Connect with us

Politika

POČETNI OPTIMIZAM BRZO SPLASNUO: Državna koalicija uzalud sastanči

Aktuelna vlast na nivou BiH je na početku svog mandata radila u “petoj brzini” i ulivala nadu da će na temeljima dogovora napokon obezbijediti napredak u BiH, te ubrzati njen evropski put, dok danas gledamo blijedu sjenku onoga što nam je ranije ulivalo nadu.

Tako bi se, ukratko, mogao sažeti stav analitičara, a da su u pravu pokazuje i situacija kojoj skoro svakodnevno svjedočimo: sjednice oba doma parlamenta BiH se često otkazuju, Savjet ministara BiH ima tanak učinak, a sastanci lidera stranaka koje čine vlast na nivou BiH se najčešće svode na to da su se “dogovarali o tome da se nastave dogovarati”.

Politikolog Nikolina Lozo kaže da se na početku mandata očekivalo da će vlast koja je djelimično promijenjena nakon izbora 2022. godine raditi na ubrzanju puta ka EU.

“Nažalost, optimizam je brzo splasnuo jer smo vidjeli da su problemi u vladajućoj koaliciji koji nisu u vezi s evropskim putem BiH uticali na dinamiku ispunjenja obaveza”, ističe Lozo za “Nezavisne novine”.

Dodatni problem je, dodaje ona, kriza i u EU o kojoj sami zvaničnici EU govore otvoreno i često nemamo usaglašen stav među državama članicama o pitanju proširenja.

“Donošenje svakog ‘evropskog zakona’ propraćeno je velikom euforijom, iako bi to trebalo da bude čisto tehnička stvar. Na kraju mogu zaključiti da rad Savjeta ministara po pitanju evropskih integracija ocjenjujem kao loš, iako je BiH učinila određene korake i dobila status kandidata”, kaže Lozo.

Politikolog Milica Marić ističe da su političari izabrani voljom naroda, te smo svi, dodaje, “vjerovali u napredne rezultate, a, štaviše, i bilo ih je”.

“Ipak, očigledno je da postoji neki dublji problem. Djeluje mi kao da se neko vodi latinskom izrekom Julija Cezara ‘Zavadi pa vladaj’. To nije put kojim se treba ići, ne mogu se donositi zakoni koji će ići na štetu drugog entiteta”, poručuje Marićeva.

Ona smatra da se sad ne postižu tako lako dogovori jer “jedna strana brani interese svoga naroda, dok druga strana uporno nameće”.

“Udružene strane odbijaju prihvatanje zakona da bi se svelo na to da su pogrešni izabrani na izborima. Dakle, politička manipulacija. Postoje prijedlozi jako dobrih zakona, ali iz tih razloga se ne usvajaju. Nažalost, te posljedice snose svi narodi Bosne i Hercegovine”, rekla je Marićeva za “Nezavisne novine”.

Komunikolog Mladen Bubonjić ističe da prilikom uspostavljanja svake garniture vlasti u BiH postoji određena doza optimizma, u manjoj ili većoj mjeri, u zavisnosti od očekivanja, s jedne, i objektivne percepcije, s druge strane.

“Međutim, prema dosadašnjem iskustvu, očekivanja veoma brzo splasnu, a realnost oličena u opstrukcijama, međusobnim optuživanjima i održavanju stanja neizvjesnosti izbije u prvi plan. Tako je bilo i ovaj put”, rekao je Bubonjić za “Nezavisne novine”.

Sve što se, kako dodaje, dešava u vezi sa vladajućom garniturom na bh. nivou je, nažalost, opšte mjesto naše društveno-političke realnosti. I to godinama.

“Nerazumijevanje koje proizvodi nepovjerenje, koje vodi strahu, i na kraju latentnoj netrpeljivosti i mržnji, nije samo oličenje bh. politike, nego cjelokupnog društva. Kada tome dodamo lične aspiracije i interese političkih elita, dobijemo situaciju u kakvoj se sada nalazimo: zanemarivanje opštih interesa i tendencija da se zadovolje partikularni interesi političkih stranaka i pojedinaca. Teško da će se nešto značajnije promijeniti u narednom periodu”, prognozira Bubonjić.

Kako danas funkcioniše vlast na nivou BiH najbolje ilustruju izjave stranačkih lidera nakon jednog od proteklih neuspjelih sastanaka. Sastanku u Sarajevu, održanom početkom mjeseca, podsjetimo, prisustvovale su stranačke delegacije i lideri SNSD-a Milorad Dodik, HDZ-a Dragan Čović, te stranaka “trojke”, koju čine predsjednici SDP-a Nermin Nikšić, Naroda i pravde Elmedin Konaković i Naše stranke Edin Forto. Sjedili su tri sata u zgradi parlamenta BiH i analizirali šta nisu uradili u proteklih šest pa i više mjeseci od onoga što su dogovorili. Možda najbolju “dijagnozu” onog što (ni)je dogovoreno, u svega nekoliko rečenica, dao je Čović.

“Koliko smo organizirani, evo malo šale i na račun ambijenta koji ovdje imate: mi već godinu dana nemamo ni klime ni grijanja u ovoj zgradi. To je dokaz sposobnosti ove vlasti da nešto napravi”, naglasio je Čović.

O (ne)uspjehu razgovora govorio je i Dodik.

“Ništa se, brate, nismo dogovorili, osim da se ponovo sastanemo”, kazao je Dodik.

Politika

NOVI KREDIT! Srpska od Svjetske banke pozajmila 55 miliona KM

Dok zdravstvene ustanove grcaju u dugovima i dok se za garažu na UKC-u RS daje 42 miliona maraka, Republika Srpska od Svjetske banke uzima zajam za zdravstvo od 55 miliona KM, otkriva CAPITAL.

Vlada Republike Srpske prihvatila je Drugi programski zajam za razvojnu politiku zdravstvenog sektora u iznosu od 28,4 miliona evra ili više od 55 miliona maraka.

Radi se o zaduženju kod Svjetske banke – Međunarodne banke za obnovu i razvoj, a sredstva su namijenjena za podršku budžetu RS nakon sprovedene reforme u zdravstvenom sistemu sa ciljem unapređenja finansijske održivosti zdravstvenog sistema i kvaliteta zdravstvenih usluga.

U odluci o prihvatanju zaduženja navodi se da je krajnji korisnik i dužnik po zajmu Republika Srpska, kao i da će se sredstva isplatiti u jednoj tranši, a da je rok za njihovo povlačenje 30. juni 2026. godine.

„Rok otplate je 18 godina sa grejs periodom od pet godina sa polugodišnjom otplatom 15. marta i 15. septembra i plaćanjem u evrima“, navodi se u uslovima zajma i precizira da 28,7 miliona predstavlja 40 odsto od ukupnog zaduženja BiH u iznosu od 71 miliona evra.

Kada je riječ o kamati, navodi se da je kamatna stopa referentna, plus varijabilna marža Svjetske banke.

„Za realizaciju ove odluke zadužuje se Ministarstvo finansija RS, a za praćenje i izvještavanje o indikatorima sprovedene reforme u zdravstvenom sistemu zadužuje se Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite RS“, navodi se u odluci o zaduženju.

Podsjećamo, CAPITAL je nedavno objavio da je Fond zdravstvenog osiguranja RS na kraju prošle godine bankama dugovao 223 miliona KM.

Nastavi čitati

Politika

SPORNI ZAKONI NSRS služe Dodiku za političku trgovinu?

Nakon još jedne akcije Državne agencije za istrage i zaštitu na području Republike Srpske i to pod nadzorom Tužilaštva BIH, otvorilo se pitanje šta je sa zakonima koji su usvojeni u Narodnoj skupštini, a koji zabranjuju djelovanje SIPA-e i Tužilaštva BiH na teritoriji Republike Srpske?
Treća akcija Državne agencije za istrage i zaštitu u Republici Srpskoj od usvajanja zakona o zabrani djelovanja ove agencije. Ovo je još jedan dokaz, kažu u opoziciji, da “sporni” zakoni koji su doneseni u Skupštini ne koriste ničemu, osim podizanju tenzija u Republici Srpskoj i BiH.

“Imate zadnji primjer da je donešen zakon u NSRS da sipa ne može da djeluje na teritoriji Republike Srpske i ono što je u praksi da je u posljednjih 15 dana SIPA imala 3 intervencije u RS i samim tim sve pada u vodu što se donijelo u Narodnoj skupštini i opravdava što mi iz opozicije nismo htjeli da učestvujemo u zakvoj vrsti avanturizma”, kaže poslanik SDS-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Ognjen Bodiroga.

Kako je ovo moguće i da li onda zakoni Narodne skupštine ne važe? Na ovo pitanje zvaničnici Republike Srpske daju čudne i neodređene odgovore. Prvo je predsjednik Narodne skupštine Nenad Stevandić tvrdio da SIPA može da hapsi kriminalce, ali ne i političare. Ministar unutrašnjih poslova danima ponavlja kako je ovo provokacija Tužilaštva BiH, međutim bez konkretnih odgovora kako je ovo moguće.

“Vi govorite o neustavnim institucijama i neustavnom i nezakonitom djelovanju i u tom smislu je stvar potpuno jasna”, rekao je ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske Siniša Karan.

Ovo ponovo dokazuje, kažu u opoziciji, da je Narodna skupština ponovo zloupotrebljena, u cilju dizanja tenzija kako bi vrh vlasti pregovarao.

“Ono što je Stevandić rekao da SIPA može da radi operativne radnje kada se tiče kriminalaca, droge itd, ali mi ovdje govorimo da politički ne može da djeluje. To su oni onda trebali formulisati u samom zakonu koji je usvojen u Narodnoj skupštini, a toga u zakonu nema. Ovdje ne samo da se krše zakoni Narodne skupštine nego oni nisu ni doneseni da se poštuju. Oni su doneseni da budu Dodiku poligon za mogućnost daljeg pregovaranja”, kaže predsjednik Narodnog fronta Jelena Trivić.

Pravnici objašnjavaju da u samom tekstu Zakona o zabrani djelovanaja SIPA-e i Tužilaštva BiH u Republici Srpskoj, postoje brojne nelogičnosti i nedorečenosti. Tako u zakonu uopšte nisu predviđene nikakve kazne u slučaju da se on prekrši.

“To je djelimično popravljeno dopunom Krivičnog zakonika Republike Srpske gdje je uvedeno novo krivično djelo koje se isključivo odnosi na službenike iz Republike Srpske koji rade u institucijama BiH. Dovodeći u vezu ta dva propisa možemo zaključiti da radnici SIPA-e koji nisu iz Republike Srpske ne mogu biti kažnjeni za djelovanje odnosno svoj rad na teritoriji Republike Srpske”, kaže advokat Vladimir Dragičević.

Koliko su usvojeni zakoni u Narodnoj skupštini farsa pokazuje i materijal koji su novinari Euroblica snimili kod Laktaša. Na video snimku se čuju i vide upravo pripadnici SIPA-e koji normalno provode vježbu gađanja.

“U Riječanima kod Laktaša u toku je vježba Agencije za istrage i zaštitu SIPA BiH, kako smo saznali radi se o urednoj vježbi gađanja. Zanimljivo je da se ovo strelište nalazi par kilometara od kuće predsjedenika RS, a isto je zanimljivo da je SIPA nedavno zakonima u RS proglašena kao neustavna”, rekao je novinar Euroblica Nikola Morača.

Posebno je zanimljivo, navodi Morača, da je strelište u sastavu Saveza praktičnog streljaštva Republike Srpske, čiji je predsjednik Željko Budimir, SNSD-ov ministar visokog obrazovanja. Sve dokazuje da su usvojeni zakoni predstava i da nemaju apsolutno nikakve veze sa stanjem na terenu.

(BN)

Nastavi čitati

Politika

OD ODBORNIKA SDS-A DO NOVOG LICA PDP-A! Predrag Kukolj prešao u Partiju demokratskog progresa

Predrag Kukolj, odbornik u Skupštini Prijedora ispred Srpske demokratske stranke, objavio je danas da napušta SDS i da svoj politički angažman nastavlja u redovima Partije demokratskog progresa (PDP).

Kako je naveo u objavi na društvenim mrežama, ovaj potez za njega predstavlja novi početak, ali i nastavak političke borbe za promjene koje, kako kaže, Republika Srpska prijeko treba.

— Nova stranica i nova energija! Zadovoljstvo mi je što svoj dalji politički rad nastavljam u Partiji demokratskog progresa. Moj put i politički kurs ostaju isti – čvrsta i jasna opozicija svim negativnim pojavama u našem gradu, ali i u cijeloj Republici Srpskoj. Kroz PDP – organizovanije, jače i produktivnije. To je partija u kojoj sam napravio svoje prve političke korake — poručio je Kukolj.

Dodaje da PDP, predvođen gradonačelnikom Banjaluke Draškom Stanivukovićem, vidi kao snagu koja može donijeti stvarne promjene.

— PDP, na čelu sa Draškom Stanivukovićem, predstavlja novu političku snagu koja ima kapacitet da donese prijeko potrebne pozitivne promjene u našoj Republici Srpskoj. Idemo dalje – iskreno i snažno! — zaključio je Kukolj.

Ovaj prelazak dodatno učvršćuje poziciju PDP-a pred nadolazeće lokalne izbore, a Kukoljev potez tumači se kao signal da unutar opozicije dolazi do ozbiljnijeg preslagivanja i konsolidacije snaga.

Nastavi čitati

Aktuelno