godine je Zemljina rotacija akumulirala takvo kašnjenje u odnosu na atomsko vrijeme da je Međunarodna služba za Zemljinu rotaciju i referentne sisteme (IRS) naložila dodavanje “prestupne sekunde” UTC-u, što je slično prestupnoj godini, koja dodaje dodatni dan februaru svake četiri godine kako bi se objasnila razlika između gregorijanskog kalendara i vremena potrebnog Zemlji da završi jednu orbitu oko Sunca.

Od te godine ukupno 27 prestupnih sekundi je dodato UTC-u, ali se stopa dodavanja sve više usporavala zbog ubrzanja Zemlje – devet prestupnih sekundi je dodato tokom 1970-ih, dok nijedna nova prestupna sekunda nije dodata od 2016. godine.

Prema riječima Egnjua najkraće promjene u Zemljinoj rotaciji dolaze od Mjeseca i plime i oseke, koji uzrokuju da se ona uspori kada je satelit iznad ekvatora, a brže kada je na većim ili nižim visinama.

“Ovaj efekat se pojačava činjenicom da se Zemlja tokom ljeta prirodno brže okreće – rezultat usporavanja same atmosfere zbog sezonskih promjena. Zakoni fizike nalažu da ukupni ugaoni moment Zemlje i njene atmosfere mora da ostane konstantan, tako da brzinu rotacije koju gubi atmosfera preuzima sama planeta. Slično tome, u posljednjih 50 godina Zemljino jezgro se takođe usporava, dok se čvrsti sloj oko njega ubrzava”, rekao je on.

Fizičar i saradnik Nacionalnog instituta za standarde i tehnologiju u oblasti vremenske i frekvencijske podjele Džuda Levin rekao je da te fluktuacije imaju kratkoperiodične korelacije, što znači da ako Zemlja ubrzava jednog dana, ima tendenciju ubrzavanja i sljedećeg dana.

“Ali ta korelacija nestaje kako se ide na sve duže i duže intervale. A kada dođete do godine dana, predviđanje postaje prilično neizvjesno. U stvari, Međunarodna služba za rotaciju Zemlje i referentne sisteme ne predviđa dalje od godinu dana unaprijed”, rekao je on.

Budući da se mnogi fundamentalni tehnološki sistemi oslanjaju na satove i vrijeme da bi funkcionisali, poput telekomunikacija, finansijskih transakcija, električnih mreža i GPS satelita, pojava negativne prestupne sekunde je, prema Levinu, donekle slična problemu Y2K – trenutku na prelazu u novi milenijum, kada su mnogi mislili da računari neće moći da se prebace na novi format datuma – sa ’99’ na ’00’.

Klimatske promjene takođe doprinose problemu prestupne sekunde, ali na iznenađujući način jer služi kao suprotstavljanje silama koje ubrzavaju Zemljinu rotaciju, prenosi Euronews.

Egnju je u studiji objavljenoj prošle godine u časopisu “Nature” detaljno opisao kako se topljenje leda na Antarktiku i Grenlandu širi preko okeana, usporavajući Zemljinu rotaciju.

“Da se taj led nije otopio, da nije bilo globalnog zagrijavanja, već bismo imali skok negativnu skokovnu sekundu ili bismo bili vrlo blizu tome”, rekao je Egnju.

Nastavi čitati

Svijet

AVION PAO NA AUTO PUT U ITALIJI, ugljenisana tijela pilota i putnika

Dvije osobe su poginule, a najmanje dvije su povrijeđene kada se manji avion srušio na auto-put u Italiji, na području Breše.

Tragedija se dogodila u utorak oko podneva, a očevici kažu da je prizor bio stravičan. Prema rečima građana, letjelica se iznenada zavrtjela u vazduhu, a potom je uslijedio stravičan udarac u zemlju.

Spasilačke ekipe pronašli su ugljenisana tijela pilota i putnika u ostacima letjelice.

Prema prvim informacijama, u pitanju je laki avion, dužine oko 7 metara, koji je poletio iz Gragnano Trebijense u pravcu sjevera.

Letjelica se srušila između mjesta Flero i Azano Meja, kod uključenja na auto-put A4.

Nakon pada avion se zapalio, a dijelovi su letjeli desetinama metara unaokolo, padajući na vozila koja su prolazila tim delom auto-puta.

Najmanje dvije osobe, koje su bile u automobila, povrijeđene su prolazeći kroz vatrenu stihiju koja je nastala nakon udara, jer nisu uspjeli da ukoče. Lokalni mediji navode da su povrijeđeni muškarci stari 49 i 56 godina.

U tragediji su stradali stariji muškarac i žena. U toku je istraga kako bi se utvrdile sve okolnosti nesreće.

(Telegraf.rs)

Nastavi čitati

Aktuelno