Connect with us

Politika

SUTRA NA DNEVNOM REDU SAMO DVIJE TAČKE! Nova posebna sjednica NSRS

Posebna sjednica Narodne skupštine Republike Srpske zakazana je za sutra u 17 časova, a na dnevnom redu biće dvije tačke.

Prva će biti Informacija o urušavanju pravnog sistema u BiH kršenjem Dejtonskog mirovnog sporazuma.

Drugom tačkom se traži zauzimanje stava povodom dva zakona koji su upućeni u Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH, a to su Prijedlog zakona o graničnoj kontroli BiH Prijedlog zakona o zaštiti ličnih podataka BiH, a koji su nedavno usvojeni na sjednici Savjeta ministara BiH.
Nenad Stevandić, predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske naveo je da je uoči ove sjednice izneseno mnogo netačnih informacija, poput otcepljenja, ili raznih zabrana.

“Jedva sam čekao da se završi Kolegijum. Moje kolege iz SDS-a i PDP-a već desetak dana problematizuje ova dva zakona pa sam se već 18. decembra odlučio da se zakoni iz Savjeta ministara BiH nađu ovdje, jer su to evropski zakoni, a pokušano je da se usvoje bez amandmana, logično je bilo da se ovo sazove”, rekao je Stevandić.
Što se tiče urušavanja Dejtonskog sporazuma, Stevandić je rekao da je cilj da se razmotri da odluke visokog predstavnika nisu dobre po Srpsku.

“Da iduća godina ne bude godina visokog predstavnika”, poručio je Stanivuković.

On je kazao da su odobrili da ae na sjednici obrate predsjednici PDP-a, SDS-a, DNS-a, ali i predsjednici Klubova poslanika u Predstavničkom domu PS BiH.

“Ukoliko i druge partije pošalju do sutra svoje zahtjeve za obraćanje, odobrićemo”, rekao je Stevandić.

On je naveo da je opozicija predlagač zauzimanja stava po dva zakona, dok je vladajuća koalicija predložila Informaciju.
Na pitanje da li je možda Skupština pripremila neki zaključak koji se konkretno odnosi na suđenje Dodiku.

“To sada nemamo i ako me lično pitate, mislim da je ovo iživljavanje na pacijentu. Mogu da kažem da je on smršao 12 kila i da nije baš dobro. To je dokaz jedne montaže i siledžijstva. Gospodinu Dodiku su danas trebali da se vade konci a vi tražite od njega da dođe na sud i vještačite mu zdravlje. Zasad nema stava o tome da bi se zaključak o tome može naći ovdje na parlamentu. To je udruženi zločinački poduhvat da se udari na predsjednika Republike Srpske”, rekao je Stevandić.

Stevandić je dodao da će sutra u 11 časova biti održan sastanak svih stranaka, kako bi se definisali zaključci koji će biti na sjednici, ali da proces protiv Dodika, u ovom trenutku nije jedan od njih.

Upitan da prokomentariše da li je ovo njegov pokušaj da se dobije konsenzus na obje tačke, Stevandić je rekao da to nije samo njegova namjera, već da se treba raditi da konsenzusa uvijek bude.

Politika

UDAR NA PETROVIĆA! Poreska uprava Srpske blokirala žiro račune Grada Bijeljina

Poreska uprava Republike Srpske blokirala je žiro račune Grada Bijeljina, zbog neizmirenih obaveza za poreze i doprinose, rečeno je Srni u ovoj upravi.

“Poreska uprava Republike Srpske je u postupku prinudne naplate blokirala žiro račune poreskog obveznika Grad Bijeljina”, kažu u Poreskoj upravi.

Poreska uprava nije navela koliki je dug gradskih vlasti, ali, prema informacijama koje su objavili lokalni mediji, riječ je o iznosu od 250.000 KM.
U centru Bijeljine osvanuli su plakati na kojima piše: “Priznajte da ste pokrali 300 miliona narodnog novca”, “Isplatite naše plate, lopovi” i “Podnesite ostavke”.

Nepotpisani plakati polijepljeni su nedaleko od ulaza u zgradu gradske uprave.

Gradske vlasti se zasad nisu oglašavale povodom blokade računa, niti plakata.

Nastavi čitati

Politika

RISTIĆ POSLAO OŠTRU PORUKU “Lopare nisu na prodaju za profit neke kompanije, OVDJE KOPATI NEĆETE”

Milenko Ristić, predsjednik skupštine opštine Lopare izjavio je da su stanovnici te opštine protiv toga da budu eksperimentalno područje za kopanje rude u ovom dijelu svijeta.

– Protiv smo, pogotovo kada uzmemo u obzir iskustva drugih područja čija je životna okolina potpuno uništena iskopavanjem litijuma. Lopare nisu na prodaju za profit neke kompanije, a ni zamjena za slobodu bilo kojeg pojedinca. Previše smo mi dali da bismo ostali i živjeli na ovom području i sa kojim god ciframa i cijenama rudnog bogatstva licitirali, za nas je ovdje svaki kamen skuplji, jer smo se za svaki taj kamen borili da bismo živjeli u miru i slobodi – rekao je Ristić za Glas Srpske.

Ristić je negirao izjave predsjednika Srpske Milorada Dodika da na području Lopara ne postoji protivljenje stanovništa otpočinjanju eksploatacije litijuma i drugih ruda. Napomenuo je da to nije istina jer su do sada Narodnoj skupštini predate dvije peticije sa potpisima građana da se stavi moratorijum na dodjelu koncesija za iskopavanje ruda ne samo u Loparama, nego na širem području Majevice.

– Time je stav naroda jasno izražen. Trenutno je u izradi eleborat inicijative pokrenute u Loparama, Bijeljini, Brčkom, Ugljeviku, Tuzli, Čelić, Teočak i Sapna, prema kojoj ova planina treba biti proglašena parkom prirode, umjesto da bude rudnik litijuma. Ja mogu poručiti samo ono što je već narod, koji kao izabrani predstavnik predstavljam u Skupštini opštine Lopare, već poručio – nećete kopati!

Nastavi čitati

Politika

ZAPAD POKREĆE OŠTRE MJERE PROTIV VLASTI U REPUBLICI SRPSKOJ! Traži se izolacija, obustava finansiranja i ukidanje kontakata

Evropska unija i najmoćnije članice poput Francuske i Njemačke pokrenule su diplomatsku ofanzivu protiv vlasti u Republici Srpskoj. U dokumentu koji je procurio u javnost, a koji potiče iz diplomatskih krugova EU, predložene su dramatične mjere zbog, kako se navodi, „napada Republike Srpske na ustavni poredak Bosne i Hercegovine“.

Dokument je datiran na 12. maj ove godine, a izazvao je buru ne samo u Bosni i Hercegovini, već i u Srbiji, gdje je zbog njega održana hitna sjednica Savjeta za nacionalnu bezbjednost. Na toj sjednici, predsjednik Srbije Aleksandar Vučić upoznao je prisutne sa detaljima ovog dokumenta, koji je izazvao duboku zabrinutost u političkim strukturama regiona.

KLJUČNE MJERE PREDLOŽENE U DOKUMENTU:
Obustava finansijske pomoći
Svi projekti koji direktno ili djelimično koriste institucije Republike Srpske, a koji se finansiraju iz Investicionog okvira za Zapadni Balkan, biće suspendovani. Takođe, predlaže se i prekid bilateralne finansijske pomoći, a EU će tražiti i od Svjetske banke i drugih finansijskih institucija da slijede isti pristup.

Uvođenje sankcija
Predloženo je uvođenje restriktivnih mjera prema pojedincima iz vlasti Republike Srpske, uključujući zabrane putovanja i zamrzavanje imovine. Ukoliko ne bude konsenzusa unutar EU, države članice pozivaju se da same uvedu nacionalne sankcije i koordinišu ih međusobno.

Zamrzavanje evropskih integracija
U dokumentu se jasno navodi da će svi dalji koraci BiH ka Evropskoj uniji biti uslovljeni potpunim povratkom Republike Srpske u ustavni okvir BiH. Naglašava se da su postupci vlasti Republike Srpske u direktnoj suprotnosti sa evropskim putem Bosne i Hercegovine.

Prekid komunikacije sa rukovodstvom Republike Srpske
Poziva se na obustavu kontakata sa Miloradom Dodikom, Radovanom Stevandićem i Radovanom Viškovićem, koji su označeni kao ključni protagonisti krize. Umjesto toga, predlaže se pojačan kontakt sa opozicijom i civilnim sektorom u Republici Srpskoj.

POZADINA KRIZE
Dokument detaljno navodi sve pravne i političke poteze koje je vlast u Republici Srpskoj preduzela nakon presude predsjedniku RS Miloradu Dodiku, uključujući usvajanje niza zakona koji derogiraju institucije BiH, kao i nacrt novog ustava entiteta. Sve to ocijenjeno je kao otvoreni napad na ustavni poredak BiH.

EU smatra da je došlo do ozbiljnog narušavanja mira, stabilnosti i teritorijalnog integriteta zemlje, i najavljuje da će djelovati odlučno, kako bi se spriječila eskalacija.

CILJ EVROPSKE UNIJE
Kao krajnji cilj navodi se „potpuni i nepovratni povratak Republike Srpske ustavnom poretku Bosne i Hercegovine“, uz istovremenu poruku da je EU i dalje otvorena za saradnju, ali samo ako vlasti RS prekinu sa dosadašnjom politikom i ponište sve neustavne zakone i akte.

Ovaj dokument, iako neformalan, predstavlja jasan signal da se međunarodna zajednica sprema na konkretne korake protiv aktuelne politike u Republici Srpskoj. Po svemu sudeći, predstoji period intenzivne diplomatske, finansijske i političke izolacije vlasti u Banjaluci – dok se istovremeno otvaraju vrata saradnje s opozicijom i civilnim društvom.

Ostaje da se vidi kakav će biti odgovor vlasti u Republici Srpskoj i hoće li ovaj pritisak iz Evrope dovesti do promjena ili dodatne destabilizacije ionako složene situacije u Bosni i Hercegovini.
Raport

Nastavi čitati

Aktuelno