Connect with us

Društvo

Pravoslavni vjernici danas slave svete mučenice Ljubav, Veru i Nadu

Vjernici Srpske pravoslavne crkve danas slave LJubav, Veru i Nadu, svete mučenice kojima je majka Sofija dala ova imena po uzoru na vrline koje je propovijedao Isus Hristos.

Sofija je bila udovica i sama je u Rimu podizala svoje ćerke Veru koja je imala 12 godina, Nadu 10 i Ljubav devet godina.

Kada su u vrijeme cara Hadrijana počela hapšenja hrišćana, Sofija je sa kćerkama zarobljena i izvedena pred cara. Nakon što su odbile da se odreknu svoje vjere i prinesu žrtve boginji Artemidi, Hadrijan je naredio mučenje Sofijinih ćerki iako su bile djevojčice.

Izvedene pred cara sve četiri, držeći se za ruke smjerno, ali odlučno ispovjediše vjeru u Hrista Gospoda i odbiše da prinose žrtve idolskoj boginji Artemidi. Majka Sofija je savjetima ohrabrivala ćerke, da bi istrajale do kraja.

– Vaš nebesni ljubitelj Isus Hristos jeste zdravlje vječno, krasota neiskazana i život besmrtni. I kada tjela vaša budu mukom umorena, Gospod će vas obući u netruležnost, i rane na vašim tijelima će zasijati na nebu kao zvijezde – hrabrila ih je majka.

Sve jednu po jednu mučitelji su mučili strašnim mukama, najprije Veru, pa Nadu, pa Ljubav. Tukli su ih, sjekli, bacali u oganj i u vrelu smolu, i najzad jednu za drugom mačem posjekli.

Mrtva tijela svojih ćerki, Sofija je odnijela izvan grada i tamo sahranila. Ostala je na njihovom grobu tri dana i tri noći moleći se Bogu, i u tome predade duh svoj Bogu hitajući u rajska naselja, gdje su je blažene duše njenih slavnih ćerki čekale.

Pravoslavni hrišćani na ovaj dan treba da se uzdrže od zlih misli i posvete se ljubavi prema bližnjem.

Današnji praznik naročito je posvećen majkama i ćerkama, a stari običaj kaže da bi danas svaka majka trebalo da kupi neku sitnicu ćerki, i još važnije, da što više vremena provede sa njom i pokaže joj svoju ljubav. To je, uostalom, i najveći od svih poklona.

Društvo

NAJAVLJENI PROTESTI U BOČCU zbog čestih problema sa strujom

Sutra će ispred prostorija Mjesne zajednice Boča biti održan protest mještana ove mjesne zajednice zbog problema sa snabdjevanjem električnom energijom.
Mještani tvrde da od 23. decembra, kada su počele snježne padavine, vode borbu sa nedostatkom struje usljed čega im se kvare svi električni uređaji i bili su primorani da bace velike količine zamrznute hrane.

Međutim, iako je se struja “vratila” u ovo mjesto, oni traže trajno rješenje kako bi u budućnosti bili spriječeni slični scenariji kada danima ostanu bez neophodne energije. Najavljuju da će biti primorani da prekinu saobraćaj na magistralnom putu Banjaluka – Jajce ako nadležni ne shvate ozbiljno njihove zahtjeve.

Ono što zahtijevaju, rečeno nam je u Bočcu, jeste da se cijelom mjestu obezbjedi sigurnije snabdjevanje strujom s obzirom da se upravo u Bočcu nalazi istoimena hidroelektrana na rijeci Vrbas.
“Apsurdno je da je tu elektrana, a da mi stalno imamo problemamo sa strujom”, rekao je Srđan Trivunović iz Bočca.

(MONDO)

Nastavi čitati

Društvo

SREĆNA NOVA GODINA! Poskupljuje gorivo u Srpskoj

Cijene goriva na svjetskim berzama su porastu, a taj trend rasta odraziće se i na naše prostore, pa se tako u narednim danima očekuju veće cijene naftnih derivata za preko 10 feninga po litri, kazao je za “Nezavisne novine” Đorđe Savić, predsjedavajući Grupacije za promet naftom i naftnim derivatima Privredne komore Republike Srpske.

“Posljednjih 15 dana rastu cijene na svjetskoj berzi, a uporedo imamo i rast dolara nakon izbora u Americi. Prema trenutnim pokazateljima realno je da cijena dizela ide do 2,55, a benzina do 2,50 KM po litri”, kazao je Savić i istakao da je realno da postepeno distributeri krenu sa podizanjem cijena goriva u narednim danima.

“Trenutno je u Banjaluci cijena dizela od 2,43 do 2,47, dok benzin košta od 2,39 do 2,43 KM po litri”, kazao je Savić.
Sa jedne benzinske pumpe u Banjaluci ističu da je u prethodnim danima bilo rasta cijena, pa tako sada benzin košta 2,43 KM, dok su cijene dizela od 2,47 do 2,52 KM.

Murisa Marić, izvršna direktor Udruženja građana DON iz Prijedora, ranije je za “Nezavisne novine” rekla da su građani BiH potpuno otupjeli na povećanja cijena, pa tako i u slučaju goriva.

“Na poskupljenje goriva definitivno niko ne može utjecati, te kada dođe do rasta cijene barela na svjetskoj razini, dođe do poskupljenja i kod nas. No, realno je da mora postojati određeni period kako bi se to odrazilo na naše tržište”, izjavila je Marić.

Naglašava da će poskupljenje goriva na benzinskim pumpama u BiH biti ogroman udar na potrošače, jer su automobili, kako kaže, nužnost.

“Ovo zaista više ne vodi nikamo… Ne znam ni kako možemo definisati potrošačku košaricu, koja je prešla 3.000 KM, a znamo da, kada dođe do viših cijena goriva, i ostale namirnice poskupe”, rekla je Marićeva i dodala da će to građanima predstavljati problem.

Podsjetimo, cijene nafte porasle su u prošli utorak na međunarodnim tržištima na 77 dolara, budući da se ulagači pribojavaju poremećaja u snabdijevanju ruskom i iranskom naftom pod pritiskom američkih sankcija.

Nastavi čitati

Društvo

AMERIKA UVELA NAJŠIRI PAKET sankcija ruskim naftnim kompanijama

Administracija predsjednika SAD Džozefa Bajdena uvela do sada najširi paket sankcija ruskim naftnim kompanijama “Gasprom njeft” i “Surgutnjeftegas”, saopštilo je Ministarstvo finansija.

Ovo su “najznačajnije sankcije do sada protiv ruskog energetskog sektora, najvećeg izvora prihoda za ratnu mašinu Kremlja”, rekao je novinarima visoki zvaničnik američke administracije.

Sankcije su uvedene ruskim kompanijama koje istražuju, proizvode i prodaju naftu i posjeduju 183 broda za transportovanje ruske nafte.

Mnogi od tih tankera koriste se za slanje nafte u Indiju i Kinu, pošto je ograničenje cijena koje su zemlje Grupe sedam nametnule 2022. godine preusmjerilo veći deo ruske trgovine naftom iz Evrope u Aziju. Pojedini od ovih tankera prevozili su i rusku i iransku naftu.

Sankcije su usmjerene na proizvođače nafte, tankere, posrednike, trgovce i luke.

“Ne postoji nijedan korak u lancu proizvodnje i distribucije koji je netaknut”, rekao je američki zvaničnik koji nije želio da bude imenovan.

Cilj ovog poteza je da smanji prihode Rusije od nafte za rat u Ukrajini, koji je počeo u februaru 2022. godine.

Nastavi čitati

Aktuelno