Društvo
DOMAĆI RESURSI PROPADAJU! BiH troši šest puta više na uvoz nego što zaradi izvozom
Više i nije floskula kazati da je Bosna i Hercegovina uvozno orijentisana država, čak i kada su u pitanju osnovni prehrambeni proizvodi.
Voda, voće i povrće, meso, žitarice, krompir – iako BiH ima mogućnost da proizvodi i prerađuje sve navedeno, stanje na terenu govori da smo se po tome apsolutno bazirali na uvoz, te da izgleda kako bismo bez toga gotovo pa “skapali” od gladi i žeđi.
Naime, prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje BiH, u 2024. godini na uvoz voća, povrća, žitarica, vode i mesa potrošili smo, vjerovali ili ne, 1.708.008.155 KM, dok smo istovremeno na izvozu pomenutih proizvoda zaradili “samo” 284 miliona KM, što je šest puta manje.
Najviše novca BiH je dala na uvoz mesa i živih životinja. Uvezli smo više od 98 miliona kg, za šta je plaćeno 683.281.608 KM, a što je povećanje u odnosu na 2023. godinu za 70 miliona KM.
Što se izvoza tiče, u 2024. je izvezeno deset puta manje u odnosu na uvoz, a zarada je bila 51.623.798 KM (slične brojke i 2023. godine).
Nakon toga slijede voće i povrće. Za uvoz ovih proizvoda u prošloj godini potrošeno je 420.565.703 KM, dok je u isto vrijeme na izvozu voća i povrća BiH zaradila 134.900.384 KM.
Na uvoz žitarica u 2024. godini BiH je dala 305.241.300 KM, a kupljeno je 596.864.591 kg. Na izvozu je prihodovano 41.365.666 KM.
Stotine izvora pitke i mineralne vode BiH nisu dovoljne da se i na tom polju ne okrene uvozu. 242.609.819 litara kupovne vode ušlo je u BiH, za šta je plaćeno skoro 300 miliona KM. S druge strane, izvezeno je 139.082.096 litara ili 73.416.910 KM.
Ovdje ćemo dodati i podatke za uvoz i izvoz krompira.
Iako su u BiH nadaleko poznati glamočki, nevesinjski i druge vrste krompira, proizvedene količine, čini se, nisu dovoljne za domaće potrebe, pa je zaključno sa avgustom 2024. uvezeno 23.854.123 kg, što je više od 22 miliona KM.
Dok se građanima više nudi tuđe nego domaće, njihovi džepovi se sve više prazne, jer su već u ovoj godini počela nova poskupljenja, poput goriva i kafe, a najavljuje se poskupljenje pekarskih proizvoda i mesa.
Kad saberemo sve, ne možemo da se ne zapitamo da li imamo dovoljno vlastitih prehrambenih resursa i, ako imamo, zašto trošimo milijarde na kupovinu tuđih?
“Godinama ukazujemo na taj prekomjeran uvoz gotovo svih poljoprivrednih proizvoda. Nažalost, BiH se opredijelila da bude zemlja potrošač i uvozno orijentisana”, odgovara Stojan Marinković, predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača Republike Srpske.
Ističe da BiH ima potencijal da poveća proizvodnju u svim sektorima poljoprivrede, da ima tehničke i tehnološke resurse, te podsticaje za to, ali je problem što zbog uvoza nismo konkurentni ni na domaćem tržištu, zbog čega domaći proizvođači odustaju.
“Svake godine se suočavamo sa nemogućnošću plasmana proizvoda, ili čak plasmana po cijenama koje su ispod praga rentabilnosti”, poručuje Marinković.
“Neophodne su mjere zaštite domaće proizvodnje. Ali to je, nažalost, postalo političko pitanje i nema političkog konsenzusa na nivou države da se uvedu te mjere u cilju podizanja nivoa naše proizvodnje”, dodaje Marinković.
Prava kontrola domaćih resursa, nadovezuje se Marin Bago, predsjednik Udruženja potrošača “Futura” Mostar, jeste kada znamo koliko čega imamo u domaćim skladištima i koliko nam je nečega potrebno da uvezemo.
“Mi nemamo robne rezerve i realnost da je smo totalno ovisni o uvozu, a kad je tako, onda ne kontroliraš svoje tržište ni slučajno. Mi ne znamo ni koliko nama treba krompira, brašna, nemamo tih osnovnih podataka. Znamo koliko se uveze, ali ne znamo koliko nama toga treba kako bismo mogli subvencionirati, kako bismo mogli imati svoje osnovne namirnice. Jer u tom slučaju se sa proizvođačima unaprijed dogovara cijena, nema skokova, nije nas briga za burzu i uvoz. To je stvarna i prava kontrola svojih resursa”, poručuje Bago za “Nezavisne novine”.
On podsjeća da BiH po kvadratu ima obradivih površina koliko i Hrvatska.
“Takva površina u Kini proizvodi hranu za 25 miliona ljudi. Mislim da je to jedan podatak koji govori sve. A mi uvozimo 80 odsto hrane. To dokazuje jedan amaterizam u upravljanju, nedostatak vizije. Tako nam je u svemu”, istakao je Bago, prenose Nezavisne novine.
Društvo
TRI GODINE HUMANOSTI! Radivojevići iz Doboja na korak do novog doma zahvaljujući organizaciji “Srbi za Srbe”!
Humanitarna organizacija “Srbi za Srbe” prikupila je 4.000 KM tokom akcije “Bogojavljenski kolači iz bloka”, kojom je uspješno završena trogodišnja akcija prikupljanja sredstava za stambeno zbrinjavanje porodice Radivojević iz dobojskog naselja Trnjani, koja ima šestoro djece i živi u teškim uslovima.
Akcija je održana juče, a humanitarni štandovi bili su postavljeni ispred tri dobojska pravoslavna hrama Svetih apostola Petra i Pavla, Rođenja Presvete Bogorodice i Svetog Vasilija Ostroškog.
Predstavnik organizacije “Srbi za Srbe” Dušan Gogić rekao je da su tokom nepune tri godine kampanje prikupili više od 60.000 KM, što je dovoljno da se krene sa gradnjom nove kuće na zemljištu koje je Radivojevićima poklonio mještanin koji želi da ostane anoniman.
Gogić je zahvalio svim ljudima dobre volje koji su u proteklom periodu bili dio mnogobrojnih aktivnosti, poput “Trojka iz bloka”, “Pjesma i igra iz bloka”, “Šetnja iz bloka”.
On je najavio da ova humanitarna organizacija nastavlja sa aktivnostima i tokom ove godine i da će o narednom korisniku pomoći iz dobojskog naselja Osječani javnost biti blagovremeno upoznata , prenosi Srna.
Društvo
Biznismen iz Prnjavora priznao krivicu za pranje novca – MORA VRATITI 1.155.260 KM!
Biznismen Đurađ Radošević (63) iz Prnjavora priznao je krivicu za utaju poreza i pranje novca i pristao da bude osuđen na godinu zatvora i 30.000 KM novčane kazne te da vrati 1.155.260 KM nelegalno stečene koristi.
On je sa Republičkim javnim tužilaštvom zaključio sporazum o priznanju krivice koji je prihvatilo vijeće banjalučkog Okružnog suda, a presuda će biti objavljena danas.
Obrazlažući sporazum republički tužilac Goran Glamočanin istakao je da su prilikom dogovora o kazni između ostalog imali u vidu proticanje vremena od počinjenja krivičnog djela od oko 12 godina.
– Ta činjenica kao i ranija neosuđivanost i da se radi o starijem čovjeku narušenog zdravlja uzete su kao olakšavajuće. Osim toga u vrijeme počinjenja krivičnog djela važio je povoljniji zakon za optuženog i zato smatramo da će se predloženom kaznom i ispod zakonskog minimuma postići svrha kažnjavanja – rekao je Glamočanin.
Radoševićev branilac Bojan Despotović pridružio se izlaganju tužioca i istakao da je njegov klijent spreman odmah da plati novčanu kaznu. Predsjednika sudskog vijeća Sinišu Markovića interesovalo je kako optuženi misli da namiri odštetu veću od milion maraka s obzirom na to da je rekao da je lošeg imovnog stanja. Radošević i njegov branilac istakli su da će odštetu platiti sukcesivno u ratama i da će mu u tome pomoći kćerka. Pojasnili su da bi optuženi mogao da isplati odštetu za pet godina. Republičko javno tužilaštvo tereti Radoševića da je kao vlasnik i direktor, odnosno zakonski zastupnik i odgovorno lice u preduzeću “Adrijatik trejding fud” Banjaluka izbjegao plaćanje poreza i doprinosa zdravstvenog i penzijskog osiguranja za 2012. i 2013. godinu. Prema optužnici u periodu od 3. jula do 31. decembra 2012. godine izbjegao je da plati ukupno 64.566 KM poreza i doprinosa, a za cijelu 2013. godinu u ukupnom iznosu od 1.090.693 KM. Kako je navedeno u optužnici, on nije davao tačne podatke o prihodu, a prikrio je činjenicu da je jedna firma na račune “Adrijatik trejding fud” na ime obavljenih poslova uplatila 1.027.653 evra što je protivvrijednost 2.009.914 KM. Radoševića terete i da je raspolagao novcem pribavljenim krivičnim djelom koji se nalazio na rezidentnom računu u Sloveniji i da je s njega podigao 805.850 evra, a nije opravdao utrošak novca niti platio poreske obaveze. Optužnicom mu je na teret stavljeno produženo krivično djelo utaja poreza i doprinosa i pranje novca.
Mjere
Radoševiću su tokom istrage protiv njega po nalogu tužilaštva bile određene mjere zabrane napuštanja boravišta, uz privremeno oduzimanje putnih isprava i zabrana izdavanja novih, kao i zabrana korištenja lične karte za prelazak državne granice BiH. Obavezan je i da se javlja u policiju. Te mjere još su na snazi, a tužilaštvo se složilo da se one ukinu tek kad optuženi plati novčanu kaznu. Predsjednik sudskog vijeća sudija Siniša Marković rekao je da će sud o mjerama odlučiti kada objavi presudu, piše Glas Srpske.
Društvo
DEMOGRAFSKA KRIZA! Srpska gubi najvrjedniji kapital – SVOJE LJUDE!
Na razlici broja rođenih i umrlih, Srpska je za deceniju izgubila više od 60.000 stanovnika.
To pokazuju demografske analize, prema kojima je u periodu 2014-2023. RS napustilo više od 104.000 ljudi.
Važno je naglasiti da u ovu brojku ne ulaze oni koji su na sezonskom ili povremenom radu u inostranstvu, tako da je broj onih koji su otišli sa ovih prostora daleko veći.
Demografi podsjećaju da se broj živorođene djece u Srpskoj konstantno smanjuje od 1999. godine.
– Tada je registrovano 13.995 rođenih, da bi se u posljednjih 10 godina u prosjeku rađalo 9.138 djece – kaže profesor Stevo Pašalić.
Što se tiče migracija, ističe da se migracioni obrazac promijenio, što se prvenstveno ogleda u strukturi osoba koje odlaze, načinu i motivima odlaska, ali i šemama regrutovanja inostrane radne snage u odredišnim zemljama.
– Nekada je među migrantima najzastupljenija bila niskokvalifikovana muška radna snaga, dok su danas nosioci migracionih procesa visokoobrazovane osobe. Odliv stručnjaka, uz starenje stanovništva i opadanje ionako niske stope nataliteta, zasigurno predstavlja jedan od najvećih izazova savremenog društva. Osim što iseljenici odnose svoj bioreproduktivni potencijal, jer se uglavnom radi o osobama u optimalnoj reproduktivnoj dobi, njihovim odlaskom istovremeno se gubi i vrijedni, a često i nenadoknadivi, ljudski kapital – naglašava Pašalić.
Time, kako kaže, ujedno propadaju i sve prethodne investicije u obrazovanje.
– S druge strane, ljudski kapital u Srpskoj i BiH nerijetko je obezvrijeđen, bilo zbog nemogućnosti pronalaska posla koji odgovara stečenim kvalifikacijama, bilo zbog potplaćenosti zaposlenih – naglašava Pašalić.
Upozorava da će, u nestašici radne snage, ljude privući zapadno tržište.
– Zapadna Evropa treba radnu snagu i nema nikakve šanse da neće posegnuti za radnicima koji se vrlo brzo integrišu, a to su radnici sa Zapadnog Balkana. Međutim, Srpska i BiH moraju učiniti sve da zadrže postojeće stanje, te privuku na povratak iseljene, jer smo već sada prisiljeni uvoziti radnu snagu – ističe Pašalić.
-
Društvo23 sata ago
KREĆETE NA PUT? Čekaju vas kilometarske kolone na prelazu u Gradišci
-
Hronika1 dan ago
HOROR U SRBIJI! Tijelo žene pronađeno na terasi splava na Adi Ciganliji
-
Hronika22 sata ago
EPILOG PUCNJAVE NA ILIDŽI! Prevrnut “porše”, jedna osoba ranjena
-
Hronika23 sata ago
KAO DIVLJI ZAPAD! Pucnjava na Ilidži, ranjen muškarac
-
Politika3 dana ago
SAD PROŠIRILE “CRNU LISTU”! Sankcionisani ljudi bliski Dodiku, Karan, Selman, Kuzmanović…
-
Region3 dana ago
VUČIĆ KATEGORIČAN “Na vlast se dolazi na izborima, NASILJE OPOZICIJE NEDOPUSTIVO”
-
Društvo3 dana ago
POČINJE NOVO POLUGODIŠTE! U ponedjeljak 116 hiljada đaka u klupama
-
Politika2 dana ago
SANKCIJE ZATVORILE “AGAPE”! Oglasila se Gorica “Svjesni smo da je naš slogan “Zalogaj ljubavi” ostavljao kod MNOGIH GORAK UKUS”