Connect with us

Politika

VELIKE PROMJENE U FBiH! Od 1. januara nijedan poslodavac u Federaciji NEĆE MOĆI ISPLATITI MANJE od 1.200 KM

Zamjenik premijera FBiH i ministar razvoja, poduzetništva i obrta BiH Vojin Mijatović govorio je govorio je o usvajanju Zakon o dohotku, kao i o odnosu minimalne plate u FBiH i dohodaka nakon današnje sjednice Vlade FBiH.

– Onog momenta kad se usvoji izmjene i dopune Zakona o dohotku u Federaciji, nakon toga usvajamo uredbu o minimalnim mjesečnim primanjima radnika u FBiH – rekao je on.

Kako je naveo, proces fiskalizacije usmjeren je na sprečavanje crnog tržišta na kojem se procjenjuje da finansijski cirkuliše nekoliko milijardi.

– Ni ovaj put od 1. januara 2025. godine plata neće biti 1.000 KM, ali niti jedan poslodavac neće moći da isplati ispod 1.200 KM i više, zavisi koliko će to tačno biti kad usvojimo izmjene i dopune. Tako da ne samo da smo ispunili priču oko minimalne plate, te famozne hiljade – izjavio je.

Mijatović je rekao “kako ulazimo u jednu ozbiljnu priču za Federaciju u kojoj će podmiriti ono što je socijalni jaz”.

– Kada odlučimo, pratićemo spuštanje nivoa doprinosa i napraviće se rezerva za razvojnu komponentu budžeta – poručio je Mijatović.

Pojasnio je da se ova Vlada FBiH zadužuje u skladu sa prihodovnom stranom okvira budžeta za ovu godinu, a da je trogodišnji plan zaduženja po kojem sad rade usvojila Vlada koju je vodio Fadil Novalić.

Politika

NOVA INICIJATIVA U PRIJEDORU: Kukolj predlaže „civilni rok“ za mlade po uzoru na Banjaluku (FOTO)

Odbornik Pokreta Sigurna Srpska u Skupštini grada Prijedora Predrag Kukolj najavio je da će pokrenuti inicijativu za uvođenje programa dobrovoljne civilne obuke mladih u Prijedoru, po uzoru na model koji je nedavno predstavljen u Banjaluci.

Kako ističe Kukolj, riječ je o dobrovoljnom programu namijenjenom mladima od 18 do 25 godina, kroz koji bi učesnici sticali osnovna znanja iz prve pomoći, zaštite i spasavanja, reagovanja u vanrednim situacijama, kao i drugih vještina korisnih za zajednicu.

– Važno je naglasiti da ovakav program nema vojni karakter, već je usmjeren na edukaciju, odgovornost i pomoć društvu. Smatram da bi njegovo uvođenje donijelo višestruku korist mladima, ali i cijeloj lokalnoj zajednici – poručio je Kukolj.

On podsjeća da se građani sve češće suočavaju sa poplavama, požarima i drugim vanrednim situacijama, zbog čega je, kako kaže, važno da mladi budu osposobljeni da pomognu sebi, svojim porodicama i sugrađanima kada je to najpotrebnije.

Pored praktičnih znanja, program bi podsticao i fizičku aktivnost, disciplinu, timski rad i zdrav način života, što su vrijednosti koje doprinose stvaranju odgovornih i društveno korisnih generacija.

– Mladi nisu samo budućnost, već i važan oslonac zajednice danas. Na nama je da im pružimo priliku da razvijaju znanja, vještine i osjećaj odgovornosti prema društvu – istakao je Kukolj.

Prema njegovim riječima, u narednom periodu inicijativa će biti upućena Gradskoj upravi i Skupštini grada Prijedora, kako bi se razmotrile mogućnosti za realizaciju ovakvog programa na području grada.

Nastavi čitati

Banjaluka

PARKING ZA MILIONERE ILI NOVE ULICE: Kresojević optužio skupštinsku većinu da ugrožava budžet Banjaluke

Poslanik PSS/PDP u Narodnoj skupštini Republike Srpske Bojan Kresojević kritikovao je inicijative skupštinske većine u Banjaluci koje se odnose na naplatu parkinga, ocijenivši da bi takve odluke mogle nanijeti štetu gradskom budžetu i usporiti razvoj infrastrukture.

Kresojević je postavio pitanje da li je važnije da građani dobiju nove ulice i kvalitetniju infrastrukturu ili da pojedinci ostvaruju uštede na parkingu, navodeći da bi ukidanje postojećeg sistema naplate značilo manje prihoda za grad.

Prema njegovim riječima, sredstva prikupljena od parkinga trenutno se koriste za izgradnju i održavanje saobraćajnica, dok dio skupštinske većine zagovara osnivanje novog gradskog preduzeća koje bi upravljalo tim prihodima.

„Da li je stvarni cilj osnivanje novog gradskog preduzeća i borba za dio političkog kolača?“ upitao je Kresojević.

On je podsjetio da je Banjaluka već sprovela niz socijalnih mjera, poput besplatnog javnog prevoza za penzionere i višečlane porodice, kao i besplatnih građevinskih dozvola, te smatra da bi besplatan parking najviše koristio imućnijim građanima, a istovremeno oslabio gradski budžet.

Kresojević je poručio da iza ovakvih prijedloga vidi političke motive, tvrdeći da skupštinska većina predvođena SNSD-om ne podržava projekte gradske administracije ukoliko nema kontrolu nad njima.

Nastavi čitati

Politika

BANJALUKA NA EVROPSKOJ MAPI: Stanivuković u misiji jačanja međunarodne saradnje

Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković boravi u Briselu, gdje je danas učestvovao na „Enlargement Days 2026“, značajnom skupu posvećenom proširenju Evropske unije koji okuplja predstavnike lokalnih i regionalnih vlasti iz zemalja kandidata i država članica EU.

-Važni razgovori u Briselu! Potvrdili smo da je evropska perspektiva važan zajednički cilj i da napredak ka Evropskoj uniji zahtijeva dijalog, sprovođenje važnih reformi, međusobno uvažavanje i odgovornost svih političkih aktera – poručio je, tom prilikom, Stanivuković.

Kako je naveo – „važno je da interese i ustavnu poziciju Republike Srpske branimo političkim sredstvima, argumentima, diplomatijom i razgovorom, upravo na ovakvim mjestima, kroz dijalog i politički koncenzus“.

-Evropska unija je važan partner Banjaluke i Republike Srpske zahvaljujući kojem smo realizovali mnoge značajne projekte koji su doprinijeli razvoju i poboljšanju kvaliteta života naših sugrađana – poručio je Stanivuković i dodao da se raduje nizu važnih sastanaka i susreta koje će imati danas i sutra u Briselu.

Nastavi čitati

Aktuelno