Connect with us

Društvo

KOFEINSKI ŠOK Cijene kafe skaču, pripremite novčanike!

Tržište kafe prolazi kroz jednu od najdubljih kriza u novijoj istoriji, a cijene ovog, mnogima omiljenog napitka mogle bi da porastu za od 25 do 30 odsto u narednoj godini.

Razlog novog poskupljenja, kako govore svjetski analitičari, ali i naši sagovornici, krije se u činjenici da će nepovoljni vremenski uslovi uticati na žetve u Brazilu i Vijetnamu.

Mitar Samardžija, direktor “Bom impeksa”, čiji je najprepoznatljiviji brend OM kafa, ističe da su od početka novembra cijene sirove kafe zabilježile značajan rast.

“Na njujorškoj berzi cijena je skočila za preko 36 odsto, dosegnuvši 326,15 USD po funti, dok je na londonskoj berzi robusta kafa zabilježila rast od 26,5 odsto, sa 4.340 USD na 5.488 USD po toni. Dugoročno, situacija je još dramatičnija: cijene su se od novembra 2021. povećale za 214 odsto u Njujorku i 384 odsto u Londonu”, objašnjava on.

Kako navodi, ove promjene rezultat su kombinacije globalnih faktora, uključujući smanjenu proizvodnju zbog nepovoljnih vremenskih uslova, istorijski niske zalihe u evropskim skladištima i rastućih troškova transporta.

“Takvi uslovi stvaraju pritisak na cijene koje, ako se stabilizuju na trenutnim nivoima, neminovno dovode do povećanja maloprodajnih cijena. Održavanje sadašnjih cijena sirove kafe direktno utiče na cijeli lanac snabdijevanja, čineći prilagođavanje na nivou krajnjih potrošača neizbježnim”, kaže on za “Nezavisne novine” i dodaje da se oni kao kompanija koja se bavi preradom i distribucijom kafe suočavaju s ozbiljnim izazovima, ali i da uprkos svemu ostaju posvećeni održavanju stabilnosti isporuka i minimiziranju uticaja ovih poremećaja na kupce.

“Naša misija je očuvanje kvaliteta proizvoda i povjerenja potrošača, čak i u ovim nesigurnim vremenima”, ističe Samardžija navodeći da ovo stanje nije samo pitanje tržišne prilagodbe, već globalna kriza koja zahtijeva saradnju svih aktera u lancu.

Da se očekuju nove cijene potvrđuje i Dragan Grbić, glavni pržioničar u “Caffemiu”.

“Na ova već postojeća poskupljenja najavljeno je još 30 odsto zbog klimatskih uslova koji se dešavaju u Brazilu i Vijetnamu, a to su najveći proizvođači u svijetu i najviše kafe uvozimo od njih”, kaže Grbić za “Nezavisne novine” dodajući da će se to odraziti sigurno i na naše tržište, na kome se pola kilograma trenutno kreće oko 10 maraka, pa i više.

Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje Bosne i Hercegovine, tokom 11 mjeseci ove godine u BiH je uvezeno 17,9 miliona kilograma kafe vrijedne 157.085.398 KM, dok je u istom periodu lani to bilo 18,2 miliona kilograma kafe, međutim njena vrijednost je bila mnogo manja i iznosila je 129.591.117 KM.

S druge strane, kada je riječ o izvozu, kako su istakli iz ove institucije, za 11 mjeseci 2024. godine iz BiH je izvezeno 131.653 kilograma kafe čija je ukupna vrijednost iznosila 1,5 miliona KM. U istom periodu lani izvezeno je znatno manje kafe, odnosno 47.405 kilograma, a vrijednost je bila 757.802 KM.

Inače, ukupna proizvodnja kafe u svijetu podijeljena je na 70 odsto arabike i 30 odsto robuste, prenose Nezavisne.

Društvo

PREGOVORI O IZNOSU NAJNIŽE PLATE U SRPSKOJ: “Povećanjem minimalca zadržati domaću radnu snagu”

Na sjednici Ekonomsko-socijalnog savjeta Republike Srpske, koja je juče održana u Banjaluci, socijalni partneri počeli su pregovore o iznosu najniže plate za iduću godinu.

Predsjednik Ekonomsko-socijalnog savjeta Srpske i ministar rada i boračko invalidske zaštite Republike Srpske Danijel Egić, za Јutarnji program RTRS-a, kaže da je zadovoljan jučerašnjim sastankom, jer su svi saglasni da se minimalac mora povećati.

“Naša zakonska obaveza jeste da počnemo pregovore o najnižoj plati. Ono što je pozitivno jeste da su svi za povećanje, ali nakon analize svih makroekonomskih parametara. Ubrzo ćemo zakazati novu sjednicu”, rekao je Egić.

U javnosti postoje oprečna mišljenja na ovu temu.

“Imamo one koji su za povećanje minimalca ali i one koji smatraju drugačije. Nakon svih analiza nadamo se da ćemo postići dogovor koji nismo od 2018. godine. Obično je Vlada bila ta koja je na kraju donosila konačno odluku. A povećanje minimalca nije samo želja već i potreba tržišta koje diktira situaciju jer radnici odlaze”, kaže Egić.

Moramo nekada i neke nepopulartn poteze povući ako želimo da zadržimo radnu snagu.

“Alternativa jeste uvoz radne snage međutim ipak treba da se fokusiramo na domaću radnu snagu. Posebno što neki naši radnici žele da se vrate nazad a naš korak ka pomoći jeste povećanje najniže plate. Mislim da ćemo se i dalje držati diferencirane stope jer smo time ipak postigli određene rezultate”, ističe Egić.

Vlada je mnogo učinila za nisko produktivne grane koje ostvaruje povlastice na račun budžeta.

“Svjesno smo da određene grane mogu povećati minimalac a neke i ne i razgovaraćemo u tom pravcu”, poručio je Egić.

Egić je rekao i da je na jučerašnjoj sjednici Ekonomsko-socijalnog savjeta usvojen i novi Poslovnik čime je kako je rekao odblokiran rad ovog tijela.

“Јuče smo se, uz nekoliko pripremnih sjednica, lako dogovorili i našli rješenja kojima su svi zadovoljni. Novi poslovnik omogućiće efikasniji rad”, naveo je Egić.

Nastavi čitati

Društvo

ŠTA KAŽU METEOROLOZI? Kakvo nas vrijeme očekuje do kraja oktobra?

Od utorka, 21. oktobra do kraja sedmice očekuje se toplije i promjenjivo vrijeme u BiH, naveli su iz BHMeteo.ba.
Dodaju da se u ovoj sedmici očekuje fenski uticaj jugozapadnog vjetra tako da bi maksimalne temperature mogle doseći ljetnih 27 stepeni.

Naime, kako navode očekuje se smjena sunca i oblaka, povremeno i lokalne kiše i pljuskova.”Više padavina, kao i obično kada je južina, bit će na jugu i jugozapadu zemlje. Povremeno će biti pojačanog južnog vjetra, ali ništa opasno”, dodaju iz BHMeteo.ba.

Ističu da se glavnina toplog vremena očekuje u drugom dijelu sedmice, kada bi uz fenski uticaj jugozapadnog vjetra maksimalne temperature na sjeveru i sjeveroistoku zemlje mogle doseći ljetnih 27 stepeni.

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Oblačno sa padavinama, ali toplije

U Bosni i Hercegovini  se očekuje promjenljivo do potpuno oblačno vrijeme, uz povremene padavine u pojedinim krajevima.

U Krajini i višim predjelima na istoku biće vjetrovito, uz jake udare južnog vjetra, dok se u poslije podnevnim časovima očekuje slaba do umjerena kiša.

U večernjim časovima slabe padavine moguće su i na jugoistoku, dok će u Krajini doći do djelimičnog razvedravanja.

Kasnije uveče i tokom naredne noći očekuje se jače naoblačenje, koje će u Hercegovini donijeti kišu, lokalno intenzivniju, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Jutarnja temperatura vazduha biće od tri do devet, a dnevna od 16 do 21 stepen Celzijusov.

Duvaće slab do umjeren vjetar, na udare pojačan, od jugozapada ka istoku i jak, južnih smjerova.

Nastavi čitati

Aktuelno