Connect with us

Svijet

ZASTRAŠUJUĆI URAGAN MILTON: Katastrofa kakva NIJE VIĐENA 100 godina

Uragan Milton će najverovatnije u srijedu kasno naveče stići do Floride, gd‌je se očekuju kataklizmične poplave i oluja.

Kako bi prikazali kako zapravo može da izgleda udar uragana Milton, meteorolozi su napravili simulacije oluje koja sada prijeti Floridi.

Poplavni talas nosi sve pred sobom
Na jednoj od simulacija vidi se kako voda prvo dostiže nivo parkiranih automobila, zatim kuća, a onda i drveća koje se lomi zbog jakog vetra.

Projekt Feniks objavljen je 2020. godine i kombinovao je vremenske izvještaje i arhivirane snimke drugih uragana kako bi se ukazalo na opasnost od mogućeg udara uragana kategorije 5 na područje.

Na društvenim mrežama objavljena je simulacija poplave, kako bi ilustrovala koliko ova oluja može biti smrtonosna.

Pretpostavlja se da će uragan Milton dovesti do olujnih talasa visine nekoliko metara.

Simulacija pretpostavlja da će uragan pogoditi Tampu, u najgorem mogućem scenariju, s vjetrovima brzinom od 260 km/h i udarima do 320 km/h.

Nezamislivo pustošenje moguće u Tampa Beju
Projekt Feniks predviđao je da će uragan kategorije pet u Tampi uzrokovati više od 160 smrtnih slučajeva. Sumnja se da može da nestane do 30.000 ljudi, a da uragan može da izazove 200 milijardi dolara štete.

Zastrašujuće scene korištene u simulaciji prikazuju gradski centar pod vodom, s automobilima i krhotinama koje plutaju okolo. Svi mostovi su odsječeni olujnim talasom.

Simulacija se završava narednog dana, pokazujući razaranje koje je za sobom ostavila oluja: uništene plaže, bolnicu i većinu poslovnih objekata i domova, javlja Blic.

Posljednji put je uragan ovih razmjera pogodio Tampa Bej 1921. godine. Grad je tada bio uspavana provincija od nekoliko stotina hiljada ljudi. Sada, Tampa je jedna od najbrže rastućih metropola u Sjedinjenim Američkim Državama, s više od tri miliona stanovnika i vrlo je osjetljiva na poplave zbog klimatskih promjena.

 

Svijet

OGLASIO SE MERC “Ovo je KRAJ SVJETSKOG PORETKA kakav poznajemo”

Njemački kancelar Fridrih Merc izjavio je da je došao kraj aktuelnom svjetskom poretku, na ekonomskoj konferenciji u Berlinu koju je organizovao list Zidojče cajtung .

– Još ne znamo kako će svjetski poredak izgledati za nekoliko godina, ali sasvim sigurno znamo da je poredak koji mi na Zapadu poznajemo posljednjih 80 godina, a na Istoku 35 godina, ovih dana, nedjelja, mjeseci, danas, baš na ovaj dan kada se ovdje sastajemo, došao svom kraju. A ako želimo da oblikujemo novi svetski poredak, to je moguće samo zajedno sa našim evropskim susedima – izjavio je Merc. Kancelar Merc je napomenuo da su izazovi sa kojima se suočava njemačka vlada „raznovrsni kao rijetko kada, a moguće, nikada ranije u poslijeratnoj istoriji Savezne Republike Njemačke“. Merc je naveo sukob u Ukrajini, odnose sa Kinom i trgovinske neslaganja sa Sjedinjenim Državama.

– Na Atlantiku se pojavio dubok raskol koji dovodi u pitanje mnogo toga, gotovo sve što smo smatrali ispravnim i neophodnim u transatlantskim odnosima posljednjih decenija – rekao je on.

Nastavi čitati

Svijet

ARKTIČKI VAL HLADNOĆE ŠIRIĆE SE EVROPOM, evo gdje će biti najgore!

U središnjoj i južnoj Italiji, na Malti te duž jugozapadnog Balkana do zapadne Grčke, navodi Severe Weather Europe, jaka grmljavinska nevremena mogu proizvesti veliku tuču, olujne vjetrove i bujične kiše.

Arktički val hladnoće širiće se ove sedmice zapadnom Europom, a snijeg će zatim zahvatiti kontinent, navodi Severe Weather Europe. Istovremeno, kako se dodaje, stiže kišno razdoblje za mediteransko područje s obilnim oborinama i opasnošću od poplava na pojedinim lokacijama.

Nakon blagog tjedna i vikenda, početak novog tjedna donosi dramatičan pad temperature. Hladna arktička zračna masa nadvit će se preko zapadne i jugozapadne Europe. Temperature će biti znatno niže od uobičajenih za ovo doba godine u Irskoj, Velikoj Britaniji, Francuskoj, Španjolskoj i Portugalu od srijede do petka. U dijelu Europe, doći će do promjene temperature od gotovo 20 °C u samo nekoliko dana. To će označiti dolazak zimskih uvjeta.

Početkom nove sedmice, na površini se razvija frontalni sustav s niskim tlakom iznad Ujedinjenog Kraljevstva i Sjevernog mora, dok tlak znatno raste nad sjevernim Atlantikom. To rezultira pojačavanjem sjevernog strujanja. Na većim visinama pojavit će se olujni vjetrovi, a zbog toga će se hladnoća gurati prema jugu.

Nastavi čitati

Svijet

ZIMA DONIJELA NOVU KATASTROFU! Nevrijeme uništilo improvizovana skloništa raseljenih u Gazi

Raselјeni Palestinci u centralnoj Gazi spasavali su svoje stvari i podupirali oštećene šatore u nedjelju nakon što su jak vetar i kiša uništili njihove improvizovane šatore u oblasti Al-Zavajda.

Džihan Al-Rifi, majka šestoro djece, izjavila je za Rojters da se šator njene porodice srušio i poplavio tokom oluje preko noći, pokazujući štetu nanesenu njenom skloništu.

“Nastanjivo nije. Mislim, da li želim da ostanem ovde sa svojom djecom, gdje bismo otišli? Držim ga rukama, podupirem ga, ali nema šanse”, rekla je Al-Rifi dok je stajala u svom oštećenom šatoru.

Palestinci koji žive u ovim privremenim kampovima takođe su apelovali za nove šatore i cerade kako bi zamijenili svoja pocijepana skloništa.

Ogromni dijelovi Gaze pretvoreni su u pustoš izraelskim bombardovanjem tokom dve godine, u kojem je poginulo oko 68.000 ljudi, prema podacima zdravstvenih vlasti Gaze.

Prema procjenama kancelarije za medije vlade Gaze, 93 odsto svih šatora za raseljene osobe više nije pogodno za stanovanje, prenosi B92.

Agencija UN za palestinske izbeglice (UNRWA) pozvala je u subotu na hitno unošenje materijala za skloništa u ratom razorenu Gazu, jer obilne kiše poplavljuju šatore raseljenih civila.

“Zima je stigla u Gazu. Zimske kiše čine uslove još očajnijim. Porodice se sklanjaju gdje god mogu, uključujući i u improvizovane šatore”, saopštila je UNRWA na mreži X.

Nastavi čitati

Aktuelno