Svijet
SKOT RITER TVRDI “Napad na Kursku oblast je NATO operacija protiv Rusije”

Sjevernoatlantska alijansa ne samo da stoji iza napada na Kursku oblast već u toj akciji koristi sopstvene snage, izjavio je bivši američki obavještajac Skot Riter.
“Ovo se dogodilo u Kurskoj oblasti: NATO je napao Rusiju!”, rekao je Riter u intervjuu za Jutjub kanal Denija Hajfonga i svoju tvrdnju potkrepio informacijama koje je dobio od šefa ruskog Odbora za boračka pitanja koji je na terenu.
Riteru je rečeno da su snage koje su napale Kursk bile opremljene po najvišim NATO standardima, čak bolje od većine jedinica Alijanse, kao i to da se na osnovu zaplijenjene opreme i svjedočenja zarobljenika otvara šira slika.
“Ove snage sve vreme komuniciraju preko starlink satelita, u realnom vremenu dobijaju podatke o tome gdje se nalaze ruski položaji, dok vještačku inteligenciju koriste i za manevrisanje, i za raspoređivanje brzih dronova nove generacije. Ovo je NATO vojska, koja govori poljski, francuski, engleski… I ona je napala Rusiju, zapravo po nalogu ove alijanse. To nije bila inicijativa ukrajinske vlade”, istakao je Riter.
Tokom intervjua nekadašnji američki obavještajac je rekao i da se na situaciju u Kursku ne može gledati u smislu da je Rusija prvo napala Ukrajinu, pa da Ukrajinci sada mogu da napadaju Rusiju jer je RF u februaru 2022. odgovorila na ukrajinske ratne zločine koji datiraju od puča na Majdanu 2014, iza kojeg je stajala CIA.
Podsjetio je da je Specijalna vojna operacija krenula sa ciljem da zaštiti prava ruskog stanovništva koje je bilo izloženo kulturnom genocidu i masakrima.
Linker
“Ukrajina ne može da počini zločin i onda kaže: ‘Pošto nas smatrate odgovornim za ovaj zločin, onda ćemo napasti Rusiju.’ Ali činjenica je da Ukrajina nije napala Rusiju. Snage koje su se tamo kretale su snage koje je izgradio NATO”, zaključio je Riter, a prenosi RT Balkan.
Svijet
TRAMP PONOVIO: SAD su radile na odnosu Beograda i Prištine

Američki predsednik Donald Tramp ponovio je da je njegova administracija poslednjih nedelja radila na odnosima Beograda i Prištine, pored toga što je radila na postizanju mira u okviru svetskih konflikata.
”U roku od nekoliko kratkih meseci postigli smo mir između Indije i Pakistana, Izraela i Irana, a sada i između Demokratske Republike Kongo i Ruande, nekoliko drugih takođe, Srbije i Kosova”, rekao je Tramp u petak u Beloj kući, stavljajući akcenat na značaj trgovine sa SAD, prenosi televizija Foks njuz.
Govoreći o postignutom miru između D.R. Konga i Ruande, kojim je, uz posredovanje SAD, okončan višedecenijski sukob, Tramp je rekao da je reč o ”ogromnom proboju”.
Američki predsednik je istakao da ”svet ponovo poštuje” Sjedinjene Američke Države, što, prema njegovim rečima, nije bio slučaj za vreme administracije njegovog prethodnika Džozefa Bajdena.
Tramp je ranije ove nedelje prvi put izjavio da je njegova administracija poslednjih nekoliko nedelja radila na rešavanju različitih konflikata u svetu, uključujući pitanje odnosa između Beograda i Prištine.
”U poslednjih nekoliko nedelja rešavali smo Indiju i Pakistan, Kosovo i Srbiju. Uključili smo se i u Kongo i Ruandu, to je bio surov rat koji je dugo trajao. Uradili smo i još dve stvari pored toga. Niko nikada nije uradio nešto slično”, rekao je Tramp tokom obraćanja novinarima na Samitu lidera zemalja članica NATO-a u Hagu.
Prethodno je Tramp rekao da misli da zaslužuje da primi više Nobelovih nagrada za mir, pored ostalog i zbog angažmana u vezi sa odnosima Beograda i Prištine.
“Trebalo je da mi dodele Nobelovu nagradu za Ruandu, a jeste li videli slučaj Konga? Možete reći Srbija i Kosovo. Možete navesti mnoge takve slučajeve. Najveći su Indija i Pakistan. Trebalo je da dobijem Nobelovu nagradu četiri ili pet puta”, rekao je Tramp.
Nekoliko dana ranije, Tramp je na društvenoj mreži Truth Social najavio da će ponovo da se angažuje po pitanju nastavka dijaloga između Beograda i Prištine i naglasio da je tokom njegovog prvog predsedničkog mandata “sprečen eskalirajući sukob” između dve strane.
Svijet
MASOVNE SAHRANE U IRANU: Teheran se oprašta od vojnih komandanata

U glavnom gradu Irana danas su održane sahrane vojnih komandanata, naučnika iz nuklearnog programa i civila koji su poginuli tokom 12-dnevnog sukoba sa Izraelom.
Prema podacima iranskih medija, u Teheranu je sahranjeno više od 60 iranskih građana, a na ceremoniju je stigao i predsjednik Irana Masud Pezeškijan.
Kako prenosi reporter Sputnjika, učesnici procesije prošli su centralnim ulicama Teherana noseći plakate i fotografije stradalih, među kojima su bili istaknuti nuklearni stručnjaci i visoki vojni rukovodioci.
Među sahranjenima su načelnik Generalštaba oružanih snaga Irana Mohamad Bageri i komandant Centralnog štaba “Hatam al-Anbija” Ali Šadmani, kao i drugi oficiri.
Svijet
TREĆI KRUG PREGOVORA NA POMOLU? Putin poručio: Spremni smo, čeka se Ukrajina!

Ruski predsjednik Vladimir Putin istakao je da je Rusija spremna za novi krug pregovora sa Ukrajinom moguće u Istanbulu, iako još nije dogovoreno vrijeme i mjesto održavanja trećeg kruga pregovora.
“Pregovarači Rusije i Ukrajine i dalje su u operativnom kontaktu. Šefovi ruske i ukrajinske delegacije trenutno razmatraju mogući datum novih pregovora”, istakao je Putin, prenosi Srna.
Prema njegovim riječima, nacrti memoranduma Rusije i Ukrajine o rješenju sukoba biće tema trećeg kruga pregovora dvije strane.
On je istakao da su ti memorandumi potpuno suprotni i da u tome nema ništa iznenađujućeg.
Putin je naglasio da je Rusija spremna da preda Ukrajini tijela još 3.000 ukrajinskih vojnika
-
Zdravlje6 sati ago
NAJBOLJI NAČINI ZA ZAPOČETI DAN! Ledeno tuširanje, meditacija, doručak i vježbanje
-
Svijet2 dana ago
NETANJAHU TRIJUMFALNO “Izrael je postigao veliku pobjedu!”
-
Politika3 dana ago
UDAR NA BANJALUKU! Savić-Banjac “PDV su nam uzeli iz čiste političke osvete!”
-
Politika3 dana ago
ZAVRŠILA ERA PRIJETNJI! Radnici BHRT-a izvojevali pravdu nakon godina borbe
-
Hronika1 dan ago
NASILJE U JAVNOSTI! Ženu pretukao pred prodavnicom – završio u LISICAMA!
-
Društvo2 dana ago
MAJKA PRONŠLA SINA NAKON 40 GODINA: Sine moj, da li sanjam? (VIDEO)
-
Banjaluka1 dan ago
DRINIĆ: Sabotiraju vodosnabdijevanje zbog političkih poena – DNO DNA!
-
Politika2 dana ago
OVO SU SVI DETALJI o pomoćnom sastavu policije u Srpskoj