Connect with us

Svijet

KLIZIŠTA I POPLAVE ŠIROM SVIJETA, NAUČNICI UPOZORAVAJU: “To je tek najava onoga što stiže”

Posljednjih sedmica Evropa i dijelovi SAD-a suočavaju se s neuobičajeno velikim količinama kiše i poplavama koje su prouzročile značajne štete pa čak odnijele ljudske živote.

Kako piše Index, veliki vodeni talas u Hrvatskoj tek se očekuje, ali na sreću, ovaj put neće imati ozbiljne posljedice kakve su zabilježene u brojnim drugim srednjoevropskim zemljama.

Iako su ekstremne vremenske prilike dio prirodnih ciklusa, sve veći broj i sve veći intenzitet ovakvih događaja povezuje se s klimatskim promjenama. Za razumijevanje uzroka obilnih kiša i poplava te njihove povezanosti s globalnim zagrijavanjem potrebno je razumjeti neke ključne atmosferske pojave.

Jedna je od njih, koja utiče na vremenske prilike na srednjim geografskim širinama sjeverne polutke, kako u SAD-u tako i u Evropi i u Aziji, mlazna struja. To je naziv za brzo strujanje vazduha u gornjim slojevima atmosfere koje se kreće od zapada prema istoku.

Ova struja, među ostalim, djeluje kao barijera između hladnog vazduha iz polarnih krajeva na sjeveru i toplijega na jugu, a učestvuje u formiranju ciklona i anticiklona kao i određivanju putanja oluja.

Naučnici su primijetili da mlazna struja u posljednje vrijeme slabi, usporava i meandrira, odnosno da stvara izraženije krivine.

Ona se pokreće zahvaljujući razlici u temperaturama između toplih tropskih područja i hladnih polarnih područja. Topliji vazduh se uzdiže, pa pritisak vazduha pada. Hladni vazduh ponire, zbog čega pritisak raste. Ta razlika u pritisku u kombinaciji s rotacijom Zemlje uzrokuje formiranje strujanja. Kada postoji velika temperaturna razlika između tropskih i polarnih krajeva, atmosferski pritisak se brzo mijenja s visinom i širinom te stvara snažne vjetrove koji čine mlaznu struju.

Međutim, Arktik se zbog klimatskih promjena zagrijava brže od tropskih regiona zbog topljenja leda koji reflektira sunčeve zrake. Kako se površine pod ledom smanjuju, povećavaju se tamnije površine mora i kopna koje snažnije apsorbiraju sunčeve zrake, pa se polarna područja sve brže zagrijavaju. Ovaj efekt poznat je kao polarna amplifikacija.

Atmosferski fizičar Branko Grisogono s PMF-a u Zagrebu kaže da taj proces čini začarani krug otapanja i zagrijavanja.

“To se naziva pozitivnom povratnom spregom za razliku od primjerice mehaničkog njihala koje se samo vraća u ravnotežu”, kaže Grisogono. S globalnim zagrijavanjem i posljedičnim bržim zagrijavanjem u sjevernim polarnim krajevima smanjuje se horizontalni temperaturni gradijent, zbog čega slabi mlazna struja.

Iako je fokus posljednjih dana bio na poplavama u Evropi, one nisu zaobišle ni SAD i Aziju. U SAD-u je posebno puno oborina palo u sjevernoj i južnoj Karolini.

Dijelovi Azije, posebice jugoistočna regiona, zabilježili su početkom septembra obilne kiše i razorne poplave uzrokovane prvenstveno tajfunom Jagi, jednim od najjačih u posljednjih nekoliko decenija. On je prouzrokovao poplave, klizišta i velike infrastrukturne štete u zemljama poput Filipina, Laosa, Vijetnama i Mjanmara.

U Vijetnamu su posebno bili pogođeni Hanoi i provincija Kvang Ninh, gdje je poplava izazvala gubitak stotina života i štetu od oko 1.6 milijardi dolara. U Mjanmaru je više od 631.000 ljudi bilo pogođeno poplavama, a hiljade su evakuirane zbog porasta vodostaja rijeka i potoka.

Ove poplave takođe su povezana s klimatskim promjenama koje pridonose intenzivnijim i dugotrajnijim oborinama u regiji.

Ekstremni vremenski uslovi postaju sve češći i intenzivniji, a naučnici upozoravaju da će se ovaj trend nastaviti.

Kako bi se smanjila šteta od poplava, potrebna su sistemska rješenja i ulaganja u infrastrukturu. Održiva urbana planiranja, poput zamjene betonskih površina propusnijim materijalima i sadnje više drveća, mogu pomoći u ublažavanju posljedica poplava. Takođe, poboljšavanje sistema za rano upozoravanje i bolja koordinacija hitnih službi biće ključni za smanjenje ljudskih žrtava i materijalne štete.

Naravno, klimatske promjene zahtijevaju i globalno djelovanje na smanjenju emisija stakleničkih gasova kako bi se spriječilo daljnje zagrijavanje, no taj cilj nije lako dohvatljiv.

Grisogono ističe da u Hrvatskoj nedostaje klimatski centar, koji bi bio usko povezan s DHMZ-om, PMF-om i ostalim ključnim subjektima, poput poljoprivrede i šumarstva, prometa, turizma i drugo.

Svijet

OSTAVILA DIJETE U AUTU I OTIŠLA NA POSAO: Kćerkica preminula od toplotnog udara

Djevojčica iz Teksasa umrla je u automobilu od toplotnog udara nakon što ju je majka ostavila na 38 stepeni i otišla na posao.

Majka je djevojčicu ostavila u automobil od 6 ujutru i otišla u fabriku.

Načelnik policije je ispričao da je žena tvrdila da je dijete ostavila u kolima sa flašicom vode i delimično spuštenim prozorom.

Ne znamo da li je neko u toku dana provjeravao dijete – rekao je on.

Majka je nešto poslije 14 sati pozvala policiju i hitnu pomoć. Ljekari su pokušali da ožive djevojčicu.

Prebačena je u lokalnu bolnicu, ali je ubrzo proglašena mrtvom.

– Dijete je izgubilo život tuđom krivicom. Takve situacije mogu biti fatalne za malo dete. Deci temperatura raste mnogo brže nego odraslim osobama – dodao je načelnik.

On je rekao da je majka odmah uhapšena, ali moli sve da imaju razumijevanja jer je ona u jako teškom psihičkom stanju zbog svega što se dogodilo, prenosi Telegraf.

Nastavi čitati

Svijet

NASA: Nova kometa primijećena u Sunčevom sistemu

Astronomi prate novu kometu koja dolazi iz nepoznatih krajeva galaksije, što je tek treći put da je takav novi međuzvjezdani objekat primijećen u posjeti našem Sunčevom sistemu, saopštila je Američka svemirska agencija NASA.

Prema NASA, kometa nazvana 3I/ATLAS, prvi put je primijećena u utorak pomoću teleskopa za posljednje upozorenje na udar o Zemlju, ili ATLAS, koji se nalazi u Rio Urtadu, u Čileu, prenosi danas Rojters.

Astronomi su procenili da njena neobična putanja ukazuje na to da je došla izvan našeg Sunčevog sistema, kao i da kometa ne predstavlja opasnost za planetu Zemlju, prenosi Tanjug.

Putujući brzinom od oko 60 kilometara u sekundi iz pravca centra galaksije Mlečni put, 3I/ATLAS se trenutno nalazi na oko 670 miliona kilometara od Zemlje.

“Osim toga ne znamo mnogo, a u toku su mnogi napori da se ovaj objekat posmatra većim teleskopima kako bi se odredio sastav”, rekao je astronom sa Univerziteta Havaji Lari Deno, jedan od glavnih istraživača za ATLAS.

Nastavi čitati

Svijet

RAZOČARAN SAM PUTINOM, ne mislim da će zaustaviti rat

Američki predsednik Donald Tramp izjavio je jutros da je razočaran ruskim predsednikom Vladimirom Putinom i da ne misli da će Putin zaustaviti rat u Ukrajini.

Tramp je rekao novinarima da će danas imati telefonski razgovor sa ukrajinskim predsednikom Volodimirom Zelenskim, preneo je Rojters.

Prethodno je Tramp izjavio da telefonski poziv sa Putinom nije rezultirao nikakvim napretkom u naporima da se okonča rat u Ukrajini.

On je dodao da je sa Putinom, osim o Ukrajini, razgovarao i o Iranu, čiji su zvaničnici, kako je rekao, spremni da razgovaraju.

Tramp je u obraćanju novinarima u bazi Endruz rekao da će njegova administracija početi da šalje pisma zemljama za koje su namenjene povišene carine, kako bi te države identifikovale carinske stope sa kojima će se suočiti pri uvozu u Sjedinjene Države.

Tramp je rekao da očekuje da će potpisati “nekoliko drugih sporazuma”, pored trgovinskog sporazuma objavljenog u sredu sa Vijetnamom.

Predsednik SAD je takođe najavio da će danas potpisati “veliki lepi zakon” o budžetu koji su usvojili republikanci u Predstavničkom domu.

Nastavi čitati

Aktuelno