Connect with us

Svijet

NAROD VEĆ MRZI BUDUĆEG KRALJA! Vilijam Okrutni, Grozni, Nemilosrdni

​”Vilijam Okrutni”, “Vilijam Nemilosrdni”, “Vilijam Grozni”, samo su neki od nadimaka koje su budućem kralju Ujedinjenog Kraljevstva, princu Vilijamu (42) posljednjih dana dodijelili svjetski mediji.

Razlog je, naravno, njegov mlađi brat, princ Hari, vojvoda od Saseksa koji je proslavio 40. rođendan. Sa bratom i njegovom suprugom Megan, Vilijam, koji trenutno nosi titulu princa od Velsa, nije progovorio gotovo četiri godine, otkako su njih dvoje odlučili da odbace sve kraljevske dužnosti i potraže sreću s druge strane Atlantika, u SAD.

Vilijam i drugi članovi kraljevske porodice zamjeraju im štošta – od intervjua do dokumentarnih serija i Harijeve biografije “Rezerva”, u kojima je par nemilosrdno napadao porodicu, optužujući Vindsore za rasizam, nasilje i probleme s mentalnim zdravljem.

S obzirom na zdravstvene probleme kralja Čarlsa (75) i njegovu borbu s rakom, sigurno je da se Vilijam, mnogo ranije nego što je planirao, počeo da priprema za preuzimanje krune.

U posljednjih desetak dana nema britanskog medija koji nije pronašao nekog sagovornika “bliskog Dvoru” koji će otkriti “brutalan plan” za odbjegli vojvodski par koji je Vilijam osmislio, a sprovešće ga u djelo kada postane kralj. Kažu, kažnjavanje Harija i Megan, visoko je na listi njegovih prioriteta, odmah uz dodatno smanjenje broja članova porodice koji rade za monarhiju iliti Firmu i razne druge poteze za modernizaciju.

“Naravno da već planira šta će uraditi kada postane kralj, a sigurno je da ne vidi nikakvu budućnost za Sasekse u kraljevskoj porodici. Smatra da bi bilo jako loše dozvoliti Hariju i Megan da se vrate u porodicu. Misli da bi njih dvoje zauvijek trebalo gurnuti u neki ćošak, da ostanu negdje na samoj ivici slike”, rekao je jedan povjerljivi izvor za “The Mirror”.

U Vilijamovim planovima nema ni traga bilo kakvom dobrodušnom gestu, čak ni onih najsuptilnijih kakve je prema paru pokazao kralj Čarls.

“Neće biti nikakvih poziva ‘preko bare’, kakve je on slao” rekao je bivši zaposleni Palate. “Ustvari, smatram da je čak moguće da će Vilijam, kada postane kralj, objaviti povelju kojom se oduzimaju prinčevske titule Hariju i njegovoj djeci. Ne može da oduzme vojvodsku titulu Saseksima, za to bi morao da traži glasanje u Parlamentu pa mislim da se to neće dogoditi”, rekao je.

Pratioci prilika u britanskoj kraljevskoj porodici ne mogu da se slože oko toga hoće li ili neće Vilijam pozvati brata, snaju i njihovu djecu na krunisanje.

“Uprkos svađama među braćom, uvjeren sam da će Vilijam biti dovoljno mudar da uključi svog jedinog brata, trenutno petog u naslijednom redu, u svoje krunisanje”, rekao je Kristofer Andersen, stručnjak za kraljevsku porodicu, autor niza hit-knjiga o Vindsorima, među ostalima i dvije o braći: “Diana‘s Boys” o Vilijamu i Hariju i “Brothers & Wives”, o prinčevima i njihovim suprugama.

“Vilijam i Čarls su zajednički odlučili da sklone Harija iz svojih života, barem za sada. Nema znakova pomirenja, a čini se i da su se svi uključeni pomirili sa situacijom. No, vidjećemo šta će se dogoditi”, rekao je.

Nakon što su se braća susrela na posljednjem ispraćaju svog teče lorda Roberta Felousa 29. avgusta, mediji su pisali o tome kako neki neimenovani prijatelj princa Harija “ima plan za pomirenje”. Braća su se ignorisala tokom sahrane, ali taj prijatelj, kažu, smatra kako bi to moglo da se promijeni “pod određenim uslovima”.

“Plan postoji i pokazaće ga Hariju u pravom trenutku. Ta osoba vjeruje da postoji stvarna šansa da Hari jednog dana ima čak i neke kraljevske dužnosti”, otkrio je za “The Express” o tom prijateljskom planu.

Ništa se slično zasad ne događa, a dugogodišnji “BBC-jev” kraljevski izveštač Majkl Kol smatra da ni neće.

“Ako je princ Hari zamišljao da će njegovo pojavljivanje na sahrani pomoći da počne da se ‘topi led’ među njima, bio je jako razočaran. Princ Vilijam nije ni pogledao u njegovom smjeru, potpuno ga je ignorisao”, rekao je.

Kraljevskoj porodici, a i većini članova kraljevske porodice, jako idu na živce pokušaji Saseksovih da u svijetu glume neki “paralelni Dvor”, susreću se s političarima i drže govore o globalnim ciljevima, a još više otkrivanje porodičnih tajni i optužbi na račun kralja, kraljice Kamile, Vilijama i princeze Kejt radi zarade.

Hari i njegova supruga Megan su od omiljenih članova kraljevske porodice postali najomraženiji, a sada je već svaki njihov potez i izjava pod ogromnom lupom i razlog za novu kritiku. Od starta Meganinog lajfstajla brenda “American Riviera Orchard” u trenutku kada Kejt objavljuje da ima rak, do najsvježijeg sumnjivog trenutka za besplatno surfovanje na talasu pažnje.

Mnogima je zasmetalo što su, nekoliko sati nakon što su Kejt i Vilijam objavili emotivni video kojim slave kraj hemoterapije i činjenicu da su Kejtini nalazi dobri i da “nema tragova bolesti”, krenule najave za novi projekat iz produkcije Saseksa za Netflix, dokumentarnu seriju “Polo”. To je dio njihovog između 110 i 150 miliona teškog ugovora s digitalnom platformom.

Fantastičnim tajmingom smatraju i objavu izdanja u mekom povezu “Rezerve”, koja je planirana u SAD 22. novembra, a u Velikoj Britaniji 24. oktobra. Dolazak knjiga na police knjižara poklapa se s kraljevim putom na Samou i susret sa šefovima vlada zemalja Komonvelta.

Iako u SAD imaju mnogo više fanova nego u Britaniji, vojvoda i vojvotkinja od Saseksa i tu pomalo padaju u drugi plan.

Ingrid Suard, urednica magazina “Majesty”, smatra kako je njihov imidž u američkoj javnosti sve lošiji najprije zbog toga što oboje imaju narušen odnos s porodicom i što zarađuju na toj lošoj situaciji – ne samo Hari nego i Megan. A to se Amerikancima ne sviđa.

“Amerikancima je grozna pomisao na to da je on odbacio svoju porodicu i ne priča s bratom i nikada nije sreo Meganinog oca. Pitaju se zašto ona nije upoznala Harija s ocem, zašto ga se stidi” rekla je u razgovoru za “GBNews” i zaključila “Knjiga ‘Rezerva’ mu je možda donijela milione, ali je on platio jako visoku cijenu”, rekla je Suard prenosi “b92”.

Svijet

ZAHAROVA “Brisel da se ne miješa u unutrašnje stvari Srbije”

Briselu treba postaviti pitanje zašto se miješa u unutrašnju politiku Srbije, idući čak dotle da se uključuje u formiranje vlade, rekla je portparol Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova.

“Ovo je odlična prilika za predstavnike EU da sami sebi upute oštar protest zbog mešanja u unutrašnje poslove suverene države – Srbije”, rekla je Zaharova.

Odgovarajući na pitanje za RT Balkan o tome kakva su očekivanja Moskve od nove Vlade Srbije u kojoj, poslije kritika iz EU, nema Aleksandra Vulina, Zaharova je naglasila da će Rusija graditi obostrano korisnu saradnju sa Srbijom u duhu tradicionalno prijateljskih i partnerskih odnosa, u interesu dva naroda.
“Kontakti u vezi sa novim ugovorom o isporuci ruskog prirodnog gasa Srbiji odvijaju se preko nadležnih struktura dvije zemlje”, izjavila je Zaharova, govoreći o tome kako teku pregovori i od čega zavisi potpisivanje novog gasnog sporazuma između Srbije i Rusije, s obzirom na to da sadašnji ističe 31. maja.

Nastavi čitati

Svijet

MEDVEDEV POSLAO BRUTALNU PORUKU “Evropski vojnici će se vratiti kućama u MRTVAČKIM SANDUCIMA”

Visokorangirani ukrajinski zvaničnici su u Parizu radi razgovora o onome što bi mogao da bude katastrofalan ishod planova “koalicije voljnih” da pošalju vojsku u Ukrajinu, odnosno koliko evropskih mrtvačkih sanduka će biti spremni da prime nakon toga, istakao je zamjenik predsjedavajućeg Savjeta bezbjednosti Rusije Dmitrij Medvedev.

“Vrhovna ukrajinska fašistička klika je, očigledno, došla u Pariz da bi razgovarala sa Velikom Britanijom, NJemačkom i Francuskom o tome koliko evropskih mrtvačkih sanduka će te zemlje biti spremne da prihvate nakon razmještanja snaga `koalicije voljnih` u Ukrajini”, napisao je Medvedev na “Iksu”.

Andrij Jermak, šef kabineta predsjednika Ukrajine Vladimira Zelenskog, izjavio je ranije da je stigao u Pariz radi razgovora sa američkim zvaničnicima. Sa Jermakom su u Pariz stigli ukrajinski ministar odbrane Rustem Umerov i ministar spoljnih poslova Andrij Sibiha, podsjeća TASS.

Nastavi čitati

Svijet

MAKRON UPOZORAVA ĐORĐU MELONI “Ona hoda po žici, AKO DOĐE DO TRENUTKA DA MORA DA BIRA…”

Trgovinska razmjena Italije i SAD-a vrijedna je nešto više od 126 milijardi evra, što Italiju čini jednom od ranjivijih evropskih ekonomija u trgovinskom ratu sa Amerikom.

Najmoćnija žena Evrope nalazi se pred ozbiljnim izazovom — njen najbliži politički saveznik mogao bi joj zabiti nož u leđa: „Ako dođe do trenutka kad mora da bira…“

Premijerka Italije Đorđa Meloni stigla je u Vašington u veoma osjetljivom trenutku za prekoatlantske odnose, a strani mediji njen susret s „prijateljem“ Donaldom Trampom nazivaju ključnim testom evropsko-američkih odnosa, prenosi Jutarnji.

„Ne osjećam pritisak u vezi sa naredna dva dana“, našalila se Meloni pred italijanskim novinarima prije polijetanja iz Rima, svjesna da će svaki njen korak i izjava u Vašingtonu biti pomno praćeni, analizirani i ocijenjeni. A zadatak nije nimalo lak — komentatori ga opisuju kao „hod po žici“ sa visokim ulozima, ne samo za Italiju, nego i za cijelu Evropu.

Meloni se, nakon Trampovog povratka na političku scenu, smatra mogućom vezom između Evrope i Sjedinjenih Američkih Država. Trenutak je posebno osjetljiv jer iz Vašingtona od prošle jeseni stižu neprijateljske poruke starim saveznicima. Tramp je ponovo uveo carine na evropski izvoz, a uz to postoji duboki raskorak u pristupu ratu u Ukrajini, zbog čega su odnosi između evropskih lidera i američke administracije napeti i hladni.

Međutim, to do sada nije važilo za liderku Braće Italije, stranke konzervativnog, ali proevropskog profila. Ona je jedina evropska premijerka koja je bila pozvana i prisutna na Trampovoj inauguraciji u januaru. Tramp je Meloni opisao kao „divnu ženu“, a njegov saveznik Ilon Mask toliko ju je hvalio da je njegova majka morala demantovati glasine o njihovoj vezi.

Očekivanja od Meloni bila su velika, ali ne i precizna. Iako je prošle godine ponijela titule najmoćnije evropske političarke, jedini lider koji je od Trampa dobio otvorenu podršku bio je britanski premijer Kir Starmer. Ostali su samo „zadovoljili“ — bez stvarne potvrde da ih Tramp vidi kao ravnopravne partnere.

Meloni je prva evropska liderka koja dolazi u Vašington nakon što je ponovo otvoren trgovinski sukob sa EU. Braniće, očekivano, italijanske interese, ali i interese Evropske unije, jer je italijanska privreda snažno povezana sa privredama susjednih zemalja. Ukupna razmjena sa SAD-om iznosi više od 126 milijardi evra, a Italija je treći najveći evropski izvoznik na američko tržište — odmah iza Njemačke i Francuske.

Situaciju dodatno komplikuje činjenica da italijanski izvoz u SAD zavisi od sektora koje je Tramp već targetirao: industrijski strojevi, farmaceutski proizvodi, hemikalije, tekstil, kao i prehrambeni proizvodi poput sira, tjestenine i vina.

U intervjuu za Financial Times, Meloni je nedavno izjavila da su priče o tome kako mora da bira između Vašingtona i Brisela „djetinjaste“. Smatra da Italija treba da gaji strateške odnose s obje strane. Slično se postavila i u vezi sa ratom u Ukrajini — podržala je defanzivne mjere, ali je izbjegla bilo šta što bi moglo izazvati ljutnju u Bijeloj kući. Kad je Pariz zatražio uključivanje „mehanizama protiv ekonomske prisile“ kao odgovor na Trampove carine, Rim je umjesto toga pozvao na „važnost dijaloga“, a šef diplomatije Antonio Tajani podvukao je da je sprječavanje trgovinskog rata od ključne važnosti za Evropu.

Međutim, pitanje je — koliko dugo će Meloni moći da balansira, i šta tačno Tramp planira.

Makronovo upozorenje: “Tramp želi da podijeli Evropu”
Uoči Melonijinog dolaska u Vašington, reagovao je francuski predsjednik Emanuel Makron. Upozorio je da Tramp pokušava da „zavadi pa vlada“ i da se pojedine države ne bi smjele upecati na bilateralne sporazume sa SAD-om.

Oprez nije bez osnova, jer italijanska ekonomija jeste među najizloženijima. Iako je Meloni trenutno u stabilnijoj političkoj poziciji od Makrona, njena vlast zavisi od koalicije, čiji partneri nemaju uvek isti pogled na međunarodna pitanja.

Iz italijanske vlade poručuju da je premijerka već razgovarala s predsjednicom Evropske komisije Ursulom fon der Lajen o posjeti SAD-u.

Evropski lideri očekuju da bi Meloni mogla pokušati da ubijedi Trampa da je sveobuhvatan dogovor sa cijelom Evropom od ključne važnosti za transatlantsko partnerstvo. Jedan od prijedloga jeste model „nula za nulu“ carina, odnosno zona slobodne trgovine za industrijsku robu. Ilon Mask je javno podržao tu ideju, ali je američka administracija zasad odbacuje, jer smatra da ne donosi dovoljno benefita za američke proizvođače.
Nezavisne

Nastavi čitati

Aktuelno