Društvo
Lejla Zalihić je MAJKA HEROINA! “Kćerku sam pronašla na pola jezera”
Lejla Zalihić je majka heroina iz Buturović Polja, čijim se imenom pišu herojstvo i hrabrost.
Njena priča o spasavanju kćerke iz vodene bujice tokom poplava koje su pogodile ovo mjesto obišla je svijet, a tri mjeseca nakon svega govori za “Nezavisne novine”.
Sjećanja na strašnu kataklizmu koja je pogodila nekoliko mjesta u BiH, među kojima i Jablanicu i Buturović Polje, kako govori Lejla, i dalje su živa i još prisutna, iako su prošla tri teška mjeseca.
Naime, Lejla je te noći kada se nebo spustilo na zemlju plivala tri kilometra kroz vodenu bujicu punu grana, drveća, kućanskih aparata, kamenja, kako bi spasila svoju kćerku.
– Ta noć, to je najveći horor u mom životu. Noć kao i svaka noć, ništa nije slutilo na to šta bi se moglo desiti. Probudio nas je komšija, da nije, ko zna šta bi se desilo. Izašli smo na drugi sprat kuće, kad smo vidjeli da tu nije sigurno, izašli smo na treći. Nije bilo vremena za paniku, razmišljali smo kako da spasimo živu glavu. Kad smo vidjeli da ništa ne možemo uraditi, prepustili smo se sudbini, sve do trenutka dok se kuća nije srušila. Čula sam vriske kćerke, supruga, svekrvu nisam čula, pali smo u vodu. Bujica nas je nosila, dok nisam kćerku pronašla na pola jezera. Uspjele smo nekako izaći na obalu od svega što nas je udaralo”, prisjeća se Zalihićeva za “Nezavisne novine”.
U toj agoniji, kako ističe, srele su se sa jednim čovjekom s kojim su se spasile.
– Išli smo oko tri sata dok nismo došli do komšije. Tu smo bili dok hitna pomoć nije stigla po nas, za muža ništa nisam znala, ni da li je živ”, kaže ona.
Zaroniti u hladnu vodu punu svega tokom noći često ne bi smjeli ni najhrabriji, ali Lejla je znala da drugog izbora nema.
Takva i tolika snaga se ne može objasniti, a kaže da joj je snagu da spasi rođeno dijete dao Bog. Uprkos svemu, ne smatra se heroinom.
– Ne osjećam se kao heroj, mislim da bi svaka majka za svoje dijete uradila isto. I za tuđe ako je u mogućnosti, a kamoli za svoje”, ističe ona za “Nezavisne novine”.
Heroinom samu sebe ne smatra, ali mnogi na nju gledaju baš tako.
Zovu je majka hrabrosti i žena godine, ni slučajno, ni bez razloga, već sasvim opravdano.
Zbog svog podviga nedavno je ponijela i titulu Hercegovka godine. Lejla ističe da joj znači što je ta nagrada pripala njoj, ali dodaje da bi voljela da nije ovim povodom.
– Voljela bih da je u nekom boljem svjetlu, zbog nečeg drugog, ali Bože moj, šta je, tu je”, kaže ona za “Nezavisne novine”.
Iako sjećanja lako ne blijede, situacija u Buturović Polju, prema njenim riječima, polako se popravlja, a stvari dolaze na svoje mjesto.
– Ogromna je šteta, pa tako treba dosta vremena da stvari u potpunosti dođu na svoje mjesto. Strah još postoji, ipak nije prošlo dosta vremena da se to zaboravi, ali proći će, nadam se, što prije”, ističe ona.
I nakon svega, iz katastrofe, u kojoj, osim prirode, krivice ima i u ljudima, Lejla smatra da smo kao društvo naučili lekciju.
– Tužno je što se ovako nešto moralo desiti da se izvuče lekcija, ali jednostavno tako je trebalo da bude i nadam se da se nikad više neće desiti”, zaključuje ona za “Nezavisne novine”.
Društvo
PATRIJARH PORFIRIJE UPUTIO BOŽIĆNU POSLANICU! “Od svoga doma, radošću porodičnog okupljanja, NAPRAVITE VITLEJEMSKU PEĆINU”
Njegova svetost patrijarh srpski Porfirije i arhijereji Srpske pravoslavne crkve /SPC/ pozvali su u božićnoj poslanici pravoslavne Srbe da po svaku cijenu među sobom grade mostove razumijevanja, ljubavi i mira, te poručili da vjeruju da će za srpski narod zasjati sunce pravde.
Patrijarh i arhijereji su pozvali pravoslavne Srbe da na Božić zagriju svoja srca plamenom koji je grijao novorođenog Bogomladenca i da od svoga doma, radošću porodičnog okupljanja, naprave Vitlejemsku pećinu.
U božićnoj poslanici NJegova svetost i arhijereji svoj saborni glas upućuju, prije svega, svojoj duhovnoj djeci na Kosovu i Metohiji, ali i svima do kojih stiže apel svetosavske crkva.
“Srpski narod je u ovoj svojoj vekovnoj postojbini već četvrt veka najugroženiji i najnezaštićeniji narod na evropskom kontinentu. Izložen pritiscima, hapšenjima, nasilnom otimanju opštinskih samouprava, gašenju lokalnih zdravstvenih službi, otimanju zemljišta i druge privatne imovine, rušenju grobalja i spomenika kulture, neprestano biva zastrašivan i proganjan”, navodi se u poslanici.
Kako se ističe u poslanici patrijarha i arhijereja, braću i sestre na Kosovu i Metohiji gledaju sa ljubavlju, poštovanjem i zahvalnošću, diveći se njihovoj vjeri, junaštvu, strpljenju i trpljenju.
“Kao što verujemo rečima Gospodnjim da su `blaženi gladni i žedni pravde jer će se nasititi`, isto tako verujemo da će svanuti dan kada će i za vas i za vasceli naš narod zasjati Sunce pravde, Hristos Bog naš, i da ćete se i vi nasititi pravde NJegove”, navodi se u božićnoj poslanici.
Patrijarh Porfirije i arhijereji naglašavaju da je pravoslavnim Srbima najveći blagoslov u godini koja počinje proslava 850 godina od rođenja najznačajnije ličnosti u istoriji srpskog naroda – Svetog Save.
Ističući da je Sveti Sava činio djela ljubavi i da je kao prosvjetitelj Božiji postao uzor i primjer svima, pa i svom rođenom ocu, patrijarh i arhijereji poručuju da su u svjetlu njegovog primjera pozvani da sa pažnjom osluškuju mladost, da je poštuju, čuvaju i osnažuju u svemu što je dobro i čestito.
“U isto vreme, naša je obaveza da, osim brige o mladima, rečju i delima ljubavi, čitavim svojim životom, svedočimo da se punoća za kojom tragaju nalazi u Hristu Gospodu, da je Hristos smisao svega i da će, ukoliko Hristos bude na prvom mestu, sve doći na svoje mesto”, navodi se u božićnoj poslanici.
Kako se ukazuje, druga činjenica koja je poučna za godinu pred nama jeste izmirenje zavađene braće koje je izvršio Sveti Sava nad moštima njihovog oca, svetog Simeona Mirotočivog 1207. godine u manastiru Studenici.
“Za pomirenje nisu bile dovoljne samo njegova molitva i njegov trud, iako ga bez njih ne bi bilo. Neophodno je bilo i da oba brata pruže ruku jedan drugome, da se zagrle i oproste jedan drugome. To je bio jedini pravi, jevanđelski način da se postigne mir među braćom, u državi i u narodu. Sveti Sava, nadahnut Jevanđeljem Hristovim, pokazao je ovim i ostavio nam u amanet obrazac crkvenog miriteljskog postupanja”, poručuju patrijarh i arhijereji.
U božićnoj poslanici se ističe da crkva ne osuđuje, ne dijeli i ne pravi razliku među braćom, nego podsjeća da smo svi jedni drugima potrebni i sve poziva na mir i zajednicu ljubavi.
“Ne zaboravimo da mnoštvo nesreća, sukoba i ratova započinju dehumanizacijom bližnjeg i potiranjem ljudskosti drugog ljudskog bića. Zato je od presudne važnosti da svi, koliko nas ima, prestanemo da koristimo rečnik u kome se drugi prvo naziva strancem, zatim protivnikom, onda neprijateljem i, na samom kraju, neljudskim bićem”, opominju patrijarh Porfirije i vladike.
U božićnoj poslanici se naglašava da svi treba da se sjete kobnih posljedica takvih postupaka u istoriji ljudskog roda, koji su mnogobrojni, a naročito da se Srbi prisjete prošlosti i podjela od kojih do danas ne mogu da se oporave.
“Stoga, braćo i sestre, gde god da živimo, premošćujmo međusobne jazove, slušajmo jedni druge, uvažavajmo stavove i mišljenja jedni drugih, pogotovo kada su drugačija od naših. Odustanimo od agresije i nasilja kao načina rešavanja problema i nesuglasica! Po svaku cenu gradimo mostove razumevanja, ljubavi i mira, iako dobro znamo da graditelji mostova neretko bivaju kamenovani sa obe obale”, poručuju patrijarh Porfirije i arhijereji.
Patrijarh Porfirije i arhijereji poručuju da molitveno vapiju da i nevino stradale u padu nadstrešnice na novosadskoj željezničkoj stanici Gospod privije u svoje naručje.
“Gledamo u svoja srca i gledamo se međusobno, moleći se Gospodu da nam podari snage da iz tog tragičnog događaja, ali i iz drugih pomenutih i nepomenutih zbivanja u zemlji i svetu, stalno izvlačimo opominjuću pouku o tome da jedni prema drugima moramo biti braća, biti ljudi, ohristovljeni, iskreni i suštinski dobri”, navodi se u božićnoj poslanici.
Poručuju se da ne smiju biti zaboravljeni ni oni koji stradaju, tuguju i ove dane radosti provode prognani iz svojih domova, ponavljajući tako sudbinu Bogomladenca Hrista, koji je dijelio izgnanstvo, tugu i stradanje svih nevoljnika na zemaljskoj kugli.
“Vidimo kako u mnogim krajevima sveta majke i očevi, sa dečicom u naručju, bežeći od savremenih Iroda, doživljavaju i u 21. veku sudbinu vitlejemske dece iz vremena rođenja Hristova”, navodi se u božićnoj poslanici.
Patrijarh i arhijereji ističu da se u krajevima u kojima je Hristos rođen, kao i u susjednim zemljama, Siriji i Libanu, broj ljudskih žrtava nemilice umnožava, dok je broj ubijene djece, što je najstrašnije, mnogostruko prevazišao broj djece postradale od Irodovih ruku.
“Sa molitvenim vapajima Bogu da daruje mir celome svetu, gledamo i na strašni sukob jednokrvne i jednoverne braće u Ukrajini i Rusiji, koji, na veliku žalost svih nas, već ulazi u četvrtu godinu”, navodi se u božićnoj poslanici.
NJegova svestost i vladike su vjernicima preporučili da zagrle Hrista i jedni druge, te da se mole da se Bogomladenac Hristos useli u srca svih i da se, imajući mir sa NJim, mirimo i mirbožimo među sobom.
“Mirbožimo se da bismo se, u miru i ljubavi, zajedno s anđelima, jednim ustima i jednim srcem, radovali i pojali: `Slava na visini Bogu i na zemlji mir, među ljudima dobra volja`. Mir Božji, Hristos se rodi!”, poručili su patrijarh srpski i arhijereji u božićnoj poslanici.
Društvo
JEDVA ČEKAMO! Uskoro se ukidaju BESPOTREBNA PLAĆANJA bankarskih usluga
Uskoro bi građani Republike Srpske mogli biti zaštićeni od bespotrebnog plaćanja raznih bankarskih usluga.
Naknade za vođenje kreditne partije, pa i naknade za podizanje novca na bankomatu samo su neke od brojnih koje će po usvajanju novih izmjena Zakona o bankama biti ukinute. Sve to, tvrde u Agenciji za bankarstvo, konačno ide u korist klijentima banaka koje posluju u Srpskoj.
“Tu prije svega mislimo na pojedine usluge preko bankomata, POS terminala, korištenjem kartica, osnovnog računa, slanje izvoda, traženje raznih potvrda od banaka koje su se svakako nalazile u tarifama poslovnih banaka sa sjedištem u Republici Srpskoj gdje su banke ostvarivale dio svojih prihoda”, kaže Srđan Šuput, direktor Agencije za bankarstvo Republike Srpske, prenosi “ATV“.
S druge strane, Agencija koja je dužna da štiti rad banaka, ali i njene korisnike, imaće ojačanu mjeru nadzora. Mijenjaće se i sporni pojmovi poput „povezanih lica“ koje su banke do sada samovoljno tumačile, pa time i naštetile korisnicima svojih usluga. Sve to trebalo bi dovesti do stabilnijeg bankarskog sektora.
“Vi ste imali situaciju da pojedine zakonske propise banke su tumačile proizvoljno i na bazi toga zauzimale određene stavove, gdje su uskraćivale pojedine usluge da li fizičkim ili pravnim licima. To se ne smije raditi. To je jedan osjetljiv sektor, taj sektor ne trpi proizvoljnost ni sa strane onog ko je korisnik usluge, a ni sa strane onog ko je pružalac usluge”, kaže Srđan Amidžić, ministar finansija i trezora u Savjetu ministara BiH.
Borba protiv samovolje banaka koje su, po svemu sudeći, poslovale nekorektno, a sve to i papreno naplaćivale, neophodan je korak pri usklađivanju sa evropskim bankarskim propisima koji ne tolerišu takvu praksu. Osim evropskih regulativa, Republika Srpska se u novim izmjenama ugleda i na uređenost bankarske oblasti u Srbiji.
Društvo
DOBROTA ĆE SPASITI SVIJET! Humanost MLADIH VOLONTERA iz Kozarske Dubice stigla do Afrike i Azije
Humanost među građanima još uvijek postoji, a najbolji primjer za to je Udruženje mladih “Fokus” iz Kozarske Dubice i njihovi volonteri koji su lani podijelili 17.000 toplih obroka.
Naime, pomenute obroke podijelili su u okviru projekta “Dobra djela” na kućnu adresu 40 sugrađana u stanju socijalne potrebe.
Prema riječima Nedima Krivdića, predsjednika udruženja, spisak korisnika su napravili zajedno sa Centrom za socijalni rad ne gledajući na nacionalnu i vjersku pripadnost.
“Pored svakodnevnih obroka imali smo i razne donacije za naše korisnike i sugrađane gdje smo za ukupno 150 domaćinstava podijelili 15 tona hrane”, ističe Krivdić za “Nezavisne novine”.
Takođe, prošle godine su realizovali i projekat “Užine” zajedno s Udruženjem “Pomozi.ba” iz Sarajeva u okviru kojeg su obezbijedili 15.000 užina za 93 đaka u stanju socijalne potrebe na području Korazske Dubice.
Nove školske torbe i pribor obezbijedili su i za 110 prvačića, a takođe su podijelili i pet tona garderobe kako za najmlađe, tako i za najstarije sugrađane.
U toku godine realizivali su i tri akcije prikupljanja novčanih sredstava preko humanitarnog broja za liječenje sugrađana.
“Svoje akcije sprovodili smo u Africi i Aziji gdje smo zahvaljujući našim donatorima izgradili četiri bunara, donirali garderobu i obuću, te kupili 39 životinja”, kaže Krivdić.
Povodom praznika Bajrama podijelili su 3.000 baklava, cvijeće i paketiće, a tokom godine uredili su i dječje igralište i omladinski centar. Novogodišnjim paketićima obradovali su 500 djece.
Kako ističe Krivdić, ostvarili su i brojne saradnje sa institucijama i organizacijama, a bili su i podrška drugim udruženjima.
-
Politika1 dan ago
PRVA FOTOGRAFIJA POSLIJE OPERACIJE: Dodik vidno mršaviji (FOTO)
-
Hronika21 sat ago
POŽAR KOD BANJALUKE! Vatrogasci gasili krov kuće više od dva sata (FOTO)
-
Uncategorized3 dana ago
VEŽE SE ZA POLITIČKU SUDBINU VUČIĆA! Može li Dodik politički preživjeti bez Beograda?
-
Svijet1 dan ago
SUKOB ISPRED MANASTIRA! Mladić izgubio život, trojica povrijeđena
-
Politika2 dana ago
CRNADAK UPOZORAVA “Koalicija SNSD-Trojka-HDZ je pukla, smjena Nešića samo je POČETAK POLITIČKOG RASPADA”
-
Politika2 dana ago
SISTEM NA ISPITU! Kako je slučaj “Nešić” otkrio slabosti vlasti i pravosuđa
-
Svijet20 sati ago
Poznato koliko su KVADRATNIH KILOMETARA Rusi zauzeli prošle godine
-
Banjaluka2 dana ago
SPREMA SE NOVI NIVO OSVETE! Planira li SNSD da Banjaluku ostavi bez Skupštine