Connect with us

Region

VUČIĆ PRELOMIO! Za 10 dana odluka – IZBORI ILI FORMIRANJE NOVE VLADE (VIDEO)

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić obratio se sinoć nakon održane vanredne sjednice Vlade Srbije u ostavci.

Vučić se obratio prvi put nakon što je premijer Miloš Vučević podnio neopozivu ostavku.

Predsjednik Srbije je istakao da poslije ostavke premijera pred sobom ima jasnu proceduru.
“Ide se sa konstatacijom ostavke u Narodnoj skupštini, a od tog trenutka je rok od 30 dana za izbor nove Vlade. Ukoliko ne bude izabrana, raspisuju se izbori automatski, podsjeća Vučić.

Predsjednik je dužan da pokrene postupak za izbor nove Vlade, ističe.

“Neću izbjegavati konsultacije, iako znam da ću samo da dobijem uvrede i ne znam šta već od onih koji danas više nemaju ni dva ni tri procenata na političkoj sceni Srbije, ali misle da se time nekom dodvoravaju”, rekao je Vučić i istakao da će uputiti poziv na konsultacije, a da je otvoren i za izbore.

“Najvažniji razgovori će biti unutar SNS. Za nas je važno da država Srbija dovedena u ne tako laku situaciju, i pod je ogromnim pritiskom spolja. Ugrožena nam je stabilnost i građanski mir. Ovde se podupire protivpravno ponašanje na svaki mogući način i smatra se uobičajenim”, naveo je predsjednik Srbije.

Istakao je da će u narednih 10 dana donijeti odluku da li će se ići na izbore ili u sastavljanje nove vlade.

“Situacija nas je sve iznenadila. Nemamo kandidate. A, falangama koje napadaju prostorije političkih protivnika, Maticu srpsku, a patrijarha Porfirija nazivaju ‘Profitije’ i misle da ničija vjerska osećanja nisu ugrozili, njima ću se suprotstaviti”, istakao je Vučić.

Najavio je da će vlada u tehničkom mandatu donositi mnogo odluka.
“Mogli bismo da imamo izbore za 75 dana, najrealnije u aprilu”, dodao je Vučić.

Istakao je da prelaznih vlada neće biti, ili će biti nove ili idemo na izbore.

Sutra pomilovanje 13 lica

Predsjednik Srbije je rekao da će sutra potpisati pomilovanje za 13 lica koja su uhapšena na prethodnim protestima.

“Ima tu procedura, sutra popodne ću to da potpišem”, rekao je Vučić.

Vučić: Momci koji su napali studentkinju nanijeli su štetu državi i SNS-u

– Sa ponosom naglašavam da smo sinoć predstavili važne stvari za budućnost naše zemlje, prije svega u potpunosti ispunili sve zahtjeve koje su postavljali studenti, obavili posao koji nije lak. Riješili neka pitanja koja se krše sa mojim principima, a tiču se pomilovanja o krivičnim gonjenjima. Noć na Autokomandi je protekla baš mirno, policija je zaštitila sve. Zadovoljni smo onim što smo postigli, ne zato što smo naivni da povjerujemo da će neko da skoči i kaže sve ste ispunili, izjavio je Vučić.

Predsjednik Srbije je iznio i svoje gledište o tome šta se desilo u Novom Sadu.
– Već danima i nedjeljama traju napadi na stranke prostorije SNS-a širom Srbije. Tako je bilo i prethodne večeri oko 3 i 4 ujutru, ista lica su pristupila žvrljanju stranka prostorija. Momci iz prostorija su izašli napolje, odgurnuli ih. Onda se dogodilo nešto skandalozno što ne razumijemo i prije svega Miloš i Milan nisu razumjeli, a to je da su ti momci počeli ove da jure po ulicama Novog Sada i nanijeli povrede jednoj djevojci. Ona je dobro, jedna intervencija je završena, objasnio je on incident u Novom Sadu.

Istakao je da su napadači iz Srpske napredne stranke, koji su napali studentkinju u Novom Sadu, nanijeli veliku štetu državi i SNS-u. On je dodao da ne mogu da prihvate da poslije poziva na mir bilo ko to krši.

– Jasno smo rekli da smo uvijek spremni za razgovor, dok se nije dogodilo ovo u Novom Sadu. Opozicija je postigla veliki politički autogol skupom na Autokomandi, dodao je on.

Region

CRNA GORA POSTAJE RAJ ZA JAHTE! Luksuzna plovila dolaze iz 49 država, najviše iz Srbije i Rusije!

Za manje od tri godine, broj jahti registrovanih pod crnogorskom zastavom porastao je za čak 77%, sa 298 na 528 plovila.

Uz vlasnike iz čak 49 država svijeta, Crna Gora se sve jasnije pozicionira kao atraktivna luka za upis luksuznih jahti, ali i kao poreski i administrativni raj za

Registar jahti koje plove pod crnogorskom zastavom broji 528 upisanih plovila do 21. jula 2025. godine, a najnoviji podaci otkrivaju široku geografsku rasprostranjenost – jahte su u vlasništvu državljana iz čak 49 država.

Najzastupljeniji su vlasnici iz Srbije (161) i Rusije (121), što zajedno čini više od polovine ukupnog broja. Slijedi Crna Gora sa 75 jahti, zatim Ukrajina (20), Sjedinjene Američke Države (19), Bosna i Hercegovina (16), Izrael (10), te Estonija, Njemačka i Švajcarska sa po osam ili devet plovila.

Iako Crna Gora ima liberalan režim upisa i pogodnosti koje su atraktivne za državljane EU, iz Evropske unije je tek 8% vlasnika svih jahti – odnosno 43 od ukupno 528. To sugeriše da crnogorski registar prvenstveno privlači nerezidente izvan Unije, naročito iz regiona, postsovjetskog prostora i država sa jakom tradicijom nautičkog turizma.

Stabilan višegodišnji rast
Rast jahti registrovanih u Crnoj Gori je stabilan i dugoročan.

Prema zvaničnim dokumentima:
Period Broj jahti

Decembar 2022. 298

Avgust 2023. 401

Jul 2024. 477

Jul 2025. 528

Od kraja 2022. do jula 2025, broj jahti porastao je za 77,2%, odnosno 230 novih plovila. Samo u prethodnih 12 mjeseci, broj je porastao za 10,7%, što ukazuje na usporavanje rasta u odnosu na raniji period, ali i dalje ukazuje na visoku atraktivnost upisa.

Raspon zastava i motiva: Od Saudijske Arabije do Kajmanskih ostrva
U registru su zabilježeni i vlasnici iz zemalja koje nisu pomorske sile – poput Kazahstana, Bjelorusije, Indije, Albanije, Letonije – ali i onih sa razvijenom nautičkom infrastrukturom, uključujući Australiju, Izrael, SAD, Hong Kong, Peru, Saudijsku Arabiju i Kajmanska ostrva.

Kompletan spisak upisanih jahti možete naći na sajtu Vlade.

Takva raznolikost potvrđuje da Crna Gora nastavlja da se afirmiše kao međunarodno konkurentna luka za upis jahti, zahvaljujući kombinaciji liberalnih procedura, fiskalnih pogodnosti, dobre logistike i strateškog položaja na Jadranu, prenosi Bankar.

Nastavi čitati

Region

VUČIĆ PORUČIO “EU da ubrza integraciju zapadnog Balkana!”

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić danas je na sastanku sa direktorom za kontinentalnu Evropu u Ministarstvu za Evropu i spoljne poslove Francuske Brisom Rokfejem naglasio potrebu da EU ubrza integraciju zapadnog Balkana radi dugoročne stabilnosti regiona i Evrope u cjelini.

Vučić je naveo da je sa Rokfejem imao otvoren i sadržajan razgovor o širokom spektru tema od zajedničkog interesa za Srbiju, Francusku i cijeli region.

“Plodotvorna bilateralna saradnja i prijateljski odnosi Srbije i Francuske predstavljaju stubove naše diplomatije. Naglasili smo posvećenost daljem jačanju ovih veza u svim oblastima, od ekonomije do kulture, a potvrda učešća Francuske na `Ekspo 2027` važan je korak u tom pravcu”, istakao je Vučić u objavi na “Instagramu”.

On je naveo i da je, govoreći o evropskim integracijama, naglasio kako su reforme koje se sprovode ključne za budućnost Srbije.

“Francuska snažno podržava naš evropski i reformski put, a mi smo naglasili potrebu da EU ubrza integraciju zapadnog Balkana radi dugoročne stabilnosti regiona i kontinenta u celini”, naveo je Vučić.

Predsjednik Srbije je još jednom izrazio zahvalnost Francuskoj i predsjedniku Emanuelu Makronu na posvećenosti i podršci napretku Srbije, uz ocjenu da je Makronov angažman od suštinskog značaja za zajedničke napore ka miru i prosperitetu.

Nastavi čitati

Region

AFERA KOJA JE TRESLA REGION Nova optužnica protiv Ivice Todorića i još pet osoba!

Zagrebačko Županijsko državno odvjetništvo u petak je protiv Ivice Todorića i još pet osoba podiglo novu optužnicu u slučaju Agrokor koja je ranije dva puta dorađivana i čije je ključno i najskuplje financijsko vještačenje proglašeno nezakonitim pa je rađeno novo.

Iz podignute optužnice, kojom je sada umjesto 15 obuhvaćeno šestero optuženih, proizlazi da sveukupna šteta za trgovačko društvo Agrokor iznosi gotovo 178 miliona evra, saopšteno je iz državnog odvjetništva Republike Hrvatske ne navodeći imena optuženih niti oštećene firme.

U ranijim je optužnicama za štetu od više 1,2 milijarde kuna uz Todorića bilo optuženo još 14 osoba – njegovi sinovi Ante i Ivan Todorića, bivši zet Hrvoje Balent te Tomislav Lučić, Damir Kuštrak, Piroška Canjuga, Ivan Crnjac, Mislav Galić, Alojzije Pandžić, Olivio Discordia, Sanja Hrstić i Marijan Alagušić, piše Hina, prenosi Fena.

U januaru ove godine Županijski sud u Zagrebu odredio je Županijskom državnom odvjetništvu dodatni rok od 12 mjeseci za podizanje nove optužnice u ovom slučaju poznatom i kao veliki Agrokor. Godinu ranije sud je naložio državnom odvjetništvu da dopuni optužnicu, a DORH je morao pronaći novog vještaka za finansijsko vještačenje poslovanja Agrokora.

Prvim vještačenjem bilo je utvrđeno da je tokom Todorićeve uprave Agrokor oštećen za više od milijardu tadašnjih kuna. Ali, to vještačenje napravio je vještak u saradnji s kolegama iz poljske podružnice KPMG-a za koje je utvrđeno da su bili u sukobu interesa.

Odbrana prvooptuženog nekadašnjeg vlasnika Agrokora od početka je upozoravala da to vještačenje ne predstavlja valjan dokaz s obzirom da je firma KPMG iste poslove obavljala i za DORH i za izvanrednu upravu Agrokora. Riječ je o najskupljem vještačenju u istoriji hrvatskog pravosuđa čija je izrada stajala 1,3 milona evra i trajala više od godinu dana.

Tužilaštvo je u julu prošle godine saopštilo da je pronašlo novi tim koji će, na čelu s austrijskim sudskim vještakom za računovodstvo Karlom Hengstbergerom, provesti vještačenje u slučaju “veliki Agrokor” za cijenu od 650.000 evra bez PDV-a.

Bivšeg vlasnika Agrokora i njegovih 14 saoptuženika ranije su optužnice teretile da su koncern oštetili od 2006. do 2017. za 1,2 milijarde kuna. Todoriću, koji odbacuje sve optužbe i tvrdi da mu je firma oduzeta, je pritom navodno pribavljeno 923,6 miliona kuna, a ostatak od oko 320 miliona kuna nizozemskom Agrokor Investmentu BV.

Nastavi čitati

Aktuelno