Connect with us

Društvo

Kupovina stana u Srpskoj skoro NEMOGUĆA misija, a ni OPREMANJE NIJE JEFTINO

Kupovina stana ili uopšte nekretnine već duže vrijeme je nemoguća misija za mnoge građane. Dok cijene kvadrata lete u nebo, ni cijene namještaja, električnih uređaja i drugih potrebnih stvari za opremanje stana nisu mirovale.

Naime, 2014. godine za kvadrat stana u Banjaluci građani su morali izdvojiti od 1.400 do 2.500 KM, a na samu cijenu uticali su brojni faktori, među kojima je i lokacija.

Deset godina kasnije, za kvadrat stana u Banjaluci oni koji požele riješiti stambeno pitanje moraju izdvojiti od 3.000 do čak 5.000 KM.

Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku Republike Srpske, kada kupe stan, građani moraju spremiti još mnogo novca za opremanje.

Tako je u maju 2014. godine cijena ormara za garderobu iznosila 278,82 KM, dok je u istom mjesecu 10 godina kasnije cijena ovog neophodnog komada namještaja dostigla visinu od 697,80 KM.

Trosjed je sa 516,17 poskupio na 856,20 maraka, a sintetički tepih sa 141,28 na 224,06 KM.

Takođe, poskupljenje nije zaobišlo ni stvari kao što su jorgan, čija je cijena porasla za 6,62 KM, odnosno sa 46,31 na 52,93 KM, zatim komplet posteljine koji je 2014. godine koštao 39,88 KM, a 2024. 48,09 KM. Poskupljenje od 1,47 KM je zabilježeno i kad su u pitanju peškiri, pa je u maju ove godine bilo potrebno za peškir izdvojiti 8,82 KM, govore podaci Republičkog zavoda za statistiku Srpske.

Za 10 godina promijenile su se i cijene električnih uređaja, pa je tako frižider sa zamrzivačem sa 480,16 maraka poskupio na 631,98 KM, a mašina za veš sa 514,77 maraka na 655,20 KM.

Električni štednjak za deceniju je poskupio za 141,25 KM, pa je tako u maju ove godine koštao 570,79 KM.

Poskupljenje je primjetno i prilikom kupovine usisivača, pa je tako on 2014. godine koštao u prosjeku 133,98 KM, a 2024. 215,04 KM.

Pegla je skuplja za 11,02 KM, odnosno u maju ove godine koštala je 87,75 KM.

Više cijene ove godine su prisutne i kod kupovine kompleta šoljica za kafu, koje su poskupjele sa 17,23 na 29,43 KM, emajlirane šerpe koja je skuplja za 9,57 KM, odnosno sada košta 32,45 KM, i tave koja je 2014. godine koštala 18,12 KM, a sada je skuplja za 10,98 KM.

Stambeno pitanje ove godine odlučio je riješiti i Jovan S. iz Banjaluke, koji je kvadrat stana plaćao 3.300 KM, a, kako ističe za “Nezavisne novine”, unaprijed je razmišljao da dio sredstava ostavi i za opremanje stana.

“Pošto mi nije bilo hitno da se uselim u stan čim ga kupim, jer je stan bio odmah useljiv, namještaj sam kupovao duže vrijeme. Prosto, gledao sam kada su akcije i sniženja kako bih uštedio koliko je moguće. Ako dva proizvoda kupim po sniženoj cijeni, shvatio sam da uštedim novac za treći proizvod”, kaže on.

Njegov izbor je bio namještaj po mjeri, a, kako ističe, jeftinije je kupiti gotov namještaj, nego namještaj po mjeri.

“Namještaj u marketima je jeftiniji nego kad se pravi po mjeri, ali pošto je stan mali morao sam se odlučiti za namještaj po mjeri. Jednostavno, sve je skupo. Za opremanje stana mi je trebalo oko 15.000 KM, ako ne i više”, ističe Jovan.

Kako navodi, tek kada budu sniženja vidi se koja je približno realna cijena određenog proizvoda.

Društvo

ZASTAVU SFRJ I SRBIJE PODIGLI NA KROV AFRIKE: Banjalučanka Dragica i Novak iz Sokoca osvojili mitski Kilimandžaro

Oni nisu alpinisti, ali su odlučili da se popnu na krov Afrike, 5895 metara visok Kilimandžaro, čuvenu planinu za koju se vezuju mnogi mitovi i o kojoj je pisao i legendarni Ernest Hemingvej. Rečeno, učinjeno!

Banjalučanka Dragica Pajević, visokopozicionirana menadžerka u Svjetskom programu hrane UN, te Novak Marić, inženjer građevinarstva iz Sokoca, koji živi u Beogradu, nedavno su osvojili Kilimandžaro.

Kada su stigli na krov Afrike, postavili su dvije zastave: zastavu Republike Srbije, čiji su oboje državljani, te zastavu SFRJ sa crvenom petokrakom, obilježje države u kojoj su rođeni.

Ovom triumfalnom trenutku prethodile su, naravno, žestoke pripreme: dani i dani vježbanja u teretani, trčanja, plivanja, kontrolisane ishrane, kako bi ojačali, stekli kondiciju i mentalno i fizičko zdravlje neophodno za ovakav poduhvat.

Polazna tačka im je bio glavni grad Kenije, Najrobi, gdje Dragica živi i gdje joj je Novak došao u posjetu. Potom duga i zahtjevna vožnja od 400 kilometara, afričkim drumovima, do grada Aruše u susjednoj Tanzaniji.

Od Aruše su se zaputili ka živopisnom gradiću Moši, koji je polazna tačka ekspedicije.

– Priznajem, brinula sam da li ću uspjeti da se popnem na Kilimandžaro i da siđem s planine, ali još sam više brinula kako ću, nakon tolikog napora, sjesti za volan i odvesti nas nazad u Najrobi. Srećom, i Novak je sjajan vozač i nije mu problem da vozi lijevom stranom druma, što je “naopako” u odnosu na Evropu – kaže Dragica za Srpskainfo.

Srećom, sve je prošlo dobro. Uspon je trajao 4 i po dana, a još skoro 2 dana je bilo potrebno za ništa manje zahtjevno spuštanje sa planine. Na tom putu se valajlo boriti sa umorom i “planinskom bolešću” izazvanom naglim padom, odnosno porastom atmosferskog pritiska.

Na visini većoj od 3.000 metara je prilično teško disati.

– Bila sam malo umorna, iscrpljena, preplanulo lice, mučnina, bol u mišićima, ali sve to to očekivano. I sve je prošlo za nekoliko dana – kaže Dragica.

Ostalo je iskustvo koje se pamti do kraja života i dorobit po zdravlje. Jer, kako kažu naši alpinisti – početnici, na svojoj su se koži uvjerili da su stručnjaci u pravu, kada kažu da planinarenje jača srce, pluća i mišiće i da je najbolji lijek protiv depresije i anksioznosti.

Nastavi čitati

Društvo

NAJAVLJEN DEFILE OKO 500 KAMIONA: Prevoznici iz BiH prijete “francuskim modelom” blokade ako se ne ispune zahtjevi

Prevoznici okupljeni u “Konzorcijumu logistika BiH” najavili su za ponedjeljak, 21. aprila, protestnu vožnju kroz Sarajevo, kao poruku dostojanstva i upozorenja institucijama BiH zbog dugogodišnjeg zanemarivanja problema u sektoru drumskog prevoza.

Iz “Konzorcijuma” je saopšteno da će u ponedjeljak u 12.00 časova biti održana konferencija za novinare u zgradi Parlamentarne skupštine BiH, te najavljeno da je 28. aprila moguća potpuna obustava drumskog saobraćaja.

Prevoznici zahtjevaju moratorijum na pravilo 90/180 – Zaštita vozača BiH od zabrana ulaska u EU, povrat akciza, prema modelu Crne Gore, smanjenje zadržavanja na granicama, odnosno digitalizaciju carinskih i graničnih procedura, te administrativno rasterećenje troškova poslovanja, odnosno zaustavljanje stalnih izmjena pravilnika, analiza i ukidanje suvišnih birokratskih opterećenja.

“Ukoliko ne dođe do sastanka sa vlastima, 28. aprila slijedi `francuski model` otpora, odnosno potpuna obustava drumskog transporta”, istaknuto je u saopštenju.

Prevoznici navode da defiluju kroz Sarajevo, kako bi jasno poručili da bez njih nema industrije, trgovine, zdravstva, ni granica. Organizatori tvrde da na protestu-defileu kroz Sarajevo očekuju oko 500 kamiona.

Nastavi čitati

Društvo

SAMO DVOJE U FIRMI, A STOTINE MILIONA PRIHODA: Neobičan slučaj iz BiH

Kompanija GEN-I d.o.o. Sarajevo, koja ima samo dva zaposlena, prošle godine je imala ukupne prihode od 331 milion maraka.

To je čak i povećanje, jer je prethodnih godina firma imala samo jednog zaposlenog.

Kompanija je u 2022. godini sa jednim zaposlenim imala prihode od čak 761 milion maraka, a godinu kasnije je ostvarila prihode od 357 miliona KM.

Firma se bavi trgovinom električnom energijom, a ova vrsta djelatnosti objašnjava mali broj zaposlenih, s obzirom da im treba samo osoba koja će ugovarati kupovinu i prodaju struje, piše Biznis.info.

GEN-I je dio Grupe GEN-I, jedne od vodećih grupa za trgovinu i prodaju električne energije u srednjoj, istočnoj i jugoistočnoj Evropi. Vlasnik je istoimena firma iz Slovenije.

Podsjetimo da je 2022. godina bila obilježena visokom cijenom električne energije što je bila posljedica šoka na tržištu koji je izazvao ruski napad na Ukrajinu, pa je stoga te godine ostvaren rekordan prihod. Nakon toga se tržište stabilizovalo pa su se i prihodi vratili u normalne okvire.

Inače, dobit firme se dobrim dijelom istopila. Lani je bila 56.099 KM, godinu prije toga 347.261 KM, dok je 2022. iznosila 591.227 KM.

U odnosu na ukupne prihode zarada je prilično skromna što vjerovatno govori o maloj razlici između kupovne i prodajne cijene struje.

Nastavi čitati

Aktuelno