Vršilac dužnosti generalnog direktora Aerodroma Republike Srpske Valentina Kecman rekla je da bi od proljeća i ljeta ponovo trebalo da budu uspostavljene određene avio-linije sa ovog aerodroma.
Banjaluka
DRAŠKO STANIVUKOVIĆ ZA SRPSKI TELEGRAF “SRPSKU NIKO NEĆE MOĆI DA UKINE! Dodikove i moje razlike su velike, ALI NAŠA ODGOVORNOST JE JOŠ VEĆA”
Za nas je važno što je Srbija garant Dejtonskog sporazuma, kao i garant naše snage ovdje.
Autor ovog teksta uradio je u svojoj, tri decenije dugoj, novinarskoj karijeri mnogo intervjua s političarima. Bilo ih je svakojakih, ali je prava rijetkost da od nekog, na pitanje da li mu treba poslati tekst na autorizaciju, dobije odgovor: “Taman posla, puno povjerenje.”
To novinaru Rwpublike rekao Draško Stanivuković, gradonačelnik Banjaluke, iako bi, ovako sa strane gledano, imao mnogo razloga da bude oprezan jer su o njemu pisali i ovako i onako.
Draško Stanivuković 2020. i Draško Stanivuković 2024. Šta je isto, a šta različito?
Ja sam isti mlad čovjek, koji živi za svoju zemlju i za svoj narod, s istom ili čak većom strašću da napravi bolje. Jedina razlika je u tome što se 2020. godina odnosila na obećanja i riječi šta ćemo uraditi, a 2024. se vezuje za djela i rezultate. Te 2020. govorili smo kako treba raditi, a danas tako radimo. Možda je najveća razlika u tome što smo sve ono što je 2020. djelovalo nemoguće u ove četiri godine učinili mogućim kroz ostvarenje najvećih politika i zavjetnih dužnosti poput izgradnje centralnog spomen-obilježja, na koje čekamo 30 godina, pitanja legalizacije, podrške djeci kroz besplatne udžbenike i svih drugih važnih pitanja na koje je Banjaluka čekala decenijama. Posebnu pažnju smo posvetili pronatalitetnoj politici.
Skupština Srbije usvojila je prije nekoliko dana deklaraciju sa Svesrpskog sabora. Kako vi vidite odnose Srbije i Srpske. Kakvu granicu predstavlja Drina?
Odnosi Republike Srpske i Srbije su na svom istorijskom maksimumu. Jedan narod, a zahvaljujući određenim dokumentima – kao jedna zemlja, zbog čega granica na Drini djeluje gotovo administrativno jer naše politike, strategije, zakoni, praznici koje praznujemo, datumi koje obilježavamo jesu identični. Upravo ovo je ovjekovečio Svesrpski sabor, koji će ući u istoriju srpskog naroda. Deklaracija je zapravo jedna dugoročna vizija ostvarenja srpskog sna.
Šta mislite o državnoj politici Srbije, o predsjedniku Aleksandru Vučiću, premijeru Milošu Vučeviću?
Predsjednik Srbije vodi snažnu državničku politiku suverene Republike Srbije, koja vodi najviše koliko je to moguće računa o svakom Srbinu, ma gdje da on živi. Pogotovo kada je riječ o Srbiji, ali i o Srbima u Republici Srpskoj, Crnoj Gori, pa i u svim drugim dijelovima svijeta. Kao što sam već naglasio, odnosi Republike Srpske i Srbije su na svom istorijskom maksimumu, što se ogleda i kroz 150 miliona KM podrške koju je Srbija obezbijedila narodu u Republici Srpskoj, što nikada ranije nije bilo. Ovu podršku osjetila je i Banjaluka, koja nikada ranije nije imala podršku u ovoj mjeri. Nekada je to sve bilo misaona imenica, a danas je to naša svakodnevica. Dalje, poznajući gospodina Vučevića i sve ono što je uradio za Novi Sad, a potom i za Ministarstvo odbrane Srbije, siguran sam da je Srbija dobila jednog od najboljih predsjednika Vlade, koji će zajedno s predsjednikom Vučićem ispisati nove stranice istorije Srbije. Smatram da je ovo najbolje rukovodstvo koje je Srbija imala u svojoj novijoj istoriji.
Iz Sarajeva neprestano stižu napadi na rukovodstvo u Beogradu. Prednjače Elmedin Konaković i Željko Komšić. Koja je pozadina toga, ako mislite da postoji?
Pojedinim narodima i zemljama na Balkanu smeta što su Srbija i srpski narod najsnažniji i najbrojniji, ali i što Srbija bilježi svoj najveći rast i napredak. To se ogleda čak i u tome što nisu spremni da prihvate pomoć srpskih helikoptera u gašenju požara, koji u Sarajevu sa svojom mehanizacijom ne mogu da ugase. Pozadina svega toga je netrpeljivost prema Srbiji, Srpskoj i srpskom narodu, te želja za unitarnom Bosnom i Hercegovinom, u kojoj nema Republike Srpske. Jasna je njihova pretenzija na cijelu teritoriju Bosne i Hercegovine i sve njihove politike su suštinski iste od rata do danas i razlikuju se samo manifestaciono. Nekada se to ogledalo kroz ratne sukobe, a danas na sve druge načine, kroz ukidanje nadležnosti, preglasavanje i težnju da prekroje Dejtonski sporazum. Međutim, za nas je važno što je Srbija garant Dejtonskog sporazuma, ali i garant naše snage ovdje i zbog toga im najviše smeta jaka Srbija.
Kompleksnost vaših odnosa s Miloradom Dodikom teško je opisati u nekoliko rečenica. Pokušajte, ipak, a posebno nam recite šta mislite o prijetnjama nekih predstavnika međunarodne zajednice da bi Dodik mogao čak biti i uhapšen?
Ja sam kategorično protiv toga da se bilo kojem srpskom predstavniku sudi van naših granica i mimo naših institucija. Ako bilo ko treba da odgovara, to treba da bude pred institucijama Republike Srpske i po njenim zakonima. Kategorično sam protiv da se funkcija predsjednika Republike Srpske slabi na taj način. Ko god da sutra bude predsjednik, mogu ga dočekati posljedice ovoga danas. Ako danas popustimo, sutra će ova pozicija biti oslabljena i omalovažena, nebitno ko bude na njoj, a to nikome od nas ne može biti u interesu. Naše razlike su velike, ali naša odgovornost je još veća i rekao bih da smo obojica svjesni toga. To znači da našu veliku odgovornost nekad moramo staviti ispred naših različitosti jer je to jedini način da se ja kao gradonačelnik najvećeg grada Republike Srpske, a on kao predsjednik Republike odgovorno ponašamo. To znači da su velika pitanja, poput pokušaja ukidanja nadležnosti Republike Srpske, imovine, prijetnji svjetskih sila da nas proglase genocidnim narodom i sve druge stvari, upravo teme oko kojih nema podjele na vlast i opoziciju. Ili si Srbin i patriota ili nisi. Neko namjerno tendenciozno politiku miješa s institucijom, a to su dvije potpuno različite stvari.
Idu lokalni izbori u oktobru. Kandidovaćete se za novi mandat gradonačelnika Banjaluke. Čime ste ga zaslužili?
Sve i jednim datim i ispunjenim obećanjem, sve što smo rekli, svaka naša riječ postala je djelo: besplatni udžbenici, besplatne legalizacije objekata za naše sugrađane, besplatan prevoz za naše penzionere, izgradnja centralnog spomen-obilježja poginulim borcima Vojske Republike Srpske, izgradnja hotela “Palas”, mostova, pet parkova, mnogobrojna šetališta… Izgradili smo 220 km sistema za vodosnabdijevanje, uloženo je 35 miliona KM i obezbijedili smo da voda dođe do onih kuća do kojih nikada do sada nije došla. Izgradili smo novu i ljepšu Banjaluku, koja bilježi rekordnu turističku posjećenost, ostvarili smo najveći ekonomski napredak, najveći budžet… Obnovili smo kuću Milanovića, čime je Banjaluka dobila prvi kulturni centar nakon 100 godina. Gradili smo nove sportske dvorane, na desetine dječjih igrališta. Sve su ovo i više nego dovoljni razlozi za ubjedljiviju pobjedu nego što je to bila ona 2020. Na manje od toga ne pristajemo.
Ponekad, prateći objave medija, teško je razlučiti da li je Draško Stanivuković čovjek politike ili šoubiza. Da li vam to smeta ili imponuje?
Ja sam čovjek svoje zemlje, svog naroda i živim ovaj poziv cijelim svojim bićem. Radim mnogo, pokazujem svoju emociju, strast i veliku želju za bolje i uređenije društvo, grad, državu. I u tom pogledu spreman sam da pokažem svaki segment onoga što srećem na terenu bez kalkulisanja. Politici pristupam autentično i iskreno, odstupajući od uobičajenog viđenja uštogljenog političara u kravati i odijelu. Neko to možda zove i vidi na ovaj ili onaj način, ali važno je da ljudi vide i znaju da je Draško Stanivuković samo jedan mlad čovjek koji je među svojim narodom na svim mogućim mjestima i neko ko sve radi s velikom željom da ostavimo trag da smo živjeli i radili za našu otadžbinu.
Moj izbor je Tramp
Idemo u jednom pitanju preko okeana: Kamala Haris ili Donald Tramp?
Tramp.
Hvala rukovodstvu Srbije što se zajedno sjećamo zločina u “Oluji”
Naš sagovornik bio je u subotu u Loznici, gdje je obilježeno 29 godina od zločinačke akcije “Oluja”. Kakvi su utisci?
“Oluja” je najveće etničko čišćenje na tlu Evrope od Drugog svjetskog rata. Kao takvo, u subotu je dostojno bilo obilježeno uz prisustvo državnih rukovodstava Srbije i Srpske. Sjetili smo se strašnih zločina tokom kojih je protjerano 250.000 Srba, dok je preko 2.000 ubijeno, a na hiljade kuća, spomenika, crkava i ostalih objekata je srušeno do temelja. Ovo je deseta godina kako godišnjicu “Oluje” obilježavamo zajedno s našim narodom u Srbiji. Hvala rukovodstvu Srbije, na čelu s predsjednikom Aleksandrom Vučićem, jer je veliko djelo uspostavljanje zajedničkog obilježavanja važnih datuma za naš narod. Obilježavajući godišnjice “Oluje”, NATO bombardovanja i drugih važnih datuma naš narod se uči istoriji, njeguje kulturu sjećanja, izvlači pouke i crpi snagu za buduće izazove. Za sve to velika zasluga pripada rukovodstvu Srbije jer do prije 10 godina to nije bila praksa.
IZVOR: Borislav KAŠANSKI
Banjaluka
“Vodovod” proslavio krsnu slavu, prisustvovali i predstavnici grada
Preduzeće “Vodovod” ad Banja Luka obilježilo je 14. januar, Svetog Vasilija Velikog – svoju krsnu slavu, a ovom događaju prisustvovao je i šef Kabineta gradonačelnika Vladimir Grujić.
Na početku je služen pomen za borce ovog javnog preduzeća, koji su utkali svoje živote u temelje slobodne Republike Srpske.
Direktor ovog preduzeća, Radovan Majkić iskoristio je priliku da naglasi kako je za ovo preduzeće ova godina bila izuzetno teška.
-Imali smo mnogo tehničkih problema sa dotrajalim prepumpnim stanicama i nikada dovršenim vodozahvatom na sistemu Banjica, kao i probleme u isporuci pitke vode u potkozarska sela, -od Ramića i Dragočaja do Verića i Piskavice. Ipak ono što je mene, kao direktora preduzeća, najviše zaboljelo jeste podmetnuta laž – da voda nije za piće. Istina, vrlo brzo su nadležne i stručne institucije sve demantovale na osnovu laboratorijskih nalaza i analiza, ali za ovo niko nije odgovarao. Ono što je mene kao čovjeka još pogodilo jeste blokada našeg računa od strane Elektroprivrede Republike Srpske iako je reprogram dugovanja unaprijed bio sklopljen. Ipak mi iz svega ovoga, iz prošle godine, izlazimo potpuno stabilni. Račun smo deblokirali i sa isplaćenim svim platama za prošlu godinu – kazao je Majkić.
Naglasio je i to kako su se stvorili uslovi da se priđe sistemskom rješavanju pojedinih problema koji vodovod muče godinama.
-Naš zadatak je da, osim što moramo da permanetno radimo na otklanjanju i smanjenju gubitaka na mreži, da se posvetimo zamjeni pumpnih postrojenja na vodozahvatu Banjica, što bi trebalo biti okončano do prvog aprila ove godine. Time bi se normalizovalo snabdjevanje vodom na području kojeg pokriva regionalni vodovodni sistem Banjica. Osim toga već se radi na reviziji projektnog rješenja iz 2014. godine, kojim je previđena zamjena cjevovoda koji vodi do rezervoara Tunjice, gdje umjesto cijevi prečnika fi 400, treba postaviti cijevi prečnika fi 700 – podjsetio je direktor „Vodovoda“.
Banjaluka
MNOGI ĆE SE OBRADOVATI! Evo koje se linije VRAĆAJU na Banjalučki aerodrom
Kecmanova je rekla da se u proljeće odnosno ljeto vraćaju destinacije kao što su Baden Baden, Geteborg, Beč, Stokholm, Memingen i Brisel, te Dortmund i Bazel, izrazivši nadu da će se destinacije koje su prethodno bile dostupne vratiti kroz saradnju sa niskobudžetnim kompanijama Rajaner i Vizer.
– Svakako, Njemačka je jedna od najzanimljivijih za naše putnike zbog dijaspore, a istraživanja su pokazala koje su to nove destinacije koje ćemo predložiti, ali kompanije će na kraju odlučiti koje su najisplativije i najposjećenije – rekla je ona za N1.
Kecmanova je naglasila da je glavni cilj razvoj i unapređenje infrastrukture, kako opreme tako i sistema, te stručno osposobljavanje zaposlenih.
– U avijaciji se svakodnevno nešto mijenja i moramo da edukujemo radnike i prolazimo nove sertifikacije. Glavni cilj je raditi na infrastrukturi kako poletno-slijetne staze, aktivno radimo i na kapacitetu parkinga i sistema elektronske naplate koja je predstavljena od putnika kao jedan od problema. Povećanje kapaciteta će smanjiti vrijeme čekanja i promijeniti cjelokupno iskustvo putnika – rekla je ona.
Kecmanova je rekla da su pregovori s kompanijom Еr Srbija najvažniji prioritet za ovu godinu, s obzirom da se beogradski Aerodrom postavio kao lider u regionu.
– Izuzetno je važno da banjalučki Aerodrom ima dobru konekciju s Beogradom kako bi omogućili bolju vezu putnicima, ne samo s Еvropom nego i svjetskim destinacijama poput Kine i Amerike. To je prepoznato kao važan cilj i u pregovorima smo za pet letova nedjeljno – rekla je ona.
Banjaluka
SREĆNO MALIŠANI! Najpoznatije Banjalučke četvorke danas slave prvi rođendan (VIDEO)
Vijest o dolasku na svijet Mateja, Marka, Luke i Jovana odjeknula je širom regiona i Evrope 14. januara prošle godine, dok će danas Banjalukom odjekivati sreća jer najpoznatije četvorke proslavljaju svoj prvi rođendan.
Četiri mališana pridružila su se prije tačno godinu dana starijem bratu Konstantinu i roditeljima Milani i Nemanji i do tada tročlanu porodicu Petrović učinili sedmočlanom.
Priča o njima je posebna, a kako i ne bi bila kada se četvorke rađaju jednom u pola miliona slučajeva.
Mi ih pratimo od prvog dana, tačnije od prvog plača koji se prolomio ljubljanskim porodilištem te januarske nedjelje poslijepodne, a nakon čega su već istog dana poslije pisanja “Nezavisnih novina” osvojili srca širom regiona.
Kada su ugledali svijet Matej je bio najteži i imao je 1.450 grama, Marko 1.420, Luka 1.030, a je Jovan imao 1.280 grama, dok su već tokom prvih mjesec dana, kako je pričala Milana, poprilično ojačali jer su dobili po oko pola kilograma.
Danas su već “veliki”, pa su nas prije samo desetak dana dočekali u svom domu u Banjaluci gdje su uz najmilije proslavljali praznike.
Male glave s okicama boje neba i kosicom boje sunca zaigrane među igračkama konstantno nadgleda brat Konstantin, koji je ulogu starijeg brata prihvatio s puno odgovornosti. Njihov dan počinje rano ujutru, a do večeri, kako kaže Milana, uvijek bude izazova.
– Svaki dan je izazovan. Ujutru ustanu, mi ih nahranimo, oni zatim malo zaspu, malo odmore. Nakon toga se bude, doručkujemo, idemo u šetnju, onda slijedi ručak. Oni se u međuvremenu igraju sa starijim bratom. Naveče slijedi večera. Sada su počeli da pužu, svako ide na svoju stranu, istražuju, ustaju… Polako se dižu na noge – ispričala je Milana.
Otkad su počeli puzati, dva para ruku i nogu Milane i Nemanje nisu dovoljna da sustignu malu četvorku, pa im u svemu pomaže stariji sin.
– Konstantin je super. On je puno bolji nego što smo očekivali. Pet godina je bio sam i sva pažnja je bila usmjerena samo na njega, ali odlično se snašao. Obožava ih, voli da se igra sa njima. Rijetko kad pokazuje ljubomoru. Uvijek je tu da pripomogne, da donese, da ih pričuva… Njemu su oni sve zanimljiviji jer se sada znaju igrati. Mnogo više vremena provodi sa njima sada nego kad su bili skroz mali – ističe ona.
Takođe, veliku pažnju privukla su i imena četvorki, a za njih su dobili blagoslov iz manastira Krka.
– Kad smo dobili blagoslov za ta imena, više nije bilo dileme kako će se zvati – priča ona.
Često ih je moguće vidjeti na ulicama Banjaluke, a kako pričaju Nemanja i Milana, ljudi ih zaustavljaju i fotografišu.
Nezavisne novine
-
Hronika3 dana ago
DA LI JE DELA UBIJEN ZBOG VRANJEŠA? Kako je bivši fudbaler upetljan u mafijaški obračun
-
Hronika3 dana ago
TUŽILAŠTVO SE OGLASILO O UBISTVU KOSTIĆA! Više uhapšenih, za jednim licem se traga
-
Banjaluka3 dana ago
NAKON TRAGIČNOG DOGAĐAJA! Oglasili se iz restorana “Stara Ada”
-
Hronika3 dana ago
SAOBRAĆAJNA NESREĆA KOD BANJALUKE! Automobil sletio u rijeku Vrbanju
-
Svijet2 dana ago
ODMOR SE PRETVORIO O PAKAO! U Italiji poginuli skijaši: Lavina ih vukla stotinama metara
-
Politika2 dana ago
Dodik o proslavi koja smeta POLITIČKOM SARAJEVU “Deveti januar nismo mi izabrali, on je izabrao nas”
-
Hronika3 dana ago
KOD “STARE ADE” DEŽURA POLICIJA, potraga za ubicom Dejana Kostića
-
Hronika2 dana ago
UBISTVO O KOM BRUJI BANJALUKA! Šta je do sada poznato o ubistvu Dele