Region
HRVATSKA KUPUJE RAKETNE SISTEME HIMARS: Amerikanci im šalju paket vrijedan 390 miliona dolara
Hrvatska će ovom kupovinom zapravo imati najsposobnije artiljerijske raketne sisteme u ovom dijelu Evrope.
Hrvatske oružane snage dobiće u narednom periodu značajno pojačanje u artiljerijskim oruđima. U toku je proces nabavke američkih raketnih sistema M142 HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System). U petak 30. avgusta američka Agencija za bezbjednosnu i odbrambenu saradnju DSCA (Defense Security Cooperation Agency) obavijestila je Kongres SAD o mogućoj prodaji ovih sistema Hrvatskoj, u paketu vrijednom 390 miliona dolara.
Na spisku opreme koje je zatražila hrvatska vlada, nalazi se 8 lansera, 24 modula sa po 6 raketa M30A2 Guided Multiple Launch Rocket System (GMLRS) sa kasetnom bojevom glavom, 24 modula sa po 6 raketa M31A2 GMLRS sa razornom bojevom glavom mase 90 kg, 8 komandnih stanica u vozilima M1152 HMMWV, dva logistička vozila takođe na osnovi M1152 HMMWV i 36 GPS prijemnika DAGR (Defense Advanced GPS Receivers).
Tu su zatim rakete za obuku LCRRPR (Low Cost Reduced Range Practice Rocket) dometa 15 km, radio uređaji AN/PRC-117G, AN/PRC-158, i AN/PRC-160, sistem za proračun elemenata gađanja IFATDS, sistem za upravljanje vatrom CFCS. U procijenjenu cijenu paketa su uračunate i usluge obuke, softver, vozila za snabdijevanje, tehnička i logistička podrška, dokumentacija. Posebno interesantni su navodi u DSCA izvještaju da “predložena prodaja ove opreme i podrške neće promijeniti osnovni vojni balans u regionu”.
Međutim, ako se analiziraju inventari okolnih armija, može se zaključiti da će Hrvatska zapravo imati najsposobnije artiljerijske raketne sisteme u ovom dijelu Evrope. Ne samo da je riječ o raketama kalibra 227 mm koje imaju domet do 92 km, već su one sa svojim INS/GPS vođenjem veoma precizne, što se u praksi pokazalo u pravim borbenim uslovima u Ukrajini. Posebno treba naglasiti da sistem HIMARS može da lansira i rakete zemlja-zemlja ATACMS dometa do 300 km.
Poređenja radi, zemlje iz okruženja ili u bližoj okolini Hrvatske uglavnom posjeduju artiljerijske raketne sisteme kalibra 122 mm dometa oko 20 km ili 40 km, kao i rakete 128 mm dometa nešto preko 20 km. Treba naglasiti da se radi o nevođenim raketama. Izuzetak je Rumunija koja već posjeduje sisteme HIMARS (36 lansera). Srbija koristi raketne sisteme Orkan 2 sa nevođenim raketama kalibra 262 mm dometa 50 km, ali se u mješovitoj artiljerijskoj brigadi nalaze samo 4 lansera koji imaju samo po 4 lansirne cijevi.
Do sada je artiljerija hrvatske vojske imala na raspolaganju samohodne višecevne lansere raketa (SVLR) M-92 Vulkan (6 lansera, riječ je o modifikaciji jugoslovenskih sistema M-77 Oganj) sa raketama kalibra 122 mm i 30 rumunskih SVLR APR-40 takođe kalibra 122 mm. U rezervi se nalaze višecevni bacači raketa RAK-12 kalibra 128 mm od kojih je dio doniran Ukrajini.
Osim SVLR, hrvatske artiljerijske jedinice od savremenih oruđa posjeduju i 12 njemačkih samohodnih haubica PzH2000 kalibra 155 mm, a u junu ove godine je na sajmu naoružanja i vojne opreme “Eurosatory” hrvatsko ministarstvo odbrane potpisalo je Okvirni sporazum o pristupanju Hrvatske programu zajedničke nabavke francuskih samohodnih haubica CAEASAR kalibra 155 mm kojih bi bilo nabavljeno 18.
Region
UHAPŠEN DRŽAVLJANIN BIH: Osumnjičen za ubistvo partnerke u Sloveniji
Tridesetdevetogodišnji muškarac, državljanin BiH, koji je osumnjičen za ubistvo 36-godišnje partnerke u Vuhredu u Sloveniji, uhapšen je u blizini mjesta ubistva.
Iz Policijske uprave Celje su naveli da je osumnjičeni uhapšen neposredno prije ponoći i da nije pružao otpor hapšenju.
Muškarac je osumnjičen da je nožem usmrtio ženu u stambenoj zgradi u centru Vuhreda, gdje je, prema nezvaničnim informacijama, živio sa partnerkom i maloljetnim sinom. Tijelo majke prvo je pronašao njen maloljetni sin, javili su slovenački mediji.
Nakon završene istrage, uhapšeni će biti priveden istražnom sudiji sa krivičnom prijavom zbog sumnje da je počinio krivično djelo ubistvo.
Načelnik Odeljenja kriminalističke policije Policijske uprave Celje Aleš Slapnik rekao je juče na konferenciji za novinare da je policija dobila informacije da je osumnjičeni u posljednje vrijeme bio veoma mentalno nestabilan i da su okolnosti u njegovom ličnom životu uticale na pogoršanje njegovog mentalnog stanja.
Region
MALI HEROJI VELIKOG SRCA: Nikol (13) i Stjepan (10) spasili dijete od sigurnog utapanja!
Prava drama odigrala se u mjestu Blaževo na poluostrvu Pelješac, gdje su Nikol (13) i Stjepan (10) hrabrom i prisebnom reakcijom spasili dvogodišnje dijete od utapanja.
Kako prenose hrvatski mediji, mališan je s porodicom boravio na odmoru na Pelješcu.
U jednom trenutku završio je ispod površine mora, dok su se njegovi roditelji takođe nalazili u vodi, nedaleko od njega, ne primjećujući šta se događa.
Situaciju je prva uočila trinaestogodišnja Nikol, koja je odmah pozvala desetogodišnjeg Stjepana u pomoć.
Dječak je prvi reagovao i uspio privući dvogodišnjaka prema sebi, nakon čega je Nikol ušla u more, preuzela dijete i odnijela ga do njegovih roditelja.
Cijela drama trajala je svega nekoliko trenutaka, ali upravo je njihova brza reakcija bila presudna da se izbjegne tragedija.
Prema dostupnim informacijama portala “Dalmacija News”, dvogodišnje dijete je spašeno na vrijeme i nije zadobilo teže posljedice.
Hrabrost i prisebnost koje su pokazali Nikol i Stjepan izazvale su brojne pohvale, a mnogi ih nazivaju pravim malim herojima koji su svojim postupkom spasili jedan mladi život.
Region
MISTERIOZNA ZARAZA U SJEVERNOJ MAKEDONIJI: Više od 1.400 ljudi završilo u bolnici
Zdravstvene vlasti Sjeverne Makedonije proglasile su epidemiju gastroenteritisa na području opštine Gostivar nakon što je premašen nedjeljni prag oboljelih, dok je u posljednja 24 časa najveći broj građana do sada zatražio medicinsku pomoć u gradskoj bolnici “Ferid Murad”.
Epidemiološko odjeljenje Centra za javno zdravlje Tetovo, jedinica u Gostivaru, prijavilo je epidemiju na teritoriji opštine zbog povećanog broja oboljelih od gastroenteritisa, navodi Telma.
“Zbog povećanog broja oboljelih od gastroenteritisa i prekoračenja nedjeljnog limita, prijavljujemo epidemiju na području opštine Gostivar. Posljednjih nekoliko dana bilježimo povećanje broja oboljelih”, izjavila je u nedjelju epidemiološkinja Zorica Zafirovska iz gostivarskog epidemiološkog odjeljenja.
Situacija zahtjeva oprez
Epidemiološke analize su i dalje u toku, a iako se broj prijavljenih slučajeva smanjuje, zdravstvene službe ocjenjuju da situacija i dalje zahtjeva oprez i pozivaju građane na saradnju sa medicinskim i epidemiološkim ekipama.
“Još ne znamo uzrok, odnosno uzročnik nam još nije poznat. Ispitivanja su u toku i čekamo rezultate kako bismo utvrdili o čemu je riječ. Redovno pratimo stanje, sprovodimo epidemiološke nadzore i razgovaramo sa oboljelim pacijentima”, rekla je Zafirovska.
Analiza uzoraka vode uzetih sa četiri lokacije u Gostivaru u noći između četvrtka i petka gotovo je završena i radi se o fizičko-hemijskim i mikrobiološkim analizama, a rezultati će biti dostavljeni javnom tužilaštvu, ali ne i javnosti, zbog interesa istrage.
Za nedjelju dana 1.400 građana tražilo ljekarsku pomoć
Od ponedjeljka, kada je prema navodima uprave bolnice zabilježen prvi pacijent, do danas je više od 1.400 stanovnika Gostivara zatražilo ljekarsku pomoć.
Ministarstvo zdravlja Sjeverne Makedonije pozvalo je građane da poštuju zvanične preporuke, održavaju redovnu higijenu ruku, a osobe sa povraćanjem, dijarejom, povišenom temperaturom ili znacima dehidracije da se blagovremeno jave ljekaru.
Na snazi ostaje odluka Agencije za hranu i veterinarstvo kojom je zabranjena upotreba vode iz gradskog vodovoda u Gostivaru, piše Tanjug.
-
Politika1 dan agoKO JE SLJEDEĆI NA DODIKOVOJ LISTI ZA ODSTREL? Unutrašnji obračuni u SNSD-u koji se više ne mogu sakriti.
-
Hronika1 dan agoNATAŠA MILJANOVIĆ ZUBAC IZNIJELA TEŠKE OPTUŽBE! Tvrdi da je dokumentaciju predala tužilaštvu i poručuje: “Čekam hapšenja”
-
Politika1 dan agoBORENOVIĆ OŠTRO OSUDIO NAPAD: Nasilje nad srpskim povratnicima ne smije ostati nekažnjeno
-
Sport1 dan agoSKANDAL IZA KULISA FINALA! Luis de la Fuente jednim potezom ponizio Trampa pred cijelim svijetom!
-
Politika2 dana agoGOSPODAR PRAZNIH SELA: Mit o vođi i stvarnost koja neumoljivo odlazi
-
Društvo3 dana agoUIO OBJAVILA LISTU: Ovo je firma iz Republike Srpske među najvećim poreskim dužnicima
-
Politika1 dan agoKO ĆE ODGOVARATI? Vučkovac: Četiri godine čekanja, stotine djece ostale bez mjesta u vrtiću u Prijedoru
-
Hronika2 dana agoJEZIVI PRIZORI: Vatrogasci spasavali djevojku iz BiH iz potpuno smrskanog vozila
