Svijet
SVI IZ OVOG MJESTA MORAJU DA SE ODSELE NA 10 GODINA: Selo je odletjelo u vazduh 1947, a sada vreba nova opasnost

U podnožju Alpa nalaze se kuće stare 200-300 godina, ali ne i u Mitholcu.
Švajcarska je zemlja poznata po divnim pejzažima i idiličnim gradićima, ali i vojnoj neutralnosti.
Međutim, uprkos svemu tome, ima ogromnu mrežu vojnih utvrđenja i skladišta koja se nalaze i na krajnje neprikladnim mjestima.
Švajcarska vojska je čak decenijama oružje bacala i u živopisna jezera, a tek nedavno je istaknuto da to možda nije toliko bezbjedno i da bi trebalo riješiti problem.
Mreža depoa i utvrđenja je izgrađena tokom dva svjetska rata kako bi zemlja bila spremna da se odbrani u slučaju potencijalne invazije.
Bunkeri širom zemlje su napunjeni oružjem, municijom i hranom, ali neprijatelj nikada nije stigao.
Međutim, pojavila se druga opasnost.
Jedno od najvećih vojnih skladišta u Švajcarskoj izgrađeno je 1941. u Mitholcu, gradu oko 50 kilometara udaljenom od Berna.
Mjesto je izabrano zbog ogromnog kamenog zida koji ide i do 100 metara u visinu.
Iskopani su tuneli dugački oko 150 metara kako bi se tu skladištila municija, a transport je obavljen preko obližnje pruge. Kada je depo kompletiran 1945, tamo se nalazilo oko 7.000 tona municije.
Kako je Mitholc odletio u vazduh?
Švajcarsko selo Mitholc, sa svojih 170 stanovnika, na prvi pogled izgleda sasvim idilično, međutim, proganja ga njegova tragična istorija.
U podnožju Alpa nalaze se kuće stare 200-300 godina, ali ne i u Mitholcu – svi objekti su ovde izgrađeni iste godine, 1948.
Na nekima piše: “Šta je uništeno u trenu ne može da se vrati. Sada sa nadom gledamo u budućnost”.
Naime, 20. decembra 1947. godine dogodila se strašna eksplozija u kojoj je poginulo devetoro ljudi, a mnogi su bili povrijeđeni. Selo je trebalo da bude bezbjedno, ali 3.000 tona eksploziva, koliko je dignuto u vazduh te noći, učinilo je ovaj incident najvećom eksplozijom tog vremena (a da nije u pitanju nuklearna eksplozija).
“Jedne noći, kada sam imala 12 godina, moja majka, baka i ja smo čvrsto spavale. Odjednom nas je probudila jaka eksplozija. Osjetili su se dim i vrelina, kuća je gorela! “Moramo da pobjegnemo odavde”, panično je uzviknula majka – prisjetila se Ida Stajner za BBC.
Krenule su da bježe, ali pošto je bio kraj decembra, sneg je bio dubok i teško se hodalo.
“Majka je morala da ponese baku na leđima”, rekla je ona.
Ida i njena porodica uspjeli su da pobjegnu, ali mnogi mještani nisu imali sreće.
Kuće su bile uništene, sneg je imao boju uglja, a detonacija se čula čak u Cirihu, na udaljenosti od 160 kilometara.
Prozori su bili polomljeni, zidovi sravnjeni s zemljom, a u pojedinim objektima su se videle neeksplodirane granate.
Pola sata kasnije se čula još jedna glasna eksplozija koja je uništila ulaz u depo i potpuno zatrpala željezničku stanicu. Uslijedila je serija prasaka. Među stradalima su bili i šef stanice i njegov sin.
Danas, planina iznad Mitholca budi gorka sjećanja. Seoske kuće su ponovo izgrađene u narednih godinu dana, a život je povratio naizgled svoj bezbrižan tok. Većina porodica koje danas žive u selu, tu je generacijama, ali tu nije kraj njihovim mukama.
Moraju da se evakuišu na 10 godina
Opasnost i dalje vreba ispod ruševina. Studija iz 2018. je utvrdila da pod planinom i dalje postoji 3.500 tona neeksplodiranih sredstava, a bilo šta može da ih aktivira – oluja, lavina, degradacija same municije…
Nova katastofa može da se dogodi svakog trenutka ili za stotinu godina. Kako se ne bi više rizikovalo, konačno je 2020. godine odlučeno da se očisti stari vojni depo što bi moglo da košta oko 1,06 miliona evra jer treba ukloniti veliku količinu kamenja, a sama operacija predstavlja veliki rizik.
Vlasti su utvrdile da 170 mještana Mitholca mora da napusti selo između 2030. i 2040. godine. Prve evakuacije bi trebalo da krenu naredne godine, a Mitholc bi u narednoj deceniji mogao da bude pravi grad duhova.
Mnogi mještani su ogorčeni jer ne znaju gdje će, a veliki broj njih je rođen u Mitholcu i teško im je da napušta gradić iako su ga pogodile velike tragedije.
Svijet
SAMOUBILAČKI NAPAD NA ŠKOLSKI AUTOBUS: Poginulo najmanje četvoro djece

Najmanje četvoro djece je poginulo, a 38 osoba je povrijeđeno u samoubilačkom bombaškom napadu na školski autobus u jugozapadnom Pakistanu, saopštile su lokalne vlasti.
Napad se dogodio u okrugu Kuzdar, u provinciji Baločistan, dok je autobus prevozio djecu u školu, potvrdio je zamjenik lokalnog komesara Jasir Ikbal, prenio je AP.
Iako za napad još niko nije preuzeo odgovornost, sumnja se na etničke baločke separatiste koji često izvode napade na civile i bezbjednosne snage u tom region, prenosi Tanjug.
Pakistanski ministar unutrašnjih poslova Mošin Nakvi oštro je osudio napad, nazvavši počinioce “zvijerima koje ne zaslužuju milost”.
“Neprijatelj je počinio čin čistog varvarstva napadom na nedužnu djecu”, rekao je Nakvi.
Provincija Baločistan već decenijama je poprište separatističke pobune, koju predvode različite frakcije, uključujući zabranjenu Oslobodilačku armiju Baločistana (BLA), koju su Sjedinjene Američke Države označile kao terorističku organizaciju 2019. godine, podsjeća AP.
Ovaj napad uslijedio je samo nekoliko dana nakon što su četiri osobe poginule u eksploziji automobila u blizini pijace u gradu Kila Abdulah, takođe u Baločistanu, na granici s Avganistanom
Svijet
OTKRIVEN PLAN: Izrael priprema mogući NAPAD na iranska nuklearna postrojenja

Nova američka obavještajna saznanja ukazuju da Izrael razmatra mogućnost vojnog napada na iranska nuklearna postrojenja, saopštili su zvaničnici Sjedinjenih Američkih Država upoznati sa situacijom.
Više izvora potvrdilo je da je uočen povećan nivo izraelske vojne aktivnosti, uključujući premještanje avio-municije i završetak velikih vojnih vježbi, što se tumači kao potencijalna priprema za napad, piše “Si-En-En” (CNN).
Takođe su presretnute komunikacije koje ukazuju na ozbiljna razmatranja tog scenarija u izraelskom vojnom i političkom vrhu.
Zvaničnici ističu da još nije poznato da li je odluka o napadu konačna, ali procenjuju da je vjerovatnoća izraelske akcije “značajno porasla” posljednjih mjeseci.
Kao ključni faktor u donošenju te odluke navodi se ishod američko-iranskih pregovora o ograničenju iranskog nuklearnog programa, prenosi Tanjug.
“Ako Izrael procijeni da SAD idu ka sporazumu koji ne uklanja iranske zalihe obogaćenog uranijuma, verovatnoća napada dodatno raste”, rekao je jedan američki zvaničnik upoznat sa obavještajnim podacima.
Administracija predsjednika SAD Donalda Trampa prethodno je postavila rok od 60 dana za uspjeh pregovora, koji je u međuvremenu istekao.
Trenutno ne postoji američki prijedlog koji je dobio Trampovo konačno odobrenje, dok su nove runde pregovora planirane za ovu sedmicu u Evropi.
Iran je, prema procjenama SAD, u najlošijoj vojnoj poziciji u poslednjim decenijama, nakon izraelskih napada na raketne kapacitete i protivvazdušnu odbranu u oktobru, kao i ekonomskih posljedica sankcija.
Ipak, američki izvori napominju da Izrael ne može samostalno da uništi iranski nuklearni program bez američke logističke i tehničke podrške, uključujući punjenje gorivom u vazduhu i specijalizovane bombe za duboko ukopana postrojenja.
Izraelski izvori navode da bi, u slučaju “neprihvatljivog dogovora” između Vašingtona i Teherana, bili spremni da djeluju i bez podrške SAD.
“Više je vjerovatno da bi Izrael napao kako bi sabotirao postizanje lošeg sporazuma, nego čekao njegov potpis”, rekao je izvor iz američke obavještajne zajednice.
Prema prethodnim procjenama američkih obaveštajnih službi, izraelski napad mogao bi da uspori, ali ne i trajno zaustavi iranski nuklearni program.
Svijet
NOVI KOLAPS U ŠPANIJI, NI MJESEC DANA OD NESTANKA STRUJE: Poremećene telefonske veze i internet, ovo je razlog

Sve glavne mobilne mreže su pale u Španiji u utorak, samo četiri sedmice nakon što je zemlja pogođena masovnim nestankom struje.
Samo nekoliko sedmica nakon velikog nestanka struje koji je izazvao haos širom Iberijskog poluostrva, Španija se suočila sa još jednim kolapsom infrastrukture – ovog puta u obliku velikog prekida mobilne i fiksne telefonske mreže.
Radovi na modernizaciji mreže pogodili su fiksne komunikacione usluge (fiksne telefone i internet) u nekim firmama, rečeno je Frans presu u kompaniji Telefonika, i dato uvjeravanje da se radi na rješenju problema.
Kompanija nije rekla tačno vrijeme početka kvara i koji su regioni pogođeni, ali oko 9.00 više hitnih službi objavilo je poruke upozorenja na mreži Iks korisnicima, da se ne mogu dobiti na uobičajenom broju, zbog čega su dali alternativne brojeve.
Prekid koji je pogodio nekoliko regiona, posebno je otežao rad službi za hitne slučajeve, koje su bile prinuđene da objave alternativne brojeve jer građani nisu mogli da dobiju pomoć preko uobičajenog broja 112.
Fiksne telefonske linije su bile najviše pogođene, a problemi su prijavljeni u regionima Aragon, Ekstremadura, Baskija i Valensija, gdje su stanovnici upozoreni da se ne oslanjaju na standardni broj za hitne slučajeve.
Ni mjesec dana od nestanka struje
Podsjetimo, u Španiji je 28. aprila izbio veliki kvar na elektro mreži, zbog čega su Španija i Portugal više sati ostali bez struje. Vlasti još nisu utvrdile tačne razloge za taj raspad elektro sistema u te dvije zemlje.
Avionski i željeznički saobraćaj je tada obustavljen, a telefonske i internet veze su takođe bile u prekidu. Ni bankomati nisu radili. Nestanak struje je izazvao pet smrtnih slučajeva, uključujući tri člana iste porodice. Oni su se, kako se sumnja, ugušili od generatora, a jedna osoba je stradala u Madridu kada je sveća izazvala požar. Još jedna žena je preminula u Valensiji zbog problema sa aparatom koji reguliše dotok kiseonika.
Evropska unija saopštila je tada da će “izvući lekcije” nakon nestanka struje “neviđenih razmjera” na Pirinejskom poluostrvu.
“U uskoj saradnji sa operatorima elektroenergetske mreže Brisel će pomno razmotriti uzroke, stepen pripravnosti i lekcije koje se mogu izvući iz jednog takvog incidenta”, rekla je portparolka Evropske komisije Paula Pinjo.
Kvar je klasifikovan kao “veliki” incident trećeg nivoa, što je najviši stepen evropske klasifikacije na tom području, prema izvoru iz Komisije. Stručna radna grupa imaće šest mjeseci da sprovede istragu i pripremi izvještaj o tom incidentu.
-
Društvo3 dana ago
“HOROR EKSKURZIJA! Pokvaren autobus “Halilovića”, isti prevoznik NEDAVNO IMAO STRAŠNU SAOBRAĆAJKU U HRVATSKOJ!
-
Politika2 dana ago
OGLASIO SE I ČOVIĆ “Ako će Šmit da vlada, šta će nam izbori i parlament?”
-
Banjaluka1 dan ago
SNSD JE SARAJEVU MAJKA, A BANJALUCI MAĆEHA!” Stanivuković “Građane ostavljaju bez vode i perspektive”
-
Zdravlje3 dana ago
ŠKRBIĆ NAJAVIO! “Od jeseni moguće liječenje pacijenata iz Srpske RUSKOM VAKCINOM PROTIV RAKA”
-
Svijet3 dana ago
OVO JE ČEKAO CIJELI SVIJET! Putin saopštio kakav ishod rata očekuje
-
Svijet2 dana ago
NETANJAHU NE ODUSTAJE “Izrael će preuzeti kontrolu nad cijelom Gazom”
-
Hronika2 dana ago
Predsjednik Borca i još 3 osobe uhapšene zbog NAPADA NA SUDIJU nakon utakmice
-
Banjaluka1 dan ago
DJEČAK IZ BANJALUKE helikopterom prebačen u Beograd na LIJEČENJE