Connect with us

Svijet

VIDI SE DA JE BILA MODEL! Melanija Tramp pozirala za zvanični portret (FOTO)

Bijela kuća otkrila je zvanični portret prve dame Melanije Tramp.

Na crno-bijeloj fotografiji, Melanija Tramp je fotografisana u odijelu ispred prozora iza kojeg se vidi Vašingtonski spomenik, piše Si-Bi-Es njuz (CBS News).

Portret je objavljen i na Iks nalogu Melanije Tramp: “Zvanični portret prve dame Melanije Tramp”.

Fotografiju je napravila belgijska fotografkinja Redžin Mahauks, koja je takođe slikala portret Melanije Tramp 2017. godine.

Za razliku od ovog portreta, portret prve dame SAD iz 2017. godine bio je u boji i u prvom planu je bilo njeno lice.

Prvi portret prve dame u istoriji SAD-a, Marte Vašington, naslikan je uljem na platnu, prema podacima Asocijacije za istoriju Bijele kuće, koja posjeduje galeriju svih portreta prvih dama u istoriji SAD.

Prethodno, 17. januara, tim za tranziciju Donalda Trampa otkrio je zvanične portrete predsjednika Trampa i potpredsednika Džej Di Vensa, koji su bili u boji, a oba lidera su nosila plava odijela i kravate, pozirajući ispred američke zastave, prenosi Tanjug.

Svijet

NEBENZJA “Ukrajina u budućnosti neutralna i DEMILITARIZOVANA”

Buduća Ukrajina treba da bude demilitarizovana i neutralna država, a ne dio bilo kakvih blokova ili saveza, izjavio je ruski ambasador pri UN Vasilij Nebenzja na sjednici Savjeta bezbjednosti UN.

Nebenzja je naveo da postoje šanse da se “vruća faza” ukrajinske krize uskoro završi.

“Svi vidimo kakvi se procesi danas odvijaju u svijetu nakon dolaska na vlast republikanske administracije u SAD. Kao što smo pozivali posljednjih nekoliko mjeseci, diplomatija se konačno aktivno uključila u igru. Postoje šanse da se vruća faza ukrajinske krize uskoro završi”, rekao je Nebenzja.

On je istakao da prekid vatre i zamrzavanje ukrajinskog sukoba duž linije kontakta nisu garancija njegovog rješavanja.

Nastavi čitati

Svijet

FICO O SLOVAČKOJ “Nećemo slati vojnike u Ukrajinu, TO SE BRISELA NE TIČE”

Slovački premijer Robert Fico istakao je da Bratislava neće slati oružane snage u Ukrajinu.

“Robert Fico je ponovo naglasio svoj pristup. Prvo, nikada se neće saglasiti sa članstvom Ukrajine u NATO-u. Ovaj njegov stav je odavno poznat i dosljedan. Drugo, Slovačka neće slati nikakve oružane snage na teritoriju Ukrajine”, navodi se u saopštenju objavljenom na Ficovim nalozima na društvenim mrežama.

Ranije danas, Fico je telefonom razgovarao sa predsjednikom Evropskog savjeta Antoniom Kostom, kojem je izrazio zbunjenost zbog učešća na samitu u Parizu, na kojem će se razmještanje stranog vojnog osoblja u Ukrajini smatrati garancijom bezbjednosti nakon okončanja sukoba.
Fico je istakao da zvaničnici EU nemaju mandat za razgovore u Parizu o ulozi Evrope u bilo kakvom prekidu vatre u Ukrajini. On je dodao da se ti razgovori ne tiču EU i da je njihovo učešće narušilo povjerenje u blok.

On je u saopštenju koje je izdala vladina kancelarija rekao da je pitanje trupa u Ukrajini samo za UN ili u okviru bilateralnih sporazuma, te da je “to tema sa kojom EU nema nikakve veze i ne treba da je komentariše”.

Nastavi čitati

Svijet

KUDA OVO VODI? Meta razvila AI koji može da čita misli

Istraživački tim za vještačku inteligenciju kompanije Meta sve je bliži dekodiranju ljudskih misli.

Kompanija Meta, u saradnji sa Baskijskim centrom za spoznaju, mozak i jezik, razvila je AI model koji je sposoban da rekonstruiše rečenice iz moždane aktivnosti sa tačnošću do 80 procenata.

Istraživanje se oslanja na neinvazivnu metodu snimanja mozga i, prema navodima kompanije, moglo bi da zacrta put tehnologije koja pomaže ljudima koji su izgubili sposobnost govora.Za razliku od postojećih interfejsa mozak-računar, koji često zahtijevaju invazivne implante, Metin pristup koristi magnetoencefalografiju (MEG) i elektroencefalografiju (EEG).

Ove tehnike mjere moždanu aktivnost bez operacije. AI model je obučen na snimcima mozga 35 volontera dok su kucali rečenice.

Kada se testira na novim rečenicama, Meta tvrdi da može tačno da predvidi do 80% karaktera unetih koristeći MEG podatke — najmanje dvostruko efikasnije od dekodiranja zasnovanog na EEG-u.

Ipak, vaj metod i dalje ima ograničenja.

MEG zahtijeva magnetno zaštićenu prostoriju, a učesnici moraju da ostanu mirni radi preciznih očitavanja. Tehnologija je takođe testirana samo na zdravim osobama, tako da njena efikasnost za one sa povredama mozga ostaje neizvjesna.Osim dekodiranja misli u tekst,

Meta AI takođe pomaže istraživačima da shvate kako mozak pretvara ideje u jezik. AI model analizira MEG snimke, prateći moždanu aktivnost na nivou milisekundi. Otkriva kako mozak pretvara apstraktne misli u riječi, slogove, pa čak i pojedinačne pokrete prstiju prilikom kucanja.

Metino istraživanje ponovo potvrđuje da bi vještačka inteligencija jednog dana mogla da omogući neinvazivne interfejse između mozga i računara za ljude koji ne mogu verbalno da komuniciraju.

Ali za sada, tehnologija nije spremna za upotrebu u stvarnom svijetu. Preciznost dekodiranja je potrebno poboljšati, a MEG-ova hardverska ograničenja čine ga nepraktičnim van laboratorijskih uslova, prenosi B92.

Nastavi čitati

Aktuelno