Connect with us

Banjaluka

UČESTVOVAO I GRADONAČELNIK! “Zmijanjski ultramaraton” i ove godine okupio veliki broj učesnika

Peti po redu “Zmijanjski ultramaraton 2024” i ove godine okupio je na platou Manjače brojne trkače iz zemlje i regiona, a u trci su učestvovali gradonačelnik Draško Stanivuković, te gradski menadžer, Bojan Kresojević. saopšteno je iz gradske uprave.

Kako je naglasio gradonačelnik Stanivuković, ovo je manifestacija koju od samih početaka podržava Grad.


-Od početka smo zajedno ovdje. Gradski menadžer i ja učestvujemo, ljubitelji smo sporta. Moram da kaže da je sjajno što je u osnovnim školama sport pozicioniran visoko, jer sport je dio našeg života i siguran sam da ne bih mogao raditi ovaj posao gradonačelnika da nema sporta i svakodnevne rekreacije i treninga. Ova trka mi dođe kao dio mentalne snage za naredni period, a posebna je čar što se održava na platou Manjače – naglasio je on.
Poručio je da je imao i priliku da obiđe dosta mjesta, ali da zastane dah svaki put na prizore Manjače, Zmijanja i Stričića.

-Ovaj prostor je zaista veliki potencijal i drago mi je da je naša Nevena i cijela ekipa sa Gradom radi na tome da što veći broj sportista, rekreativaca i ljubitelja prirode dovedemo ovdje. Moram da napomenem da ovdje sa planinarskim durštvom obnavljamo i planinarski dom. Na ovom mjestu imate identitet i korijene našeg naroda i prelijepu prirodu i sve to moramo promovišemo – rekao je gradonačelnik.

Gradski menadžer, Bojan Kresojević izrazio je zadovoljstvo što na ovoj trci iz godine u godinu učestvuje sve veći broj ljudi.

-Ovdje se održava zaista lijep i sajajn, peti po redu „Zmijanjski maraton“ na kojem ja učestvujem četvrit put i zaista – broj učesnika potvrđuje da ovaj mali jubilej zalužuje veliku pažnju ljudi, ne samo iz Banje Luke nego i drugih gradova Republike Srpske, Srbije i drugih zemalja. Drago mi je da se ovdje održava i edukativni program gdje učestvuju i djeca koja pohađaju predškolske ustanove. Sve to govori da o kvalitetu ovog događaja – naglasio je on.

Organizator Zmijanjskog ultramaratona Nevena Stojaković iz Udruženja „Kozara Ultra Trail“ zahvalila je i ovaj put gradonačelniku Drašku Stanivukoviću i Gradskoj upravi na podršci, naglasivši ponovo kako je ovo trka koja doprinosi promociji potencijala Manjače i Banje Luke.

Podsjećamo, “Zmijanjski ultramaraton“ obuhvata dvije trke i to polumaratonsku trku “Jazavac skajrejs“ u dužini od 23 kilometra, te trku “Ideš li rode?“ u dužini od 12 kilometara koja je preporučljiva za sve trkače.

Riječ je o mješovitim stazama, otvorenoj i šumskoj stazi, koje se nalaze na nadmorskoj visini od 900 metara, pa su učesnici imali priliku da uživaju u živopisnom krajoliku platoa Manjače.

Grad Banja Luka podržava ovaj događaj, čiji je cilj da preraste u veliki festival koji će okupljati sve generacije i slaviti ljepotu našeg kraja.

Banjaluka

PREVOZ BEZ POSKUPLJENJA! Stanivuković najavio modernizaciju i nove linije

Uprkos globalnim ekonomskim izazovima i krizi na Bliskom istoku, koja se odrazila na cijeli svijet, Grad će izdvojiti neophodna novčana sredstva kako bi zaštitio svoje građane i spriječio poskupljenje javnog prevoza.

Poručio je ovo gradonačelnik Draško Stanivuković dodajući da se istovremeno nastavlja sa snažnim ulaganjima u unapređenje javnog prevoza.

-Radimo na uvođenju električnih autobusa i tramvaja, čime Banja Luka sigurno korača ka modernom, ekološki održivom i efikasnom sistemu prevoza – naglasio je gradonačelnik.

Kako je naveo, tokom ljetnog perioda biće postavljeno 40 novih, savremeno opremljenih autobuskih stajališta.

-Paralelno s tim, radi se na izradi aplikacije koja će omogućiti uvid u red vožnje i praćenje kretanja autobusa u realnom vremenu. Takođe, biće uvedene i nove linije, među kojima i linija za naselje Česma preko novog mosta, čime dodatno unapređujemo povezanost i dostupnost javnog prevoza za sve naše građane. Reforma javnog prevoza ostaje u samom fokusu našeg rada, sa jasnim ciljem – više korisnika, manje saobraćajnih gužvi i čistiji vazduh za sve naše građane – zaključio je gradonačelnik.

Dakle, Grad ostaje opredijeljen ka razvoju i korišćenju javnog prevoza uz već postojeće mjere podrške – besplatan prevoz za penzionere i lica starija od 65 godina, djecu iz višečlanih i hraniteljskih porodica, kao i djecu iz Doma „Rada Vranješević“, zatim za osnovce koji žive više od četiri kilometra od škole, te popuste za studente i srednjoškolce. Takođe, u prethodnom periodu povećan je broj polazaka za pojedina naselja (Šargovac, Motike, Petrićevac, Debeljake, Gornje Rekavice, kao i za Novo groblje i dr.), a otvaranjem mosta u Česmi linija javnog prevoza sa lijeve obale Vrbasa će preko mosta povezivati ovo naselje sa gradskim sadržajima, pored postojeće linije koja već saobraća kroz naselje.

Nastavi čitati

Banjaluka

„BISTRE GLAVE ZDRAVA DJECA“: Predstavljena kampanja protiv ŠTETNOG UTICAJA društvenih mreža

Da bi nove generacije imale bistre umove i jasne misli, potrebno je da ograničimo uticaj društvenih mreža, rekao je Stanivuković.

Predstavljena je kampanja pod nazivom „Generacija bistre glave“, naziv koji u sebi nosi sve ono što je našoj omladini potrebno za zdraviju i srećniju budućnost.

Poručio je ovo gradonačelnik Draško Stanivuković tokom sinoćnjeg predstavljanja kampanje u okviru kojeg je u Kući Milanovića održana panel diskusija, na kojoj je bilo riječi o štetnosti društvenih mreža na djecu.

Kako je naglasio – Banjaluka pravi prve korake ka tom cilju: da čuvamo naše mlade ljude i stvaramo zdravo okruženje za njihov razvoj.

-Da bi nove generacije imale bistre umove i jasne misli, potrebno je da ograničimo uticaj društvenih mreža, uvedemo uniforme kako bi se mladi razlikovali po znanju i vrijednostima koje nose u sebi, a ne po onome što nose na sebi, i da im obezbijedimo zdravu i kvalitetnu ishranu u školama. Imamo i znanje i kapacitet da to ostvarimo – naglasio je Stanivuković.

Dodao je da smatra da je jedini način da imamo sigurnu, kvalitetnu i bolju budućnost da ulažemo u djecu od trenutka kada se rode pa sve dok ne postanu dovoljno samostalna da odlučuju sama o sebi.

-Zato danas pokrećemo jednu važnu kampanju. Da bi naša djeca imala bistre glave i sačuvala takve misli, predstavićemo i aplikaciju koja će pomoći roditeljima da djeci ograniče korištenje društvenih mreža. Smatramo da društvene mreže ne mogu da vaspitavaju našu djecu, niti mogu da im zamijene drugare i zdravo, srećno djetinjstvo – kazao je gradonačelnik.

Prisutni u Kući Milanovića su mogli da vide i idejni primjer školske uniforme, koju je ranije najavio gradonačelnik, kao i da čuju više o projektu „Zdrava užina i hrana u svakoj školi“.

Nastavi čitati

Banjaluka

NI POVEĆANJA PLATA, NI KOLEKTIVNOG UGOVORA! Savić-Banjac podsjetila na 17 godina nepravde prema vaspitačicama

Gradski menadžer Mirna Savić – Banjac osvrnula se na komentar predsjednika Vlade Republike Srpske Save Minića da Grad nije povećao platu vaspitačima.

-Plate vaspitačicama nisu bile povećane, ali samo za vrijeme SNSD-a. Od kada je gradonačelnik Draško Stanivuković došao na čelo Banjaluke, vaspitačice su prvo dobile povećanje plate od 100 KM. Nakon toga, 2023. godine plata je povećana 150 KM, a ove godine 270 KM neto, odnosno 20 odsto – rekla je ona.

Podjsetila je i na to da za vrijeme prethodnih administracija nije bio potpisan ni kolektivni ugovor.

-Na to su čekali punih 17 godina. Nisu vas dobro informisali, a ja vas molim da napravite pet vrtića u Banjaluci za koje smo dali lokacije i koji su prije dvije godine obećani iz kabineta nekadašnjeg predsjednika Republike Srpske – istakla je ona.

Nastavi čitati

Aktuelno