Connect with us

Hronika

HRVATSKA NEĆE DA GA IZRUČI! Sud u Splitu odbio odrediti pritvor Zoranu Galiću

Zoranu Galiću, zamjeniku direktora SIPA-e, za kojim je sud BiH prošle sedmice raspisao crvenu Interpolovu potjernicu, Županijski sud u Splitu odbio je odrediti istražni pritvor.

Kako je za N1 BiH pojasnila Ivana Grizelj-Ćorluka, njegov advokat, juče je održano ročište na sudu u Splitu, a po zahtjevu tužilaštva i suda BiH koji zahtijevaju Galićevo izručenje.

“Odlučeno je da se pritvor ne odredi i po tome je Galić sada slobodan čovjek i slobodno se kreće. Uskoro će to i službeno biti potvrđeno”, dodala je Grizelj-Ćorluka.

Pojasnila je i zbog čega je donesena takva odluka.

“Galić je državljanin Hrvatske, a nije se uspjelo utvrditi da je umiješan u djela koja mu se stavljaju na teret. Šta će dalje biti i kakve su procedure kada je riječ o izručenju, to će dalje odlučiti tužilaštvo BiH”, poručila je Grizelj-Ćorluka.

Podsjećamo, Galić je bio meta policijske akcije “Kings” u kojoj je trebao biti uhapšen jer se sumnjiči za izvršenje krivičnih djela: primanje mita i drugih oblika koristi i zloupotreba položaja ili ovlaštenja, u periodu dok je obavljao dužnost direktora Granične policije BiH.

Pripadnici SIPA-e su 9. jula lišili slobode pomoćnika komandira Jedinice Granične policije Trebinje, Milović Blagoje, državljanin BiH i Hrvatske i Bago Ivicu, zbog krivičnih djela organizovani kriminal, nedopušten promet akciznih proizvoda, zloupotreba položaja ili ovlaštenja i drugih krivičnih djela.

Kako je tada navedeno iz Tužilaštva BiH, Zoran Galić nije nađen u svome mjestu stanovanja jer je neidentifikovana osoba javila Galiću da će doći do ove akcije i da bi on mogao biti jedan od uhapšenih.

Osumnjičeni Galić je, nakon dobijenih informacija, osmog jula, u popodnevnim satima ilegalno prešao granicu BiH te pobjegao u Republiku Hrvatsku, gdje se i sada nalazi.

U okviru istog predmeta u kojem je osumnjičen Galić za sada su uhapšene tri osobe. Riječ je o Ivici Bagu i Blagoju Miloviću te o vozaču autobusa Siniši Crnogorcu za kojeg se sumnja da je bio njihova “veza” na granici.

Hronika

VRBOVAO I POSREDOVAO! Kinez uhapšen zbog sumnje da je žene navodio NA PROSTITUCIJU u Banjaluci i Doboju!

Policija je identifikovala dvije državljanke Republike Kine za koje se sumnja koje su se bavile prostitucijom na području Doboj i Banjaluke, a zbog sumnje u navođenje na prostituciju uhapšen je kineski državljanin Z.Y.

Naime, službenici Uprave za organizovani i teški kriminalitet i Policijske uprave Doboj su saradnji sa Službom za poslove sa strancima, Terenski centar Doboj identifikovali dvije ženske osobe državljanke Republike Kine zbog sumnje da su se bavile prostitucijom na području Doboja i Banjaluke.

“Preduzimajući operativne mjere i radnje identifikovan je kineski državljanin Z.Y. za kojeg postoje osnovi sumnje da je vrbovao ženske osobe, organizovao, i posredovao u pružanju usluga prostitucije na području više gradova Republike Srpske i Bosne i Hercegovine, nakon čega je isti lišen slobode”, navode iz MUP-a Srpske.

Na osnovu Naredbe nadležnog suda, a uz saglasnost Okružnog javnog tužilaštva Doboj izvršen je pretres prostorija i vozila koje koristi osumnjičeni kojom prilikom su pronađeni i privremeno oduzeti novac, mobilni telefoni, kao i drugi predmeti koji mogu poslužiti dokaz u krivičnom postupku.

Nakon završetka kriminalističke obrade, osumnjičeni kineski državljanin Z.Y. će uz izvještaj o počinjenom krivičnom djelu navođenje na prostituciju biti sproveden u Okružno javno tužilaštvo Doboj, prenose Nezavisne.

Nastavi čitati

Hronika

PUCNJAVA U KOZARSKOJ DUBICI: RanjenI muškarac ima teške povrede, osumnjičeni uhapšen

Muškarac iz Kozarske Dubice ranio je sinoć sugrađanina u jednom ugostiteljskom objektu u Knežici kod Kozarske Dubice, potvrđeno je za Srpskainfo.

Sve se dogodilo sinoć oko 22 časa.

Osumnjičeni je na licu mjesta uhapšen zbog krivičnog djela ubistvo u pokušaju.

Pod nadzorom tužioca Okružnog javnog tužilaštva Prijedor policijski službenici preduzimaju sve zakonom propisane mjere i radnje u cilju utvrđivanja svih okolnosti prijavljenog krivičnog djela.

Iz policije dodaju da će nakon kompletiranja predmeta osumnjičeni S.T. će uz izvještaj o počinjenom krivičnom djelu ubistvo u pokušaju biti predat postupajućem tužiocu.

Nastavi čitati

Hronika

OPROSTI IM BOŽE, NE ZNAJU ŠTA RADE: Sveštenik pred djecom napadnut u centru Trebinja! (VIDEO)

Đakon Branislav Rajković, sveštenik Еparhije zahumsko-hercegovačke i primorske, je u večernjim satima fizički i verbalno napadnut ispred svoje zgrade u centru grada pred maloljetnom d‌jecom.

Incident se dogodio dok je zajedno sa komšijama pokušavao ukazati na nelegalno zauzimanje zajedničkog platoa ispred stambene zgrade.

Đakon ističe da je zadobio lakše tjelesne povrede i da iza napada stoji grupa korisnika prostora u prizemlju zgrade, gd‌je se nalazi kafe-bar, a koji već duže vrijeme, kako navodi, izazivaju probleme stanarima.

“Petorica muškaraca i nekoliko žena napali su me kao sveštenika i kao zastupnika svojih komšija. O svemu postoje i video zapisi s nadzornih kamera, kao i tonski snimci koje su načinile komšije”, rekao je sveštenik.

Istakao je višegodišnje ignorisanje problema od strane nadležnih u Gradskoj upravi Trebinja, kao da se ni gradonačelnik nije oglasio povodom dopisa koji su stanari zvanično uputili još 2022. godine.

“Ovakvo ponašanje rezultat je i višegodišnjeg nečinjenja komunalno-inspekcijskih službi. Ignorišu se zakoni, kućni red i elementarna ljudska pristojnost”, dodao je Rajković.

Sveštenik je apelovao je na odbornike Gradske skupštine da bez obzira na političku pripadnost zatraže odgovore od nadležnih gradskih od‌jeljenja, te na novinare “od integriteta” da prenesu njegovu priču i tako, kako je kazao, doprinesu zaštiti osnovnih ljudskih prava stanara.

Nastavi čitati

Aktuelno