Connect with us

Svijet

HOĆE LI NAPOKON DOĆI KRAJ? Hamas prihvatio nacrt sporazuma o prekidu vatre u Pojasu Gaze

Palestinska militantna grupa Hamas prihvatila je nacrt sporazuma o prekidu vatre u Pojasu Gaze i oslobađanju desetina talaca, izjavila su danas za AP dva zvaničnika uključena u pregovore.

Izraelski zvaničnik je rekao da je napredak postignut, a da se finalizuju detalji.

AP je dobio kopiju predloženog sporazuma, a egipatski zvaničnik i zvaničnik Hamasa potvrdili su njegovu autentičnost.

Plan bi trebalo da bude podnesen izraelskoj vladi na konačno odobrenje.

Katar je saopštio danas da su Izrael i palestinska militantna grupa Hamas veoma blizu postizanja dogovora o prekidu vatre u Pojasu Gaze i oslobađanju talaca.

Portparol katarskog ministarstva spoljnih poslova Madžed al-Ansari rekao je na brifingu za novinare da su tekući pregovori u Dohi pozitivni i produktivni.

On je odbio da ulazi u detalje pitanja o kojima se još razgovara, prenio je AP.

Katar je bio ključni posrednik u pregovorima sa Hamasom tokom više od godinu dana indirektnih pregovora i trenutno je domaćin pregovora, prenosi Tanjug.

Svijet

NIJE SAMO BRITANIJA, i Tramp traži od Srbije i zemalja u regionu DA PRIME MIGRANTE

Vlada američkog predsjednika Donalda Trampa traži od Srbije i drugih balkanskih država da prime migrante deportovane iz SAD-a, piše Bloomberg.

Zahtjev državama Balkana dio je šire američke strategije pronalaska stranih vlada spremnih da prime deportovane migrante, navodi američki medij pozivajući se na neimenovane izvore, ali ne precizira koje su druge balkanske zemlje u pitanju.

Bijela kuća, State Department i Ministarstvo vanjskih poslova Srbije još nisu komentarisali napise Bloomberga. Američki Vrhovni sud prošlog mjeseca dopustio je Trampovoj vladi da ukine privremeni pravni status stotinama hiljada migranata iz Venezuele, Kube, Haitija i Nikaragve koji žive u SAD-u.

Vlasti sada traže potencijalne destinacije za te migrante koji mogu biti deportovani, navodi Bloomberg. Taj medij dodaje i da je Srbija važna Trampovoj porodici i zbog nebodera u Beogradu koji će graditi investiciona kompanija čiji je jedan od osnivača Džared Kušner, zet američkog predsjednika, prenosi Index.

Nezavisne novine

Nastavi čitati

Svijet

TRAMP NAPRAVIO IZBOR! General Grinkevič za vrhovnog komandanta NATO-a?

Administracija američkog predsjednika Donalda Trampa saopštila je danas da je general vazduhoplovstva SAD Aleksus Grinkevič nominovan za narednog vrhovnog komandanta Združenih snaga NATO-a i šefa Evropske komande SAD.

Rojters navodi da će odluka da Grinkevič preuzme te funkcije ublažiti zabrinutost evropskih saveznika u NATO o navodnoj smanjenoj ulozi SAD u vođstvu Alijanse.

Obje nominacije mora da potvrdi Senat SAD.

Grinkevič je general-potpukovnik Ratnog vazduhoplovstva Sjedinjenih Američkih Država (USAF) i trenutno obavlja dužnost direktora za operacije Združenog generalštaba (J-3) u Pentagonu. U toj ulozi, on pomaže predsjedniku SAD i ministru odbrane u nadgledanju globalnih vojnih operacija i planiranju raspodjele resursa američkih oružanih snaga.

Diplomirao je na Akademiji Ratnog vazduhoplovstva SAD 1993. godine, a tokom karijere je služio kao pilot i instruktor na avionima F-16 Fighting Falcon i F-22 Raptor, sa više od 2.300 sati leta. Komandovao je na različitim nivoima, uključujući eskadrilu, krilo i ekspedicionu vazduhoplovnu jedinicu. Njegove prethodne dužnosti uključuju komandanta Devete vazduhoplovne armije (Air Forces Central) i direktora operacija u Centralnoj komandi SAD (CENTCOM).

Tokom službe, odlikovan je višestrukim priznanjima, uključujući četiri Medalje za izuzetnu službu odbrane i dvije Legije zasluga.

General Grinkevič smatra se jednim od najperspektivnijih oficira u američkom vojnom vrhu.

Nastavi čitati

Svijet

ORBAN “EU gubi kompas, umjesto mira GURA KONTINENT U KRIZU”

Lideri Evropske unije smatraju sukob u Ukrajini svojim “preventivnim udarom“ protiv Rusije, ali u stvarnosti evropska ekonomija strada zbog proratne propagande, izjavio je mađarski premijer Viktor Orban.

– Prema vojnoj propagandi Brisela, Rusija može da napadne zemlje EU, pa čak i NATO, i samo preventivni udar može da je zaustavi. U njihovim glavama, rat u Ukrajini je preventivni udar – rekao je Orban, govoreći na forumu Mađara iz Karpatskog basena u mađarskom parlamentu.
Mađarski premijer je naglasio da, pozivajući se na sukob u Ukrajini, Brisel pokušava da ojača centralizaciju svoje moći i oduzme još više ovlašćenja državama članicama.

– Ova proratna politika nam donosi samo loše stvari i ugrožava našu budućnost. Zbog toga su energenti poskupjeli, a sa njima skoro sve što nam je potrebno u svakodnevnom životu, i zato danas evropska ekonomija pati – primijetio je on, dodajući da “ovo nije EU“ kojoj se Mađarska pridružila.

Orban je ranije izjavio da su Evropa i Sjedinjene Države potrošile ukupno 310 milijardi evra na Ukrajinu, što je “noćna mora“, da je ovaj novac uložen u evropsku ekonomiju, Evropljani bi danas živjeli mnogo bolje, bilo bi moguće “činiti čuda“, ali je ovaj novac “izgorio“.

Prema njegovim riječima, Zapad, time što nije sagledao novu realnost u sukobu u Ukrajini, potpuno griješi i platiće visoku cijenu za grešku.

Nastavi čitati

Aktuelno