Hronika
Borba protiv visoke korupcije: PUCANJ U PRAZNO

Borba pravosuđa u BiH protiv visoke korupcije mogla bi se često nazvati pucnjem u prazno, jer procesi traju godinama, a i tada se u ogromnom broju slučajeva završavaju oslobađajućom presudom.
Slikovitu “dijagnozu” stanja u praksi dao je Josip Muselimović, pravni stručnjak, koji ove godine slavi pola vijeka advokatskog iskustva, a koji ističe da je potrebna hitna intervencija kako bi domaći pravosudni poredak bio prilagođen našoj pravnoj tradiciji koja je, kako kaže, jako bogata, pošto nametanje zakona, ocjenjuje, očito nije dalo rezultate.
Neko bi, dodaje Muselimović, trebalo da učini napor i definitivno kaže da mi imamo pravnu tradiciju i da nam ne treba ničija “tuđa pamet”. Jer, dodaje, ne možete vi na jednom prostoru “nakalemiti” nešto što ne može zaživjeti.
“Ima jedna zgoda. U neko vrijeme u Hercegovini je vladao Ali-paša Rizvanbegović. On je predložio da se oko Konjica po vrhovima planina sade smokve i savjetovao je: ‘Kad zahladi, pokrijte ih, kada zasuši, zalivajte ih i biće plodova’. Kada je nakon par godina došao, rekli su mu da su sve radili što je rekao, ali nema plodova. Nema plodova u zemlji u kojoj postoji 30 pravnih fakulteta”, rekao je Muselimović za “Nezavisne novine”.
Naš sagovornik kaže da svoju advokatsku karijeru može podijeliti u dva perioda, prvi do rata i drugi koji se odnosi na postratno vrijeme, kada su na snagu stupili novi zakonski propisi.
“U vremenu do rata sudjelovao sam u velikim sudskim procesima, u Mostaru Sarajevu, Splitu, Beogradu, širom bivše države. I u pravilu sve je to završavalo isti dan, nekada je trajalo dva, a vrlo rijetko su bili sporovi glavne rasprave koji su trajali tri dana. Zašto? Zato što je tada krivični postupak započinjao istragom u kojoj su pravo imali sudjelovati branitelji. A danas se istraga vodi na način na koji se ne bi trebala voditi i najčešće je vode mladi i neiskusni tužitelji, tako da se predmeti znaju razvući na duži period. Ja sudjelujem u jednoj raspravi gdje je optuženo sedam ljudi i mi se deset godina povlačimo po sudskom procesu i on još nije ni blizu kraja”, rekao je Muselimović za “Nezavisne novine”.
Ocjenjuje i da je politika duboko ušla u naš pravosudni sistem.
“Visoka korupcija je u BiH uzela takvog maha da bi samo rigorozan pravni poredak u nekom doglednom vremenu mogao dovesti do nekakvog reda”, poručuje Muselimović.
Novinar Nebojša Tomašević smatra da zbog oslobađajućih presuda u maratonskim procesima neko mora da odgovara. Dok god se, dodaje Tomašević, ne uvede sistem odgovornosti, biće nam tako.
“Odnosno, imaćemo situacije da se podigne optužnica, suđenje traje godinama i na kraju – ništa. Sve to najviše plaćaju građani koji moraju da plate troškove krivičnog postupka i nadoknadu štete ‘nevinima’. Smatram da najveća odgovornost stoji na onima koji vode istrage i koji ne bi smjeli da dižu optužnice bez čvrstih dokaza. Da se to spriječi, treba uvesti princip odgovornosti za rad tužilaca, ali i sudija”, ističe Tomašević.
Damjan Ožegović, viši istraživač i saradnik za pravne poslove u “Transparency Internationalu BiH”, kaže da se slučajevi visoke korupcije ne procesuiraju, da je broj prijava u tužilaštvima u porastu, ali je broj otvorenih istraga u padu.
Ali ni to nije sve – prema riječima Ožegovića, sudski procesi u predmetima visoke korupcije traju nesrazmjerno dugo u odnosu na ostale postupke i najviše je oslobađajućih presuda, a kada budu osuđujuće, uslovne su ili sa simboličnim novčanim kaznama, dok je najmanje zatvorskih kazni, a i one su često takve da se mogu otkupiti.
“Visoka korupcija se mora sankcionisati, jer se na taj način šalje snažna poruka da se korupcija ne isplati, odnosno da bi i niži službenici mogli odgovarati. Dakle, preventivno se djeluje, jer se samo kažnjavanjem najvišerangiranih osoba može preventivno uticati na nižerangirane”, rekao je Ožegović za “Nezavisne novine”.
Koliko ovakvi procesi mogu trajati, svjedoči i podatak koji je nedavno stigao iz Vrhovnog suda Republike Srpske. Naime, taj sud je potvrdio presudu Okružnog suda u Banjaluci, čime je četvoro optuženih službenika Republičke uprave za geodetske i imovinsko pravne poslove (RUGIPP) oslobođeno optužbi da su raznim zloupotrebama omogućili da imovina grada Banjaluka pređe u tuđe ruke. Suđenje u ovom predmetu je trajalo šest i po godina.
Hronika
TRAGEDIJA BEZ KRAJA! Požar u Kočanima uzeo i 62 žrtvu

Stojanče Stefanov /24/ iz Kočana je 62. žrtva požara u diskoteci u ovom makedonskom gradiću, saopštilo je danas Ministarstvo zdravlja Sjeverne Makedonije.
Iz Ministarstva su naveli da je Stefanov preminuo jutros, mjesec dana poslije tragičnog požara, i da su o tome obaviješteni sa VMA u Beogradu.
Kako su pojasnili, riječ je o pacijentu koji je odmah prvog dana upućen na liječenje na VMA u Beogradu i koji je posljednjih mjesec dana bio intubiran i u kritičnom stanju.
“Reč je o pacijentu sa 27 odsto pokrivenosti opekotinama i teškim povredama od udisanja dima”, saopštilo je Ministarstvo zdravlja.
Stefanov je operisan na VMA 4. aprila i stavljen je na EKMO aparat, preko kojeg se krv oksigeniše /obogaćuje kiseonikom/.
“Međutim, zbog težine povreda veći deo hospitalizacije bio je nestabilan i teškog opšteg stanja. Ministarstvo zdravlja izražava najdublje saučešće porodici i svima koji su pogođeni tragedijom u Kočanima”, navodi se u saopštenju.
U požaru u Kočanima 16. marta na licu mjesta stradalo je 59 uglavnom mladih ljudi, tri pacijenta su podlegla povredama, dok je povrijeđeno bilo nešto manje od 200 osoba.
Hronika
HOROR U KOMŠILUKU! Unuk (20) djedu prerezao vrat, progovorile komšije

U selu Dučalovići, na obroncima planine Ovčar, prošle noći se odigrao stravičan zločin u kome je A.Š. (20) pokušao da zakolje djeda. Mladić je starcu prerezao vrat, ali je muškarac preživio zahvaljujući pukoj sreći i brzoj intervenciji ljekara Hitne pomoći.
Selo u kome se incident odigrao teritorijalno pripada opštini Lučani, nedaleko od Guče.
Incident se odigrao u noći između srijede i četvrtka, u porodičnoj kući muškarca koji je osumnjičenom djed po majci. Unuk je nožem nasrnuo na djeda iz zasad neutvrđenih razloga.
“Oni su dobra i skladna porodica, svi su živjeli zajedno. Jedino smo mogli da primijetimo da se unuk u posljednje vrijeme čudno ponašao”, pričaju komšije u ovom selu.
Kako saznaje Kurir od izvora bliskog istrazi, mladić je krenuo da djedu prereže vrat bez ikakvog razloga. Među njima prije toga nije bilo nikakve komunikacije, niti rasprave.
Mladić je djedu prerezao vrat kuhinjskim nožem nanijevši mu tešku povredu. Osumnjičenom A.Š. je određen pritvor u trajanju do 48 sati, a sutra bi trebalo da bude saslušan pred tužiocem Višeg javnog tužilaštva u Čačku. Rješenjem o zadržavanju u pritvoru, osumnjičenom se na teret stavlja pokušaj ubistva.
(Kurir)
Hronika
RODITELJI IZ PAKLA! Izgladnjivali bebu do smrti, pa osuđeni na SEDAM GODINA ROBIJE

Kantonalni sud u Sarajevu osudio je danas Mirelu Bećirević i Sanela Bojića na po sedam godina zatvora zbog smrti muškog novorđenčeta koje je imalo samo 26 dana.
Oni su proglašeni krivim za slučaj mrtve bebe koji je otkriven 24. novembra 2023. godine, kada su i uhapšeni.
Istraga je utvrdila da su Bećirevićeva i Bojić bebu izgladnjivali i držali na minusima potpuno zanemarujući njene potrebe, usljed čega je novorođenče preminulo.
Portparol Tužilaštva Kantona Sarajevo Azra Bavčić rekla je Srni da će Tužilaštvo uložiti žalbu kada primi presudu.
-
Svijet2 dana ago
TRAMPU SMETA SI ĐINPING U VIJETNAMU “Njegova posjeta je pokušaj da se naškodi SAD”
-
Hronika2 dana ago
BRUTALNO PRETUKAO RADNICU: Sud potvrdio kaznu poslodavcu koji je teško povrijedio Enisu
-
Politika2 dana ago
“PODRŠKA” ZA POŽELJETI! Tramp zatvara konzulate u Banjaluci i Mostaru?
-
Politika3 dana ago
TOLIKO O TOME: Kristijan Šmit u Srpskoj, čuva ga i policija Srpske
-
Svijet3 dana ago
TRAMP IGRA OPASNU IGRU “Teheran mora da odustane od nuklearnog oružja”
-
Politika2 dana ago
AMIDŽIĆU SADA NE SMETA SARAJEVO! BiH mora da izmiri obavezu u slučaju “Vijadukt”
-
Banjaluka3 dana ago
PRAZNIČNI DANI: Kako će raditi prodavnice i institucije za Vaskrs i 1. maj
-
Politika1 dan ago
ALEKSANDRA PANDUREVIĆ “Milorade, ti si endemska lažovčina”