Connect with us

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Oblačno sa slabom kišom

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH će biti pretežno oblačno sa slabom kišom, a više padavina očekuje se u jutarnjim časovima na sjeveru i sjeveroistoku.

U Hercegovini će biti suvo uz smjenu sunca i oblaka, ponegdje uz prolaznu kišu, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Vjetar će biti slab do umjeren, sjevernog i sjeverozapadnog smjera, saopšteno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda.

Jutarnja temperatura vazduha biće od šest do 11, na jugu do 13, a najviša dnevna od 10 do 15, na jugu do 22 stepena Celzijusova.

Društvo

VRAĆA NAM SE ZIMA? Sutra oblačno i hladno sa prolaznom kišom i snijegom na planinama

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH (FBiH) sutra se očekuje oblačno i hladnije vrijeme sa prolaznom slabom kišom i maksimalnom temperaturom vazduha do 16 stepeni Celzijusovih.

Tokom dana slaba prolazna kiša će se premještati od istoka ka zapadu, dok će ponegdje na planinama padati snijeg, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

U večernjim časovima se jače padavine očekuju na sjeveru i istoku, uz pojačan sjeverni vetar.

Na jugu će biti biti suvo uz sunčane periode i toplije.

Minimalna temperatura vazduha biće od tri do osam, u višim predjelima minus jedan stepen, a maksimalna dnevna od sedam do 16 stepeni Celzijusovih.

Duvaće slab do umjeren vjetar sjeverni i sjeveroistočni, a u Hercegovini i jugozapadu bura, saopšteno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda.

Temperatura vazduha u 14.00 časova: Čemerno dva, Han Pijesak tri, Kalinovik četiri, Kneževo i Sokolac pet, Gacko i Ivan sedlo sedam, Drinić osam, Rudo, Foča, Jajce i Sarajevo devet, Mrkonjić Grad, Srebrenica i Šipovo 10, Gradačac i Tuzla 11, Banjaluka, Višegrad, Doboj, Zvornik i Prijedor 12, Bijeljina, Novi Grad, Srbac i Široki Brijeg 13, Bileća i Mostar 15, Trebinje 17 stepeni Celzijusovih.

Nastavi čitati

Društvo

SPREČAVA UPALU PLUĆA! Vakcina protiv pneumokoka predložena za obaveznu imunizaciju u Srpskoj

Vakcina protiv pneumokoka je prva koja bi trebalo da bude uvedena u kalendar obavezne imunizacije u Srpskoj, čime bi se dobar dio upala pluća eliminisao, ali i smanjio broj respiratornih infekcija kod mališana, stav je struke.

Naime, kako ističu ljekari, u svim zemljama okruženja ova vakcina je obavezna, te se primaju dvije doze u prvoj godini i treća doza u drugoj.

Pedijatar Stojanka Škorić, načelnica Konsultativno-specijalističke službe bijeljinskog Doma zdravlja, kazala je u razgovoru za “Nezavisne novine” da je broj djece koja borave u kolektivnom smještaju sve veći, pa samim tim i veći broj djece koja su sklonija upalama pluća, ali i respiratornim infekcijama.

– Vakcina prevenira upalu srednjeg uha, upalu gornjih respiratornih disajnih puteva, ali i upalu pluća u prvoj i drugoj godini – kazala je Škorićeva i dodala da je većina pedijatara u Srpskoj saglasna da bi ta vakcina trebalo da bude uvedena u redovan kalendar imunizacije.

– Mi se nadamo da će ova vakcina uskoro da se uvede u redovan kalendar vakcinacije djece – kazala je Škorićeva.

Kako je rekla, oni imaju dosta mališana koji se ovom vakcinom vakcinišu u Srbiji.

– Uglavnom se radi o djeci koja imaju česte respiratorne infekcije, djeci kod koje se sumnja na uvećan treći krajnik, tako da nakon pregleda pulmologa uvijek je preporuka da prime ovu vakcinu – pojasnila je Škorićeva.

Kako je pojasnila, FBiH je ove godine trebalo da uvede vakcinu protiv pnemokoka – dvije doze u prvoj godini i revakcinacija u drugoj godini.

Banjalučki pedijatar Branislav Lolić ističe da je, po njegovom mišljenju, ovo vakcina koja je trebalo da bude uvedena među prvima koje se daju djeci.

– Vakcina protiv pneumokoka prevenira plućne bolesti, invazivne meningitise, kao i sve druge bolesti koje izaziva bakterija pneumokok. Mislim da nadležni treba da pokušaju naći sredstva jer pneumokok izaziva masu respiratornih infekcija – infekcija sinusa, ušiju, pluća, te treba uvesti kao obaveznu vakcinu – pojasnio je Lolić.

Iz Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske kazali su da zajedno sa Ministarstvom zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske u ovom trenutku rade na sagledavanju svih neophodnih aktivnosti i prikupljanju podataka potrebnih za uvođenje vakcine protiv pneumokokne bolesti u obavezni kalendar imunizacije.

– U Institutu za javno zdravstvo Republike Srpske moguće se vakcinisati protiv hepatitisa B, bjesnila, tetanusa, pneumokoka, meningokoka i humanog papiloma virusa o sopstvenom trošku za lica koja ne podliježu indikacijama navedenim u instrukciji – kazali su iz ove zdravstvene ustanove.

Dodaju da se, osim toga, vrši i vakcinacija kod putnika u međunarodnom saobraćaju vakcinom protiv žute groznice.

– Vakcinacija protiv bakterije Streptococcus pneumoniae štiti dojenčad, djecu i adolescente od upale moždanih ovojnica, upale pluća, sepse i akutne upale srednjeg uha prouzrokovanih ovom bakterijom – pojasnili su iz Instituta.

Dodaju da jedna doza vakcine protiv Streptococcus pneumoniae, koja štiti od 13 različitih serotipova ove bakterije koji su najčešći prouzrokovači pneumokokne invazivne bolesti, iznosi 170 KM za osobe koje ne podliježu indikacijama navedenim u Instrukciji za provođenje imunizacije i hemioprofilakse.

Federacija BiH
Zavod za javno zdravstvo FBiH je trebalo da početkom ove godine uvede u kalendar obavezne imunizacije i vakcinu protiv pneumokoka.

Prema planu imunizacije, predviđeno je vakcinisanje djece sa dva i četiri mjeseca te u drugoj godini života.

Ednan Drljević, infektolog iz Sarajeva, kazao je da je ovo jedna od najznačajnijih vakcina.

– Ova vakcina sprečava upale pluća, ali i upale mozga, te sprečava sepsu – kazao je Drljević.

Nezavisne novine

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Utorak oblačan i hladniji – BIĆE I KIŠE

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ se očekuje oblačno i hladnije vrijeme sa prolaznom slabom kišom i maksimalnom temperaturom vazduha do 16 stepeni Celzijusovih.

Tokom dana slaba prolazna kiša će se premještati od istoka ka zapadu, dok će ponegdje na planinama padati snijeg, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

U večernjim časovima se jače padavine očekuju na sjeveru i istoku, uz pojačan sjeverni vetar.
Na jugu će biti biti suvo uz sunčane periode i toplije.

Minimalna temperatura vazduha biće od tri do osam, u višim predjelima minus jedan stepen, a maksimalna dnevna od sedam do 16 stepeni Celzijusovih.

Duvaće slab do umjeren vjetar sjeverni i sjeveroistočni, a u Hercegovini i jugozapadu bura, saopšteno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda.

Nastavi čitati

Aktuelno