Politika
JEDINO ŠTO JE PREOSTALO! Ministri će biti kažnjavani zbog nepoštovanja parlamenta BiH

Ministri u Savjetu ministara BiH i ostali zvaničnici u institucijama BiH mogli bi biti kažnjavani ukoliko “ignorišu” naredbe, zaključke i odluke Parlamentarne skupštine BiH.
Naime, dosadašnja praksa je pokazala da ministri, ali i drugi zvaničnici institucija BiH ne poštuju odluke parlamenta BiH, a posebno da ne poštuju zaključke kojima se traži da se određena pitanja riješe.
Pored toga, poslanici Predstavničkog doma PS BiH, kao i delegati Doma naroda BiH, sve češće se suočavaju sa time da im zvaničnici ne žele odgovoriti na postavljena pitanja čak mjesecima, a da za to niko ne bude kažnjen.
Iako su u Zakonu o parlamentarnom nadzoru BiH propisane kazne za slučaj da se dođe do ovakvih situacija, problem je u tome što u zakonu do sada nije bilo utvrđeno ko je nadležan da provodi inspekcijski nadzor i kaznene odredbe.
Zbog toga su poslanici u Predstavničkom domu PS BiH Jasmin Emrić, Zlatan Begić, Elvisa Hodžić i Šemsudin Mehmedović po hitnom postupku predložili dopune zakona kojima se definiše da će inspekcijski nadzor i kažnjavanje ubuduće vršiti Upravni inspektorat Ministarstva pravde Bosne i Hercegovine.
“Tražili smo način kako da uozbiljimo odnos Vijeća ministara BiH i institucija BiH prema Parlamentarnoj skupštini BiH. Zastupnici, ali i delegati u oba doma Parlamentarne skupštine BiH u situaciji smo da čekamo odgovore na pitanja koja smo postavili u usmenom ili pisanom obliku i po nekoliko mjeseci. Čak i onda kada usmeno najavimo pitanje ministru, on često ne dođe na sjednicu i ne daju odgovore kako je to utvrđeno Pravilnikom i zakonom. Veliki je broj tih slučajeva, evo i sada čekam odgovore na neka pitanja koja sam postavio prije dva mjeseca”, kaže za “Nezavisne novine” Jasmin Emrić, poslanik NES-a u PD PS BiH.
On ističe da su se poslanici već ranije obraćali upravo Upravnom inspektoratu Ministarstva pravde BiH da izvrši inspekcijski nadzor u pomenutim situacijama, ali da im je iz Inspektorata tada rečeno da oni za to nisu nadležni.
“Oni su se proglasili nenadležnim jer u Zakonu o parlamentarnom nadzoru nije konkretno navedeno koji organ ili institucija vrši inspekcijski nadzor ili ko provodi kaznene odredbe. Zato smo smatrali da je neophodno da se po hitnom postupku ovo usvoji, gdje će se samo odrediti da Upravni inspektorat vrši inspekcijski nadzor i provodi kaznene odredbe”, poručuje Emrić, dodajući kako smatra da nema razloga da dopune zakona ne budu usvojene jer bi se time ostvarila efikasnost i funkcionalnost parlamentarnog nadzora.
Nenad Grković iz Kluba poslanika SDS – PDP – Za pravdu i red ističe da su ove dopune trebale biti usvojene još ranije i poručuje da će ih ovaj klub podržati.
“Definitivno imamo na vlasti jednu grupu ljudi koja se toliko neodgovorno ponaša, ne žele ni javnosti kojoj su odgovorni da iznesu podatke koje ih pitaju ne samo poslanici, već i novinari”, rekao je Grković za “Nezavisne”.
Dopune zakona predviđaju i mogućnost žalbe Ministarstvu pravde BiH na rješenje Upravnog inspektorata, ali je, kako je definisano, odluka Ministarstva pravde BiH konačna i obavezujuća.
Što se tiče kazni za nepoštovanje Zakona o parlamentarnom nadzoru, odnosno za one koji “ignorišu” naredbe, zaključke i odluke parlamenta BiH, za odgovorne osobe one su od 100 KM do 1.000 KM, dok je za instituciju od 1.000 do 40.000 KM.
Prijedlog zakona o dopunama Zakona o parlamentarnom nadzoru BiH bi trebalo da se nađe na redovnoj sjednici Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH koja je zakazana za 23. januar.
Nezavisne novine
Politika
OSTOJIĆ “Borci stvarali Republiku Srpsku, a danas gladni i zaboravljeni, NJIHOVA PRIMANJA SU UVREDA”

Demobilisani borci Vojske Republike Srpske danas su gurnuti na marginu društva, bez dostojanstva i prava koja su zaslužili braneći narod i otadžbinu. Ova poražavajuća slika prikazana je i u gostovanju predsjednika Boračke organizacije Republike Srpske Radana Ostojića u rubrici „Aktuelno“ jutarnjeg programa BN televizije, gdje je otvoreno rekao da su borci “više poniženi primanjima, nego što od njih mogu da riješe osnovna egzistencijalna pitanja”.
– “Demobilisani borci danas ne uživaju skoro nikakve privilegije. Naprotiv, većina ih je prepuštena sama sebi, sa primanjima koja više vrijeđaju nego što pomažu”, rekao je Ostojić, ističući da je ovakav odnos prema borcima sramotan i neprihvatljiv.
Zato Boračka organizacija Republike Srpske, kako je naveo, insistira na hitnom donošenju izmjena i dopuna Zakona o pravima boraca, i to najkasnije do kraja ove godine. Cilj je poboljšanje statusnog i materijalnog položaja svih boračkih kategorija, jer, kako je poručio Ostojić, “vrijeme je da se riječima stane u kraj, a djelima pokaže poštovanje prema onima koji su dali sve za slobodu”.
BN
Politika
GRČEVITA BORBA ZA OPSTANAK “Narod će odlučiti ko će biti na vlasti, PIK NE VAŽI”

PIK je tijelo koje ne postoji ni u jednom formalnom aktu koje reguliše situaciju u BiH, rekao je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.
– Kao što znate ponekada nešto komentarišem o tom nelegalnom Šmitu, nisam ni pratio, ali vidim da je djelovanje ovih “jadnika” iz Republike Srpske koji su tamo otišli sa namjerom da samo oni postoje, kao da život nije postojao prije njih. Pa su oni kao iznenađeni zašto Njemačka ima aspiracije, kao da ih nije imala i ranije. Kao da Njemačka ih nije imala 1914. ili 1941, ili kada je razbijala Јugoslaviju 90-ih godina, jer to je bio antisrpski projekat – naglasio je Dodik.
Dodik naglašava i da je nakon svega opozicija iznenađena da Njemačka ima loše namjere.
– To govori u stvari koliko je opozicija u zabludi. Ništa novo nije bilo osim njihovog pojavljivanja. Јoš 2010. godine boravio sam na sjednici PIK-a i oni nisu formalan organ, i rekao sam da me više nikada ne zovu. Nakon toga, evo 15 godina nisu nikoga zvali, a sad su odjednom našli da je to izlaz iz ove situacije. Isprepadali su jadnu opoziciju. Njihova predstava da su oni neki spasioci nije samo jadna, već i komična – dodao je Dodik.
Predsjednik Srpske poručuje da opozicija već 20 godina gubi izbore.
– To mene impresionira. Јa sam umoran od pobjeda, a oni nisu od poraza. Narod je taj koji će odlučiti ko će biti na vlasti – istakao je Dodik.
Politika
HRVATSKA NE ODUSTAJE, TRGOVSKA GORA STIŽE! Hoće li se Krajina iseliti zbog radijacije?

Stručnjaci Međunarodne agencije za atomsku energiju /IAEA/ od početka juna pregledaju bezbjednosna dokumenata Centra za zbrinjavanje radioaktivnog otpada, saopšteno je iz hrvatskog Fonda za finansiranje razgradnje i zbrinjavanja radioaktivnog otpada i istrošenog nuklearnog goriva Nuklearne elektrane Krško na lokaciji Trgovska gora.
Iz ovog fonda naveli su da su u svrhu procjene uticaja zahvata Centra za zbrinjavanje radioaktivnog otpada na ljude i životnu sredinu i ishođenja lokacijske dozvole izrađene detaljne sigurnosne analize i studije.
– Sprovedene analize, zajedno sa zaključcima i preporuke, biće uključene u studiju uticaja na životnu sredinu i prezentovane na javnim raspravama u okviru postupka procjene uticaja zahvata na životnu sredinu. Ključni sigurnosni dokumenti uspostavljanja Centra su procjena bezbjednosti, bezbjednosna studija i izvještaj bezbjednosne studije – navode iz Fonda.
Nezavisni pregled ovih dokumenata sprovodiće se tokom naredna dva mjeseca, a nalazi stručnjaka uključiće se i u naredne iteracije bezbjednosnih dokumenata.
Sljedeći pregled ovih dokumenata, koji obavljaju stručnjaci Međunarodne agencije za atomsku energiju, predviđen je za fazu ishođenja građevinske dozvole.
Hrvatska planira da radioaktivni otpad iz Nuklearne elektrane Krško, kao i postojeći institucionalni otpad skladišti na lokaciji Trgovska gora u opštini Dvor, na samoj granici sa BiH.
-
Banjaluka2 dana ago
NINKOVIĆ HOĆE PRES, A NEĆE PITANJA! Novinarima rekao da su “bezobrazni”, dok Akvana tone zbog SNSD-a, po ko zna koji put!
-
Društvo3 dana ago
APOKALIPSA U NAJAVI: Od juče RiTE Ugljevik u sporu od MILIJARDU I 300 MILIONA KM
-
Politika2 dana ago
“NAŠE MJESTO JE TAMO GDJE SE ODLUČUJE!” Stanivuković: Narod ne smije više plaćati cijenu ničijih POLITIČKIH ODLUKA I POTEZA
-
Hronika2 dana ago
DRAMA U PO BIJELA DANA! Pijan u kafani pretukao mladića, pa izašao napolje i IZBO BANJALUČANINA
-
Društvo2 dana ago
ČUVAJTE JE KAO OČI U GLAVI! Evo koliko plaćate novu zdravstvenu karticu ukoliko je izgubite!
-
Sport2 dana ago
URNISAO NORIJA: Još jedna Novakova “stotka” i plasman u četvrtfinale
-
Politika1 dan ago
STANIVUKOVIĆ “Dodik širi laži da bi prikrio strah! Srpska nikada neće biti SABIRNI CENTAR ZA MIGRANTE!”
-
Banjaluka1 dan ago
STANIVUKOVIĆ OŠTRO DODIKU: “Bazen ne može da radi bez novca, a dug Akvane su ostavili vaši ljudi”