Connect with us

Banjaluka

FEŠTA, SUNCE, MORE! Održan Praznik mimoze u Banjaluci

Pod sloganom „Herceg Novi zove – fešta, sunce, more“ održan je 56. Praznik mimoze u našem gradu.

Na ovoj najveselijoj i jednoj od najpopularnijih turističko – zabavnih manifestacija u regionu, kojom se doziva proljeće, prisustvovali su i predstavnici Grada.

Savjetnica gradonačelnika Banje Luke Milada Šukalo poručila je kako Banja Luka i Herceg Novi njeguju bratske odnose.

-Banja Luka i Herceg Novi njeguju bratske odnose dugi niz godina. Međutim, ono što smo se trudili u proteklom periodu jeste da intenziviramo našu saradnju kroz konkretne projekte. Naša Turistička organizacija potpisala je sporazum o saradnji sa Turističkom organizacijom Herceg Novog, a svakako najviše prostora u saradnji imamo u oblasti kluture i turizma. Promocija Herceg Novog u Banjoj Luci i obrnuto – Banje Luke u Herceg Novom su postale naša tradicija. Želimo da pozitivna iskustva iz Herceg Novog iskoristimo – kazala je Šukalo.

Direktor JUK „Herceg Fest“ iz Herceg Novog Tanja Ateljević naglasila je kako su u Banjoj Luci svake godine, te je iskoristila priliku da pozove sve naše sugrađane da prisustvuju otvaranju Praznika mimoze u februaru u Herceg Novom.

-Sa velikom radošću svake godine dolazimo u Banju Luku. Svake godine dolazimo u punom sastavu, sa bogatim programom. Sama atmosfera na Trgu govori sve, govori kolika je veza između Banje Luke i Herceg Novog. Došli smo da vas pozovemo na 56. Praznik mimoze koji će trajati od 14. februara do 2. marta u Herceg Novom – istakala je ona.

Organizatori Fešte su Turistička organizacija Herceg Novi, Kulturni Centar i opština Herceg Novi, a dobri domaćini su Turistička organizacija grada Banja Luka i Gradska uprava Banja Luka.

Naime, svečano otvaranje Praznika mimoze zakazano je u Herceg Novom za petak, 14. februara, kada će početak Praznika označiti tradicionalna povorka mažoretki, Gradske muzike, Mjesne muzike Đenović, trombonjera i članova „Maškara“ od Škvera do Igala, gdje će potom biti održan koncert dvije dive regionalne scene – Ane Bekute i Hanke Paldum.

Banjaluka

ČIŠĆENJE GRADA U PUNOM JEKU! Nastavljeno noćno pranje ulica u Banjaluci!

Nakon dnevnog pranja ulica na širem gradskom području, ove sedmice nastavljeno je noćno pranje javnih površina u centralnom dijelu grada.

Naime, sa povoljnijim vremenskim prilikama pojačane su aktivnosti na redovnoj javnoj higijeni, u okviru kojih je od početka godine uklonjeno i više divljih deponija koje su stvorene nepropisnim odlaganjem otpada.

Kako je nedavno i najavila gradski menadžer Mirna Savić – Banjac – higijena i održavanje biće prioritet u narednom periodu.

-Radićemo na tome da stanje bude značajno poboljšano, jer na ovom polju ima prostora za dodatni angažman – poručila je Savić – Banjac.

Nastavi čitati

Banjaluka

“ZA TVOJE DOBRO” Preventivni pregledi u subotu u ambulanti u Dragočaju!

Akcija preventivnih pregleda „Za tvoje dobro“ biće nastavljena 15. marta na lokalitetu ambulante porodične medicine Dragočaj, odnosno za građane pripadajućih mjesnih zajednica Dragočaj, Ramići i Prijakovci.

Preventivna akcija „Za tvoje dobro“ se sprovodi u skladu sa Programom ranog otkrivanja malignih oboljenja i utvrđivanja faktora rizika za masovne nezarazne bolesti za odraslo stanovništvo grada Banja Luka, a cilj akcije je poboljšanje zdravstvenog stanja stanovništva kroz seriju besplatnih preventivnih pregleda.

Iz Doma zdravlja pozvali su građane da se odazovu na ove besplatne preventivne preglede, jer kako su naveli –  prevencija je zlatni standard za očuvanje zdravlja stanovništva.

Nastavi čitati

Banjaluka

ADRIANA BASARA “Djeca na udaru TikTok PARACETAMOL IZAZOVA”

TikTok izazovima, pogotovo onim opasnim za najmlađe, kao da nema kraja. Svaki novi trend donosi sve veći rizik, a posljednji u nizu – zastrašujući “Paracetamol izazov” – ozbiljno ugrožava zdravlje djece i tinejdžera.

Ovaj izazov navodi djecu da u naivnosti ili želji za pažnjom konzumiraju prekomjerne količine paracetamola, vjerujući da je to bezazlena igra. Međutim, posljedice mogu biti katastrofalne – od ozbiljnih oštećenja jetre do potencijalno smrtonosnih ishoda. Iako mnogi roditelji lijekove drže van domašaja djece, znatiželja i uticaj vršnjaka često ruše te prepreke.

Potpredsjednica GrO PDP Banja Luka, Adriana Basara, upozorava da društvo mora hitno reagovati:

“Iako ne možemo zabraniti korištenje društvene mreže TikTok, možemo i moramo preuzeti odgovornost kao roditelji, prosvjetni radnici i zajednica. Pozivam roditelje da koriste aplikacije za ‘roditeljski nadzor’, ali prije svega – da razgovaraju sa svojom djecom, da ih saslušaju i objasne im koliko su ovakvi izazovi opasni. Takođe, apelujem na škole da na časovima odjeljenske zajednice otvoreno govore o ovom problemu. Nijedan izazov nije vrijedan dječijeg zdravlja ili osmijeha koji nam svakodnevno daruju.”

Stručnjaci ističu da je preventiva ključna i da su razgovor i edukacija najjače oružje protiv opasnih trendova na društvenim mrežama. Ne dozvolimo da trenutak nepažnje ili neinformisanost dovedu do tragičnih posljedica.

Nastavi čitati

Aktuelno