Connect with us

Politika

BORENOVIĆ OŠTRIJE NEGO IKADA “SNSD je postao mjerna jedinica za glupost, a Milorad Dodik je NAJVEĆI TERET ZA SRPSKU”

SNSD je postao mjerna jedinica za glupost, a Milorad Dodik je najveći teret za Republiku Srpsku. Izjavio je ovo poslanik PDP-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, Branislav Borenović.

On je na konferenciji za novinare u Banjaluci rekao da se nalazimo u krizi koja traje godinama, te da PDP traži rješenja kako da narodu Republike Srpske bude bolje, a ne da bi zasjeli u neku fotelju.

-Svjedočimo blokadama, bahaćenju i nerazumnom ponašanju vlasti. Odlučili smo da odblokiramo evropski put i damo šansu evropskoj perspektivi BiH. Radmanović i Nešić su smijenjeni, a jasno se vidjelo i da se raspala koalicija na nivou BiH. Sasvim logično i ne vidim porebu za kuknjavom i plačom od strane SNSD-a. Žale samo što im je ostao službeni „BMV“ na parkingu. Nama nije stalo kao njima do fotelja, jer da je tako popunili bismo je prije dva dana i da je tako ja ne bih danas bio član Glavnog odbora PDP-a, pošto sam funkciju predsjednika prepustio Drašku Stanivukoviću. Hoćemo da razgovaramo o konkretnim rješenjima na nivou BiH. Kao što je i Stanivuković rekao, spremni smo da razgovaramo da vidimo postoji li politička volja i koalicija koja bi zaustavila kupovinu kumove zgrade i koja bi smanjila PDV, ukinula rijaliti i sve ono što je dobro za ovo društvo – kaže Borenović.

Napomenuo je da je isti dan kada je smijenjen Radmanović završena i mučna situacija u vezi smjene bivšeg ministra bezbjednosti, Nenada Nešića koji je u zatvoru.

-Kod nas se 30 dana razvlačila priča da li ministra u zatvoru treba razriješiti i kako. Mučno mi je gledati kako brane Nešićevu koruptivnu aktivnost. Ne mogu da vjerujem da pojedinci to veličaju i nameću nakaradan model ponašanja u kojem je korupcija stil življenja. To je katastrofalno- kaže Borenović

Ističe da je struktura SNSD-a sve uža.

-Postoje Dodik i njegovih par poslušnika koji su se nalupali svega i svačega u ova dva dana. Strah od gubitka privilegija i fotelja. Vidjećemo u narednom periodu da li će pobijediti politika rješenja ili će nastaviti politika sukoba, tenzija, namještenih tendera i kupovine kumivskih zgrada, svega onoga što nam SNSD isporučuje prethodnih godina. Ubijeđen sam da ćemo biti mudri i odgovorni da sa ustavnim kapacitetima donosimo odluke na nivou BiH ispred Republike Srpske. Mi možemo donositi odluke u Predstavničkom domu, imamo i dva delegata u Domu naroda i imamo ustavni legitimitet da budemo kvalifikovan i mudar partner koji će pomoći da se vrati povjerenje u institucije i da narod zaista ima koristi – kaže Borenović.

Dodao je da nikakav dogovor sa SNSD-om u vezi glasanja u Predstavničkom domu PS BiH nije postojao, te da je sramno što su poslanici SNSD-a u noći nakon izglasane smjene Radmanovića i Nešića napustili sjednicu i time ostavili prostora za moguće donošenje štetnih odluka po Republiku Srpsku.

Politika

DODIK OŠTRO UDARIO PO ŠMITU “Ne postoji za mene, napravio je brljotine, proganjaćemo ga dok je živ!”

Normalizacija stanja u BiH je moguća samo ako se povuku odluke nelegitimnog visokog predstavnika u BiH Kristijana Šmita, rekao je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.

– Nije trebalo da dođe, neka ide kad god hoće. Što se mene tiče i ne postoji. Јa vjerujem da ćemo mi sve “brljotine” koje je napravio eliminisati – poručio je Dodik.

Predsjednik Srpske naveo je da je Šmit kroz svoje odluke Republici Srpskoj samo prošli petak oteo 200 miliona KM.

– Šmit kroz svoje odluke i kroz odluke Evropske unije samo “trenira strogoću” – kaže Dodik.

Poručuje da nijedna strana do sada nije intervenisala u finansijski sistem Republike Srpske.

– Na ovaj način on je napravio direktnu štetu. Mi tražimo načine kako da ga tužimo i proganjaćemo ga dok god bude živ – zaključio je Dodik.

Nastavi čitati

Politika

KO VODI DRŽAVU?! Pola političke scene BiH pod istragama, a svi i dalje na funkcijama!

Elmedin Konaković, predsjednik stranke Narod i pravda (NiP) i ministar inostranih poslova BiH, pridružio se sve dužem spisku zvaničnika u BiH koji su na meti istražilaca.

Pod lupom istražnih organa u BiH su mnogi aktuelni političari i nosioci bitnih funkcija. Tu su i trojica najviših rukovodilaca u Republici Srpskoj, predsjednik Srpske Milorad Dodik, premijer Radovan Višković i predsjednik Narodne skupštine Nenad Stevandić.

Ali, ni tu se lista ne završava, jer su pod istragom, uz Konakovića i Dodika, još dvojica stranačkih lidera – Nenad Nešić, predsjednik DNS-a, te predsjednik SDS-a u ostavci Milan Miličević.

Kada je u pitanju Konaković, riječ je o istrazi koju je ranije vodilo Tužilaštvo Kantona Sarajevo (KS), a, prema dostupnim informacijama, tiče se dodjele grantova dok je on bio predsjedavajući Skupštine KS.

“Tužilaštvo Kantona Sarajevo nema više stvarnu nadležnost za postupanje u ovom predmetu, koji je u fazi popisa s ciljem dostavljanja POSKOK-u”, potvrdila je Azra Bavčić, portparol Kantonalnog tužilaštva Kantona Sarajevo.

Istovremeno, Konakovićeva stranka je pod lupom Tužilaštva BiH, potvrdili su iz ove pravosudne institucije.

“Provjere koje se tiču finansiranja stranke Narod i pravda, a koje po naredbi Tužilaštva BiH sprovodi Državna agencija za istrage i zaštitu BiH (SIPA), u vezi su sa predmetom “Black Tie” (Crna kravata)”, potvrđeno je za “Nezavisne novine” iz ove pravosudne institucije.

Naime, provjere koje radi SIPA bazirane su na sumnjama da je stranka NIP, čiji je predsjednik Konaković, finansirana novcem koji je pripadao narko-kartelu “Tito i Dino”, na čijem čelu je Edin Gačanin, zvani Tito.

Uz Konakovića, na meti Tužilaštva BiH su i Višković, Stevandić i Dodik, a koji u međuvremenu čeka i drugostepenu presudu Suda BiH, nakon što je prvostepenom osuđen na godinu dana zatvora i šest godina zabrane političkog djelovanja pod optužbama za nepoštovanje odluka Kristijana Šmita.

U drugom predmetu, Dodik, Višković i Stevandić su osumnjičeni za napad na ustavni poredak BiH, te su nedavno saslušani, nakon čega im je ukinut pritvor.

Pritvor je nedavno ukinut i Nešiću, lideru DNS-a, koji je osumnjičen da se o zakon ogriješio dok je bio na čelu “Puteva Republike Srpske”. Tadašnji, a u međuvremenu smijenjeni ministar bezbjednosti BiH je iza brave proveo skoro pet mjeseci, a istraga protiv njega još uvijek traje.

Pod istragom su i Milan Miličević, gradonačelnik Teslića i lider SDS-a u ostavci, kao i potpredsjednik teslićke Skupštine Mehmed Dubravac i odbornik Meša Jašarević. Oni su uhapšeni početkom juna ove godine, te je za njih predložen pritvor, a Okružni sud u Banjaluci je taj prijedlog odbio.

“Miličeviću i Dubravcu se na teret stavlja da su od oktobra 2024. godine do 22. maja 2025. godine po prethodnom dogovoru, s ciljem promjene skupštinske većine, posredniku u tri navrata dali 80.000 KM, koje je on trebalo da preda Jašareviću, da u okviru svojih službenih ovlaštenja kao odbornik, suprotno političkim uvjerenjima stranke kojoj pripada, glasa za prijedloge skupštinske većine, da bi naknadno stupili u kontakt sa Jašarevićem i dali mu ukupno 250.000 KM, kako bi napustio svoju političku opciju i glasao po nalogu osumnjičenih”, naveli su ranije iz Tužilaštva.

Zajedničko svima njima je što oni i dalje obavljaju bitne funkcije, a Nešić, koji je nakon hapšenja izgubio ministarsku fotelju, kasnije je dobio drugu – imenovan je za zamjenika direktora Republičke uprave civilne zaštite.

Politička analitičarka Tanja Topić kaže da je smiješno vjerovati u integritet pravosudnih institucija u BiH nakon svih egzibicionih poteza i spektakularnih akcija izvedenih pred očima javnosti.

“Prije bih rekla da se istrage sprovode na određeni politički mig kao svojevrsna politička osveta. Mnogi su ‘upetljani’ ili dobro informisani o prljavim rabotama nekih od političara, ali se to u političkoj trgovini na veliko zanemari, zaklope se oči dok se međusobni odnosi ne naruše, i tad se aktivira cjelokupna istražna, medijska, pravosudna artiljerija kako bi se javnosti pokazalo da nema nedodirljivih”, ocjenjuje Topićeva u izjavi za “Nezavisne novine”.

Nastavi čitati

Politika

FUDBALSKO-POLITIČKA SKUPŠTINA U TESLIĆU Sjednica ponovo na centru terena, odbornici razdvojeni 100 metara!

Sjednica Skupštine grada Teslića ponovo na fudbalskom stadionu, koju je sazvala jedna trećina odbornika.

Na sjednici se raspravlja o sudskim odlukama koje kažu da je nezakonit opoziv bivšeg predsjednika i zamjenika Skupštine Dragutina Škrebića i Veljka Јotanovića.

Odbornici SNSD, SPS i koalicionih partnera ne prisustvuju sjednici, jer smatraju da je i ovo nezakonito.

Naime, na sredini terena sto za odbornike -100 metara dalje Mehmed Dubravac i Meša Јašarević. Razlog – mjere zabrane, koje je sud odredio gradonačelniku Milanu Miličeviću i njima dvojici prema kojima jedan od drugog moraju biti toliko udaljeni.

Nastavi čitati

Aktuelno