Connect with us

Svijet

TRAMPOVA “LEDENA DAMA izbacila Elona Maska iz Bijele kuće, moraće prvo njoj slati izvještaje

Nova šefica osoblja u Bijeloj kući Suzi Vajls, koju je Donald Tramp prozvao “ledenom ženom”, odlučila je da milijarder Elon Mask neće imati ured u ovoj građevini, te će morati izvještaje svoje agencije za efikasnost vlade prvo podnositi njoj.
Prema pisanju britanskog lista The Times, Wiles ima odgovornost da drži fokusiranost Trampa i da u njegovom krugu budu osobe koje će biti “timski igrači”, a prema njenoj procjeni, to nije Mask.

Vajls je, kako ističu mediji u SAD-u, odlučila da odvoji Maska od Bijele kuće, između ostalog, jer smatra da “on gura svoju agendu.”

Odluku o tome da Mask neće imati ured u Bijeloj kući nije saopštila ona, već sam Tramp, ali izvori bliski Trampovoj administraciji kažu da je iza svega stajala upravo “ledena žena.”

Pored toga, Vajls je Masku rekla da će sve izvještaje svoje nove “agencije za efikasnost vlade” (DOGE), koja neće biti formalno dio američke vlade, morati prvo podnositi njoj, pa onda drugim članovima Trampove administracije.

The Times piše i da su s ovom odlukom posebno bili zadovoljni dugogodišnji Trampovi saradnici, koji su imali animozitet prema Masku zbog njegovog “rapidnog skoka” u novoj administraciji, iako je iza američkog predsjednika stao tek proteklog ljeta.

Takođe, Vajls je ovim potezom pokazala, prema analizi medija u SAD-u, da je spremna suočiti se s osobama unutar Trumpovog tima koji smatraju da imaju apsolutnu moć, te da je ona liderka njegovog tima.

Isto tako, imajući u vidu da je posao Suzi Vajls da drži kontrolu nad situacijom u konstantno haotičnoj situaciji u Trampovoj Bijeloj kući, američki analitičari kažu da je na prvom testu apsolutno prošla.

(Klix) Tanjug/AP

Svijet

MINISTAR SPOLJNJIH POSLOVA POTVRDIO! Poljska priznala Palestinsku državu

Poljska priznaje palestinsku državnost, a istovremeno poštuje pravo Izraela na postojanje, izjavio je poljski ministar spoljnih poslova Radoslav Sikorski.

“Poljska poštuje i pravo Izraela na postojanje i prava palestinskog naroda. Poljska priznaje palestinsku državu – imamo njenog ambasadora u Varšavi”, rekao je Sikorski.

On je dodao da Poljska podržava i sve napore usmjerene na “okončavanje krvoprolića” u Pojasu Gaze.
Norveška, Irska i Španija su u maju 2024. godine zvanično priznale palestinsku državu u njenim granicama iz 1967. godine.

Ministarstvo spoljnih poslova Izraela opozvalo je svoje ambasadore iz ovih zemalja na konsultacije i uložilo proteste ambasadorima tih zemalja u Izraelu.

Ranije u aprilu, francuski predsjednik Emanuel Makron rekao je da bi Francuska mogla formalno da prizna palestinsku državu u junu.

Nastavi čitati

Svijet

STIŽE JOŠ OPTUŽBI NA RAČUN UKRAJINE! “Zelenski pokušava da se održi na vlasti odgađanjem izbora”

Ukrajinske vlasti, na čelu sa predsjednikom Ukrajine Vladimirom Zelenskim, pokušavaju da se održe na vlasti produžavanjem ratnog stanja i eliminsanjem mogućnosti da se izbori održe u bliskoj budućnosti, istakao je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.

On je novinarima rekao da kijevski režim pokušava da održi svoju slabu strukturu.

Peskov je podsjetio na izjavu bivšeg predsjednika Ukrajine Petra Porošenka da ta zemlja razvija “autoritarne tendencije”.

“To je prilično tačno”, zaključio je Peskov.

Parlament Ukrajine produžio je ove sedmice ratno stanje za 90 dana, čime se odbacuje bilo kakva mogućnost održavanja predsjedničkih izbora u tom vremenskom okviru.

Mandat Zelenskog istekao je prije gotovo godinu dana, podsjeća “Raša tudej”, prenosi Srna.

Nastavi čitati

Svijet

FICO UDARIO PO EU! “Neće mi Kalas naređivati, znam ko je oslobodio Evropu!”

Premijer Slovačke Robert Fico poručio je danas da mu niko ne može reći da je oslobođenje od nacizma došlo sa Zapada, te naveo da je najveći udio u toj pobjedi imao narod Sovjetskog Saveza.

Povodom izjave šefa evropske diplomatije Kaje Kalas koja ga je upozorila da ne putuje u Moskvu na obilježavanje 9. maja – Dana pobjede nad fašizmom, Fico je rekao da je predugo u politici da bi mu neko naređivao šta da radi.

“Kako može premijeru suverene države da kaže da ga upozorava da negdje ne putuje? Kako se ona usuđuje to da kaže? Mi smo suverena zemlja. Ovo je istorijska istina”, rekao je Fico na konferenciji za novinare u Zagrebu nakon sastanka sa hrvatskim premijerom Andrejem Plenkovićem.

On je naveo da se zna ko je oslobodilac.

“Ne može mi niko reći da je oslobođenje došlo sa Zapada, ako znam da je došlo sa Istoka”, rekao je Fico, prenosi Srna.

On je dodao da ne vidi zbog čega se diže prašina zato što želi da položi vijenac na spomenik nepoznatom vojniku u Moskvi.

Nastavi čitati

Aktuelno