Connect with us

Svijet

UNICEF OTKRIO ŠOKANTNE PODATKE: 370 miliona DJEVOJČICA ŽRTVE seksualnog nasilja

Brojke iz istraživanja UNICEF-a posebno su šokantne, a pritom vjerovatno uopšte ne predočavaju kompletan obim seksualnog nasilja.

Svaka osma djevojčica na svijetu je prije svoje 18. godine pretrpjela silovanje ili seksualno zlostavljanje. Širom svijeta je to 370 miliona djevojčica i maloljetnih žena koje su žrtve seksualnog nasilja.

-Posebno su ugrožene djevojčice starosti između 14 i 17 godina – kaže Klaudija Kapa, ekspertkinja za zaštitu djece pri UNICEF-u u Njujorku i voditeljka istraživanja.

To fizičko nasilje kod djevojčica izaziva duboke i dugotrajne traume, ističe ona.

-Čitav svoj život pate zbog toga i čitav svoj život misle na to. To nema samo emocionalne posljedice, već i psihičke – upozorava Kapa.

Počinioci su često muškarci iz kruga porodice u koje su djevojčice u stvari imale povjerenja.

Agencija za djecu Ujedinjenih nacija (UNICEF) ocjenjuje da je riječ o “sramoti naše moralne svijesti”, prenosi RTCG.

Ako se ubroji i verbalno seksualno nasilje, kao i onlajn napadi, onda je širom svijeta pogođena svaka peta djevojčica.

UNICEF je prvi put predstavio ove brojke. Podaci dolaze iz reprezentativnih istraživanja u 120 zemalja, a koja su sprovedena u periodu od 2010. do 2022.

Rezultati istraživanja odnose se na 80 odsto svjetskog stanovništva, objasnila je Kapa.

-To su ankete u domaćinstvima koje su sproveli državni statistički biroi. Riječ je, dakle, o procjenama, a ne o brojanjima – kazala je Kapa.

Prema tome, može se reći da je seksualno nasilje nad djevojčicama prisutno na svim kontinentima i u svim kulturnim krugovima.

Posebno je visok broj pogođenih u ratnim ili kriznim regionima. Tamo je čak svaka četvrta djevojčica žrtva silovanja ili drugog seksualnog nasilja. U ratovima se silovanja i druga seksualna zlostavljanja maloljetnica ciljano koriste kao oružje.

Kapa zahtijeva od svih država na svijetu da urade više po pitanju bolje zaštite djevojčica od seksualnog nasilja.

-Pritom se ne radi samo o oštrijim kaznama za počinioce. Moramo da se izborimo protiv polne nepravde, isto kao i protiv pogrešnih predodžbi o muškosti i mišljenju muškaraca o seksualnim zahtjevima te protiv stigmatizacije žrtava – kazala je Kapa.

Iako se UNICEF povodom Svjetskog dana djevojčica 11. oktobra koncentriše na seksualno nasilje protiv djevojčica, iz ove agencije ističu da su i dječaci žrtve silovanja i zlostavljanja. Ali, dodaju da na tu temu nema još dovoljno podataka i da postoji veliki broj žrtava za koje se ne zna, prenose Nezavisne.

Svijet

SAD ZAUSTAVLJAJU ISPORUKU ORUŽJA UKRAJINI: “Amerika na prvom mjestu”

Ministar odbrane SAD Pit Hegset naredio je obustavu isporuke raketa i municije Ukrajini, uključujući desetine raketa-presretača “patriot”, više od 100 raketa “helfajer” i desetine raketa “stinger”, objavila je televizijska kuća NBC, pozivajući se na svoje izvore.

Ukrajina neće dobiti ni hiljade visokoeksplozivnih haubica kalibra 155 milimetara i više od 250 precizno vođenih raketa GMLRS.

Naredba o obustavi isporuka izdata je nekoliko sedmica nakon što je Hegset pokrenuo inspekciju američkih zaliha municije, koje se smanjuju posljednjih nekoliko godina zbog masovnih isporuka Ukrajini i Bliskom istoku.

“Ova odluka je donesena kako bi se interesi Amerike stavili na prvo mjesto nakon što je Ministarstvo odbrane SAD izvršilo pregled vojne podrške i pomoći naše zemlje drugim zemljama širom svijeta. Snaga Oružanih snaga Sjedinjenih Država ostaje nesumnjiva – samo pitajte Iran”, rekla je portparol Bijele kuće Ana Keli za “En-Bi-Si njuz”.

Nastavi čitati

Svijet

CIKLON BOMBA POGODILA SIDNEJ: Snažan vjetar čupao drveća, letovi otkazani (VIDEO)

Snažna oluja pogodila je danas Sidnej, drugi dan zaredom, rušila drveće, ostavila hiljade domova bez električne energije i prisilila domaće avionske firme na otkazivanje više desetina letova.

Qantas Airways i Virgin Australia, dvije najveće australijske avio-kompanije, zajedno su otkazale najmanje 55 domaćih letova, pokazuju podaci s mrežnog portala vazdušne luke.

Odloženi su i neki međunarodni letovi. Željeznički saobraćaj u Sidneju takođe je poremećen, a vlasti su pozvale građane da izbjegavaju putovanja koja nisu nužna.

Obalni sistem niskog pritiska, koji su meteorolozi opisali kao ciklonsku bombu, pogodio je jugoistočnu obalu Australije tokom noći s naletima vjetra jačima od 100 km/h, pri čemu je čupao stabla i oštetio električne vodove.

U nekim je regijama u samo šest sati pala količina kiše jednaka mjesečnom prosjeku. Ovakvi se vremenski fenomeni formiraju vrlo brzo i uzrokuju nagli pad pritiska u kratkom vremenu.

Više od 35.000 domaćinstava u Novom Južnom Velsu, najmnogoljudnijoj australijskoj saveznoj državi, ostalo je bez električne energije nakon oluje, pokazuju podaci o kvarovima.

Nekoliko je ulica u regiji Ilavara, južno od Sidneja, zatvoreno zbog poplava i srušenih stabala.

U regiji Central Coast izdate su naredbe za evakuaciju zbog erozije obale, a na snazi su i upozorenja zbog jakog vetra i mogućih bujičnih poplava.

Očekuje se da će se vremenski uslovi pogoršati tokom dana, prije nego što se sistem premjesti nad Tasmanovo more i sutra prema Novom Zelandu, prenosi Telegraf.

Nastavi čitati

Svijet

DANSKA NA NOGAMA! Uveden vojni rok za žene!

Danska je danas uvela vojni rok i za žene u nastojanju da regrutuje što veći broj vojnika i ojača odbranu usljed zabrinutosti za bezbjednost širom Evrope.

Prema zakonu koji je usvojio danski Parlament u junu 2023. godine, Danska će od danas zahtijevati od žena sa navršenih 18 godina da se prijave za procjenu za mogući vojni rok.

Do sada je ženama, kojih je među regrutima prošle godine bilo oko 24 odsto, bilo dozvoljeno dobrovoljno služenje vojske.

Oružane snage sada su u procesu prilagođavanja kasarni kako bi bile bolje opremljene za žene budući da su sada prilagođene muškarcima.

Danska, koja se sa drugim NATO saveznicima prošle sedmice saglasila da poveća sredstva za odbranu, planira da postepeno produžava trajanje vojnog roka sa četiri na 11 mjeseci u 2026. godini, te da poveća broj regruta sa oko 5.000 koliko ih je sada na 7.500 do 2033. godine.

Nastavi čitati

Aktuelno