Connect with us

Politika

Dodik pita: “Kada ćemo mi Srbi jednom naučiti da budemo PAMETNI”

Kada ćemo mi Srbi jednom naučiti da budemo pameti, upitao je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik i poručio da je Srbiji u ovom trenutku potrebna stabilnost, a predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću snaga da se izbori sa svim pritiscima koje ima spolja i iznutra.

U intervjuu za Televiziju Tanjug, Dodik je istakao da se vlast jedino može dobiti na izborima, a ne na ulici, jer, kako kaže, nema države na svijetu gdje vi možete da uđete u javnu instituciju i blokirate je.

S jedne strane, ističe, imamo Vučića, koji je izabran voljom naroda, a sa druge one koji pokušavaju da destabilizuju Srbiju blokadom fakulteta i ulica u jednom vrlo osjetljivom geopolitičkom trenutku.

– Srbiji je potrebna stabilnost, ono što će Vučiću dati snagu za međunarodne skupove, a ne da na njih ide ranjen činjenicom da ima proteste na ulicama… – kaže Dodik i pita: “Kada ćemo mi Srbi jednom naučiti da budemo pametni”.

Nakon jednoipomjesečnog odsustva sa političke scene, zbog oporavka od operacije koju je početkom decembra prošle godine imao u Beogradu, Dodik kaže da se trudio da mu ništa od dešavanja ne promakne.

Komentarišući aktuelne proteste u Srbiji, Dodik kaže da ne vidi nikoga ko bi mogao da zamijeni Vučića na liderskoj poziciji, a da ima istu snagu kao što je Vučić da podnese sve te pritiske.

– Јe li ima neko u Srbiji koji je mogao da bude lider, da ponese istu snagu kao Vučić? Јa ga ne vidim. Јa ne vidim. Јel vrijedi sad eksperimentisati. Da li oni to čine svjesno ili nesvesno, nebitno je. Ali Vučić mora svoju snagu sada da upotrebljava, da u Briselu i na međunarodnim skupovima objašnjava šta se to dešava u Srbiji… Imate ljude koji su spekulanti, koji iz toga naprave razne situacije, koje mogu veoma daleko da odu – kaže Dodik.

Ističe “zato, dajte ljudi, mora postojati jedan konsensus. U Srbiji se vlast može imati samo na bazi izbora, svidjelo se to nekome ili ne”.

Dodik je saglasan sa izjavom američkog zvaničnika Ričarda Grenela o situaciji u Srbiji, koji je poručio da se zna šta se radi ako ti se ne sviđa lider ili politika.

– Znaš kako se to radi. Utičete na to da se mijenjaju zakoni, tražite izbore pa pokušajte nešto da promijenite. E to je ono što svijet razumije i hoće, a ne ulica. Kakva ulica? Šta vi sad hoćete – upitao je Dodik.

Izlazak na ulice zbog tragedije koja se dogodila u Novom Sadu je, prema mišljenju Dodika, pokušaj da se kod Vučića izazove osjećaj krivice i odgovornosti.

I sad će, kaže, reći evo Dodik ovo brani. Ali, njemu je, ističe, to manje važno, već je važno da mi radimo ono što je koirsino za Srbe i Srbiju.

– Da mi moramo da konačno stanemo iza vladara, iza lidera, koji na međunarodnom planu može da nam obezbijedi poziciju za Srbiju i srpski narod – jasan je Dodik.

A to je, ističe, Vučić, što se pokazalo i po odustajanju od priznanja velikog broja zemalja koje su prethodno priznale samoproglašeno Kosovo.

– Ko je to radio. Vučić. Јer Vučić kad je došao, Kosovo je bila izgubljena priča. Vratite se u narative i priče iz tog vremena, prije njega (Vučića), pa ćete vidjeti. Prisjetite se atmosfere u kojoj više niko nije htio da se bavi Kosovom – podsjetio je Dodik.

A, onda je, kaže došao Vučić koji je vratio Kosovo i Metohiju na političku scenu da bi odjednom uslijedile priče da je on izdao Kosovo.

– Kako je izdao Kosovo – upitao je Dodik i dodao da bi o svemu tome trebalo pitati tadašnje rukovodstvo u kojem su bili Vuk Јeremić. Ali o tome sada niko neće da priča.

Znači, istakao je, ovo što gledamo samo vodi u anarhiju.

– Ovo što gledamo ne vodi u stabilizaciju i jedinstvo. Ovo što gledamo sada u Srbiji ne daje snagu Srbiji na međunarodnom planu, nego je oduzima. Ovo što gledamo, oduzima i nama snagu ovdje (u Republici Srpskoj), jer u ovakvim situacijama Srbija ne može da u punom kapacitetu podrži i nas u Republici Srpskoj i Srbe gdje god da oni žive, što je opet Vučićeva politika – kaže Dodik i ističe da je on lično svjedok tome.

Predsjednik Republike Srpske podsjeća da je u dugom vremenskom periodu bio na najvažnijim funkcijama u Srpskoj i u vrijeme Slobodana Miloševića i da, kako ističe da za sve to vrijeme i vrijeme svih vlada u Srbiji, može samo da potvrdi da je ovo vrijeme, vrijeme najboljih odnosa Republike Srpske i Srbije.

Uvijek su ga kaže grdili i napadali ljudi zato što se grlio sa Borisom Tadićem.

– Naravno, ja kao čovjek predstavljam Republiku Srpsku. Prvo što moram da uradim jeste da poštujem demokratske i narodne izbore u Srbiji. I ja nisam taj koji bira koji će biti predsjednik Srbije. Ali koji bude izabran, on je naš najbolji brat, on je naš najbolji predsjednik – kaže Dodik i poručuje:

“Srbija je naša zemlja. Beograd je naš glavni grad, nije Sarajevo. I Srbija je za nas nešto daleko više nego za mnoge ljude koji u Srbiji žive – naveo je predsjednik Republike Srpske.

Odnosi Beograda i Banjaluke danas su, ističe, jači nego ikada.

– Sjećamo se i Sabora prošle godine koji je održan, deklaracije koja je potpisana, sve idu u smjeru ka jačanju već dobrih odnosa. Јa to mogu da posvjedočim. Јa o tome pričam. To što se sad nekom u Beogradu to neće svideti, nekoj opoziciji koju ja i ne znam, znam neke ljude iz prošlosti koji su nešto bili u državnoj politici – kaže Dodik.

Predsjednik Republike Srpske ukazuje da u Srbiji nema te snage koja to sad može da promijeni.

– Mi podržavamo demokratsku strukturu Srbije, a demokratska struktura dovodi do izbora vlasti. Ta vlast sa Vučićem je rekla ovdje veoma jasno da se više nikada neće desiti da Srbija ostane imuna ako se budu preduzmale neke radnje kojih je bilo. To je za nas važno. Dakle, mi imamo zaštitu. Srbije, što god da neko kaže – naveo je Dodik i istakao:

“Deklaracijom je Srbija nama dala gotovo ravnopravni status. U Deklaraciji su precizno navedena sva pitanja iz prošlosti i rekli čime ćemo se baviti u budućnosti”.

Govoreći o ekonomskim odnosima Republike Srpske i Srbije, Dodik ističe da ekonomska snaga Srbije šalje impuls Republici Srpskoj i da se neće odustati od nekoiko dogovorenih i važnih projekata.

Politika

VEČERNJI LIST: Šmit uzročnik aktuelne krize u BiH

Svaka od 900 odluka visokih predstavnika umanjila je suverenitet BiH, a politička i institucionalna kriza od početka godine prvenstveno je posljedica odluka Kristijana Šmita, piše današnji zagrebački “Večernji list” izdanje za BiH.

U komentaru glavni urednik lista Јozo Pavković je naveo da niko, osim najvećih pesimista 1995. godine, nije mogao pretpostaviti da će institucija visokog predstavnika biti aktivna do danas, te konstatuje da je, što se globalnih okolnosti tiče, očito da Šmit ne uživa povjerenje najmanje dvije velike svjetske sile – Kine i Rusije, a da je nepoznanica i stav aktuelne američke administracije o njemu.

– Sve je više onih koji propituju opravdanost i svrsishodnost nastavka egzistiranja OHR-a u sadašnjem obliku – piše Pavković.

Uz ocjenu da je vrijeme za drastične promjene kada je riječ o postojanju OHR-a, u tekstu je naveo da je i najgore domaće rješenje bolje od nametnutog.

Nastavi čitati

Politika

IMENOVANJE U SIPA SKINUTO SA DNEVNOG REDA: Podnesene krivične prijave protiv Ćuluma i Krišto

Savjet ministara BiH ponovo na dnevni red nije stavio imenovanje zamjenika direktora SIPA.

Kao i ranije, protiv je bio Selvid Hurtić, ministar za ljudska prava i izbjeglice, a na ranijim sjednicama ovoj tački dnegnog reda protivio se i Elmedin Konaković, ministar spoljnih poslova BiH.

Inače, imenovanje zamjednika direktora SIPA već nekoliko puta planira se kao tačka dnevnog reda Savjeta ministara BiH, međutim neposredno pred samu sjednicu, bošnjački ministri se tome usprotive i ta tačka bude skinuta sa dnevnog reda.

Podsjećanja radi, Nezavisni odbor Parlamentarne skupštine BiH još ranije je okončao konkursnu proceduru za zamjenika direktora SIPA i rezultate dostavio Ministarstvu bezbjednosti BiH, odnosno Savjetu ministara BiH.

U skladu sa procedurom Ivica Bošnjak, zamjenik ministra bezbjednosti BiH Savjetu ministara BiH dostavio je prijedlog o imenovanju Dragana Andrića, za zamjenika direktora SIPA međutim nekoliko puta do sada to je skidano sa dnevnog reda.

Kada je riječ o SIPA, Jasmin Emrić i Šemsudin Mehmedović, poslanici Predstavničkog doma Parlametnarne skupštine BiH podnijeli su krivične prijave protiv Darka Ćuluma, direktora SIPA i Borjane Krišto, predsjedavajuće Savjeta ministara BiH.

U prijavi protiv Ćuluma, navodi se da postoji osnovana sumnja da je počinio više krivičnih djela, uključujući udruživanje radi činjenja krivičnih djela protiv integriteta BiH, napad na ustavni poredak, oružanu pobunu, neizvršavanje odluka najviših sudskih institucija i zloupotrebu službenog položaja.

Emrić i Mehmedović su naveli da je Ćulum zloupotrijebio svoju poziciju direktora SIPA i odbio izvršiti nalog Suda BIH za lišenje slobode osumnjičenih za napad na ustavni poredak, a zatim po nalugu Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske podnio neopozicu ostavku i pridružio se Ministarstvu unutrašnjih poslova Republike Srpske kao savjetnik.

Naveli su da je Ćulum nakon gotovo četiri mjeseca, bez zakonskog osnova pokušao vratiti na funkciju direktora SIPA iako mu je “po sili zakona radni odnos prestao 18. marta 2025. godine”.

Inače, Ćulum se nakon što je podnio stavku vratio na mjesto direktora SIPA i normalno obavlja svoje zadatke. Njegovu ostakvu koju je podnio Savjet ministara BiH nije ni razmatrao, a nakon nekog vrema Ćulum se najnormalnije vratio na mjesto direktora.

Kada je riječ o krivičnoj prijavi protiv Krišto, i nju terete za zloupotrebu službenog položaja jer je bila upoznata sa postupcima Ćuluma, a nije pokrenula postupak njegovog razrješenja s pozicije direktora.

Nastavi čitati

Politika

CILJ JE LIČNA SLOBODA BEZ OBZIRA NA CIJENU: Tajni odlazak Dodika, Stevandića i Viškovića u Sud BiH je NACIONALNO PONIŽENJE i prevara srpskog naroda

Narodna skupština Republike Srpske je zgažena nakon odluke najviših zvaničnika Republike Srpske da u tajnosti odu u Sud BiH i istrguju ukidanje pritvora. Neustavne institucije, kako su ih nazivali i donijeli zakone kojima se zabranjuje njihov rad u RS, su na taj način priznate, a narod prevaren, rekao je u rubrici “Bez uvijanja”, Jutarnjeg programa BN TV Draško Stanivuković, predsjednik PDP-a i gradonačelnik Banjaluke.

Umjetnost je u životu ići i ne sudariti se sa samim sobom, a ponašanje najviših zvaničnika Srpske pred Sudom BiH, bio je lančani sudar u političkom smislu, kaže Stanivuković i dodaje:

“Višković sa Dodikom, Dodik sa Dodikom, Dodik sa Stevandićem, Stevandić sa Stevandićem i opet sa Viškovićem. To je nacionalno poniženje, to je jedno lično poniženje svakog od njih. To je prevara srpskog naroda”.

Njihov cilj je, kaže Stanivuković. lična sloboda, do koje se dolazi tako što se atmosfera zagrije do usijanja, a onda pregovarate izdajom i gaženjem sopstvenog naroda.

Stanivuković je komentarisao i najnovije Šmitovo nametanje o “Vijaduktu” i skenerima.

“`Vijadukt` je nepoštovanje ugovornih obaveza. Ostavili su nas bez 50, 60 škola. Vidjeli ste galamu Dodika, ali nijednom nije rekao nećemo poštovati”, kaže Stanivuković.

On kaže i da ga raduje da izbori budu fer i pošteni i da građani počnu vjerovati da je njihov glas zaista njihov. Istakao je i da, u slučaju osuđujuće drugostepene presude predsjedniku RS Miloradu Dodiku, nije za prijevremene izbore, te da je o tome obavijestio opozicione kolege.

“Ja sam rekao ovako, ovo je naš stav. Mi ga branimo, mi smo sigurni da je ispravan. Ako vi smatrate drugačije, da mi niko ne bi prišio kako radim za nečiji interes, mi ćemo vas podržati u tome, ali PDP nije zainteresovan ni da daje kandidate ni da ide u tom pravcu. Hiljade razloga, zamislite sada , birate predsjednika na pet mjeseci, idu opet izbori, dva izborna ciklusa, krize, ovi hoće po ovom izbornom zakonu, ovi po onom. I šta se opet dešava, u devet mjeseci društvo je zatočeno samo politikom”, kaže Stanivuković.

Otkriva i da se vode razgovori o ideji udruživanja PDP-a sa drugim političkim subjektima i pokretima, ali da još nije vrijeme da priča o detaljima.

“Ambicija našeg ukrupnjavanja, da taj naš neću reći pokret, nije to ta odluka, ali buduća politička platforma, po broju mandata i svemu, može biti ona koja će biti vodeća i sutra praviti nove većine i sastavljati nove vlade koje će ovoj zemlji donijeti reforme”.
Stanivuković odbacuje sve kritike o izboru hrvatske firme za posao javne rasvjete u Banjaluci težak 35 miliona maraka, ističući da je proveden međunarodni tender i izabran najpovoljniji ponuđač. Ističe da će se u narednih 15 godina za struju izdvajati 10 miliona manje, te da se taj novac može usmjeriti u druge projekte važne za građane Banjaluke.

 

Nastavi čitati

Aktuelno