Connect with us

Uncategorized

Promijene stranački dres, pa u jurnjavu za POSLANIČKI MANDAT

Većina poslanika koji su u protekle četiri godine promijenili stranački dres u Narodnoj skupštini Republike Srpske ponovo su stali pred glasače na izborima 2. oktobra u nadi da će zadobiti njihovo povjerenje i obnoviti mandat.

Na poslaničkim listama za Narodnu skupštinu RS ili Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH našla su se brojna poznata imena preletača od Darka Banjca, preko Milana Tubina, Davora Šešića, Dike Cvjetinovića do Dragana Galića.

Srpskainfo je provjerila ko je od poznatih preletača uspio da se izbori za još jedan direktan mandat.

Jedan od zasigurno najpoznatijih preletača jeste poslanik u aktuelnom sazivu Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH, Obren Petrović, koji je mandat osvojio na izborima 2018. godine kao kadar SDS. Manje od mjesec dana nakon tih izbora Petrović je napustio SDS i priklonio se SNSD.

Petrović je i na ovim izborima išao u trku za mandat u Predstavničkom domu BiH, ali ovaj put sa liste SNSD. Na izborima je osvojio čak 27.117 glasova i time sebi obezbijedio direktan mandat.

U trku za poslanike u parlament Srpske išli su i Danijel Jošić i Nina Bukejlović, članovi takozvane „Obrenove grupe“, koji su nakon izbora 2018. godine napustili SDS i priklonili se vlasti.

Oboje su se na ovim izborima bili na poslaničkoj listi SNSD. Jošić je osvojio 11.990 glasova i kako sada stvari stoje obezbijedio je sebi direktan mandat, dok je Bukejlovićeva osvojila 8.611 glasova. Ukoliko SNSD dobije tri poslanika u Izbornoj jedinici 5, Bukejlovićeva će, takođe, ući u parlament Srpske.

Još jedan „preletačević“ išao je u trku za novi mandat, a to je Slavko Gligorić, koji je nakon izbora 2018. godine u skupštinske klupe zasjeo u dresu DNS, ali je u martu 2021. godine napustio tu stranku.

Gligorić je djelovao kao samostalni poslanik u Klubu poslanika Narodne partije Srpske, čiji je lider Darko Banjac, ali je u trku za novi poslanički mandat išao ispred Socijalističke partije. Na izborima je osvojio 746 glasova i nije sebi obezbijedio još jedan mandat.

Na spisku poslanika u NSRS koji su u aktuelnom mandatu napustili stranku je i Darko Banjac, koji se sada nalazio na listi svoje partije i i koalicije NPS-PUS-Prva SDS.

Banjac je osvojio 4.628 glasova i obezbijedio sebi direktan mandat.

Na listi NPS-PUS-Prva SDS našla su se još dva poslanika koji su u toku ovog mandata promijenili stranački dres. Riječ je o Diki Cvjetinoviću, koji je u NSRS ušao kao kadar DNS, i Draganu Galiću, koji je bio poslanik PDP.

Cvjetinović je osvojio 2.889, a Galić 1.152 glasa. Nijedan od njih dvojice na ovim izborima nije uspio da obezbijedi sebi direktan mandat.

Nekadašnji poslanici SDS – Kostadin Vasić, Milan Tubin, Željko Babić i Davor Šešić, takođe su išli ponovo u trku za poslanički mandat. Vasić je u trku išao sa liste Ujedinjene Srpske i uspio je sebi da obezbijedi još jedan direktan mandat. Osvojio je ukupno 3.568 glasova.

Tubin je u trku išao u dresu SP i osvojio je 892 glasa, te tako sebi nije obezbijedio novi mandat. Babić je, takođe, u trku za još jedan mandat išao sa liste SP te osvojio ukupno 623 glasa, pa ni on neće ući u NSRS. U parlament Srpske neće ući ni Šešić, koji je na izbore išao sa liste SP i osvojio 730 glasova.

I nekadašnji visoki funkcioner DNS, Milan Radović, ponovo je išao u trku za poslanički mandat, ali ovaj put u dresu SDS. On je na izborima osvojio 6.469 glasova, te sebi obezbijedio još jedan mandat u NSRS.

Za novi mandat, bar onaj direktni, nije uspjela da se izbori ni Andrea Dorić, koja je u trku išla sa liste SP i osvojila 214 glasova.

Ona je mandat i u aktuelnom sazivu NSRS osvojila u dresu SP, ali je negdje na pola mandata napustila stranku i pridružila se SPS. Samo godinu dana kasnije, Dorićeva se predomislila, napustila SPS i vratila u SP.

Pored aktuelnih poslanika, na poslaničkim listama stranaka za NSRS našla su se još mnoga imena onih koji su proteklih godina mijenjali stranačka obilježja. Neki od njih su uspjeli da se izbore za mandat, a neki ne. Ko će od budućih poslanika, nakon što zasjednu u poslaničke klupe, ostati vjerni stranci, ostaje da se vidi.

GLASOVI NISU PRESUDNI
Poslanik Mijo Perkunić, kojeg javnost pamti po promjeni stranačkog dresa odmah nakon konstituisanja odlazećeg saziva NSRS, nije se izborio za direktan mandat u parlamentu Srpske, ali to ne znači da možda neće zasjesti u skupštinske klupe. Perkunić je u izbornoj jedinici 6 osvojio 1.290 glasova što mu nije dovoljno za direktan mandat. Ipak, u skupštinu bi mogao da uđe kao Hrvat jer Izborni zakon BiH predviđa da u republičkom parlamentu moraju biti najmanje po četiri Bošnjaka i Hrvata.

Region

UŽAS! Mladiće napali na plaži u Šibeniku, dočekale ih psovke i prijetnje

Nekoliko mladića došlo je juče popodne na kupanje u Šparadiće kod Grebaštice, u Šibeniku, ali ih tamo nisu dočekali ni mir ni sunce, već prijetnje, psovke, zamahivanje metalnom šipkom i polivanje vodom iz baštenskog crijeva.

Kako navode, stigli su do betonskog mola gdje su ostavili stvari, ali ubrzo su ih napala dvojica starijih muškaraca koji su tvrdili da se nalaze na “privatnoj plaži”, piše Šibenik.in.

Cijeli incident snimljen je mobilnim telefonom, a na snimku se vidi jedan muškarac kako zamahuje metalnom šipkom, dok drugi mladiće i njihove stvari poliva vodom.

Mladići su izjavili da nisu zvali policiju jer su se muškarci nakon kratkog vremena primirili i povukli u kuću.

“Shvatili su da nisu u pravu i povukli se. Mi smo ostali da se kupamo, naravno, ali koristili su strašne riječi, nazivali nas četnicima koji im kvare mir”, izjavili su za Šibenik.in, prenosi Index.

Dodaju da im je čitava situacija istovremeno bila i smiješna i tužna, te da je žalosno što je u Šparadićima obala gotovo u potpunosti zauzeta, puna je betonskih molova i uređenih plaža.

“Prirodne stijene ovdje gotovo da i ne postoje”, napominju.

Prema hrvatskom Zakonu o pomorskom dobru i morskim lukama, sve plaže, molovi i morska obala spadaju u pomorsko dobro, što znači da su u vlasništvu Republike Hrvatske i dostupni svim građanima.

“Pomorsko dobro je opšte dobro u vlasništvu države i svi građani imaju pravo slobodnog korišćenja”, navodi se u članovima 11. i 12. Zakona.

Ni vlasnici kuća uz obalu nemaju pravo da ograničavaju pristup plaži, osim ukoliko nemaju važeću koncesiju, a čak i tada su dužni omogućiti pristup u skladu sa zakonom. U konkretnom slučaju u Šparadićima, nije bilo nikakvih oznaka, zabrana ni dokaza da koncesija postoji.

Nastavi čitati

Društvo

SAMO ZA HRABRE! Gradina dobija viseći čelični most, 140 metara straha i adrenalina!

Avanturistički kompleks na lokalitetu Gradina, nadomak Bosanske Krupe, uskoro će dobiti još jedan adrenalinski sadržaj, a radi se o prekrasnom visećem mostu iznad kanjona rijeke Une.

Implementator ovog projekta je Klub adrenalinskih sportova iz Bosanske Krupe, a zahtjevan posao povezivanja dvije litice čeličnim sajlama i nogostupima, na visini od oko 100 metara, izvode članovi Kluba ekstremnih sportova “Škorpio” iz Zenice.

Ovaj klub se bavi izgradnjom ovakvih elemenata planinarske infrastrukture, pa su tako sličan viseći most nedavno izgradili i na planini Mulež, nadomak Sanskog Mosta.

“Na pomolu je nešto zaista posebno, a radi se o 140 metara dugom visećem ferata mostu. Idejni začetnik Denis Džajić, osnivač i voditelj Kluba adrenalinskih sportova Bosanska Krupa, zaslužuje sve čestitke, prije svega na hrabrosti da se upusti u ovakve izazove, a potom i na istrajnosti i da ih realizuje, uz svesrdnu pomoć prijatelja i probrane ekipe koja zajedničkim snagama, idejom i voljom ostvaruje rezultate vrijedne divljenja”, navode iz zeničkog kluba.

Dodaju kako su ovaj projekat i njegova atraktivnost prava rijetkost, ne samo u Bosni i Hercegovini, nego i šire, te da im je kao izvođačima čast i ponos biti dio ovako divne priče.

Završetak radova na ovome megamostu, kako navode, očekuje se do polovine ljeta.

Inače, treba istaći kako je prije dvije godine na istom lokalitetu izgrađen i jedan od najatraktivnijih zip lajna u Bosni i Hercegovini.

Sa strmim nagibom od gotovo 12 posto i dužinom od 230 metara, ovaj zip lajn nudi nevjerovatnu brzinu i do 65 kilometara na sat, te jedinstven adrenalinski doživljaj.

 

Nastavi čitati

Društvo

NAFTA NA IVICI EKSPLOZIJE! Ormutski moreuz pod prijetnjom, u BiH strahuju od novog UDARA NA DŽEP!

Zatvaranje Ormuskog moreuza moglo bi izazvati snažan energetski šok i lančanu reakciju rasta cijena širom svijeta, a naši sagovornici upozoravaju da ni BiH neće ostati pošteđena.

Prema njihovim riječima, posljedice bi bile višestruke – od rasta cijena goriva do poskupljenja osnovnih životnih namirnica.

Ormutski moreuz je jedan od najvažnijih naftnih puteva na svijetu, kroz njega se transportuje oko 20 do 25 odsto ukupne svjetske trgovine naftom.

Milenko Stanić, ekonomista, ističe da bi potencijalno zatvaranje Ormuskog moreuza moglo imati značajne posljedice i za naše tržište naftnih derivata, s obzirom na to da oko 20 do 25 odsto svjetske trgovine naftom prolazi upravo tim pravcem.

“Iskustvo nam govori da kada cijene nafte krenu rasti, dolazi do lančane reakcije i drugi počinju da koriguju cijene naviše”, naglašava Stanić i dodaje da kada se desio pad cijena na svjetskim berzama, uprkos očekivanjima, nije bio vidljiv na domaćem tržištu.

“Iako je cijena nafte znatno pala na svjetskom tržištu tokom protekle godine, taj pad se nije odrazio na cijene drugih proizvoda koji zavise od nafte ili u čijoj proizvodnji ona učestvuje. Dakle, kada cijene idu dolje, efekti su gotovo nevidljivi, ali kada krenu gore, brzo se prilagodimo”, pojašnjava Stanić.

Dodaje da je i u BiH već sada vidljiv uticaj globalnih dešavanja na cijene goriva.

“Čak i ako dođe do smirivanja tenzija između Irana i Izraela, energetika će i dalje ostati jedan od faktora koji će dugoročno održavati visoke cijene. To će se svakako odraziti na cijene proizvoda u BiH i dodatno ugroziti životni standard stanovništva”, upozorava Stanić.

Ekonomista Admir Čavalić rekao je za “Nezavisne novine” da bi eventualno zatvaranje Ormuskog moreuza imalo direktan uticaj na rast cijena nafte i naftnih derivata na domaćem tržištu.

“To bi bio šok od kojeg se ne bismo mogli brzo oporaviti niti ga izbjeći. Indirektno, takav poremećaj bi imao uticaj i na ostale troškove u proizvodnim lancima. Dakle, mogući su posljedični rast cijena finalnih proizvoda i usluga”, pojasnio je Čavalić.

Dodaje da bi, ako se najcrnji scenariji obistine i dođe do zatvaranja ovog moreuza, to predstavljao energetski šok kakav nije viđen u posljednjih nekoliko decenija, a koji bi se neminovno odrazio i na tržište Bosne i Hercegovine.

“U tom slučaju došlo bi do porasta cijena osnovnih životnih namirnica koje uvozimo, a koje, iako ih dijelom proizvodimo, i dalje zavise od globalnih lanaca snabdijevanja. Sve to bi u kratkom roku povećalo troškove i dovelo do novog pritiska na standard građana”, zaključuje Čavalić.

I ekonomista Igor Gavran kaže da bi to dovelo do znatnog povećanja cijena nafte i smanjenja dostupnih količina na tržištu pa samim tim i rasta cijena goriva, uključujući i bh. tržište.

“Tada bi, naravno, što opravdano, što neopravdano, i mnogi drugi iskoristili priliku za povećanje svojih cijena pravdajući to rastom troškova goriva i transporta”, kazao je Gavran.

Almir Bečarević, stručnjak za energetiku, izjavio je za “Nezavisne novine” da će trenutna dešavanja sasvim sigurno imati posljedice i po BiH.

“Ako dođe do stvarnog zatvaranja možemo očekivati i dramatičnije promjene kada je riječ o cijeni nafte”, upozorava Bečarević.

Pojašnjava da oko 20 odsto ukupne svjetske trgovine naftom prolazi upravo kroz ovaj strateški prolaz, što ga čini izuzetno važnim za stabilnost globalnog tržišta energenata.

“Nama preostaje da ispratimo odluke Irana. Ako se desi potpuno zatvaranje ovog moreuza, realno je očekivati skok cijena nafte na svjetskom tržištu, a samim tim i rast cijena na domaćim benzinskim pumpama”, kaže Bečarević.

Ističe da bi ovakav potez pogodio globalna tržišta bez izuzetka jer nijedna ekonomija ne može ostati imuna na ovakav poremećaj u lancima snabdijevanja.

“Niko ne može tačno predvidjeti razmjere, ali je gotovo sigurno da bi uslijedio rast cijena svih proizvoda u čijoj proizvodnji se koristi nafta kao ulazna komponenta. Drugim riječima, poskupjela bi široka lepeza robe i usluga”, zaključuje Bečarević.

Nastavi čitati

Aktuelno