Connect with us

Banjaluka

PRIJEČANI ZATRPANI SMEĆEM, mještani u strahu od zaraze

Neprijatan miris i deponije pored puta svakodnevna je slika u naselju Priječani, odakle su prije dvadesetak dana uklonjeni kontejneri. Mještani su ogorčeni zbog ovakvog stanja i strahuju od zaraze i pojave glodara i drugih neželjenih životinja.

Kako su rekli za “Glas Srpske”, osim činjenice da su kontejneri uklonjeni bez objašnjenja, problem jeste i to što kamioni za odvoz smeća, koji bi trebalo da idu od kuće do kuće, ne mogu ući u svaku ulicu.

Predsjednik Savjeta mjesne zajednice Priječani David Ponorac kazao je za “Glas Srpske” da je sve počelo kada je grad odlučio da se umjesto dosadašnjeg skupljanja otpada u kontejnere, smeće odvozi po sistemu “od kuće do kuće” u prigradskim naseljima.

– Nadležno Odjeljenje za komunalne poslove i preduzeće “Čistoća” uklonili su kontejnere. Infrastruktura u Priječanima nije razvijena do nivoa da se može kamionom doći do svakog domaćinstva, došlo je do problema koje nastojimo zajedno da riješimo – rekao je Ponorac.

On naglašava da se ovi problemi moraju što prije riješiti kako ne bi ispaštali mještani.

– Ključni problem jeste to što nije dovoljno razvijena infrastruktura i što ne se ne može prići svakom domaćinstvu. Dolazi do toga da se stvaraju mini deponije i naše komšije izbacuju često u terminima kada kamion ne prolazi, a psi lutalice smeće razvuku po naselju, mještani su najmanje krivi – rekao je Ponorac.

Naglasio je da je strpljenje komšija na izmaku.

– Došli smo do djelimičnog rješenja problema, jer kamioni već ulaze u neke ulice u koje nisu ulazili na početku, ali problem još nije riješen. Prelazno rješenje je i to, gdje ne može ući kamion za odvoz smeća da postavimo privremeno kontejnere dok se infrastruktura ne unaprijedi do te mjeri da kamion može ući u svaku ulicu – rekao je Ponorac.

Mještanin Priječana Mladen Novaković kazao je za “Glas Srpske” da se što prije mora reagovati, kako od naselja ne bi pravili deponiju.

– Prije 20 dana odvezeni su kontejneri u cijelom naselju, a dobili smo obećanje da će se naći drugo rješenje.

Kontejnera i rješenja od tad nema, ali zato ima smeća po cijelom naselju. Prave se divlje deponije koje stoje, psi razvlače smeće, a ujutru su ulice i dvorišta puna smeća – kazao je Novaković.

Prema njegovim riječima, mještani se boje zaraze.

– Najbolje bi bilo da se ljudima podijele kante, da svako svoju iznese u dane kada se smeće odvozi. Nije trebalo uklanjati kontejnere dok se to ne riješi – kaže Novaković i dodaje da isto misli i većina komšija.

Iz Gradske uprave su za “Glas Srpske” kazali da su najčistija naselja u kojima nema kontejnera, nego se smeće prikuplja “od vrata do vrata”.

– Planiraju se lokacije za organizovanje zelenih ostrva i izgradnja reciklažnih dvorišta. Komunalna policija često upozorava građane, ali veoma je teško utvrditi ko nepropisno odlaže otpad – kazali su iz grada i ponovili apel da se smeće odlaže na za to previđena mjesta.

Kameno doba

Mještanin ovog naselja, koji nije htio da mu objavimo ime, kazao je da se na ovakav način vraćamo u kameno doba i da se, koliko je danas, mora naći rješenje.

– Nemamo pravo da uništavamo i ružimo naselje, moramo brinuti o ekologiji i okolini. Valjda živimo u 21. vijeku, a ne u kamenom dobu – kazao je on.

Banjaluka

Predstavnici Grada obišli azil na Manjači “NETAČNE INFORMACIJE DA PSI GLADUJU”

Predstavnici Kabineta gradonačelnika, Odjeljenja za komunalne poslove te veterinarski inspektori obišli su danas azil za napuštene pse na Manjači.

Prilikom posjete, uvjerili su se u trenutno stanje, naglasivši kako Grad ima u planu da radi na poboljšanje uslova za sve pse koji privremeno borave u azilu.

– Obišli smo danas azil kako bi se uvjerili u stanje. Ono što sa sigurnošću možemo da kažemo jeste da hrane u azilu ima dovoljno, te da su netačne informacije da psi gladuju. Svakako da postoji prostora za napredak i cilj nam je da radimo na poboljšanju uslova za boravak pasa – poručeno je nakon posjete.

Istakli su kako detaljno razmatraju sve korake za daljnji napredak.

Nastavi čitati

Banjaluka

ŠEVO ODGOVORIO NINKOVIĆU: “Ono što vi uništite za dan, teško se popravlja godinama”

Ovlašteni potpisnik u Odjeljenju za opštu upravu Grada Banjaluka, Miroslav Ševo, oštro je odgovorio na istupe odbornika Ljube Ninkovića, komentarišući njegove tvrdnje o stanju vodovodne mreže i pokušaje prebacivanja krivice na aktuelnu administraciju.

– Gospodine Ninkoviću, napokon ste rekli, doduše djelimičnu, istinu. Samo, iz Vaših istupa nikada ne znamo, a očigledno i Vas to muči – koji ste Vi to Ninković? “Velika nada” SDS-a, DNS-ova “alternativa”, ili SNSD-ov, kako to Vaša potpredsjednica partije kaže, “papak”? – izjavio je Ševo.

On je podsjetio da Vodovod a.d. Banjaluka nije imao ozbiljno investiciono održavanje skoro četiri decenije, ali da je većinu tog vremena – kako kaže – upravo SNSD imao ključne poluge vlasti.

– Tačno je da Vodovod 40 godina nije imao investiciono održavanje i da je mreža dotrajala. Ali, podsjetiću Vas da je 25 godina SNSD imao većinu u Skupštini grada, a 20 godina i gradonačelnike. Možda Vi imate amneziju o tome ko je donosio odluke i ko je kriv za stanje u prethodnih 25 godina, ali znajte – onaj ko donosi odluke, taj je i kriv i zaslužan – poručio je Ševo.

Posebno je reagovao na pokušaje Ninkovića da problematizuje rad Gradske uprave na području vodovodnog sistema “Banjica”, uz podsjećanje da su slične sabotaže već viđene.

– Na slici koju Vam šaljem – da biste lakše prepoznali, sve je zaokruženo – vidi se sistem ventila u šahtu koji pripada vodovodnom sistemu “Banjica” u selu Dobrnja, koji je zatvoren i u potpunosti odsječen. Nekoliko puta je zatvaran ventil i dio Donjih Kola je ostajao bez vode. Isti princip viđen je u proljeće u Bronzanom Majdanu, pa 2022. u Melini i prošle godine u potkozarskim selima. To je matrica – ističe Ševo.

On dodaje da su upravo Ninković i njegovi partijski partneri odgovorni i za probleme sa sistemom “Tunjice”.

– Gospodine Ninkoviću, prošle godine niste digli ruku, tačnije niste čak ni zakazali sjednicu Skupštine grada da se sanira šteta koju ste napravili Vi i Vaši partijski drugovi na sistemu “Tunjice”, ugradnjom cjevovoda manjeg promjera. Isto to ste odbili i na prošloj sjednici Skupštine, ili ste i to zaboravili? – pita Ševo.

Na kraju, poručio je da građani Banjaluke više ne nasjedaju na manipulacije.

– Ono što Vi i Vaši partijski drugovi uništite za dan, teško da se može popraviti za godinu. Ali, mi nećemo odustati od toga da popravljamo ono što ste Vi svjesno urušavali decenijama – zaključio je Miroslav Ševo.

Nastavi čitati

Banjaluka

MIROSLAV ŠEVO “Građani su prepoznali važnost naših apela”

Bez obzira na rekordnu sušu u junu, Banjaluka je uspjela obezbijediti stabilno vodosnabdijevanje na svim područjima, uključujući i zone poput platoa Manjače i potkozarskih sela.

Kazao je ovo Miroslav Ševo u ime Stručno-operativnog tima, te Štaba za vanredne situacije Grada, naglasivši kako su sugrađani poštovali mjere koje su donesene.

– Građani su maksimalno ispoštovali mjere i zahvaljujem im se na saradnji. Ekipe komunalne policije su stalno bile na terenu, izdavali su preporuke, govorili o neracionalnoj potrošnji vode, što se pokazalo kao dobra stvar i nešto što smo uradili na najbolji mogući način. Na kraju jednog sušnog perioda, mi vidimo rezultate – rekao je Ševo. Poručio je kako je stanje na izvorištu „Banjica“ izuzetno dobro.
– Urađena je sanacija, uložili smo 1,5 miliona KM. Urađen je novi vodozahvat i nove pumpe. Kao što smo rekli, do 15. jula je testni period. Jutros smo dobili izvještaj da svi sistemi koji se snabdijevaju sa rezervoara „Banjica“ su preko 80 odsto puni, tako da kompletan plato „Manjače“ ima uredno vodosnabdijevanje. Svakako, imamo te visinske zone koje u toku dana znaju imati prekide u vodosnabdijevanju. Moram da kažem to da imamo veliku količinu kamenca koji se nagomilao u cijevima i zbog toga dolazi do zapušavanja cijevi – rekao je on.

Podsjetio je i na to da se ponovo dešavaju određene sabotaže na terenu, te zamolio građane da ukoliko nešto primjete, to i prijave.
– To se dešavalo prije tri godine u Bronzanom Majdanu, prošle godine na Manjači a to je zavrtanje ventila od strane NN lica. Suočili smo se i ove godine sa tom nepopularnom pojavom, a to je da je neko zavrnuo ventil na vodovodnom sistemu i u potpunosti ga odsjekao. Ti su neke sabotaže koje se dešavaju iz nama nepoznatih razloga. Molim sve građane da koji primjete nešto prijave „Vodovodu“ kako bi mogli da otklonimo kvarove – rekao je on.

Naglasio je kako se i dalje nalazimo u sušnom periodu, ali da izvorišta imaju dovoljno vode.

– Ono što je problem jeste sistem i vodovodna mreža, koja je stara više od 50 godina. Takođe, znamo da smo još prošle godine mogli da riješimo problem potkozarskih sela da je bilo sluha od strane skupštinske većine. Ove godine su odbili da riješimo taj problem, koji su njihovi prethodnici i sami prouzrokovali. Vode ima, dakle, ali je problem sistem. Još jedom apelujem na građane da štede vodu, kako bi sačuvali system – rekao je Ševo.

Nastavi čitati

Aktuelno