Politika
“NA POMOLU UBJEDLJIVA POBJEDA” Velika posjećenost PDP tribine u Rosuljama

Još jedna velika tribina PDP-a održana je večeras u naselju Rosulje, gdje se okupio veliki broj građana koji žive u ovom dijelu grada.
Kandidat PDP-a za gradonačelnika Banjaluke i aktuelni gradonačelnik Draško Stanivuković izjavio je večeras u Rosuljama da je gradska administracija u protekle četiri godine iza sebe ostavila djela i zavještanje za sve buduće generacije.
-Ovdje je promijenjen izgled Banjaluke u apsolutnom smislu i afirmativnom i pozitivnom. To znači da smo ovdje dobili i izgradili jedan trg koji je veći i od Trga Krajine. Ovdje su svi veliki spektakli, velike manifestacije. Park Mladen Stojanović zadržao je svoj sentiment, duh i svu svoju ljepotu, ali je dodatno ukrašen i uljepšan. Izgradili smo najveće dječije igralište u regionu upravo ovdje, izgradili trotoare, ulice, modernizovali ulice. Čak ovaj dio dobija najveći gradski park, pored Parka Mladen Stojanović, baš onaj koji sutra otvara svoja vrata svim Banjalučanima i onima koji dođu u naš grad – naveo je Stanivuković.
Ističe da sve što je urađeno u Rosuljama do sada pokazuje da je na pomolu jedna ubjedljiva pobjeda.
-Imali ste PMF, čuveno kultno igralište koje je bilo zapušteno, mi smo to prepoznali, obnovili, uredili. Sve su to Banjalučani prepoznali. Ovdje smo izgradili prvu aveniju od kaldrme, koja nije u proteklih stotinu godina izgrađena ovdje. Naravno, imamo još planova, završiti drugu etapu ovdje pomenutog parka, odavde očekujemo prve tramvajske linije koje ćemo uvesti u gradu, prve električne autobuse, zatim izgradnju srednjoškolskog centra od Rosulja prema Lazarevu. To su samo neka od djela koja namjeravamo graditti u budućnosti – poručio je Stanivuković.
Dodao je važno obećanje: izgradnja 100 kilometara kanalizacione mreže tamo gdje nedostaje.
-Sa rezultatima koje imamo i djelima koja planiramo očekujemo jednu ubjedljivu pobjedu. Po broju ljudi koji su ovdje došli to je vidljivo golim okom – zaključio je Stanivuković.
-Kampanja je pri kraju, nalazimo se u jednom od najljepših dijelova našeg grada i ovdje smo da pošaljemo jasnu poruku: Dok jedni blate, pljuju, govore neistine, mi se ponosimo svojim djelima – poručila je kandidat PDP-a za odbornika u Skupštini grada Banjaluka Milada Šukalo.
-Ponosimo se djelima ovog mjesta, novog, najvećeg, najposjećenijeg trga u Banjaluci. Ponosimo se djelima ovdje u Parku Mladen Stojanović, ponosimo se rejonskim tržnicama, koje su napravljene u ovom naselju, ponosimo se podrškom koju smo dali školama koje se nalaze u naselju Nova Varoš i u naselju Rosulje. Ponosimo se svime onim što smo radili protekle četiri godine i vjerujemo da ispred nas treba da bude period kada ćemo nastaviti sve zadane ciljeve, koji su u korist prije svega građana Banjaluke – istakla je Šukalo.
Kandidat PDP-a za odbornika u Skupštini grada Milica Bogojević istakla je da se raduje kraju kampanje.
-Iza nas je mjesec dana pobjedničke kampanje, pa evo i večeras u mom naselju Rosuljama, naše komšije, prijatelji su došli da podrže naša djela. Ostalo je još par dana do kraja kampanje, mi se radujemo jer ovim što vidimo do sada na terenu, podrška je ogromna i hvala svima na tome – poručila je Bogojević.
Politika
SUD ZAPRIMIO ZAHTJEV! Dodik traži da mu se ZATVORSKA KAZNA zamijeni novčanom!

Sud Bosne i Hercegovine zaprimio je zahtjev Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske kojim traži da mu se kazna zatvora od godinu dana zamjeni novčanom kaznom.
U Sudu BiH za nekoliko medija u Federaciji BiH potvrdili su da je taj zahtjev stigao, i da će odluka o tome biti donesena u razumnom roku.
U slučaju da Sud BiH prihvati taj Dodikov zahtjev što je izvjesno, on će morati platiti 36.500 KM s obziorm da je dan otkupa kazne zatvora 100 KM.
Podsjećanja radi, Apelaciono odjeljenje Suda BiH nedavno je potvrdilo prvostepenu presudu Dodiku koji je zbog “nepoštovanja odluka visokog predstavnika” osuđen na godinu dana zatvora i šest godina zabrane obavljanja javnih funkcija.
Nakon ove odluke Apelacionog odjeljenja, Centralna izborna komisija BiH donijela je odluku o prestanku mandata Dodika kao predsjednika Republike Srpske.
Politika
BANJAC ODBACUJE DODIKOVU PRESUDU: „Ako ovo prihvatimo, bićemo u strahu od nekog političara iz Sarajeva!“

U ovom trenutku ključna riječ je jedinstvo i zato idemo u borbu koja neće biti laka, u odbranu institucija Republike Srpske, rekao je Darko Banjac, predsjednik Narodne partije Srpske, gostujući u Jutarnjem programu Radio televizije Republike Srpske.
Vladajuća koalicija u Republici Srpskoj odlučna je da nastavi da brani ustavnu i dejtonsku poziciju Srpske, poruka je nakon juče održanog sastanka lidera stranaka vladajuće koalicije i zvaničnika Srpske sa predsjednikom Miloradom Dodikom.
-Presuda predsjedniku Srpske Miloradu Dodiku je protivustavna i protivdejtonska, ali suština svega jeste da je ovo upereno protiv Republike Srpske. Sud BiH koji nije ustavna kategorija, donio je odluku protiv predsjednika Republike Srpske, u ovom slučaju Milorada Dodika – istakao je Banjac
-Ako mi ovo prihvatimo, sve što se bude dešavalo u budućnosti ići će po istoj matrici. Po tome vi možete suditi svima onima koji će štiti interese Republike. Zato je ključna riječ jedinstvo. Iz opozicije kažu da je ovo pojedinačna borba, ali sutra to može biti borba bilo koga, a ne Milorada Dodika. Ja ne znam da li se oni slažu da Republika Srpske ostane bez imovine. Mi moramo braniti sve ono što nas može dočekati u budućnosti – dodao je Banjac.
Banjac je poručio da bez obzira da li će opozicije podržati neke odluke, vladajuća koalicija ide u borbu, da odbrani integritet institucija Republike Srpske.
-Ako ovo prihvatimo, bićemo u strahu od nekog političara iz Sarajeva koji će za sofrom malo popiti i reći nešto protiv Srpske ili nekog pojedinca, a mi ćemo na to ćutati. Zato moramo biti spremni za borbu, koja neće biti laka, ali moramo odbraniti ustavnu poziciju srpskog naroda. Mi smo slobodarski narod, i upravo ćemo se za svoja prava boriti tom slobodom – naglasio je Banjac.
Politika
SRAMOTNO! Sjednica o povratu PDV-a na prvu nekretninu opet odgođena – MINISTAR OTIŠAO NA ODMOR!

Dugo očekivana sjednica Upravnog odbora (UO) Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH, na kojoj je juče trebalo da budu razmatrani podzakonski akti neophodni za povrat PDV-a na prvu kupljenu nekretninu, ponovo je, ko bi rekao, odgođena, ovaj put za 19. avgust.
Kako saznaju “Nezavisne novine”, ova sjednica, koju sa zebnjom očekuju brojni građani koji žele da se skuće, prolongirana je zato što je ministar finansija FBiH Toni Kraljević, inače član UO UIO, na odmoru.
“Zbog toga je sjednica, koja je trebalo da bude održana 6. avgusta, odgođena za 19. avgust”, ističe izvor “Nezavisnih novina”.
Kada smo Banjalučanki Dijani M., koja s nestrpljenjem očekuje ovu povlasticu, otkrili razlog zbog kojeg je ponovo odgođena sjednica, ona se prvo nasmijala, a potom zagalamila…
“Samo neka se oni odmaraju! Dok oni svi iskoriste svoje odmore, kvadrat će otići na 5.000 maraka. Teško samo nama čekajući na njihovu milost. Šta drugo da vam kažem”, ističe u izjavi za “Nezavisne novine” ova Banjalučanka, koja sa suprugom i dvoje male djece čeka da podstanarski život napokon zamijeni vlastitim krovom nad glavom.
U suštini, u praksi je povrat PDV-a na prvu kupljenu nekretninu još na dugom štapu. Čak i ako se članovi UO UIO BiH sastanu 19. avgusta, te ako sve dogovore, ni tada sav posao nije završen.
“Nakon izjašnjavanja UO UIO o ovom podzakonskom aktu slijede javne konsultacije, nakon čega se očekuje i konačno usvajanje na narednoj sjednici”, rečeno je ranije za “Nezavisne novine” iz Kancelarije predsjedavajućeg UO UIO Srđana Amidžića.
Amidžić je, podsjećanja radi, ranije rekao da će sjednicu UO imati krajem jula, što se nije dogodilo. Odgođena je za 6. avgust, a sada i za 19. avgust.
Saša Magazinović, poslanik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, podsjeća da je parlament BiH zakon koji omogućava povrat PDV-a usvojio još proljetos.
“Parlament je ovaj zakon usvojio, u ‘Službenom listu’ je objavljen 4. aprila 2025, a na snagu je stupio osam dana kasnije. Time je posao u parlamentu završen. U zakonu piše da stupa na snagu osam dana nakon objave u ‘Službenom listu’, a da će se primjenjivati od trenutka usvajanja pravilnika”, navodi Magazinović.
Izrada i usvajanje ovog pravilnika je, inače, posao UO Uprave za indirektno oporezivanje BiH.
“Nakon dobijene saglasnosti slijede javne konsultacije, zahtijevaće se kraće trajanje, od 15 dana. Nakon toga slijedi finalno usvajanje pravilnika sa potencijalnim korekcijama. Od dana stupanja na snagu zakona svi ugovori o kupovini nekretnine, bez obzira na to kada će biti usvojen pravilnik, biće uzeti u obzir za povrat PDV-a”, navodi Magazinović.
Amidžić je, podsjetimo, ranije izjavio da će za povrat PDV-a na prvi kupljeni stan biti potrebno sedam dokumenata, gdje, između ostalog, spada i potvrda kojom dokazujete da ste izmirili sve obaveze prema prodavcu nekretnine.
Govoreći o dokumentima koji će biti potrebni, precizirao je da su u pitanju rodni list, vjenčani list, uvjerenje o državljanstvu, dokument iz Poreske uprave, odnosno Geodetske uprave, kojim se dokazuje da niste bili vlasnik nekretnine, potvrda kojom dokazujete da ste izmirili sve obaveze prema prodavcu nekretnine, kao i potvrda da je onaj od kojeg je stan kupljen izmirio obaveze, te kućna lista.
“Realno govoreći, ako će se neko tome posvetiti, u roku od pet dana može sakupiti sve papire”, naveo je Amidžić.
Osvrnuo se tada i na rok koji je probijen, a u kojem je UO UIO trebalo da završi ovaj dio posla koji se odnosi na podzakonske akte.
“Mi smo imali rok od 60 dana da završimo posao koji se odnosi na podzakonske akte. Trebalo nam je nešto više, a razlog je da pojednostavimo proceduru po pitanju onoga ko ima pravo na povrat PDV-a. Kada građani budu sakupljali papire, to će biti svega sedam dokumenata, koji će biti neophodni, da ih predaju te da ostvare pravo povrata PDV-a”, naveo je Amidžić.
-
Politika2 dana ago
“BUKET VEĆI OD MENE!” Dodik uz pjesmu proslavio majčin rođendan (VIDEO)
-
Politika2 dana ago
TADIĆ OŠTRO “Da Šmit radi Njemačkoj ovo što radi BiH završio bi u zatvoru!”
-
Politika1 dan ago
NE STAJE SA TVITOVIMA! Dodik: “Braniću interese naroda Srpske, ovdje nema nikakvog CIK-a!”
-
Politika1 dan ago
SNSD odustao od planiranog SKUPA PODRŠKE Miloradu Dodiku u Banjaluci
-
Banjaluka2 dana ago
IMA I POVRIJEĐENIH! Skupocjeni mercedes sletio u Vrbas, izvlačili ga vatrogasci
-
Politika1 dan ago
POLITIČKI KRAJ? CIK oduzeo mandat Miloradu Dodiku!
-
Politika1 dan ago
CIK mu oduzeo mandat, a Dodik poručio: “JOŠ JEDNO SR*NJE IZ SARAJEVA!”
-
Banjaluka1 dan ago
POTREBNO HITNO RJEŠAVANJE PROBLEMA! Stanivuković uputio inicijative za sazivanje redovne i vanredne sjednice Skupštine Grada!