Connect with us

Hronika

Tri mjeseca od posljednjeg ročišta: Suđenje Daliboru Mandiću za SVIREPO UBISTVO Ariela Bogdanovića još uvijek nije nastavljeno

Prošlo je više od tri mjeseca od posljednjeg ročišta na suđenju Daliboru Mandiću (37), optuženom za svirepo ubistvo Ariela Bogdanovića (28) iz Banjaluke, ali još nema naznaka kada će postupak biti nastavljen.

Nastavak suđenja, a vrlo moguće i njegov ishod zavisi od rezultata antropološkog vještačenja video snimaka na kojima se vidi Bogdanovićev ubica. Vještačenje je zatražilo sudsko vijeće i povjereno je Gregoru Kovaču, stručnjaku iz Slovenije, ali nalaz sudu još nije dostavljen.

– Vještačenje video zapisa nadzornih kamera nije završeno. Glavni pretres će biti zakazan nakon što Okružnom sudu u Banjaluci bude dostavljen nalaz i mišljenje vještaka – rekli su za ATV u Okružnom sudu u Banjaluci.

Vještačenje bi trebalo da odgovori na pitanje da li je ubica sa snimaka optuženi Mandić… Ubica je kritične noći snimljen sa najmanje 20 nadzornih kamera, dok je sam čin ubistva snimljen sa dvije kamere. Međutim, lice ubice se ne vidi i vještak će na osnovu konstitucije i fizičkih karakteristika pokušati da utvrdi da li je na snimcima optuženi Mandić.

Zanimljivo je da je isto vještačenje 21. februara ove godine predložila okružni javni tužilac Tanja Mrđa, ali je predsjednik sudskog vijeća Dragan Uletilović odbio taj prijedlog, uz obrazloženje da je tužilaštvo mnogo ranije to trebalo da uradi. Mjesecima kasnije 3. septembra Uletilović je u sudnici saopštio da će i sam narediti to vještačenje…

Tužilaštvo i odbrana 2023. godine završili izvođenje dokaza

Inače, tužilaštvo i odbrana su prije godinu dana, 26. decembra 2023. godine, završili sa izvođenjem dokaza u ovom postupku. Od tada, dodatni dokazi se izvode isključivo na zahtjev sudskog vijeća koje očigledno pokušava da nadomjesti propuste iz istrage.

Uletilović je u sudnici ranije navodio da to nije odugovlačenje postupka, pojašnjavajući da je cilj suda da utvrdi materijalnu istinu. Naglasio je da priznanje, koje je optuženi dao u istrazi pa povukao pred sudom, nije dovoljno da se donese sudska odluka i da su potrebni i drugi dokazi.

Sudsko vijeće kao da je odlučilo da vodi novu istragu pa su na njihov zahtjev ponovo saslušavani policijski inspektori i vještaci. Organizovano je suočavanje Mandića sa inspektorom Miloradom Todorovićem, za kojeg je tvrdio da mu je iznudio priznanje. U sudnici su pregledani i svi snimci na kojima se vidi ubica, prenosi ATV.

”Sud previše zadire u domen istrage”

Naložena su dodatna DNK vještačenja predmeta oduzetih od optuženog, kao i stvari žrtve. Vještačenje je naloženo u aprilu i tek u septembru je prezentovano u sudu. Međutim, Mandićev DNK nije pronađen na stvarima žrtve, niti su biološki tragovi žrtve otkriveni na predmetima koji su oduzeti od optuženog.  Na njima nisu nađeni čak ni tragovi ljudske krvi… Nakon toga je zatraženo antropološko vještačenje snimaka, čemu je odbrana prigovorila smatrajući da sud ”previše zadire u domen istrage”.

Optužnica protiv Mandića podignuta je u februaru 2023. godine i na teret mu je stavljeno teško ubistvo počinjeno na svirep ili podmukao način. Zločin je počinjen 2. decembra 2022. godine oko 19.35 časova na Bulevaru Srpske vojske.

Kako se navodi u optužnici Mandić je kobne večeri, u namjeri da ubije, pratio Bogdanovića koji je išao iz pravca Tržnog centra ”Delta planet” prema Rabrovačkom mostu. Sustigao ga je u blizini studentskog kampusa i ubo nožem u predjelu gornjeg dijela trupa nakon čega je Bogdanović ranjen počeo da bježi te je prešao kolovoz ulice Bulevar srpske vojske i pao kod benzinske pumpe. Mandić mu je pritrčao te ga nožem ubo osam puta i usmrtio, a zatim pobjegao.

 

Loading...

Hronika

FILMSKA PLJAČKA U GRADIŠCI: Upali u kući, pretukli muškarca i ukrali 20.000 dolara

Razbojnici su sinoć upali u jednu kuću u Gradišci, pretukli muškarca, te ukrali oko 20.000 dolara, potvrđeno je “Nezavisnim novinama” iz policije.

Kako nam je rečeno, policija traga za pljačkašima, a uskoro će biti više informacija o ovom slučaju.

Nastavi čitati

Hronika

“ZLOČIN BEZ KAZNE”: Smrt pod muljem u Jablanici pola godine bez ODGOVORNIH

Ni šest mjeseci nakon što je u katastrofalnom nevremenu u Donjoj Jablanici, u opštini Jablanica, poginulo 19 ljudi za to niko nije odgovarao, a pitanje je i da li hoće.

Još je, naime, nejasno šta su istražioci utvrdili po pitanju poslovanja kamenoloma iznad ovog naselja, niti da li nekog terete za ovu strašnu tragediju koja se dogodila u noći između 3. i 4. oktobra.

Forenzičari su, podsjetimo, utvrdili da je za žrtve bilo kobno zapušenje grkljana i dušnika zemljom i muljem, ili su stradale od mehaničkih povreda, tj. teških preloma od stijena i drugog materijala koji je padao po njima.

Inače, neformalna grupa studenata “Hoće l’ ta promjena” najavila je da će 9. aprila ovim povodom održati protest u Sarajevu, ispred zgrade Vlade FBiH.

Studenti napominju da Vlada FBiH još nije odgovorila na njihove zahtjeve koji se odnose na katastrofalne prošlogodišnje poplave. Kako navode, Vlada FBiH “odgovorna je za stanje u Donjoj Jablanici, Konjicu, Fojnici, ali i ostalim područjima pogođenim u oktobarskim klizištima i poplavama”.

“Ne samo što Vlada FBiH nije odgovorila na naše zahtjeve, već nije odgovorila ni na zahtjeve i molbe stanovnika ovih područja. Posebno je to vidljivo u Donjoj Jablanici, gdje su nam mještani potvrdili da ih niko iz Vlade FBiH nije posjetio, već tek nakon popravke dijela željezničke pruge, kako bi se uslikali. To je sve. Razlog zbog kojeg izlazimo na proteste je katastrofalno stanje u koje su dovedeni stanovnici Donje Jablanice, kao i okoline Fojnice i Konjica. Stanje u Donjoj Jablanici je poražavajuće”, ističu oni.

Podsjećaju da je u oktobru 2024. godine 29 osoba, uključujući dvije nerođene bebe, izgubilo živote u poplavama koje su zadesile okolinu Jablanice, Konjica i Fojnice.

Iz Kantonalnog tužilaštva HNK kažu da su postupajući tužioci u stalnom kontaktu sa vještakom geološke struke i da je sačinjavanje nalaza vještaka još u toku.

“Pored toga, tužitelji nastavljaju sa poduzimanjem drugih istražnih radnji u ovom predmetu”, rečeno je za “Nezavisne novine” iz ovog tužilaštva, odakle su podsjetili na svoje ranije saopštenje.

Ranije su, naime, naveli da tim njihovih tužilaca “stručno i na profesionalan način preduzima sve zakonom propisane mjere i radnje iz svoje nadležnosti”, s posebnim akcentom na prirodnu elementarnu nepogodu i na eventualnu odgovornost i ulogu ljudskog faktora.

“Nakon obavljenih obdukcija tijela smrtno stradalih osoba, utvrđeno je da je smrt kod većine stradalih nastupila usljed gušenja zemljom i sličnim sadržajem”, rekli su iz Kantonalnog tužilaštva HNK.

Kako su dodali, po naredbi suda, a pod nadzorom Tužilaštva HNK, istražioci policije su izuzeli poslovnu dokumentaciju iz Ministarstva privrede HNK, a koja se odnosi na firmu “Sani” d.o.o. Jablanica, u čijem sastavu je navodno bio i pomenuti kamenolom.

“Isto tako, izuzeta je i određena poslovna dokumentacija iz firme ‘Sani’ Jablanica i u toku je njena analiza”, naveli su iz Tužilaštva HNK.

Naređena su, kako su naveli, i brojna vještačenja, i to po vještacima rudarske, geodetske i geološke struke, te su prikupljeni i podaci od Federalnog hidrometeorološkog zavoda, kao i podaci od drugih institucija i službi za kojima se ukazala potreba.

“Takođe, naloženo je i izvršeno 3D skeniranje terena sa ‘lidarom’ iz vazduha na širem području Donje Jablanice, s ciljem utvrđivanja količine i zapremine pokrenute zemljane mase i njene masivnosti, te uticaja na razorne posljedice, odnosno tragediju. Ovaj snimak se koristi za dalja vještačenja po vještaku geološke struke”, naveli su, između ostalog, iz Tužilaštva HNK.

U toku su, kako su naveli, istražne radnje, koje imaju za “cilj utvrđivanje osnova sumnje o počinjenje krivičnog djela, te da se rad na ovom predmetu kontinuirano obavlja, a da li će doći do podizanja optužnice, zavisiće o rezultatima provjera, nalaza vještaka i dokaza koji će biti prikupljeni”.

Nastavi čitati

Hronika

DIJANA KAJMAKOVIĆ OSLOBOĐENA OPTUŽBI! Vraća se na posao

Suspendovana zamjenica glavnog tužioca Tužilaštva Bosne i Hercegovine Diana Kajmaković oslobođena je optužbi koje su joj se stavljale na teret u disciplinskom postupku koji se vodio protiv nje, te se sutra vraća na posao.

Ovu informaciju je potvrdila njena advokatica Senka Nožica koja je kratko rekla da je Kajmaković obavijestila da je oslobođena optužbi te se sutra vraća na posao, prenosi Klix.

Riječ je o disciplinskoj tužbi koja se odnosila na postupanja u istragama Tužilaštva BiH u vezi sa Skaj aplikacijom.
Kajmaković se na teret stavljalo da je od 8. novembra 2021. godine do 24. avgusta 2022. godine u sefu svoje kancelarije držala 21 povjerljivu informaciju zaprimljenu u vezi sa Skaj aplikacijom, da ih nije zavela u skladu sa Pravilnikom o kancelarijskom poslovanju i da je postupala suprotno dužnosti glavnog tužioca.

Ona se takođe teretila da je 23. maja 2022. godine u svojoj kancelariji povišenim tonom rekla policijskom službeniku Kantona Sarajevo da njoj lično mora dostavljati akte u vezi sa Skaj aplikacijom, a ne postupajućim tužiocima.

Trećom tačkom se Kajmaković na teret stavljalo da je pozvala saradnika tužioca Mirze Hukeljića da joj donese jednu odluku iz njegovog spisa, što tužilac nije dozvolio.
Ranije je Nožica kazala da je Kajmaković ostavila strogo povjerljive informacije na najsigurnije mjesto te da je Kajmaković bila na bolovanju i da informacije nije zadržavala bez rada i neopravdano.

Nastavi čitati

Aktuelno