Connect with us

Politika

OVO NIJE ZAKON ZA BUDUĆNOST PRIVREDE SRPSKE, već za interese pojedinaca GDJE SE PITA samo jedan čovjek

Privreda Republike Srpske je na koljenima, a Vlada Republike Srpske donosi zakone koji će dodatno da ugroze rad privrede stavljajući sva ovlaštenja za dodjelu podsticaja u ruke jednog čovjeka.

Rekla je ovo poslanik PDP u Narodnoj skupštini Republike Srpske, Tanja Vukomanović, nakon što je kritikovala Prijedlog zakona o podsticajima u privredi Republike Srpske, navodeći da predloženi zakon predstavlja ozbiljan korak unazad za privredu Srpske.

Vukomanović je u svom izlaganju naglasila nekoliko ključnih problema koji, prema njenom mišljenju, ugrožavaju poslovnu zajednicu, pravnu sigurnost i javni interes.

– Dužnost mi je da kažem da sam protiv donošenja ovakvog zakona jer je to korak unazad za privredu Republike Srpske. Nedavno smo dobili podatak da među 20 najboljih preduzeća u Bosni i Hercegovini nema nijednog privatnog preduzeća iz Republike Srpske. Stručnjaci već upozoravaju da je privreda Srpske na koljenima i da joj je potrebna pomoć, a ne ovakva takozvana fleksibilnost u zakonima, kojom se dodatno urušavaju i oni dobri zakoni koje smo imali – rekla je Vukomanović.

Vukomanović je izrazila sumnju u motive za hitno donošenje zakona, bez konsultacija sa privrednim subjektima i javnosti.

– Zašto je ovaj zakon hitan? Ovo je zakon koji zahtijeva ozbiljnu stručnu raspravu. Umjesto toga, vi ga usvajate preko noći, bez konsultacija sa onima kojih se najviše tiče. Čini se da vam se žuri da zakon usvojite što prije kako bi se omogućilo što više prostora za zloupotrebe i da podsticaje ne bi dobio neko ko ispunjava sve uslove a “nije vaš”. Žuri vam da novac koji je išao privrednicima upumpate u preduzeća kojima je vlasnik i Vlada, žuri vam se što prije preuzmete kontrolu – kazala je Vukomanović.

Posebno je kritikovala nedostatak jasno definisanih kriterijuma za dodjelu podsticaja, što otvara prostor za zloupotrebe, te odsustvo kaznenih odredbi u zakonu.

– Ono što je nama zasmetalo jeste izraz ‘fleksibilnost u odlučivanju ko će dobiti podsticaje’. Ta riječ je ključna i zapravo otkriva razlog za donošenje ovog zakona – omogućavanje Vladi i ministarstvu da bez jasno definisanih kriterijuma unaprijed odluče ko će dobiti sredstva. Takođe, Zakon ne sadrži pravila o tome šta će se desiti ako neko prekrši zakon. Kaznene mjere su bile ključno osiguranje odgovornosti za one koji dobiju sredstva. Ako neko dobije i 10 KM iz budžeta Srpske, mora biti odgovoran da opravda kako je taj novac potrošen, a da ne govorimo o milionima bez obaveze transparentnosti – ističe Vukomanović.

Ona je upozorila i na prepuštanje ključnih odluka uredbama, što smatra neprihvatljivim, te podsjetila na ranije primjere zloupotreba u primjeni zakona.

– Jedan od kolega iz vlasti je rekao da “želi vjerovati da neće biti malverzacija”. I ja želim da vjerujem, ali, poučeni ranijim iskustvima, znamo da se čak i u najpreciznijim zakonima traže rupe za zloupotrebe. A šta reći o zakonu koji je od početka pravljen da pogoduje određenim ljudima? – rekla je Vukomanović.

Na kraju svog izlaganja, Vukomanović je postavila nekoliko ključnih pitanja ministru privrede i preduzetništa Vojinu Mitroviću.

– Kako će se spriječiti manipulacije s obzirom na ukidanje kriterijuma za dodjelu podsticaja? Kako će se obezbijediti odgovornost korisnika podsticaja bez kaznenih odredbi? Zašto nisu sprovedene adekvatne konsultacije s privrednim subjektima? Šta konkretno znači termin „investicija od posebnog značaja“, čijeg posebog značaja, da li ministra, ministarstva, naroda, privrednika? Kako opravdati podsticaje ako ih najviše kritikuju oni kojima bi trebalo da pomognu? – pitala je ona.

Politika

NOVA RUNDA U BANJALUCI 11. APRILA! Šta donosi sastanak u Banjaluci?

U zgradi Parlamentarne skupštine BiH danas je održan sastanak predstavnika stranaka “trojke”, HDZ-a BiH i opozicije iz RS.

Oni su razgovarali o formiranju vlasti na državnom nivou.

– Svi smo iznijeli svoje stavove i prioritete. Imamo različite poglede oko nekih stvari. HDZ stavlja kao prioritet donošenje izmjena Izbornog zakona, mi smo imali svoje, ljudi iz RS svoje.

Dogovorili smo sljedeći četvrtak, 10. aprila, sastanak u istom formatu u Banjoj Luci gdje će domaćin biti PDP i gradonačelnik Stanivuković gdje bi ovo trebali da operacionalizujemo – rekao je Nermin Nikšić, predsjednik Socijaldemokratske partije BiH, prenosi “Avaz”.

Nakon njega, medijima se obratio Elmedin Konaković.

– Nikakvih ultimatuma nije bilo. Hoću da izrazim svoje zadovoljstvo jer sudionici sastanka imaju izraženu svijest o BiH i da je danas imperativ bio da iskažemo raspoloženje da sačuvamo mir i sigurnost BiH koji su narušeni potezima Milorada Dodika – rekao je Konaković.

On je, kako se navodi, naglasio važnost nastavka EU puta.

– Ne smijemo propustiti juni, ako ne usvojimo dva zakona, ako ne izaberemo glavnog pregovarača, bojim se da će sav naš trud pasti u vodu – kazao je on.

Dotakao se i Izbornog zakona.

– Spremni smo razgovarati o Izbornom zakonu. Uvažavamo zahtjeve HDZ-a, ali očekujemo da HDZ uvaži naše zahtjeve oko Izbornog zakonodavstva – kazao je Konaković.

Avaz

Nastavi čitati

Politika

DODIK O ODLUCI INTERPOLA! “Hvala Vučiću i Orbanu”

Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, oglasio se nakon što je objavljeno da je Interpol odbio da raspiše potjernicu za njim i za Nenadom Stevandićem, predsjednikom NS RS.

– Upravo me pozvao predsjednik Srbije Aleksandar Vučić da mi saopšti da je dobio obavještenje Direktorata Interpola da je uvažena žalba Srbije i da je Interpol odbio zahtjev Suda BiH za raspisivanje crvene potjernice za Nenadom Stevandićem, predsjednikom NS RS i za mnom – objavio je Dodik.

– Hvala predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću na podršci i jasnoj i principijelnoj komunikaciji s Interpolom. Hvala i predsjedniku Mađarske Viktoru Orbanu, kao i predsjednicima svih ostalih država koje su uputile žalbu razumijući političku pozadinu sudskog progona kojem sam izložen – naveo je Dodik.

Raspisivanje crvene potjernice tražio je Sud BiH.

Nastavi čitati

Politika

USTAVNI SUD BiH! Bukejlović nije poštovao odluku

Ustavni sud BiH je na današnjoj plenarnoj sjednici donio rješenje o neizvršavanju odluke Ustavnog suda koja se tiče stavljanja van snage Zakona o Visokom sudskom i tužilačkom savjetu Srpske te je ovo rješenje dostavljeno Tužilaštvu BiH.

Iz Ustavnog suda su podsjetili da je privremena mjera o stavljanju van snage Zakona o VSTS RS stupila na snagu odmah i da akt koji je donesen bez pravnog osnova ili suprotno obavezujućoj sudskoj odluci smatra se ništavnim od samog početka, prenosi Klix.

– Posljedično tome, provedbeni akti doneseni na osnovu zakona koji trenutno nema pravno dejstvo ne mogu imati pravnu valjanost. S obzirom na to da je Odlukom broj U- 8/25 Ustavni sud privremeno stavio van snage Zakon o VSTSRS i zabranio preduzimanje bilo kakvih mjera zasnovanih na osporenom Zakonu o VSTVRS, osporeni Pravilnik o postupku kandidiranja i izbora prvih članova Visokog sudskog i tužilačkog vijeća Republike Srpske je ništavan bez obzira na njegovo formalno objavljivanje u ‘Službenom glasniku Republike Srpske”.

Ustavni sud zaključio je da ministar pravde Republike Srpske Miloš Bukejlović svojim djelovanjem, tj. donošenjem osporenog pravilnika nije poštovao konačnu i obavezujuću Odluku Ustavnog suda broj U-8/25, čime je postupio suprotno zabrani iz tačke 5. dispozitiva navedene odluke.

Srpskainfo

Nastavi čitati

Aktuelno