Politika
POZITIVNI SIGNALI IZ EU BiH bi mogla da bude sljedeća na redu za početak pregovora

Predsjednik Evropske komisije Ursula fon der Lajen ukazala je danas na značaj integracije Zapadnog Balkana u EU i najavila da će u novom sastavu Komisije imenovati komesara za proširenje.
Fon der Lajenova je navela da je EU započela pristupne pregovore sa Albanijom, Sjevernom Makedonijom, Ukrajinom i Moldavijom, te da bi BiH mogla da bude sljedeća na redu.
“Ovo strateško rezonovanje podstaklo nas je da ponovo razmislimo o našim strategijama proširenja i da dođemo do ideje o postepenoj integraciji”, rekla je Fon der Lajen i podsjetila da je prije godinu dana pokrenut Plan rasta za Zapadni Balkan i da “ovaj rad počinje da pokazuje rezultate”.
U tom kontekstu, Fon der Lajenova je ukazala na dostignuća na koja, kako je rekla, lideri Zapadnog Balkana treba da budu “sa pravom veoma ponosni”, a kao jedan od primjera navela je da evropske kompanije otvaraju prodavnice u Srbiji i BiH ubrzanim tempom.
“Do kraja godine, troje vas /partnera sa Zapadnog Balkana/ bi već moglo da se pridruži našem jedinstvenom području plaćanja u evrima. Ovo će generisati uštede od preko 500 miliona evra svake godine, kada se svi pridruže”, rekla je Fon der Lajenova, prenosi Srna.
Ona je istakla da u narednoj Evropskoj komisiji proširenje mora da bude posao sa punim radnim vremenom koji omogućava nepodjeljenu pažnju.
“Ako je osnovni cilj učiniti Evropu ekonomski konkurentnom i sposobnom da se brani, onda integraciju Zapadnog Balkana u EU vidim kao kritično važnu”, istakla je Fon der Lajenova.
U doba geostrateških rivalstava, kaže Fon der Lajenova, veća EU daje jači glas u svijetu, a proširenje je “ulaganje u kolektivnu snagu i bezbjednost”.
“Želimo jaku, konkurentnu i bezbjednu Evropu, a to uključuje Zapadni Balkan, kao i Ukrajinu i Moldaviju u našoj EU i sve one čije evropske težnje odgovaraju njihovim djelima. Zato smo udahnuli novi život u proces proširenja”, rekla je Fon der Lajenova.
Ona je dodala da će šest partnera sa Zapadnog Balkana kasnije ovog mjeseca usvojiti svoje potpuno nove reformske agende koje su povezane sa šest milijardi evra u evropskim investicijama.
“Svaka reforma će otključati nove investicije”, istakla je Fon der Lajenova i navelada će, kada se završe reforme, svaki partner dobiti otprilike onoliko pomoći po osobi koliko bi Zapadni Balkan dobio prema kohezionoj politici EU.
Ona je navela da EU želi da partneri sa Zapadnog Balkana budu aktivni učesnici u razgovoru o budućnosti EU.
“Svaki kompromis sa našim demokratskim principima bio bi poguban za postizanje naših ciljeva. Zemlje članice EU i zemlje regiona Zapadnog Balkana biće suočene sa teškim izborima. Bilateralne sporove treba rješavati. Integracija u EU zavisiće od toga da vlade donose teške i ponekad nepopularne odluke. Odlaganje odluka znači donošenje pogrešnih odluka”, rekla je Fon der Lajenova.
Navodeći da je Zapadni Ballkan kroz istoriju često bio granica između svijetova, istoka i zapada, sjevera i juga, Fon der Lajenova je istakla da da su nove generacije u regionu izabrale da budu dio zajedničke evropske porodice.
Ona tvrdi da rusko rukovodstvo “pokušava da uzburka stare konflikte kada god dođe do napretka ka pomirenju i regionalnoj integraciji na Zapadnom Balkanu” i da Rusija “konstantno radi na tome da zasieje podjelu unutar Zapadnog Balkana i između Zapadnog Balkana i ostatka Evrope”.
Politika
GRANIČNA POLICIJA na prelazu Rača ZAUSTAVILA Dodikovu kolonu

Tokom pretprošle noći na Graničnom prelazu Rača, na ulazu iz Srbije u BiH, odnosno Republiku Srpsku, odvijala se prava drama.
Kako BN saznaje, Granična policija BiH je zaustavila kolonu vozila iz pratnje predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, koji se nalazi na centralnoj potjernici Suda BiH.
Iako je bilo verbalnog okršaja i gurkanja, granični policajci su uspjeli da zaustave kolonu vozila, legitimišu i ispitaju lica u pratnji. U vozilima nije bilo Dodika i Nenada Stevandića, koji se takođe nalazi na centralnoj potjernici Suda BiH.
O svemu je sačinjen zapisnik, koji je sa svim imenima ljudi iz pratnje i njihovim izjavama dostavljen tužilaštvu BiH.
Prema našim izvorima, drama na graničnom prelazu se odvijala oko sat vremena i to u kasnim popodnevnim satima, između 18 i 19 časova.
Pripadnici Granične policije su prethodno dobili najavu od Obavještajno-bezbjednosne službe da će kolona vozila u kojima su Dodik i Stevandić ući u BiH na graničnom prelazu Rača.
Dodik i Stevandić u BiH, odnosno Republiku Srpsku su ušli kasnije i to, kako tvrde naši izvori, u dva helikoptera u niskom letu koji su u Banjaluku sletili oko 20:30 časova.
Podsjetimo da je odnedavno Helikopterski servis Republike Srpske ekspresno prešao u nadležnost MUP Republike Srpske.
BN
Politika
LJUBIŠA KRUNIĆ PRISUSTVOVAO OBILJEŽAVANJU DANA VOJSKE RS: “Ponosan sam što baštinimo tradiciju srpskog naroda”

Član Predsjedništva Partije demokratskog progresa (PDP) Ljubiša Krunić prisustvovao je obilježavanju Dana Vojske Republike Srpske i Dana 3. pješadijskog (Republika Srpska) puka, koje je upriličeno danas u kasarni “Kozara” u Banjaluci, na praznik Svetog Vasilija Ostroškog.
Na poziv Odbora za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova Vlade Republike Srpske i komande 3. pješadijskog puka, Krunić je zajedno sa drugim zvanicama prisustvovao parastosu, polaganju vijenaca i ceremoniji koja je organizovana u znak sjećanja na nastanak i značaj Vojske Republike Srpske.
„Osjećam se srećnim i ponosnim što sam danas dio obilježavanja jednog od najvažnijih datuma u novijoj istoriji srpskog naroda. Njegujući tradiciju i sjećanje na Vojsku Republike Srpske, čuvamo identitet, slobodu i dostojanstvo našeg naroda“, izjavio je Krunić.
Obilježavanje je proteklo uz prisustvo brojnih zvaničnika, predstavnika institucija, organizacija proisteklih iz odbrambeno-otadžbinskog rata i građana.
Politika
KOVAČEVIĆ I DRINIĆ O SARADNJI LOKALNIH ZAJEDNICA: Kulturne i političke veze u fokusu

Predsjednik Opštine Nikšić Marko Kovačević upriličio je prijem za Nebojšu Drinića, odbornika u Skupštini Grada Banja Luka i generalnog sekretara Partije demokratskog progresa (PDP).
Tokom sastanka razgovarano je o značaju jačanja saradnje između lokalnih zajednica u regionu, razmjeni dobrih praksi u funkcionisanju lokalne samouprave, te o potrebi očuvanja kulturnih i duhovnih veza među narodima.
Kovačević i Drinić izrazili su zajedničku spremnost za unapređenje komunikacije i pokretanje konkretnih inicijativa koje bi doprinijele povezivanju u oblastima od zajedničkog interesa. Cilj ovakvih susreta, istaknuto je, jeste jačanje međusobne podrške i stabilan razvoj lokalnih zajednica kroz regionalnu saradnju.
-
Politika3 dana ago
“MOGU DA SE SMIJU ALI VIDJEĆE”: Dodik poručio da ukoliko Slovenija krene POLITIKOM SANKCIJA, slijedi odgovor iz Srpske
-
Politika2 dana ago
ĐAJIĆ “NEUMORNO RADIM ZA GRAĐANE”! Da… dijeli jaja, pije rakiju i ne zna gdje je 45 MILIONA KM! (VIDEO)
-
Politika3 dana ago
IMA SE, MOŽE SE! Košarac i Amidžić u restoranima se častili na račun građana
-
Politika2 dana ago
DODIK ISTIČE “Presuda Suda BiH treba da bude poništena”
-
Politika18 sati ago
CRNADAK “Nećemo biti glineni golubovi za linč na koji poziva režim”
-
Svijet3 dana ago
KIM POSLAO UPOZORENJE! “Ako Zapad napadne Rusiju, NEKA SE SPREME za odgovor Pjongjanga”
-
Svijet2 dana ago
Zelenski poslao poruku Putinu “SPREMAN SAM”
-
Politika2 dana ago
VUKOVIĆ “Vidljiv Dodikov POLITIČKI NERVNI SLOM”