Connect with us

Banjaluka

PREDSTAVNICI GRADA UČESTVOVALI NA RADIONICI „Žensko liderstvo u lokalnim zajednicama“

Predstavnici Grada Banja Luka, iz Odjeljenja za opštu upravu učestvovali su na radionici o temi „Žensko liderstvo u lokalnim zajednicama“ u okviru projekta „Jačanje uloge mjesnih zajednica u BiH“ – faza 2 (MZ Projekat), koja je održana u Bihaću.

Učesnice radionice su imale priliku da istraže različite aspekte ženskog liderstva, kroz ineraktivne sesije, tehnike rješavanja konflikta, te vještine verbalne i neverbalne komunikacije.

Trening ženskog liderstva predstavlja jednu od ključnih aktivnosti MZ Projekta, usmjerenih na podršku ženama kako bi se osnažile, te prepoznale i iskoristile svoj potencijal i uzele aktivno učešće i lokalnim zajednicama. Naime cilj jačanja kapaciteta žena za aktivno uključivanje u procese lokalnog razvoja, doprinosi ostvarivanju dugoročnih pozitivnih promjena u društvu.

MZ Projekat je zajednički projekat Vlade Švajcarske i Švedske, koji implementira Razvojni program Ujedinjenih nacija u BiH (UNDP). Projekat direktno sarađuje sa 41 jedinicom lokalne samouprave (JLS) i 199 mjesnih zajednica u BiH.

Banjaluka

OD 1. APRILA LJETNO RADNO VRIJEME za ugostiteljske i trgovinske objekte

Od 1. aprila primjenjuje se ljetnje radno vrijeme ugostiteljskih objekata, kako onih koji su smješteni u stambeno-poslovnim zgradama kolektivnog stanovanja, tako i ugostiteljskih objekata smještenih van pomenutih zgrada, te objekata koji na području grada obavljaju trgovinsku, zanatsku i uslužnu djelatnost.

Ljetnje radno vrijeme za ugostiteljske objekte bez obzira na vrstu, koji su locirani u stambeno-poslovnim zgradama kolektivnog stanovanja je od 7.00 do 24.00 časa.

Ljetnje radno vrijeme ugostiteljskih objekata smještenih van stambeno-poslovnih zgrada kolektivnog stanovanja propisano je članom 6. Odluke o određivanju radnog vremena ugostiteljskim objektima na području grada Banja Luka, i to:

–restorani, ugostiteljski objekti za ishranu i piće i ugostiteljski objekti za piće:

od 7.00 do 24.00 časa, radnim danima

od 7.00 do 1.00 čas, vikendom (petak i subota)

–restorani, ugostiteljski objekti za ishranu i piće i ugostiteljski objekti za piće, kojima je dodijeljen znak kvaliteta „Zlatna kašika“:

od 7.00 do 1.00 čas, radnim danima

od 7.00 do 2.00 časa, vikendom (petak i subota)

-noćni klubovi:

od 19.00 do 3.00 časa, radnim danima

od 19.00 do 4.00 časa, vikendom (petak i subota)

-saloni za posebne prilike (svadbeni saloni i sl.):

od 7.00 do 4.00 časa.

Navedeni objekti trebaju da, na vidnom mjestu, istaknu gorenavedeno ljetnje radno vrijeme.

Objekti koji obavljaju trgovinsku, zanatsku i uslužnu djelatnost su dužni da se u ljetnjem periodu godine pridržavaju propisanog radnog vremena, odnosno da organizuju svoje poslovanje u periodu od 7.00 do 23.00 časa.

Ljetnje radno vrijeme se primjenjuje od 1. aprila do 30. septembra.

Nastavi čitati

Banjaluka

STANIVUKOVIĆ IZNIO PRIJEDLOGE “Vodovodna mreža, most u Docu, IZGRADNJA KOČIĆEVOG ZBORIŠTA”

Kočićev zbor je autentičan banjalučki brend, ali treba napraviti bolju infrastrukturu pa da po tome budemo prepoznatljivi i da svi tada dolaze u Banjaluku, prijedlog je gradonačelnika Draška Stanivukovića na sjednici Skupštine tokom rasprave o prijedlogu Nacrta budžeta za 2025. godinu.

“U to ime smo predložili izgradnju Kočićevog zborišta, da se iz godine u godinu ne mora iznova plaćati po stotinu hiljada maraka za izgradnju privrmenih bina i ostale infrastrukture”, objasnio je Stanivuković.

 

 

Zbog toga u prijedlogu Nacrta budžeta Grada za 2025. godinu, našla se stavka kojom se predlaže izgradnja novog, fiksnog zborišta na Manjači, a Stanivuković je tokom uvodne riječi otkrio i gdje tačno.

“Novo Kočićevo zborište želimo da izgradimo na gradskoj zemlji i to u blizini Kočićeve kuće na Manjači, a ona se nalazi dalje od škole gdje se sada održava zbor. Prijedlog je da se izgradi fiksna, trajna arena koja može da primi pet, šest hiljada ljudi, da se urade staze, gdje idu šatori, bine i tako dalje”, istakao je Stanivuković.

Pored ovog prijedloga, Stanivuković je među prijedloge u Nacrtu budžeta uvrstio i dva kapitalna projekta a to je izgradnja vodovodne mreže Tunjice 1 i Tunjice 2, za koju je predviđeno 10 miliona maraka, kao i izgradnja mosta u Docu, za šta je predviđeno 15 miliona maraka.

“Kuća predaha za zbrinjavanje djece sa poteškoćama u razvoju, rekonstrukcija dvije kule na Kastelu, nastavak uređenja obala Vrbasa, novi amfiteatar kod Pravnog fakulteta, izgradnja sportsko-rekreativnih terena kod Akvane, projekti na Banj brdu, kružni tokovi, završetak mosta u Česmi, završavamo Centralno spomen obilježje”, naveo je Stanivuković neke od projekata čija je izgradnja predviđena ovim Nacrtom.

 

O prijedlogu za izgradnju novog Kočićevog zborišta nakon Stanivukovićevog izlaganja govorio je odbornik “Ujedinjene Srpske” Neven Stanić, koji podržava ovaj projekat.

“Bio sam za to da se ovo radi, ali na istoj lokaciji, međutim pratio sam i reakciju kolege Grbića tokom gradonačelnikovog izlaganja i koliko sam shvatio da je afirmativan prijedlog, mislim da to treba da se napravi”, istakao je Stanić.

BL portal

Nastavi čitati

Banjaluka

OBILJEŽEN DAN PRVE OKLOPNE BRIGADE VRS: Prisustvovali i predstavnici Grada

Parastosom i polaganjem vijenaca juče je obilježen Dan Prve oklopne brigade Vojske Republike Srpske, a parastosu i polaganju vijenaca prisustvovali su i predstavnici Grada predvođeni Radivojem Majstorovićem iz Odjeljenja za boračko – invalidsku zaštitu.

Tom prilikom Majstorović je naglasio kako je važno da se svih boraca koji su svoje živote utkali u temelje Republike Srpske – sjećamo svaki dan.

-Važno je da ih se sjećamo svaki dan i da ih pominjemo, ali i izuzetno je važno da čuvamo tekovinu koju su nam u amanet ostavili, jer samo na taj način njihova žrtva nikada neće biti uzaludna. Oni su stvorili i branili Republiku Srpsku- kazao je Majstorović.

Napomenuo je i to kako Grad ima odličnu saradnju sa svim boračkim udruženjima, te da ih finansijski podržavaju kroz razne projekte.

-Zajedno sa boračkim udruženjima predstavnicima Grada prisustvuju svim parastosima i obilježavanju značajnih datuma – istakao je on.

Za doprinos njegovanju tradicije ove brigade, zaslužnima su dodijeljene plakete, a jedna od njih je dodijeljena i Gradu Banjoj Luci.

Podsjećamo, prva oklopna brigada Prvog krajiškog korpusa formirana je 12. maja 1992. godine.

Kao prva u Vojsci Republike Srpske, odlikovana je Ordenom Nemanjića.

Tokom Odbrambeno-otadžbinskog rata učestvovala je u odbrani Republike Srpske i srpskog naroda i jedna je od najvećih brigada Vojske Republike Srpske, u kojoj je poginulo 185 boraca.

Nastavi čitati

Aktuelno