Connect with us

Svijet

TRAŽE TIJELA I PREŽIVJELE: Vojska angažovana da pomaže poplavama pogođenim područjima Valensije

Vojska je pozvana da pomogne na poplavama pogođenim područjima Valensije i biće od danas angažovana u punom obimu, izjavio je predsjednik regiona Valensije Karlos Mazon.

Upravo sam zatražio uključivanje vojske i raspoloživih kopnenih, morskih i vazdušnih snaga za jačanje logističkih zadataka i raspodjelu pomoći stanovništvu, naveo je Mazon juče u objavi na društvenoj mreži Iks, prenijeli su španski mediji.

On je dodao da su iz vojske potvrdili i da će se vojna jedinica za vanredne situacije uključiti u pružanje pomoći u Valensiji.

Više od hiljadu vojnika iz španskih spasilačkih jedinica još juče se pridružilo regionalnim i lokalnim pripadnicima službe za vanredne situacije u potrazi za tijelima i preživjelima.

Iz Ministarstva odbrane Španije je saopšteno da su samo vojnici do srijede uveče izvukli 22 tijela i spasli 110 ljudi iz poplavljenih područja.

Španska policija je saopštila da je 39 osoba uhapšeno u okviru akcije za prevenciju kriminala, koja je pokrenuta u oblastima s trgovinskim objektima koje su pogođene poplavama.

Pronađena je velika količina ukradene robe”, naveli su iz policije, objavljujući slike prodavnice koja je očigledno bila meta pljačkaša, na kojima se vidi izvjestan broj artikala koje su policajci zaplijenili.

Novinska agencija Evropa pres je prenela da je regionalno ministarstvo poljoprivrede “hitno ugovorilo” uklanjanje uginulih životinja sa farmi, kao i popravku puteva koji vode do stoke.

U izvještaju se navodi da se poplavama zahvaćena oblast suočava sa velikim gubitkom za poljoprivrednike i ozbiljnim problemom za javno zdravlje, kao i da će životinje biti uklonjene besplatno.

Kako je prenio “El Pais”, snabdijevanje električnom energijom je obnovljeno za 75 odsto ugroženih korisnika u Valensiji.

Obnovljeno je snabdijevanje električnom energijom za više od 114.000 korisnika u provinciji Valensija, što je oko 75 onih koji su pogođeni nevremenom, dok se nastavljaju radovi na oporavku mreže.

Prema posljednjim podacima, u poplavama na jugoistoku Španije poginulo je 158 osoba, dok se mnogi još vode kao nestali.

Svijet

BIZARNO! Njemačka podržava i PRIPREME DJECE za slučaj rata

Njemačko ministarstvo unutrašnjih poslova preporučilo je građanima da pripreme zalihe osnovnih potrepština, kao i da se školska djeca pripreme za slučaj rata, pošto je, kako navode, ruski napad na teritoriju NATO realan scenario, prenose danas njemački mediji.
“S obzirom na nedavni razvoj događaja u oblasti bezbednosti, trebalo bi veću pažnju posvetiti civilnoj odbrani, uključujući škole”, navelo je u saopštenju ministarstvo na čijem čelu je Nensi Fezer iz stranke SPD, prenosi list Handelsblat.

Predstavnik stranke Demohrišćanske unije (CDU), Roderih Kizeveter, predložio je obuku učenika za krizne situacije.

“Neophodno je da se učenici obuče za vanredne situacije, pošto su deca posebno ranjiva i ugrožena u ovakvim situacijama”, kazao je on.

Federalna agencija za civilnu zaštitu nadležna je da finansira i obezbedi kurseve prve pomoći.

Kako je ukazala nemačka obaveštajna služba BND, mogućnost rata koji preti Evropi je realističan scenario, a to je nedavno istakao i visoki zvaničnik nemačke vojske Bundesvera, Karsten Brojer.

“Prema našoj analizi, Rusija je sposobna da napadne teritoriju NATO za četiri do sedam godina”, izjavio je on na bezbednosnoj konferenciji u Berlinu.

Nemačko ministarstvo unutrašnjih poslova sledi preporuke EU da građani Unije treba da se snabdeju hranom, vodom i drugim osnovnim potrepštinama za period od najmanje tri dana.

(Tanjug) Foto: Unsplash/Maheshkumar Painam

Nastavi čitati

Svijet

SAD DONOSI DRASTIČNE MJERE! Američka država uvodi smrtnu kaznu za pedofile

U američkoj saveznoj državi Ajdaho nedavno je usvojen zakon kojim se proširuje primjena smrtne kazne za pedofile, prenijeli su danas američki mediji.

Ajdaho je prva država u SAD koja je u modernom dobu usvojila zakon kojim se uvodi streljački vod za egzekuciju osuđenih na smrtnu kaznu, prenosi portal “Deseret News”.

Novim zakonom se od sada daje mogućnost sudijama ili poroti da uzmu u obzir smrtnu kaznu kada se na suđenju dokažu zločini koji uključuju pedofiliju, prenosi Kurir.

Ako nema uslova za izricanje smrtne kazne obavezna minimalna kazna zatvora od 25 godina zatvora sa mogućom maksimalnom kaznom doživotnog zatvora može biti izrečena ako se optuženi proglasi krivim za otmicu žrtve ili učešće u trgovini ljudima.

Time se pooštrava kaznena politika i za druga krivična djela u kojima je dokazano opsceno ponašanje prema maloljetniku do 16 godina ili mlađem.

Nastavi čitati

Svijet

“OMLADINA JE SA MARIN” U Parizu skup podrške Marin Le Pen

Protestni skup održava se u Parizu u znak podrške lideru Nacionalnog okupljanja Marin le Pen, kojoj je sud zabranio kandidovanje za javnu službu, javio je dopisnik RIA Novosti.

Demonstranti svih godina pristigli su na trg “Vauba” noseći francuske zastave. Na velikim ekranima oko centralne bine vidi se natpis “Omladina je sa Marin!”

Organizatori skupa rekli su agenciji RIA Novosti da je više od 200 novinara prisutno na skupu.

Skup protiče mirno, ali su prije početka govora aktivisti pokreta “Femen” pokušali da ga poremete.

Nekoliko žena se pojavilo sa porukom “Nema tolerancije za fašiste” ispisanom na grudima.

Sud u Parizu je početkom sedmice osudio Marin le Pen za pronevjeru sredstava Evropskog parlamenta zapošljavanjem fiktivnih pomoćnika za članove stranke.

Ona je osuđena na petogodišnju zabranu kandidovanja za javne funkcije, koja stupa na snagu odmah, kao i na četiri godine zatvora, uključujući dvije godine uslovno, a druge dvije na izdržavanje preko elektronske narukvice van zatvora.

Sljedeći predsjednički izbori u Francuskoj biće održani u aprilu 2027. godine.

Le Penova je 2022. izgubila od sadašnjeg predsjednika Emanuela Makrona u drugom krugu izbora, prenosi Srna.

Nastavi čitati

Aktuelno