Politika
DVOSTRUKI ARŠINI MILORADA DODIKA Djeca ne smiju biti politički alat, OSIM KAD IH ON KORISTI!

“Djeca nisu politički alat, već naša budućnost…”, reče predsjednik Republike Srpske, Milorad Dodik, nakon što se pojavila informacija da je sin premijera Srbije Miloša Vučevića, (zlo)upotrijebljen u političke svrhe.
Imalo je onih koji ovakvu reakciju neće pozdraviti, ali je, vjerovatno, još manje onih koji se neće prisjetiti bar jednog primjera zloupotrebe “budućnosti”, u kojem je glavni akter, upravo, Dodik.
Ugljevik, 2022. godina: Predsjednik Srpske dijeli “pedesetice” okupljenim mališanima. Patkovača, 2024. godina: uoči mitinga SNSD u ovom selu kod Bijeljine, djeca, navodno spontano, Dodika dočekuju sa zastavama Srpske, a zatim se i fotografišu s njim.
Свједоци смо још једног у низу случајева злоупотребе дjеце у политичке сврхе, овога пута кроз примјере у којима су син премијера Србије Милоша Вучевића и раније дjеца предсједника Александра Вучића изложени притисцима и непримјереним помињањима. Као отац и као државник, желим…
— Милорад Додик (@MiloradDodik) December 3, 2024
Petrovac, 2024: Dodik dječaku poklanja sliku sebe iza traktora, što završava u objavi na društvenim mrežama.
I tako dalje.
Djeca su ukras svijeta, ali nažalost, i politike. I nikakva Konvencija o pravima djeteta, preporuka nadležnih, niti nametnuti zakoni, to nisu uspjeli promijeniti. Tako se, iz godine u godinu, djeci “običnog svijeta”, dijele sokići i paketići, a nerijetko i “pedesetice” i “stotke”. I nikom ništa!
Podsjetimo se da je, prema podacima Transparensi Internšnela u BiH, prvog dana ove školske godine, zabilježen čak 21 slučaj zloupotrebe djece u političke svrhe.
I nije, da se razumijemo, predsjednik Srpske usamljen primjer. Zapravo, malo je onih političara koji to ne rade.
Političko licemjerstvo
Ali, zar nije licemjerno pozivati se na zaštitu djece samo onda kada je riječ o djeci političara (koja, naglašavamo, takođe moraju da budu zaštićena)? Ili, da se izrazimo, onako, “orvelovski”: znači li to da su sva djeca jednaka, ali da su, neka, jednakija od drugih?
Politička analitičarka Tanja Topić, naglašava da djecu ne treba zloupotrebljavati u političke svrhe, niti ih uplitati u političke igre, ali, kako kaže, ovakve izjave “paraju” uši.
– Kada osude dolaze od političara koji su i kažnjavani zbog zloupotrebe djece, koji redovno pohode i vrtiće, koji prijete svima koji im dirnu djecu da će se loše provesti, ti isti koji su djecu na velika vrata uveli u svijet politike i biznisa, onda ovakve izjave govore o političkom licemjerstvu i dodvoravanju vlastima u Beogradu po svaku cijenu – smatra ona.
Postavlja pitanje šta je sa djecom koja su targetirana iz drugih razloga, a nisu djeca političkih moćnika.
– Ne mogu se sjetiti da su političari stali na njihovu stranu. Ova podrška jednog oca drugim političkim očevima je politička podrška, pisana istim političkim rukopisom – kategorična je Topićeva.
Damjan Ožegović, iz Transparensi Internešnela u BiH podsjeća da Konvencija o pravima djeteta strogo propisuje kako djeca mogu da ostvaruju svoja prava i obaveze i da ne smiju da se zloupotrebljavaju od strane odraslih.
– U tom smislu, kada je u pitanju zloupotreba djeca u političke svrhe, treba ih isključiti iz svakog mogućeg vida dovođenja u vezu sa politikom, pogotovo u vezi sa objavljivanjem njihovih fotografija, snimanjem, korištenjem u neke promotivne aktivnosti… Mi smo, u ovoj predizbornoj kampanji, iako je bilo dosta riječi o kažnjavanju, svjedočili da mnogi političari nisu odustajali od zloupotrebe djece, što iz loše, što iz ne tako loše namjere, jer nisu bili ni svjesni da objavljivanjem fotografija čine štetu djetetu – kaže on.
Napominje da bi svi političari trebali da se uzdrže od bilo kakve (zlo)upotrebe djece u političke svrhe, piše Srpskainfo.
Politika
SAVANOVIĆ: “PDP ima snagu i viziju da vodi Republiku Srpsku!”

Aktivnosti Partije demokratskog progresa pokazuju da je riječ o ozbiljnoj političkoj organizaciji koja ima jasan stav o svim važnim pitanjima i brine o svakom građaninu, poručio je Zoran Savanović, član Predsjedništva PDP-a.
– Sve što smo radili u prethodnom periodu dovoljno govori o snazi, stabilnosti i odgovornosti naše politike. PDP je pokazao zrelost i spremnost da odgovori na najveće izazove, ne samo u Banjoj Luci, nego i u čitavoj Republici Srpskoj – istakao je Savanović gostujući na BN televiziji.
On je naglasio da PDP vodi politiku rješenja, a ne politikanstva, te da svakodnevno obilaze teren kako bi razgovarali s građanima i čuli njihove probleme.
– Naša politika pokazuje da se ovdje može normalno razmišljati i djelovati, bez bavljenja trivijalnim temama u ovako izazovnim vremenima. Zato svakodnevno obilazimo svaki kraj Republike Srpske – od Novog Grada do Trebinja, da vidimo šta su realni problemi ljudi i da ponudimo konkretna rješenja – rekao je Savanović.
Među prioritetima PDP-a naveo je besplatne udžbenike za učenike, uvođenje školskih uniformi, uklanjanje kladionica iz blizine škola, kao i neradnu nedjelju.
– Naša politika je jasna, a to je više reda, odgovornosti i konkretnih mjera koje će poboljšati kvalitet života građana. PDP ima snagu i viziju da vodi Republiku Srpsku u pravom smjeru – poručio je Savanović.
Politika
SKANDAL u Autocestama FBIH! Ko je kriv za NESTAŠICU TAG uređaja?

Autoceste FBiH priznale su da trenutno u prodaji nema TAG uređaja.
Iz ovog javnog preduzeća se pravdaju činjenicom da je nabavke TAG uređaja u potpunosti vezana s procedurama propisanim Zakonom o javnim nabavkama.
“Nedavno je okončan postupak javne nabavke i zaključen novi ugovor s dobavljačem, na osnovu kojeg je izvršena narudžba nove količine uređaja. Njihovu isporuku očekujemo u narednih desetak dana, nakon čega će distribucija biti odmah nastavljena putem naših prodajnih mjesta”, kažu iz Autocesta FBiH.
Iz Autocesta dodaju da “u posljednjem periodu bilježe izuzetno povećano interesovanje korisnika za ACC uređaje, ponajviše zbog mogućnosti njihovog uvezivanja sa sistemima naplate Hrvatskih autocesta i Autoputeva Republike Srpske”.
“Ovaj značajan porast potražnje doveo je do toga da su zalihe uređaja rasprodane brže nego što je to bilo planirano, odnosno prije nego što je nova nabavka mogla biti realizovana. Trenutno nemamo uređaja u prodaji”, navode iz Autocesta FBiH za “Vijesti.ba”.
Iako iz Autocesta pokušavaju opravdati situaciju navodima da su im zalihe istekle te da su problem javne nabavke, takvo obrazloženje nije prihvatljivo. Građane i privredu, koji kroz putarine druge naknade finansiraju rad ovog javnog preduzeća, ne zanimaju problemi u planiranju i loše vođene javne nabavke u Autocestama FBIH.
Oni imaju pravo na uslugu, pravo na kontinuitet i pravo na ozbiljan, odgovoran sistem koji ne zakazuje u osnovnim operativnim stvarima. Nestanak TAG uređaja je pokazatelj neodgovornosti i nebrige.
U svakoj ozbiljnoj kompaniji, javnoj ili privatnoj, precizno planiranje zaliha i blagovremeno pokretanje nabavki su osnovne menadžerske funkcije.
S obzirom da toga nije bilo u Autocestama FBIH, to znači da je neko propustio uraditi svoj posao i za to mora odgovarati jer se direktno odrazio na stotine ili hiljade korisnika koji su ostali bez mogućnosti da kupe ovu uslugu, a čime je oštećen i javni budžet. Kada javna institucija ne izvršava svoju osnovnu funkciju, onda nije pitanje zašto je došlo do nestašice, već ko će zbog toga snositi posljedice?
U odgovoru portalu Vijesti.ba, iz Autocesta su se zahvalili na interesu za informacije u vezi dostupnosti ACC uređaja. Da se radi o ciničnom i bezobraznom odnosu prema građanima i javnosti, osim poruke na papiru formata A4 na kojoj piše “TAGOVA TRENUTNO NEMA NI NA JEDNOM NAPLATNOM MJESTU. HVALA NA RAZUMIJEVANJU”, svjedoči i činjenica da na portalu jpautoceste.ba ne postoji obavijest o nestašici TAG uređaja. Da paradoks bude veći, među zadnjim obavijestima je ona u kojoj se kaže da građani “sve zahtjeve u vezi ACC usluge mogu realizovati na svim naplatnim mjestima na auto-putu” A1 u vremenskom periodu 00-24h”.
Politika
Dodik poručuje “OČEKIVANJA od Ustavnog suda BiH jasna”

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da od Ustavnog suda BiH nema nikakva očekivanja već da se moraju iskoristiti sve pravne radnje kako bi se došlo do Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu nakon presude koju mu je izrekao Sud BiH.
Dodik je naveo da su našli najmanje 40 primjera sudske prakse Evropskog suda koji pobijaju ovo što se dešava u BiH.
On je istakao da je “Ustavni sud BiH i kreirao sve te brljotine, ali da je rečeno da se moraju iskoristiti sve pravne radnje u nekoj zemlji da bi se moglo ići na Evropski sud”.
“Zato se i ide na Ustavni sud, ne iz očekivanja da on nešto uradi, ja nemam ta očekivanja”, rekao je Dodik za ATV, prenosi Srna.
On je naveo da je prepustio pravnicima i advokatima da se time bave, da ih je ovlastio da urade sve što misle da treba, pojasnivši da je krajnji cilj da dođu do odluke Evropskog suda za ljudska prava.
“Mada ja ni toj instituciji ne vjerujem”, rekao je Dodik.
On je naveo da su “muslimani to i uradili da dvije godine nekoga zabave”, te upitao “šta kad za dvije, tri godine dođe odluka Evropskog suda i kaže da se poništava odluka i da Milorad Dodik ima pravo da traži obeštećenje”.
“Ali, oni misle da u ove dvije godine mogu da naprave šta hoće, sva priča je u tome. U toj funkciji su i Šmit, sudovi, tužilaštva i Ustavni sud. Ja nemam nikakve dileme”, zaključio je Dodik.
Apelaciono odjeljenje Suda BiH potvrdilo je 1. avgusta prvostepenu presudu predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku, kojom je osuđen na godinu dana zatvora i šest godina zabrane političkog djelovanja “zbog nepoštovanja odluka Kristijana Šmita”.
-
Politika2 dana ago
Sastali se Dodik i Vučić, razgovarali O VAŽNIM TEMAMA ZA SRPSKI NAROD!
-
Region2 dana ago
KANDIĆEVA PONOVO ŠOKIRA! Srbi krivi za „Oluju“, blokadere dovesti na vlast da to priznaju (VIDEO)
-
Politika2 dana ago
“SNSD JE UMORNA I POTROŠENA POLITIČKA OPCIJA!” Radojičić: Imam vrlo slične stavove sa Stanivukovićem o republičkim temama
-
Društvo3 dana ago
OLAKŠANJE! Djevojčica iz UDESA u Čelincu VAN ŽIVOTNE OPASNOSTI
-
Društvo3 dana ago
PLJAČKA VIJEKA POD MASKOM TURIZMA! Ski centar “Klekovača” Dodikov paravan za otimanje šume i vode?
-
Politika3 dana ago
EVROPSKI PUT POD LUPOM! BiH prijeti da propusti istorijsku šansu, KASNI SA SVIM
-
Svijet2 dana ago
NETANJAHU OPET ŠOKIRA IZJAVAMA: “Izrael bi mogao bombardovati Gazu ‘kao saveznici Drezden'”
-
Svijet2 dana ago
NOVO IZRAELSKO BOMBARDOVANJE GAZE! Ubijena 123 Palestinca