Connect with us

Društvo

KATASTROFALNI PODACI! Izvoz struje manji za skoro pola milijarde KM!

Neto izvoz električne energije iz Bosne i Hercegovine u prošloj godini iznosio je 2,5 teravat-sati i manji je za 36 odsto u odnosu na 2023. godinu, pokazuju izvještaji Nezavisnog operatera sistema BiH i Agencije za statistiku BiH.

Kako se vidi u podacima Agencije za statistiku BiH, izvoz električne energije je tokom prošle godine iznosio 669,7 miliona KM ili 36 odsto manje nego 2023. godine.

U istom periodu uvezena je električna energija za 312,6 miliona KM.

Ovo znači da je uvoz struje veći za 44 odsto nego 2023. godine.

Edhem Bičakčić, predsjednik Regionalnog komiteta Međunarodnog odbora za velike električne sisteme SEERC (CIGRE), za “Nezavisne novine” komentarisao je ove podatke rekavši da je manji izvoz za 485 miliona KM.

Sa druge strane, uvoz električne energije iznosio je 5,9 teravat-sati, što je povećanje od 57 odsto u odnosu na 2023. godinu.

“Proizvodnja električne energije u prošloj godini iznosila je 14,3 teravat-sati, što predstavlja smanjenje od osam odsto u odnosu na 2023. godinu, na šta je najviše uticala hidrologija. Proizvodnja hidroelektrana u prošloj godini je 4,7 teravat-sati i manja je za 25 odsto, a termoelektrana je 8,4 teravat-sati i na nivou je iz 2023. godine. Vjetroelektrane, fotonaponske elektrane i elektrane priključene na distributivnu mrežu proizvele su 1,2 TWh. Potrošnja je iznosila 11,3 TWh, kao i 2023”, naveo je Bičakčić.

Prema njegovim riječima, zarada od izvoza električne energije dosta je manja i to najviše zbog nižih cijena struje na berzama.

“Sad ima kolebanja u vezi sa cijenama, ali u svakom slučaju cijene idu ka gore. Za one koji izvoze struju više cijene na berzama su dobre, ali za one koji kupuju nisu dobre. Za ‘Elektroprivredu Republike Srpske’ ako ne radi Ugljevik’ nije dobro, jer se mora uvoziti, ali ako radi, jeste dobro. Slično je u Sarajevu, jer ako rudari iskopaju dovoljne količine uglja, onda je dobro, ako ne iskopaju, mora se uvoziti”, naglasio je Bičakčić.

Istakao je da su ovi podaci loši.

“U BiH nema ozbiljnijih napora niti strategije da se pokrene ozbiljnija proizvodnja električne energije, da se još brže uključuju obnovljivi izvori energije, a da se očuva proizvodnja termoelektrana bar dok nismo po karbon taksama”, objašnjava Bičakčić.

Almir Bečarević, stručnjak za energetiku iz Sarajeva, kaže za “Nezavisne novine” da je izvoz električne energije manji za više od 400 miliona KM u odnosu na 2023. godinu.

“Ovo su katastrofalni podaci, ali sve više i više postajemo zemlja uvoznik električne energije. Znajući ono što smo već govorili, kretanje kod svih elektroprivreda u BiH, ulazimo u jednu situaciju da od zemlje izvoznika postajemo zemlja uvoznik struje. Ovo je veoma loše po platnom bilansu, ali i po radu elektroprivreda, jer su morale da koriguju cijenu prema privredi i stanovništvu. Nema više one kompenzacije koja se nekada radila, da se povećanim izvozom pegla nivo cijene struje koja ide prema stanovništvu”, zaključio je Bečarević.

Društvo

MALENE RUKE ODRŽAVAJU DOMAĆINSTVO kod Bosanskog Petrovca

Milošu Jeličiću, petnaestogodišnjaku okruglih obraza i crne kose, u kraju poznatom kao mladić koji je djetinjstvo posvetio poljoprivredi, mašine koje je dobio prošle godine bile su podstrek da još više, bolje i jače svojim radom pomogne porodici.

Ovaj mladić, koji je lani svojom životnim pričom osvojio mnoga srca, zajedno sa tetkom, koji mu je uzor, za godinu je uzorao desetine hektara zemljišta i izbalirao na stotine bala sijena.

Dani ovog uzornog i vrijednog osnovca su u potpunosti ispunjeni. Dok mnogi njegovi vršnjaci maštaju o karijerama daleko od sela, neki čak i van države, Miloš razmišlja o tome kako dovoljno da zaradi sa traktorom, u koji sjeda odmah poslije povratka iz škole i obrađuje njive i balira sijeno u ovom malom krajiškom gradu. Ovaj učenik žuljevitih ruku smatra da se u selu može dobro živeti.

– Prošle godine sam u vidu donacije dobio frezu i balirku. Zahvaljujući tome sam uradio posla i posla, te zaradio dovoljno novca za sebe i porodicu. Komšije često zovu da pripremim zemljište za sjetvu. Tetak uglavnom ide sa mnom, jer se plaši da se ne bih povrijedio, pošto me još smatraju mladim i neiskusnim, iako se ja tako ne osjećam – priča Miloš, dodajući da je dosta posla imao i za balirku, koju je dobio od predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika.

Miloš, kojem ništa ne pada teško, kaže da bi dan i noć mogao biti na njivi.

– Najviše posla imam sad u proljeće, mada odmora nema ni tokom ljeta i jeseni – kaže ovaj petnaestogodišnjak.

Iako mlad i savremen Miloša od njegove generacije izdvajaju osobine koje malo ko od njegovih vršnjaka i dalje posjeduje, a to su strpljenje i sposobnost da živi u trenutku.

– Kao što je zrnu pšenice potrebno da proklija i poraste, da bismo na kraju vidjeli neki proizvod, tako i u poljoprivredi morate biti strpljivi i polako raditi da biste na kraju imali neki rezultat – istakao je Miloš, koji je uz oca sve naučio.

Nakon očeve smrti, prije sedam godina, odlučio je da se, kako veli, isključivo posveti imanju i porodici.

– Dok sam živ, neću dozvoliti da se ovo domaćinstvo, koje mojoj porodici mnogo znači, ugasi. Tata me je naučio da kosim i kupim sijeno. Sa njim sam u njivu prvi put ušao sa šest godina, a u traktor dvije godine ranije – kaže Miloš, dodajući da je nakon tatine smrti, kada je imao samo osam godina, preuzeo brigu o majci i sestrama.

Miloš, koji je ove godine maturant, kaže da će se upisati na smjer šumarski tehničar, a pomalo strahuje da zbog školskih obaveza neće imati vremena za da radi na njivi, koliko je do sada imao.

– Zbog neke druge škole ne ide mi se od kuće, a za šumarskog tehničara sam čuo da nije teška, jer ne smijem baš mnogo zapostaviti posao na njivi od kojeg gotovo svi živimo – kazao je Miloš.

Majka Snježana Jeličić za svog sina ima samo riječi hvale. On joj je najveća podrška i oslonac, neko na koga u svako doba dana može računati.

– Najdraže mi je to što, pored svih obaveza kod kuće, stiže i u školu, gdje, takođe, postiže dobre rezultate. Njemu ništa nije teško i spreman je da u pet ustane da bi komšiji, primjera radi, isfrezao zemljište – priča ponosna majka Snježana.

Miloš bi mogao, ističe ona, kao i sva druga djeca, vrijeme da provodi sa vršnjacima i na društvenim mrežama.

– Njegovi vršnjaci imaju drugačije snove, većinom o lagodnom životu u inostranstvu i neuporedivo lakšem poslu od obrade zemljišta. Da on nije takav kakav jeste, ne znam kako bih mogla stići i u štalu, na njivu i u kuću. Nas dvoje se, kada on nigdje ne radi, podijelimo oko obaveza. Dok ja pozavršavam obaveze po kući, on je kod stoke, a kasnije idemo zajedno u njivu – kazala je Snježana.

UTOVARIVAČ

Iako sada ima sve što mu je potrebno da bi obavljao poslove koje voli, Milošu Jeličiću bi dobrodošla i jedna sadilica za krompir ili utovarivač gnojiva.

– Svaku marku viška ostavljam sa strane da kupimo nešto od to dvoje, jer bi sve brže išlo. Ovako treba nam mnogo više vremena i snage – kaže Miloš.
Glas Srpske

Nastavi čitati

Društvo

NEMANJA IDE PUT OSTROGA ZA MALENU TARU! “Krećem sa čvrstom vjerom u Boga”

Nemanja Sirar posljednjih deset mjeseci spremao se fizički, psihički i duhovno za sve što ga čeka danas. On je riješio da pješačenjem do Ostroga pomogne u prikupljanju sredstava za liječenje Tare Stojčev, a njegov put počinje danas.

Na naš veliki praznik Vaskrs krećem put manastira Ostrog, kako bih prikupio sredstva za dalje liječenje djevojčice Tare Stojančev. Put koji će trajati 20 dana neće biti lak, ali krećem sa čvrstom vjerom u Boga, ističe Nemanja.

Ovaj mladić će na svom putu proći kroz sljedeća mjesta: Čestereg, Zrenjanin, Borču, Beograd, Obrenovac, Ub, Valjevo, Kosjerić, Užice, Zlatibor, Novu Varoš, Prijepolje, Pljevlju, Ðurđevića Taru, Žabljak, Šavnik, Nikšić i Ostrog.
– Udaljenost od mjesta do mesta je tolika da ću dnevno hodati oko šest – sedam sati, osim dijela puta od Zrenjanina do Borče gdje će mi trebati otprilike 12 – 13 sati hoda – objašnjava Nemanja.

On je pozvao sve ljude dobre volje da se danas u 11 časova okupe ispred crkve u Česteregu, odakle će krenuti na put dugačak 600 kilometara.

– Vaša podrška tokom narednih 20 dana će biti od ključnog značaja. Ovim putem još jednom pozivam sve ljude da se uključe u akciju slanjem poruke sa brojem 876 na 3030 ili dijeljenjem na društvenim mrežama – navodi Nemanja i dodaje da je Čestereg u više navrata pokazao ljudskost, solidarnost, ljubav i brigu za one kojima je to potrebno.
Nemanja Sirar ima 25 godina i rekreativno trči polumaratone, maratone i ultramaratone. Prije tri godine je pretrčao 230 kilometara, do manastira Tumane, za dječaka Ognjena Žužića.

Oni koji su pratili njegov humanitarni podvig uplaćivali su sredstva preko računa i slali SMS poruke, te na taj način simbolično otkupljivali pretrčane kilometre, što će moći da učine i ovog puta, kada se zaputi ka Ostrogu, prenosi Telegraf.

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Prije podne sunčano, popodne mogući pljuskovi

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ prije podne biće pretežno sunčano, a u drugom dijelu dana očekuje se razvoj oblačnosti koji će usloviti lokalne pljuskove i grmljavinu.

Jutarnja temperatura vazduha iznosiće od sedam do 12, u planinskim predjelima od četiri stepena Celzijusova, a maksimalna dnevna od 22 do 29, u višim predjelima od 16 stepeni Celzijusovih, prognoza je Republičkog hidrometeorloškog zavoda.

Duvaće vjetar slab istočnog i jugoistočnog smjera, najavljeno je iz Federalnog hidrometeorloškog zavoda.

Nastavi čitati

Aktuelno