Hronika
AKCIJA “KOVERTA”: Banjalučki inspektor uhapšen zbog primanja mita
Banjalučka policija uhapsila je inspektora Odsjeka za inspekcijske poslove grada Banjaluka čiji su inicijali D.B, osumnjičenog za primanje mita.
Inspektor je uhapšen juče u okviru akcije kodnog naziva “Koverta”, zbog sumnje da je tokom decembra počinio krivično djelo primanje mita, saopšteno je iz Policijske uprave Banjaluka.
Policajci su, pod nadzorom tužioca Republičkog javnog tužilaštva – Posebnog odjeljenja za suzbijanje korupcije, organizovanog i najtežih oblika privrednog kriminala, pronašli i izuzeli predmete i obavještenja koji mogu poslužiti kao dokaz u krivičnim postupku.
Uhapšeni će danas, nakon kriminalističke obrade, uz izvještaj o počinjenom krivičnom djelu, biti predat u nadležnost Republičkog javnog tužilaštva.
Društvo
MUP PRIZNAO UPOTREBU SILE NA PALAMA: Šta slijedi dalje i ko utvrđuje odgovornost?
-Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) Republike Srpske potvrdilo je da je na osnovu prvih provjera, u vezi sa postupanjem tokom kontrole nelegalnog objekta diskoteke “Enigma” u Palama, došlo do saznanja da je su policajci upotrijebili silu.-“S ciljem potpunog i objektivnog utvrđivanja svih okolnosti ovog događaja, Jedinica za profesionalne standarde Službe za zaštitu integriteta i zakonitosti u radu pokrenula je unutrašnji postupak i ispitaće prikupljene činjenice i okolnosti, kao i sve druge relevantne informacije. Na osnovu rezultata sprovedenog postupka biće utvrđeno da li je u konkretnom slučaju došlo do prekoračenja ovlaštenja, prekomjerne upotrebe sile ili zloupotrebe službenog položaja od strane policijskih službenika- rekli su iz MUP-a u srijedu, 15. jula.
Prekršajni nalozi
Ovo njihovo saopštenje uveliko se razlikuje od onog koje su poslali 11. jula, dan nakon sporne racije, kada su tvrdili da upotrebe sile nije bilo.
-Ističemo da među licima kojima su izdati prekršajni nalozi nije bilo maloljetnih lica, kao i da policijski službenici tokom preduzimanja službenih mjera i radnji nisu upotrebljavali sredstva sile, kako to tvrde određeni pripadnici političkih partija u Palama. Naše navode može da potvrdi i nekoliko stotina gostiju koji su se zatekli na ovom događaju-rekli su iz MUP-a u subotu, 11. jula.
U periodu između ova dva MUP-ova saopštenja nanizala su se, podsjetimo, potresna svjedočenja Paljana, koji tvrde da su bili žrtve policijske torture. Iz MUP-a su u srijedu popodne poručili da ostaju posvećeni zakonitom, profesionalnom i odgovornom radu.
-Ukoliko se utvrde nepravilnosti ili nezakonitosti u postupanju, protiv odgovornih lica biće preduzete mjere u skladu sa zakonom- kažu iz MUP-a.
Kada je sila dozvoljena
Treba, međutim, naglasiti da policajci imaju pravo na upotrebu sile, ali samo u određenim okolnostima. Zakon o policiji i unutrašnjim poslovima je to definisao.
-Policijski službenik može upotrijebiti silu kada je to neophodno za zaštitu ljudskih života i imovine, odbijanje napada, savlađivanje otpora i sprečavanje bjekstva. Prije upotrebe sredstva sile policijski službenik izdaje naređenje, osim ako bi to moglo ugroziti bezbjednost policijskog službenika ili drugog lica ili bi bilo očigledno neprimjereno u datim okolnostima- navedeno je u zakonu.
Kakva je procedura
Dakle, biće utvrđivano da li je upotreba sile u Palama bila opravdana ili ne, a procedura je jasna.
-Jedinica za profesionalne standarde pokreće proceduru koja se odnosi na ispitivanje ponašanja pripadnika policije, a posebno u aktivnostima kada dođe do upotrebe sredstava prinude- kaže izvor “Nezavisnih novina”, koji je odlično obaviješten o detaljima o radu MUP-a Republike Srpske.
Provjere se, kako on dodaje, vrše na dokumenta naredbe za policijsku akciju, plana policijske akcije, potom ko je izdao naredbu za upotrebu sile i pod kojim okolnostima.
-Provjerava se da li je ta sila bila srazmjerna otporu koji je pružen, uzimaju se izjave i od policajaca koji su bili prisutni, a ne samo od onih koji su upotrijebili silu, vrši se uvid u izvještaje koji su pisali policajci i mogu se uzeti u obzir i izjave oštećenih, tj. onih nad kojim je upotrijebljena sila i uvid u ljekarsku dokumentaciju. Na osnovu svih tih dobijenih saznanja se odlučuje da li je sila bila opravdana ili da li postoje elementi disciplinske, pa i krivične odgovornosti, pa se na osnovu toga pokreće adekvatan postupak-rekao je sagovornik “Nezavisnih novina”.
Utvrđivanje odgovornosti
Podsjetimo, predsjednik SNSD-a Milorad Dodik razgovarao je u srijedu u Palama sa licima koja su se zadesila u noćnom klubu “Enigma”. Rekao je: “Dogodila se greška”, te istakao da će se u narednim danima utvrditi odgovornost određenih struktura.
-Jasno je da akcija policije nije bila usmjerena protiv običnih ljudi koji su imali određenu štetu i sada je evidentno da je bilo određenih prekoračenja i upotrebe sile, koja je bila neadekvatna prema jednom broju lica- poručio je Dodik.
Dodao je da će se utvrditi pojedinačna odgovornost za svakog ko je eventualno učestvovao u svemu.
-Ja želim da ovo što prije saniramo kroz djelovanje samog sistema i utvrđivanje odgovornosti, ali i kroz razgovor sa ljudima koji su oštećeni, zato što su samo bili na tom mjestu u tom trenutku. Njima se ponovo izvinjavam i želim potpunu stabilizaciju. Pale su za nas veoma važno mjesto-naveo je Dodik.
Bojan Minić, koji tvrdi da je povrijeđen u Palama, istakao je da traže izvinjenje od resornog ministra Željka Budimira.
-Mi ćemo obaviti mirni protest da iskažemo nezadovoljstvo. Izvinjenje ćemo dobiti od MUP-a, tražimo izvinjenje od ministra-rekao je Minić.
Nezavisne
Hronika
HOROR NA PUTU: Dvadesetogodišnjakinja iz BiH teško povrijeđena u sudaru s kamperom
Težak frontalni sudar desio se sinoć, 15. jula, u ranim večernjim satima na putu B147 kod Herngasena (opština Burgkirhen) kada su se sudarili kamper i putnički automobil, za čijim volanom je bila djevojka iz Bosne i Hercegovine.
U ovom udesu povrijeđeno je više osoba.
Prema navodima policije, 73-godišnji Nijemac vozio je kamper zajedno sa svojom 63-godišnjom suprugom iz Braunaua ka Burgkirchenu. Istovremeno, 20-godišnja djevojka iz BiH, nastanjena u okrugu Braunau upravljala je putničkim automobilom u suprotnoj traci. U njenom vozilu nalazili su se još 18-godišnja saputnica na mjestu suvozača i 21-godišnji mladić na zadnjem sjedištu, oboje takođe iz okruga Braunau.
Djevojka iz BiH ostala zaglaveljena u vozilu
Do sudara je došlo u naselju Herngasen. Od siline udara djevojka iz BiH je ostala zaglavljena u vozilu i vatrogasci su je morali osloboditi uz pomoć tehničke opreme. Ona je zadobila teške povrede i prevezena je u bolnicu u Braunau am Inn. Suvozačica i putnik iz automobila, kao i vozač kampera, prošli su sa lakšim povredama.
Teške povrede zadobila je i 63-godišnja supruga vozača kampera i zbog nje je angažovan spasilački helikopter. Ona je sa teškim povredama prebačena u UKH Salzburg.
Policija nastavlja istragu o okolnostima sudara.
Hronika
UBICA MAJCI ODRUBIO GLAVU: Šokantni detalji dvostrukog ubistva u Hrasnici, komšije u šoku
Adnan Lokvančić se tereti da je u srijedu naveče u stanu u Hrasnici ubio majku i brata,
Kako nezvanično saznaje Avaz, nakon ubistva majke osumnjičeni joj je odrubio glavu.
Osim majke, on je i brata usmrtio lopatom.
Na licu mjesta, ispred stana gdje se sve desilo, ostala je flaša sa sokom i klompe, a na vratima stoji natpis “Traka za dokaze”.
Za sada nije poznato koji je razlog ovog monstruoznog čina 43-godišnjaka.
Uviđaj u stanu u Hrasnici obavili su pripadnici MUP-a pod nadzorom dežurnog tužitelja.
“Porodica živjela u velikoj neimaštini”
Komšije su u šoku i ne mogu da vjeruju šta se desilo. Kako su ispričali, ova porodica je živjela u velikoj neimaštini.
Prema informacijama Avaza, oni su bili deložirani iz jednog stana, a tada je otac Adnana Lokvančića počinio suicid.
Naime, on se raznio bombom i to sve je učinio pred članovima porodice, zbog čega su oni imali velike traume.
Rođaci su “Avaz” rekli da se oni od toga nikada nisu oporavili i da praktično ne znaju od čega su živjeli.
-
Politika2 dana agoZDRAVSTVO NIJE SAMO BIJELI MANTIL: Dragojević Stojić traži veće uvažavanje svih zaposlenih u sistemu
-
Društvo2 dana agoVELIKO SRCE MALIH HEROJA: Djeca iz Banjaluke prikupila 1.650 KM za liječenje Adelise
-
Društvo3 dana agoLIDL ŠIRI MREŽU U BIH: Poznato gdje stižu novi marketi
-
Svijet3 dana agoTOPLOTNI TALAS ODNIO 10.000 ŽIVOTA: Stravične posljedice ekstremnih vrućina u Evropi
-
Politika2 dana ago“NE MOŽEMO PODRŽATI NASILJE”: Vuković traži odgovore o upotrebi sile na Palama
-
Politika3 dana agoSTANIĆ: Vlast zadužuje Republiku Srpsku po DUPLO VEĆIM KAMATAMA da bi kupovala glasove pred izbore
-
Politika1 dan agoPONUDE NISU POMOGLE: Mladići sa Pala odbili Dodikove prijedloge i ostali pri protestu
-
Politika3 dana agoGOJKOVIĆ “Suština nije u dozvoli lokala, već u BEZBJEDNOSTI GRAĐANA PALA”
