Društvo
Lejla Zalihić je MAJKA HEROINA! “Kćerku sam pronašla na pola jezera”

Lejla Zalihić je majka heroina iz Buturović Polja, čijim se imenom pišu herojstvo i hrabrost.
Njena priča o spasavanju kćerke iz vodene bujice tokom poplava koje su pogodile ovo mjesto obišla je svijet, a tri mjeseca nakon svega govori za “Nezavisne novine”.
Sjećanja na strašnu kataklizmu koja je pogodila nekoliko mjesta u BiH, među kojima i Jablanicu i Buturović Polje, kako govori Lejla, i dalje su živa i još prisutna, iako su prošla tri teška mjeseca.
Naime, Lejla je te noći kada se nebo spustilo na zemlju plivala tri kilometra kroz vodenu bujicu punu grana, drveća, kućanskih aparata, kamenja, kako bi spasila svoju kćerku.
– Ta noć, to je najveći horor u mom životu. Noć kao i svaka noć, ništa nije slutilo na to šta bi se moglo desiti. Probudio nas je komšija, da nije, ko zna šta bi se desilo. Izašli smo na drugi sprat kuće, kad smo vidjeli da tu nije sigurno, izašli smo na treći. Nije bilo vremena za paniku, razmišljali smo kako da spasimo živu glavu. Kad smo vidjeli da ništa ne možemo uraditi, prepustili smo se sudbini, sve do trenutka dok se kuća nije srušila. Čula sam vriske kćerke, supruga, svekrvu nisam čula, pali smo u vodu. Bujica nas je nosila, dok nisam kćerku pronašla na pola jezera. Uspjele smo nekako izaći na obalu od svega što nas je udaralo”, prisjeća se Zalihićeva za “Nezavisne novine”.
U toj agoniji, kako ističe, srele su se sa jednim čovjekom s kojim su se spasile.
– Išli smo oko tri sata dok nismo došli do komšije. Tu smo bili dok hitna pomoć nije stigla po nas, za muža ništa nisam znala, ni da li je živ”, kaže ona.
Zaroniti u hladnu vodu punu svega tokom noći često ne bi smjeli ni najhrabriji, ali Lejla je znala da drugog izbora nema.
Takva i tolika snaga se ne može objasniti, a kaže da joj je snagu da spasi rođeno dijete dao Bog. Uprkos svemu, ne smatra se heroinom.
– Ne osjećam se kao heroj, mislim da bi svaka majka za svoje dijete uradila isto. I za tuđe ako je u mogućnosti, a kamoli za svoje”, ističe ona za “Nezavisne novine”.
Heroinom samu sebe ne smatra, ali mnogi na nju gledaju baš tako.
Zovu je majka hrabrosti i žena godine, ni slučajno, ni bez razloga, već sasvim opravdano.
Zbog svog podviga nedavno je ponijela i titulu Hercegovka godine. Lejla ističe da joj znači što je ta nagrada pripala njoj, ali dodaje da bi voljela da nije ovim povodom.
– Voljela bih da je u nekom boljem svjetlu, zbog nečeg drugog, ali Bože moj, šta je, tu je”, kaže ona za “Nezavisne novine”.
Iako sjećanja lako ne blijede, situacija u Buturović Polju, prema njenim riječima, polako se popravlja, a stvari dolaze na svoje mjesto.
– Ogromna je šteta, pa tako treba dosta vremena da stvari u potpunosti dođu na svoje mjesto. Strah još postoji, ipak nije prošlo dosta vremena da se to zaboravi, ali proći će, nadam se, što prije”, ističe ona.
I nakon svega, iz katastrofe, u kojoj, osim prirode, krivice ima i u ljudima, Lejla smatra da smo kao društvo naučili lekciju.
– Tužno je što se ovako nešto moralo desiti da se izvuče lekcija, ali jednostavno tako je trebalo da bude i nadam se da se nikad više neće desiti”, zaključuje ona za “Nezavisne novine”.
Društvo
KAO U FILMOVIMA! Policija pretresa objekte šefa kavačkog klana

Policija je jutros upala u objekte na crnogorskom primorju koji su u vlasništvu Radoja Zvicera, odbjeglog šefa kavačkog klana.
Za sada nije poznato da li se kontrole i pretresi sprovode u sklopu konkretnog krivičnog postupka, ili je riječ o operativnim provjerama u okviru šire bezbjednosne akcije.
Na zahtjev crnogorske kancelarije Interpola za Zvicerom je 9. maja raspisana i javno objavljena crvena potjernica, a Crna Gora potražuje ga zbog šest teških ubistava, ubistva, ubistva u pokušaju, krijumčarenja droge, pišu crnogorske Vijesti.
Društvo
OVO MORATE ZNATI Evo šta je dozvoljeno unijeti u EU tokom ljetnjih putovanja?

Tokom ljetnje sezone, kada veliki broj ljudi putuje u zemlje Evropske unije iz država koje nisu članice, važno je znati šta je dozvoljeno unijeti u ličnom prtljagu. Evropska komisija objavila je smjernice koje jasno definišu ta pravila.
Unošenje mesa, mlijeka i proizvoda koji ih sadrže nije dozvoljeno. Ova zabrana važi bez obzira na količinu i bez obzira da li su proizvodi namijenjeni za ličnu upotrebu. Ista pravila primjenjuju se i na robu naručenu putem interneta ili poslatu poštom.
Izuzeci postoje za određene prehrambene proizvode, koji se mogu unijeti u ograničenim količinama, isključivo za lične potrebe. Dozvoljeni su voće i povrće, jaja i proizvodi od jaja, med, kao i ograničene količine ribe i ribljih proizvoda, dok je za biljke i životinje zaštićenih vrsta uglavnom potrebna posebna dozvola, prenosi RTCG.
Što se tiče alkohola i duvanskih proizvoda, moguće ih je unijeti bez dodatnih troškova ako su u razumnim količinama i namijenjeni isključivo za ličnu upotrebu. Dozvoljeno je do četiri litre običnog vina, do dvije litre pjenušavog vina ili vina sa dodatim alkoholom, 16 litara piva ili jedan litar žestokog pića koji ima više od 22% alkohola. Kada je riječ o duvanu, pravila određuju zemlje članice, ali propisane količine ne mogu biti strože od minimalnih EU smjernica – 800 cigareta, kilogram duvana, 10 litara jakog alkohola, 20 litara vina sa dodatim alkoholom, 90 litara običnog vina i 110 litara piva.
Za ostalu robu, uključujući parfeme i poklone, dozvoljen je unos u vrijednosti do 300 evra po putniku, odnosno 430 evra za putnike koji dolaze avionom ili brodom. Za mlađe od 15 godina, limit može biti niži – 150 evra, u zavisnosti od nacionalnih pravila. Takođe, u vozilu je dozvoljeno nositi do 10 litara goriva u prenosivom rezervoaru, uz pun rezervoar u automobilu.
Kada je riječ o putovanjima unutar Evropske unije, pravila su znatno liberalnija.
Dozvoljeno je slobodno unošenje mesa, mliječnih proizvoda, voća, povrća i biljaka, pod uslovom da su porijeklom iz neke od članica EU i da ne predstavljaju rizik po zdravlje ili biljnu zaštitu.
Ograničenja se odnose isključivo na količine koje jasno ukazuju da su namijenjene ličnoj upotrebi, a ne komercijalnoj distribuciji. Ipak, preporučuje se da putnici, prije puta, provjere eventualne posebne smjernice zemlje u koju ulaze, jer se granične kontrole i nacionalni pragovi mogu razlikovati.
Putnicima se savjetuje da se prije putovanja dodatno informišu na sajtu carinske uprave zemlje u koju putuju, kao i da poštuju propisana ograničenja kako bi izbjegli zapljene, kazne ili druge posljedice na granici.
Društvo
NEŠTO SE DEŠAVA!? EUFOR-ov avion ponovo kruži iznad Banjaluke

EUFOR-ov avion, koji je poletio iz Sarajeva, ponovo danas kruži iznad Banjaluke.
Prema podacima na aplikaciji FlightRadar24, avion Beech 90 King Air kruži na visini od oko 1,5 kilometara, i kreće se brzinom od oko 320 kilometara na sat.
Avion je nakon što je poletio iz Sarajeva prvo kružio iznad Livna, pa iznad Bihaća, nakon čega se uputio prema Banjaluci.
Kretanje EUFOR-ovog aviona možete pratiti na ovom linku.
-
Zdravlje3 dana ago
JELO KOJEM ĆETE SE VRAĆATI! Recept za carsku pitu koja je fantastična za doručak
-
Politika3 dana ago
ČOVIĆ BRUTALNO PORUČIO “Hrvatski narod će se izboriti, NE TREBA NAM STRANAC DA NAMETNE IZBORNI ZAKON!”
-
Društvo2 dana ago
Bomba ispred kafića u Zvorniku aktivirana daljinskim upravljačem: OSUMNJIČENI U BJEKSTVU
-
Region1 dan ago
KRAH SEZONE U CRNOJ GORI, PLAŽE POLUPRAZNE: “Ne trebaju nam škrti turisti”
-
Banjaluka3 dana ago
NA TERENU SA SUGRAĐANIMA: Savić – Banjac najavila sanaciju dječijeg igrališta u Rosuljama
-
Banjaluka2 dana ago
PDP Banjaluka “40 MILIONA KM “spucano” na garažu kod UKC-a – NITI JE ZAVRŠENA, niti u funkciji!”
-
Region2 dana ago
DAČIĆ PORUČIO: Za Beograd je Republika Srpska nacionalni interes broj jedan
-
Region2 dana ago
SMETAJU IM MRTVI PARTIZANI: Domovinski pokret traži uklanjanje dva nadgrobna spomenika kod Knina