Connect with us

Region

RIJEŠENA DILEMA Kolika je kazna za odbijanje vojnog roka u Srbiji?

Kolika je kazna ako se odbije vojni rok? Pitanje koje muči mnoge, a evo šta piše u Krivičnom zakoniku Srbije.

Obaveza služenja vojnog roka ukinuta je 2011. godine, ali tokom godina se u više navrata pominjala mogućnost vraćanja.

Poslije posebne sjednice Vlade Srbije 14. septembra pokrenuta je procedura za vraćanje obaveznog vojnog roka koji će trajati 75 dana.

– Želim da vjerujem da će Vlada Srbije da usvoji tu odluku. Želim da vjerujem da svi razumijete koliko nam je potrebna jaka vojska, koliko ćemo još morati da kupujemo naoružanja, da pravimo, da stvaramo. Jer nije naša želja da bilo koga napadnemo. Niti ćemo to da činimo – rekao je predsedniik Srbije Aleksandar Vučić na promociji najmlađih oficira Vojske Srbije.

Ubrzo je premijer Miloš Vučević izjavio da je Vlada usvojila zaključak kojim se nalaže Ministarstvu odbrane da pokrene proceduru vraćanja obaveznog vojnog roka.

I dok se tema oko vojnog rasplamsava, često se može čuti pitanje – šta ako neko odbije obavezni vojni rok?

Kolika je kazna ako odbiješ da ideš u vojsku?

Kazna za odbijanje vojnog roka po Krivičnom zakoniku je definisana na sljedeći način.

Za neodazivanje na služenje vojnog roka predviđene su i sankcije.

Kako piše u Krivičnom zakoniku “onaj ko se bez opravdanog razloga ne odazove pozivu za izvršenje obaveze služenja vojnog roka ili izbjegava prijem poziva za izvršenje te obaveze, biće kažnjen novčano ili do jedne godine u zatvoru”, prenosi Nova.rs.

Svaki sljedeći stav vuče sa sobom ozbiljnije kazne.

Izbjegavanje obaveze sakrivanjem može da odvede nekoga na izdržavanje trogodišnje zatvorske kazne, a napuštanje zemlje da bi se izbjegla vojna obaveza bi po povratku donijela do osam godina u zatvoru.

Najzad, podsticanje više ljudi da izbjegnu obavezu, može da bude sankcionisano sa 12 godina iza rešetaka.

Olakšavajuća je okolnost da svako ko je izbjegavao obavezu, a naknadno se prijavi nadležnim organima, može i da izbjegne kaznu.

Region

SKANDAL U HRVATSKOJ! Izvlačen novac iz ministarstva, sporna i putovanja u BiH

Kancelarija evropskog javnog tužitelja i USKOK nastavili su sprovođenje akcije u kabinetu šefa hrvatske diplomatije Gordana Grlića Radmana, sada su otkriveni i detalji cijelog slučaja.
Prema pisanju Indexa, aferu u Ministarstvu spoljnih poslova Hrvatske otkrila je vanredna unutrašnja kontrola, odnosno interna inspekcija.

Za sada, za pronevjere se sumnjiči ukupno pet osoba. Oni su, kako se navodi, preko putnih naloga izvlačili novac iz evropskog i budžeta Hrvatske.

To su radili na način da bi odlazili na putovanja, tamo dijelili jednu sobu, a prilikom povratka ispostavljali bi fakture za dvije odvojene sobe.

“Tako su po putovanju uspjeli izvući između 200 i hiljadu evra. Na sporna putovanja išli su između 2019. i 2024. godine, i to u Njemačku, Irsku, Srbiju, Rumuniju i BiH”, piše Index.hr.

Povodom cijelog slučaja oglasilo se i ministarstvo.

“Ministarstvo spoljnih i evropskih poslova Republike Hrvatske je krajem januara ove godine, a nakon provedene opsežne analize svojih stručnih službi, prijavilo USKOK-u uočene nepravilnosti vezane uz obračun putnih naloga nekolicine djelatnika iz tehničke domene informatičke potpore MVEP-a.

U toku je postupanje nadležnih institucija”, priopćili su iz Ministarstva spoljnih i evropskih poslova Hrvatske.

(Index.hr)

Nastavi čitati

Region

ZAKON O GROBLJIMA? Hrvatski sabor raspravlja o uklanjanju srpskih spomenika

Na dnevnom redu današnje sjednice Hrvatskog sabora je i rasprava o predloženom novom zakonu o grobljima, koji, između ostalog, predviđa, uklanjanje spomenika postavljenih nakon 30. maja 1990., a koji su ispisani ćirilicom i porukama koje nisu po volji vladajućoj koaliciji HDZ-a, posebno Domovinskom pokretu.

Riječ je o spomenicima podignutim tokom i poslije poslednjeg rata, a koji je, prema zvaničnom tumačenju Hrvatske, započet “srpskom agresijom”, pa su samim tim nepoželjni spomenici koji, kako se navodi, “veličaju srpsku agresiju”.

Kao primjer je naveden spomen-mauzolej podignut Vukašinu Šoškočaninu u Borovu Selu.

Zakonom se predviđa uklanjanje spomenika koji, kako se navodi, “vrijeđaju vjerske, moralne ili nacionalne osjećaje hrvatskih građana i veličaju agresorsku vojsku u Domovinskom ratu – i to u roku od 30 dana od stupanja zakona na snagu”.

Sporne nadgrobne spomenike moći će da prijavi bilo ko, a predviđeno je i uvođenje povjerenstava na nivou županija koja će davati mišljenje o njihovoj prikladnosti.

Prijedlog ovog zakona usvojila je Vlada Hrvatske prošlog četvrtka, a predstavljajući novi zakon potpredsednik Vlade i ministar prostornog uređenja Branko Bačić je rekao da se ovaj akt donosi nakon 27 godina, kada je prvi i jedini puta donesen Zakon o grobljima, a koji, kako je naveo, “nije prikladan današnjem vremenu”.

Ako sam korisnik grobnog mjesta spomenik ne ukloni u zakonskom roku, uklanjanje bi se izvršilo putem trećih osoba. Ako ga vlasnik groba na kojem se nalazi takav spomenik ne ukloni, prijeti mu i kazna od 1.000 do 5.000 evra.

Istovremeno, novim zakonom o grobljima prvi put će biti uređen status memorijalnih grobalja za poginule hrvatske branitelje, kojim će u ime Hrvatske upravljati Ministarstvo hrvatskih branitelja.

Nastavi čitati

Region

VUČIĆ POZVAO GRAĐANE NA SKUP 12. APRILA! “Pozivam sve ljude koji hoće da čuvaju, zaštite i odbrane Srbiju “

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić pozvao je građane da se u subotu, 12. aprila, okupe ispred Skupštine Srbije u Beogradu kako bi zajedno odredili zahtjeve koji su u skladu sa Ustavom i voljom većine.

Vučić je rekao da građane poziva na skup i u ime Pokreta za narod i državu, kojem će, kako je naveo, zajednički određivati ime i pisati program.

– Pozivam i u ime Pokreta za narod i državu, kojem ćemo određivati ime i pisati program zajednički. Pozivam sve ljude da dođu na veliki narodni skup, veliki sabor našeg naroda, svih građana od 11. do 13. u Beograd, a centralni skup je 12. aprila u 19 časova – objavio je Vučić na “Instagramu”.

On je naveo da poziva sve političke partije, sve pokrete, radnike, seljake, domaćine, domaćice, penzionere, a prije svega poziva mladost Srbije.

– Pozivam sve ljude koji hoće da čuvaju, zaštite i odbrane Srbiju – naveo je Vučić.

On je dodao je da je svjestan da situacija nije laka i da građani nemaju finansijska sredstva kao oni koji bi da ruše Srbiju, ali da veće svetinje od zemlje nema i da se ona mora sačuvati.

Vučić je zahvalio građanima Srbije na podršci, ali i ogromnoj ljubavi koju su pokazivali prema svojoj zemlji.

– Hvala vam na svakoj vrsti podrške i hvala vam na ogromnoj ljubavi koju ste pokazivali prema svojoj zemlji u prethodnim mesecima neverovatnog terora kroz koji je ova zemlja prolazila. Hvala vam na tome što podižemo glavu, što ponovo ustajemo, iako smo bili u potpunom nokdaunu i što pokazujemo da Srbija nikada neće pasti. Mi možemo, ali Srbija ne sme i neće – poručio je Vučić.

On je rekao da su u posljednjih pet mjeseci Srbijom zavladali teror i strah, ali da, bez obzira na sve, država ne smije i neće pasti.

Glas Srpske

Nastavi čitati

Aktuelno