Connect with us

Društvo

NOVOGODIŠNJA VIJEST SA UKC! Srpska skupo plaća prenatalne testove koji su zastarjeli i nepouzdani

Republika Srpska počela je konačno da finansira prenatalne testove koje prate ozbiljne optužbe da su preskupi, rezultati koje daju na zastarjeloj kineskoj tehnologiji nepouzdani, a trudnice ostavljene bez mogućnosti izbora jer je monolopski položaj dat samo jednoj firmi, otkriva CAPITAL.

Prenatalni testovi se rade tokom rane trudnoće i pokazuju da li beba može imati određene genetske ili urođene anomalije.

Ovi testovi, odnosno samo jedna vrsta – prenatalni testovi “NIPT”, za koji posreduje kompanija “Biotega” iz Banjaluke, odnedavno su dostupni besplatno trudnicama u Univerzitetsko kliničkom centru Republike Srpske i nekoliko bolnica.

Međutim, brojni predstavnici kompanija za prenatalno testiranje, sa kojima smo razgovarali, tvrde da NIPT testovi budućim majkama nude nedovoljno preciznu analizu na tri osnovna sindroma, iako se za istu vrijednost na tržištu mogu nabaviti daleko savremeniji i pouzdaniji testovi, ali koje Fond zdravstvenog osiguranja RS više ne pokriva.

Ističu da je tender od raspisivanja bio problematičan i da je pretpostavljao ispunjavanje nemogućih uslova za sve, osim za jednu favorizovanu kompaniju. Smatraju da se radi o velikoj prevari i da se za 1.100 KM, koliko FZO plaća po testu za svega tri analize, može obezbijediti kvalitetan rezultat za više stotina sindroma i oboljenja korišćenjem savremenijih opcija.

Predstavnici više kompanija koje se bave posredovanjem u procesu prenatalnog testiranja kažu da nema sumnje da je posao namješten “Biotegi”, koja je osim tendera dobila i monopolski položaj na tržištu RS, a da su rezultati koje nude sumnjivi i nejasni (izraženi su kao “low risk” ili “high risk” – nizak i visok rizik, dok savremeni testovi nude rezultat kao pozitivan ili negativan).

Zbog toga su neke od njih slučaj prijavile Konkurencijskom savjetu BiH zbog dominantnog položaja u odnosu na druge, dok su se drugi žalili na uslove tendera i dodjelu posla odabranoj firmi.

U zahtjevu za pokretanje postupka kompanije „Genetika“ iz Banjaluke protiv UKC Banjaluka u koji je portal CAPITAL imao uvid navodi se, između ostalog, da je ova bolnica “narušila pravila tržišne konkurencije i zloupotrijebila dominantni položaj”.

Nije prihvatljivo i u suprotnosti je sa Zakonom o konkurenciji da se navedene usluge pružaju potpuno besplatno ako testove obezbjeđuje samo jedan dobavljač, jer je tako ugroženo poslovanje svih drugih koji se ne finansiraju iz javnih prihoda. Besplatno pružanje “NIPT” testiranja od strane UKC stavlja privatne pružaoce u nepovoljan položaj jer ne mogu parirati ovakvim uslovima i to može dovesti do njihovog potpunog istiskivanja“, tvrde u svom zahtjevu.

Simptomatično je, kažu, što je postupak javne nabavke okončan nekoliko dana uoči lokalnih izbora, kao i to što je bio prožet nizom nepravilnosti.

Zahtjev stigao, čeka se zaključak

Konkurencijski savjet BiH potvrdio je CAPITAL-u da su zaprimili zahtjev za pokretanje postupka protiv UKC zbog zloupotrebe dominantnog položaja na tržištu pružanja prenatalne dijagnostike.

Nakon što se zahtjev uredi i kompletira u skladu sa odredbama Zakona o konkurenciji, KS BiH će donijeti zaključak o pokretanju postupka“, rekli su u KS BiH.

Međutim, predstavnici više kompanija koje posreduju u prenatalnom testiranju redom tvrde da je tender bio nezakonit.

Prema riječima Dejana Todorovića, direktora i vlasnika firme “Biotechnology and Genetics” iz Banjaluke, radi se o velikoj prevari kojom je divna ideja o besplatnim prenatalnim testovima pretvorena u izvlačenje novca kroz ponudu loše usluge jednoj od najosjetljivijih kategorija.

Kaže da je posao namješten „Biotegi“ i da u to nema nikakve sumnje. Dokaz za to je između ostalog i to što su jedini uspjeli da registruju test.

Moguće je samo registrovati medicinsko sredstvo, recimo, ampulu, ali test nije. Ipak, oni su to uspjeli, prvi i jedini kod nas, a to je bio zahtjev u tenderu“, kaže Todorović.

U laboratoriji “Medicover Diagnostics” u Banjaluci kažu da na tržištu zaista postoji više testova koji su daleko jeftiniji, a nude veliku pouzdanost rezultata.

Ginekolozi preporučuju trudnicama da ne idu na testiranje u UKC

Mi imamo u ponudi četiri prenatalna testa koja su u potpunosti sigurni i za buduće majke i bebe, a prema svim medicinskim statistikama svrstavaju se u najpouzdaniju dijagnostičku metodu, a dva, “Veracity“ i “VERAgene”  koštaju od 600 do 900 maraka, što je 50 odsto niže nego što je tržišna cijena“, navode u ovoj ustanovi.

Trudnica Marija G, koja je nedavno radila test, kaže da se dugo raspitivala šta da radi. U dogovoru sa doktorom odlučila se za testiranje, ali joj je upravo on rekao da ako zaista želi tačan rezultat, ne ide na testiranje u UKC i da rješenje potraži na drugom mjestu.

U posljednjem trenutku uhvatila sam opciju za refundiranje pola iznosa iz FZO i uradila sam test u Srbiji. Doktor mi je rekao da izbjegnem UKC, zato što tri sindroma koja testiraju već detektuju obavezni dabl, kao i triple testovi. Rekao mi je da test u UKC RS spada u veoma zastarjele. Na kraju smo pola računa za testiranje platili svojim novcem, jer nam je bilo važnije da smo sigurni da je beba zdrava, nego da rizikujemo“, rekla nam je ona.

Loš kvalitet testova

Onima koji se ovim poslom bave, najveći problem je kažu, što UKC, odnosno RS daje veliki novac za najlošiji test koji se radi na zastarjeloj platfromi kineske kompanije BGI.

Ovaj test radi samo tri sindiroma, Daun, Patau i Edvards. Trebalo bi da rade neke polne aneuploidije, ali koliko znam, to se preskače. Parametri tog testa toliko loši da uopšte ne pomažu ginekologu i čak mogu uputiti u pogrešnom smjeru“, tvrdi Todorović.

Objašnjava da nije u pitanju kineska laboratorija, nego je slovenačka firma “Gene Planet” ranije kupila od Kine tehnologiju za testiranje i instalisao je kao vlastitu.

Testiranje vrše na najslabijoj platformi BGI preko nekadašnje slovenačke firme “Gene Planet”, ako to uopšte i rade tamo, a naplaćuju oko 1.100 maraka. Za te pare mogli su da rade od 100 do 300 analiza koje otkrivaju sve što postoji“, kaže Todorović i dodaje da su zbog toga sve firme odavno prešle na nove tehnologije.

U laboratoriji “Medicover Diagnostics” u Banjaluci kažu sadašnja situacija budućim majkama nudi nepouzdano testiranje isključujući rad sertifikovanih evropskih laboratorija koje garantuju vjerodostojnost rezultata.

Inače, kompanija „Gene Planet“ je prije nekoliko godina bila u centru svjetskog skandala upravo zbog manipulacija rezultatima testiranja i njihovim korišćenjem u vojne svrhe.

Skandal je pratilo i suđenje po tužbi da su Kinezi platformu kopirali od Amerikanaca, zbog čega je laboratorija iz Slovenije brzo preseljena “negdje u Hrvatsku”, navodno u jednu od “Breyer” ustanova u Zagrebu. Ipak, jedna takva platforma kod nas je bez problema dobila posao vrijedan tri miliona maraka.

U laboratoriji “Medicover Diagnostics” u Banjaluci kažu da je trudnicama ipak najviše odgovaralo da same odaberu šta će da rade.

Budućim majkama je ovo bilo najbolje rješenje, a da im FZO nadoknadi barem dio sredstava“, kažu u ovoj firmi.

Ranije, dok se čekalo raspisivanje, a kasnije i dodjeljivanje tendera, buduće majke su imale pravo povrata u punom iznosu. Od polovine ove godine ograničen je na 700 KM za test preko svake firme posrednice sa međunarodnim laboratorijama.

Nakon što je odabran pobjednik tendera, FZO je obustavio refundiranje troškova za testiranje kod drugih posrednika i sve prepustio UKC koji sada pristaje samo na testiranje preko “Biotege”.

U „Medicvoeru“ objašnjavaju da se kod njih, kao i na slobodnom tržištu mogu naći daleko bolji testovi od onoga što nudi UKC i da je to ono na šta se pacijentkinje najviše žale.

Sporan je i kvalitet testova zato što se do sada pokazalo da “NIPT” testovi imaju najveći broj lažno negativnih rezultata.

Godinu dana za tender

“Biotega” je posao dobila u oktobru ove godine, a tender je raspisan još u septembru prošle. Vlasnik ove firme je kompanija “Fortel” iz Banjaluke čiji su vlasnici Zoran Balaban i Boris Pavković. Tender je vrijedan gotovo tri miliona maraka, a UKC je u ovu nabavku išao zajednički sa još osam bolnica iz Republike Srpske.

Nabavku prenatalnih testova ranije su zakočile žalbe firme “Krajinagroup” Banjaluka koja je dva puta zaustavljala na ovaj tender. Jednu žalbu je Kancelarija za razmatranje žalbi BiH usvojila, dok je drugu odbacila kao neurednu, tako da je nabavka okončana izborom „Biotege“.

Zbog zastoja u procesu nabavki, FZO je neko vrijeme refundirao trudnicama sredstva za prenatalne testove u iznosu od 700 maraka, uz preporuku ginekologa iz zdravstvene ustanove sa kojom postoji potpisan ugovor.

Prema statističkim podacima, u RS se svake godine obavi oko 5.000 prenatalnih testova, a UKC se obavezao da će nabaviti 3.000 besplatnih testova.

Interesantno je da ni od koga iz zvaničnih institucija nismo dobili nijedan odgovor. U FZO RS su nam rekli da je tender raspisivao UKC RS i da su oni zaduženi za realizaciju posla.

Problem je što iz ove ustanove od 3. decembra kada smo prvi put poslali pitanja za koje tvrde da ih nisu dobili, i nakon opomene 5, 11, 12 i 17. decembra, te ponovnog slanja i komunikacije tokom prošle sedmice, ali do danas nismo dobili odgovore. Dobili smo obećanja da će odgovoriti uskoro i u ponedjeljak (juče), ali to se do objave teksta nije desilo.

Dok u Službi za informisanje ćute, na telefonski poziv nam se javio direktor UKC Vlado Đajić koji kaže ih je ovaj tender strašno namučio, ali da su sve radili po zakonu i prema instrukcijama Kancelarije za razmatranje žalbi BiH.

Tender nas je napatio, iscijedio i ubio žalbama. Mi smo sve ispoštovali i kako je odlučivano u Kancelariji za razmatranje žalbi, tako smo sprovodili. Imam puno povjerenje u našu doktoricu Ninu Marić, ona je najbolji stručnjak na Balkanu za to. Vodila je cijeli proces, pravila kriterijume i paket. Pobrinula se da najbitnije bolesti budu obuhvaćene. Mi smo već uradili nekoliko stotina testova i u njihov kvalitet mi nemamo sumnji“, kaže Đajić.

Tvrdi da ima zlonamjernih koji žele da naruše ovaj proces, ali da oni to neće dopustiti. Kaže da je tender rađen profesionalno i po zakonu, da ništa nisu mogli da utiču ko će biti izabran čak ni da su htjeli.

I da smo htjeli da nekoga favorizujemo, nismo mogli. Toliko je bilo konkurencije na tom tenderu“, kaže Đajić.

Na brojeve telefona u kompaniji “Biotega” niko se danima nije javljao, a svaki put se uključivala faks mašina. Nakon više uzastopnih poziva uspjeli smo na tri broja dobiti vezu, ali nijednom nismo vlasnika i direktora firme. Na svaki naš poziv dobijali smo drugi broj na kojem se javljao neko ko bi nam opet, dao drugi broj.

Odgovore nismo dobili ni od laboratorije „Breyer“ iz Zagreba koju smo pitali da li oni obrađuju uzorke krvi poslate iz UKC iz Banjaluke.

Pitanja smo poslali i u Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite, ali ni oni nisu našli vremena da nam odgovore na njih.

Društvo

GOMJENICA PRED VASKRS: Ovako mještani dočekuju praznike

Zamislite da u danima pred Vaskrs do kućnog praga idete u gumenim čizmama, jer gazite po vodi prepunoj fekalija. Nije ovo neka scena iz filma, već realnost mještana prijedorskog naselja Gomjenica koji su krajem marta doživjeli i preživjeli strašne poplave.

Scene iz ovog grada danima su punile medijski prostor. Voda je tada prekrila mnoga naselja. Danas je u većini kuća i dvorišta nema. Ali, posljedice martovskih poplava neki i dalje i te kako osjećaju.

–Iz čizama se ne može izaći. Napravio sam privremenu mini skelu da mogu sa ulice da dođem do ulaznih vrata. Čekam da se voda povuče, da mogu u patikama da izađem – kaže za Srpskainfo stanovnik naselja Baltine Bare pred čijom kućom je doslovno jezerce, prepuno fekalija.

Problem su njemu i komšijama napravile podzemne vode, koje su krenule nakon što su se Sana i Gomjenica povukle. Oni imaju svoje mišljenje zašto ih je poplavilo. Krivca vide u šljunkarama, iskopanim u blizini njihovih kuća. Ne znaju čije su, ali im prave ogromne probleme.

-Prekopane su velike površine, a voda mora negdje da izađe. Ovako nije bilo od 2014. godine. A onda su 2019. počeli da kopaju šljunkare i evo šta nam se dogodilo. Voda samo leži, a ovdje ima puno djece. Tako je kada je dopušteno privatnicima da krampaju – kaže naš sagovornik iz Gomjenice.

Poručuje da pomoć ne očekuje. On veću štetu nije pretrpio, ali mu je gora bara ispred kuće. Priča i da se ne veseli preterano vaskršnjim praznicima.

-Čemu da slavim praznik? Vidite po čemu gazimo. Padne mi na pamet da od grada tražimo da nas isplate i da odemo odavde. Zašto moramo da doživljavamo stres ovdje. Kada ode zdravlje ko će da nas pita. Ko će da mari za naš pretrpljeni strah – govori on.

Kada smo u utorak posjetili mještane ovog dijela Gomjenice, rekli su nam da je stanje koje vidimo mnogo bolje nego što je bilo prije samo koji dan.

–To je sada bara. Kada se voda povuče, imaće se šta prati 10 dana – kažu mještani. Kada ih je poplavilo, vatrogasci su im najviše pomogli. Iz Crvenog krsta su im donijeli šta treba da dezinfikuju kuće.

-Molim Boga da se voda što prije povuče, da se može normalno kući prići – objašanjava nam stanarka ove ulice. Priča da su 5 dana branili da im voda uđe u kuću, ali da na kraju nisu uspjeli. Izbacili su sve što su imali. Nije im lako sa malom djecom, ali za spavanje se snalaze.

Mještani objašnjavaju da se na prostoru od njihovih kuća, pa do rijeke Sane nakuplja voda.

-Mi smo još 2014. godine tražili da se ovi kanali zatrpavaju zemljom, ali nije odreagovano uopšte. Da vatrogasci nisu odradili ono što jesu ovih dana, sa nama bi bilo isto kao 2014. Meni je te godine u kući bilo 2,5 metra – priča mještanka Gomjenice i dodaje da su se komšije ranije organizovale i u blizini sami napravili nasip.

-Da je prešla preko tog nasipa, bilo bi teško nama – objašnjava ona.

Još jednoj mještanki voda je ušla u kuću, nekih od 25 do 30 centimetara. Sada su u potkrovlju, tu spavaju, a donji dio suše i čiste.

-To je dugotrajan proces. Oko kuće je voda, što je još gore. To je ustajala voda, pravi se žabokrečina, izmješane sa septičkom, to nam je gorući problem. Kuća će se osušiti, renovirati i nekako ćemo nastaviti dalje – optimistično govori. Dodaje da se, uprkos svemu, veseli Vaskrsu, koji će ove godine biti malo drugačiji. Očekuju da im stignu djeca, za spavanje će biti problem, jer su prostorije uništene.

-Ali, snaći ćemo se. Uglavnom u svojoj kući ćemo proslaviti – kaže ona.

I baš dok smo u utorak pričali sa mještanima, pročulo se da je stigao gradonačelnik Slobodan Javor, da ih obiđe. Dočekali su ga, a on je obuo gumene čizme i sa njima zagazio u baru. Govorili su mu o tome šta ih je snašlo, šta misle da je problem, a onda ga proveli i do šljunakara, da pokažu kako to izgleda.

-Ovo mjesto je pretrpilo veliku štetu. Ovdje voda nije bila kada su bili veliki talasi Sane i Gomjenice, ovdje su došle podzemne vode. Intenzivno smo radili sa vatrgascima, bilo je uključeno preko 12 pumpi i 18 vatrogasaca, da pokušamo na sve načine da ispumpamo vodu da kuće ne bi bilo ugrožene. Samo da podsjetim da je 2014. godine ovo naselje bilo pod vodom, došla je do prvog sprata – ističe on za Srpskainfo i dodaje da je važno da se ispumpa voda koja je ostala, jer iz nje vrebaju potencijalne zaraze. Problem ovog naselja je što je niži od nivoa rijeke i uvijek će postojati opasnost da bude plavljeno.

-U što kraćem roku ćemo poslati struku da vide mogu li se ugraditi neke pumpe koje bi bile instalirane malo više od ovog mjesta i kada se bude povećavao vodostaj, da se automatski pumpe uključe i vodu na drugo mjesto prenosi – poruka je gradonačelnika Prijedora. Dodaje i da će biti provjereno da li su šljunkare, o kojima mještani govore, u funkciji, ko su ljudi i firme koje obavljaju eksploataciju i imaju li sve papire.

Ovogodišnje poplave u Prijedoru jedne su od najvećih poplava u istoriji grada. Više stotina objekata bilo je poplavljeno, a nastala je velika šteta.

Inače, predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da će institucije doznačiti Prijedoru 10 miliona KM za sanaciju štete od poplava, te da će u saradnji sa “Vodama Srpske” biti izgrađeni nasipi i proširena korita reke Gomjenice i Sane.

Nastavi čitati

Društvo

PORFIRIJE ŠALJE SNAŽNU PORUKU: Bez dijaloga i poštovanja nema napretka!

Patrijarh Porfirije naveo je da savremeni čovjek u drugom čovjeku, a samim tim i u Bogu, vidi svoga neprijatelja koji mu ograničava slobodu i ugrožava njegovo biće.

NJegova svetost patrijarh srpski Porfirije pozvao je u Vaskršnjoj poslanici sve aktere društvenog života da, radi dobra i napretka naroda, grade mir, međusobno poštovanje i dijalog.
Patrijarh Porfirije naveo je da savremeni čovjek u drugom čovjeku, a samim tim i u Bogu, vidi svoga neprijatelja koji mu ograničava slobodu i ugrožava njegovo biće.

Otuda je, kako je istakao, čovjek savremene civilizacije počeo da stvara i jednonacionalne države i da se dijeli od drugih, smatrajući ih nepoželjnim i neprijateljima, a ovakvo shvatanje rezultiralo je neviđenim katastrofama i izazvalo dva svjetska rata sa ogromnim stradanjima, što se nastavlja i u današnje vrijeme.

“Primer za to je stradanje našeg naroda na Kosovu i Metohiji od lokalne albanske vlasti, koja proteruje Srbe sa njihovih vekovnih ognjišta, a one koji ostaju svakodnevno maltretira, želeći da stvori svoju državu na srpskoj teritoriji osveštanoj mučenicima i podvižnicima, kao i mnoštvom srpskih pravoslavnih crkava i manastira”, poručio je patrijarh Porfirije u poslanici koju je danas objavila Srpska pravoslavna crkva.

Patrijarh Porfirije je istakao da bi, međutim, bolje bilo za sve koji žive na ovom prostoru, ali i za sve ljude širom svijeta, da žive u miru jedni sa drugima, poštujući jedni druge i pomažući jedni drugima u svakodnevnom životu, jer je “zemaljsko zamalena carstvo”.

Srpski patrijarh istakao je da je i danas potrebno stremiti liturgijskom načinu života, zajednici s Bogom i ostalim ljudima i cjelokupnom prirodom posredstvom Svetog Duha, kao što su to činili mnogi u istoriji.

Patrijarh Porfirije ističe da je čovjek savremene civilizacije svoj život utemeljio na sebi samom, bez Hrista i bez drugog čovjeka i da, shvatajući sebe kao individuu, ne potrebuje drugog čoveka i zajednicu s njim da bi postojao.

“Mi kao crkveni Božiji narod, draga braćo i sestre, treba da se suprotstavimo ovom individualističkom načinu života, živeći po primeru apostola, podvižnika, mučenika, odnosno po primeru liturgijskog načina postojanja Crkve”, poručio je patrijarh Porfirije.

Patrijarh srpski je istakao da je čovjek prirodu doveo do ruba propasti, izrabljujući je radi individualnog uživanja i upozorio da, ako priroda prestane da postoji, prestaće da postoji i čovjek koji je dio nje.

“Sa velikim bolom, doživljavajući tragiku ratnih stradanja, širom sveta, a duboko svesni opasnosti od razmirica i dubokih nesporazuma koje su zahvatile i našu zemlju i krajeve, kao Crkva ne možemo da uputimo drugačiju poruku od ove: liturgijski način života, jedini je suštinski odgovor na ove probleme”, poručio je patrijarh Porfirije.

Srpski patrijarh ističe da će liturgijski način života donijeti pobjedu nad smrću, život vječni, bolje i pravednije društvo, ali da zahtijeva i spremnost na žrtvu.

“Mi ljudi, pre drugog i slavnog Hristovog dolaska, sami svojim silama, nećemo nikad stvoriti savršeno društvo, odnosno raj na zemlji. Zato snažno pozivamo sve aktere društvenog života da, radi dobra i napretka naroda, grade mir, međusobno poštovanje i dijalog”, poručio je patrijarh Porfirije.

NJegova svetost je uputio vaskršnji pozdrav srpskom narodu, a posebno Srbima na Kosovu i Metohiji.

“Zato, služeći danas Svetu liturgiju sa posebnom radošću, sa vascelim našim narodom, posebno sa našom braćom i sestrama na Kosovu i Metohiji, blagodarimo Jednome Bogu u Trojici, Ocu i Sinu i Svetome Duhu, za sve ono što je učinio i što će učiniti za nas i naš večni život, i pozdravimo se među sobom, i pozdravimo sve ljude dobre volje, radosnim pozdravom: Hristos vaskrese!”, poručio je patrijarh Porfirije.

Nastavi čitati

Društvo

ZASTAVU SFRJ I SRBIJE PODIGLI NA KROV AFRIKE: Banjalučanka Dragica i Novak iz Sokoca osvojili mitski Kilimandžaro

Oni nisu alpinisti, ali su odlučili da se popnu na krov Afrike, 5895 metara visok Kilimandžaro, čuvenu planinu za koju se vezuju mnogi mitovi i o kojoj je pisao i legendarni Ernest Hemingvej. Rečeno, učinjeno!

Banjalučanka Dragica Pajević, visokopozicionirana menadžerka u Svjetskom programu hrane UN, te Novak Marić, inženjer građevinarstva iz Sokoca, koji živi u Beogradu, nedavno su osvojili Kilimandžaro.

Kada su stigli na krov Afrike, postavili su dvije zastave: zastavu Republike Srbije, čiji su oboje državljani, te zastavu SFRJ sa crvenom petokrakom, obilježje države u kojoj su rođeni.

Ovom triumfalnom trenutku prethodile su, naravno, žestoke pripreme: dani i dani vježbanja u teretani, trčanja, plivanja, kontrolisane ishrane, kako bi ojačali, stekli kondiciju i mentalno i fizičko zdravlje neophodno za ovakav poduhvat.

Polazna tačka im je bio glavni grad Kenije, Najrobi, gdje Dragica živi i gdje joj je Novak došao u posjetu. Potom duga i zahtjevna vožnja od 400 kilometara, afričkim drumovima, do grada Aruše u susjednoj Tanzaniji.

Od Aruše su se zaputili ka živopisnom gradiću Moši, koji je polazna tačka ekspedicije.

– Priznajem, brinula sam da li ću uspjeti da se popnem na Kilimandžaro i da siđem s planine, ali još sam više brinula kako ću, nakon tolikog napora, sjesti za volan i odvesti nas nazad u Najrobi. Srećom, i Novak je sjajan vozač i nije mu problem da vozi lijevom stranom druma, što je “naopako” u odnosu na Evropu – kaže Dragica za Srpskainfo.

Srećom, sve je prošlo dobro. Uspon je trajao 4 i po dana, a još skoro 2 dana je bilo potrebno za ništa manje zahtjevno spuštanje sa planine. Na tom putu se valajlo boriti sa umorom i “planinskom bolešću” izazvanom naglim padom, odnosno porastom atmosferskog pritiska.

Na visini većoj od 3.000 metara je prilično teško disati.

– Bila sam malo umorna, iscrpljena, preplanulo lice, mučnina, bol u mišićima, ali sve to to očekivano. I sve je prošlo za nekoliko dana – kaže Dragica.

Ostalo je iskustvo koje se pamti do kraja života i dorobit po zdravlje. Jer, kako kažu naši alpinisti – početnici, na svojoj su se koži uvjerili da su stručnjaci u pravu, kada kažu da planinarenje jača srce, pluća i mišiće i da je najbolji lijek protiv depresije i anksioznosti.

Nastavi čitati

Aktuelno